Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин

От Беларус до Казахстан се питат дали Русия може да играе водеща роля
15 яну 2015 20:58, Елка Василева
593
Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Растящите щети от руската финансова криза за съседните бивши съветски републики могат да погребат мечтата на президента Владимир Путин за създаване на икономически съюз, който да съперничи на САЩ и ЕС.

От Беларус, която е на границата с Евросъюза, до Казахстан, който граничи с Китай, някои от онези, които някога бяха твърдо в орбитата на Москва, сега се питат дали Русия има необходимото, за да играе водеща роля, пишат Андрей Маховски, Дмитрий Соловьов и Маргарита Антидзе от Ройтерс.

Някои, като Беларус, са принудени заради вторичния икономически удар, идващ откъм Русия, да девалвират валутите си.

Други, като Азербайджан, хвърлят милиони долари, за да поддържат стабилен валутния си курс.

Официално лидерите на съседните страни се отнасят с разбиране към тежкото положение на Русия и някои от тях привидно подкрепят Путиновия Евразийски икономически съюз (ЕАИС), който според неговите надежди трябваше да компенсира потенциала, загубен при разпада на съветската империя преди повече от 20 години.

Но над 40-процентната обезценка на руската рубла спрямо долара през 2014 г. и продължаващата й слабост и през тази година развърза езиците на някои, особено на беларуския президент Александър Лукашенко, който временно наложи 30-процентна такса върху покупката на чуждестранна валута, за да предотврати изтичането на долари. Той вече понижи таксата до 10 на сто за компании и я премахна за физическите лица.

"Задачата е поставена - да се търгува не в рубли, а в долари. Ние отдавна трябваше в отношенията с Русия да работим и да искаме те да ни плащат в твърда валута", каза Лукашенко през декември.

По-късно той остро разкритикува "глупавите и безмозъчни" ограничения, наложени от Русия върху транзитния внос на месни продукти от Беларус - мярка, предназначена да пресече опитите да се продават забранени западни продукти в Русия.

Москва ограничи вноса им като ответна мярка за санкциите, които САЩ и ЕС й наложиха заради Украйна.

Шумно изразеното недоволство на Лукашенко до голяма степен е насочено към местния електорат, обезпокоен от 25-процентния спад на беларуската рубла спрямо долара от средата на декември насам. Но търговските ограничения и исканията за разплащане в чужда валута са удар срещу същността на ЕАИС, който се базира на свободното движение на стоки и работна ръка.

Кремъл разглеждаше Украйна - третата по величина икономика след Казахстан и Русия в ОНД (Общността на независимите държави) - хлабавата групировка от 11 бивши съветски републики, като ключов член на новия съюз.

Но след анексирането на Крим от Русия през март м.г. и след като Москва подкрепи сепаратистите в Източна Украйна, шефът на Централната банка на Украйна Валерия Гонтарьова обобщи по следния начин позицията на Украйна спрямо Москва: "Като човек аз много се радвам на това, което става с руската рубла. . . . Но като шеф на централната банка това не ме радва, тъй като Русия си остава важен търговски партньор."

На Русия се падат 19 на сто от износа и 25 на сто от вноса на Украйна, сочат официални данни за първите девет месеца на 2014 г. Гривнята се обезцени с 50 процента спрямо долара през изминалата година.

Малко от бившите съветски съседи на Русия, (а може би дори никой) могат да избегнат въздействието от нейната криза, задълбочена от срива на цените на петрола до най-ниското си ниво от 6 г. Това е болезнено и може да подтикне някои от тях да мислят по-независимо.

Нефтодобиващият Азербайджан, който продаде почти 1,13 млрд. долара през декември, за да поддържа курса на своята валута - маната, не показва интерес да се присъедини към Путиновия съюз, а Грузия, която също е в Южен Кавказ, казва, че нестабилната ситуация в Русия трябва да укрепи прозападния й курс.

Малко изглеждат изгодите и за Армения - най-новия член на ЕАИС. Ануш Седракян - заместник-лидер на опозиционната Партия на свободните демократи, каза, че страната не получава субсидии, "нито финансови, нито политически изгоди".

За централноазиатския Киргизстан - една от най-бедните бивши съветски републики, която трябва да се присъедини към евразийския блок през май, за мнозина бизнесът едва ли би могъл да върви по-зле, след като нейната валута - сомът - се обезцени с 19,7 на сто спрямо долара. Официалният курс бе 59,90 към долара в сряда, но обменните бюра купуваха американската валута за 60 - 60,5 сома.

"Не разбирам какво става - може би просто не е сезон или хората нямат пари за харчене, и използват всичко, което имат, за да купуват долари", каза Нурия - 43-годишна продавачка на женски дрехи в столицата Бишкек.

Киргизстан като много бивши съветски републики също разчита на преводи от работници (в чужбина) за около 30 процента от брутния си вътрешен продукт, тъй като има над 1 млн. свои сънародници, работещи зад граница, главно в Русия.

Преводите от тях достигнаха 1,943 млрд. долара за периода януари-октомври м.г. срещу 1,874 млрд. за същия период през 2013 г., сочат данни на централната киргизска банка. Не е ясно какъв ефект ще има сривът на рублата върху преводите на целогодишна основа. Някои обаче се надяват, че присъединяването към ЕАИС ще означава по-добри условия на труд.

