Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин

От Беларус до Казахстан се питат дали Русия може да играе водеща роля
15 яну 2015 20:58, Елка Василева
593
Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Растящите щети от руската финансова криза за съседните бивши съветски републики могат да погребат мечтата на президента Владимир Путин за създаване на икономически съюз, който да съперничи на САЩ и ЕС.

От Беларус, която е на границата с Евросъюза, до Казахстан, който граничи с Китай, някои от онези, които някога бяха твърдо в орбитата на Москва, сега се питат дали Русия има необходимото, за да играе водеща роля, пишат Андрей Маховски, Дмитрий Соловьов и Маргарита Антидзе от Ройтерс.

Някои, като Беларус, са принудени заради вторичния икономически удар, идващ откъм Русия, да девалвират валутите си.

Други, като Азербайджан, хвърлят милиони долари, за да поддържат стабилен валутния си курс.

Официално лидерите на съседните страни се отнасят с разбиране към тежкото положение на Русия и някои от тях привидно подкрепят Путиновия Евразийски икономически съюз (ЕАИС), който според неговите надежди трябваше да компенсира потенциала, загубен при разпада на съветската империя преди повече от 20 години.

Но над 40-процентната обезценка на руската рубла спрямо долара през 2014 г. и продължаващата й слабост и през тази година развърза езиците на някои, особено на беларуския президент Александър Лукашенко, който временно наложи 30-процентна такса върху покупката на чуждестранна валута, за да предотврати изтичането на долари. Той вече понижи таксата до 10 на сто за компании и я премахна за физическите лица.

"Задачата е поставена - да се търгува не в рубли, а в долари. Ние отдавна трябваше в отношенията с Русия да работим и да искаме те да ни плащат в твърда валута", каза Лукашенко през декември.

По-късно той остро разкритикува "глупавите и безмозъчни" ограничения, наложени от Русия върху транзитния внос на месни продукти от Беларус - мярка, предназначена да пресече опитите да се продават забранени западни продукти в Русия.

Москва ограничи вноса им като ответна мярка за санкциите, които САЩ и ЕС й наложиха заради Украйна.

Шумно изразеното недоволство на Лукашенко до голяма степен е насочено към местния електорат, обезпокоен от 25-процентния спад на беларуската рубла спрямо долара от средата на декември насам. Но търговските ограничения и исканията за разплащане в чужда валута са удар срещу същността на ЕАИС, който се базира на свободното движение на стоки и работна ръка.

Кремъл разглеждаше Украйна - третата по величина икономика след Казахстан и Русия в ОНД (Общността на независимите държави) - хлабавата групировка от 11 бивши съветски републики, като ключов член на новия съюз.

Но след анексирането на Крим от Русия през март м.г. и след като Москва подкрепи сепаратистите в Източна Украйна, шефът на Централната банка на Украйна Валерия Гонтарьова обобщи по следния начин позицията на Украйна спрямо Москва: "Като човек аз много се радвам на това, което става с руската рубла. . . . Но като шеф на централната банка това не ме радва, тъй като Русия си остава важен търговски партньор."

На Русия се падат 19 на сто от износа и 25 на сто от вноса на Украйна, сочат официални данни за първите девет месеца на 2014 г. Гривнята се обезцени с 50 процента спрямо долара през изминалата година.

Малко от бившите съветски съседи на Русия, (а може би дори никой) могат да избегнат въздействието от нейната криза, задълбочена от срива на цените на петрола до най-ниското си ниво от 6 г. Това е болезнено и може да подтикне някои от тях да мислят по-независимо.

Нефтодобиващият Азербайджан, който продаде почти 1,13 млрд. долара през декември, за да поддържа курса на своята валута - маната, не показва интерес да се присъедини към Путиновия съюз, а Грузия, която също е в Южен Кавказ, казва, че нестабилната ситуация в Русия трябва да укрепи прозападния й курс.