"Това ще доведе до нарастване на кешовите преводи от нашите работници", каза Асел Султаналиева, икономист в отдела за платежния баланс и външния дълг на киргизката национална банка.

Мнозина в съседния нефтодобиващ Казахстан се възползваха от срива на рублата, за да купуват телевизори и коли оттатък границата. Но със затихването на бума на шопинга сега погледите са насочени към местната валута - тенге. Казахският бизнесмен Мурат, който инвестира в зърнопроизводство, каза, че не държи в брой в тенге дори равностойността на 100 долара.

Много анализатори очакват девалвация скоро и предполагат, че централната банка поддържа тенгето чрез използването на валутните си резерви. Официални данни сочат, че резервите са нараснали от 27,9 млрд. долара на 30 ноември до 28 млрд. на 31 декември.

"Ако имате голям съсед и търговски партньор, чиято валута е рязко обезценена, а в същото време искате да защитите своята валута и да не я девалвирате, единственият начин да го направите е да построите сигурна и солидна нова китайска стена", каза Ораз Яндосов, бивш шеф на централната банка на Казахстан.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


593
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
282
2
 
6
 
! Отговори
вентилатор преди 9 години
От Русия иде титанът, с който Боинг си строят самолетите.
281
2
 
3
 
! Отговори
БГ преди 9 години
Юруш са *** на хидроинженера!Да живее България!
280
0
 
3
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До 401Е, зависи как гледаш на тая работа. лично аз искрено се забавлявам за момента. Праавя си словесно-просташки фигурки и ги юркам. Бих говорил малко по-сериозно с хора които са ми близко до нивото, но тези са верно много зле!!!
279
3
 
8
 
! Отговори
шистова шашма преди 9 години
Шистовата шашма с долара скоро ще приключи, защото скъпия долар прави износа на петрол неизгоден за САЩ. Скъп долар прави вноса на петрол в САЩ по-изгоден както всеки внос и накрая САЩ ще се откажат от шистовия петрол, защото е много скъпо да го добиват и трупат само дългове.
278
1
 
4
 
! Отговори
вентилатор преди 9 години
Ако започва някаква революция, тя е водородна. Казвам ти, че шистовата приключа. Вервай ми.
277
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
403 кви шистови революций е умен. Руснаците цял живот с износ на сурувини се занимават. 100000 пъти са го смятали и мислили това от Газпром и т.н. Кви шистови революций ще ми правиш е умен.
276
2
 
5
 
! Отговори
Тервел преди 9 години
403каква шистова революция бе пич?я виж в Полша какво стана там проучваха за шистов газ и там мечтаеха за безплатна газе какво стана? или пък не знаеш какво стана?
275
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Единственото което идва от Русия е платина за катализаторите на колите и диаманти, ама едното може да се внася от Канада, другото от ЮАР , така че...
274
8
 
3
 
! Отговори
до 398 преди 9 години
Лъжеш се , шистовата революция тепърва започва. Жал ми е за руснаците ама с такива некадърни ръководители какво да се направи
273
1
 
6
 
! Отговори
Тервел преди 9 години
днес.бгднес на посещения в България идва Джон Кери както той самия каза "че ще ни помогнат да вземем правилните решения" а вие пак статия как Русия ще фалира и Путин ще изчезне...
272
0
 
3
 
! Отговори
390 преди 9 години
Абе и аз едно време тук се опитах като теб да правя просветни курсове за бавнозагряващи, обаче не ми стигна търпението. :)
271
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до 392Всичките коли, самолети и компютри са с руски метали примерно.
270
2
 
0
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До 388Верно идеята ти е добра. Ами тогава драги 388 - да ти пикам у терлиците!
269
2
 
5
 
! Отговори
вентилатор преди 9 години
Шистова революция хахахаТя приключи вече шистовата революция
268
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"...вашта майка,нашта гайка променили сте нарочнос болта да не пасва точно.Н.Н.Н.Какво ли значи? Пращайте разузнавачи!...Някой Некадърник Нашмой съсед и твой адаш,скрит под кадров камуфлаж,страшно наш като блиндажи на всичко наше страж."
267
3
 
1
 
! Отговори
до 392 преди 9 години
***, 15 години съм в Америка, досега руска стока не съм видял. Какви са рея въображаеми стоки ?
266
0
 
3
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До 390Така е брат. Прав си. Всъщност за втори-трети път влизам в този сайт и засега ми е забавно. Нека питат тролчентата, ще ги образовам. Пък като ми писне, гася компютъра и... та така!
265
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до 382Производство е едно, съвсем друго е износ и внос.
264
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до 385Краде като купува с доларови хартийки стоки от Русия. Долара няма никакво златно покритие.
263
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
СПРАВЕДЛИВ чудя ти се на акъла... Вече 2 часа си губиш времето да обясняваш не евромършляците неща, които те по определение не могат да схванат. Нали знаеш, че по бай Тошово време те бяха я хамали, я миячи и си мислеха, че системата им пречи да се реализират. И сега пак нули и пак РФ им е виновна. Не си губи времето...