Малко изглеждат изгодите и за Армения - най-новия член на ЕАИС. Ануш Седракян - заместник-лидер на опозиционната Партия на свободните демократи, каза, че страната не получава субсидии, "нито финансови, нито политически изгоди".

За централноазиатския Киргизстан - една от най-бедните бивши съветски републики, която трябва да се присъедини към евразийския блок през май, за мнозина бизнесът едва ли би могъл да върви по-зле, след като нейната валута - сомът - се обезцени с 19,7 на сто спрямо долара. Официалният курс бе 59,90 към долара в сряда, но обменните бюра купуваха американската валута за 60 - 60,5 сома.

"Не разбирам какво става - може би просто не е сезон или хората нямат пари за харчене, и използват всичко, което имат, за да купуват долари", каза Нурия - 43-годишна продавачка на женски дрехи в столицата Бишкек.

Киргизстан като много бивши съветски републики също разчита на преводи от работници (в чужбина) за около 30 процента от брутния си вътрешен продукт, тъй като има над 1 млн. свои сънародници, работещи зад граница, главно в Русия.

Преводите от тях достигнаха 1,943 млрд. долара за периода януари-октомври м.г. срещу 1,874 млрд. за същия период през 2013 г., сочат данни на централната киргизска банка. Не е ясно какъв ефект ще има сривът на рублата върху преводите на целогодишна основа. Някои обаче се надяват, че присъединяването към ЕАИС ще означава по-добри условия на труд.

"Това ще доведе до нарастване на кешовите преводи от нашите работници", каза Асел Султаналиева, икономист в отдела за платежния баланс и външния дълг на киргизката национална банка.

Мнозина в съседния нефтодобиващ Казахстан се възползваха от срива на рублата, за да купуват телевизори и коли оттатък границата. Но със затихването на бума на шопинга сега погледите са насочени към местната валута - тенге. Казахският бизнесмен Мурат, който инвестира в зърнопроизводство, каза, че не държи в брой в тенге дори равностойността на 100 долара.

Много анализатори очакват девалвация скоро и предполагат, че централната банка поддържа тенгето чрез използването на валутните си резерви. Официални данни сочат, че резервите са нараснали от 27,9 млрд. долара на 30 ноември до 28 млрд. на 31 декември.

"Ако имате голям съсед и търговски партньор, чиято валута е рязко обезценена, а в същото време искате да защитите своята валута и да не я девалвирате, единственият начин да го направите е да построите сигурна и солидна нова китайска стена", каза Ораз Яндосов, бивш шеф на централната банка на Казахстан.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


593
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
262
2
 
5
 
! Отговори
до 382 преди 9 години
Сащ купуват от Русия ?хахахаЧук , прегледай по-новите данни кой колко произвежда, ще останеш изненадан
261
3
 
3
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До статистикДа бе, разбил го е с 540 коментара - демек 540 псувни по адрес на Кери. Уа-ха-ха. Джон ли е Джим ли е - нке тая. И двамата да го д*хат. Ако не искат - да се местят в Русия. Щото там е бъдещето.
260
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименКурса на рублата ако се манипулираше, нямаше да падне никога. Никой в ЕС и САЩ не купува и не държи рубли умишлено, чат ли си, щото знае че Русия е свободна и независима страна и няма начин да краде от Русия.
259
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Политиката е като покера,иска добри играчи.Защо сме толкова ***?
258
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименВ САЩ бензина и газа да, но няма как да стигне в ЕС и България. Даже при шистово производство в САЩ, САЩ продължават да купуват усилено от ОПЕК и Русия.
257
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Курса на рублата също се манипулира щото една рубла няма реално стойността на хартията на която е принтвана...
256
6
 
3
 
! Отговори
Русофил преди 9 години
Аз ко съм на Путин, найте ли ко ша напрая?Сяка вечер ше си пущам по ютуба Кадафито, дето го пребиха с камъни и Садамчо, дето го извадиха от землянката.... Щото натам отива тоя милиционер хаха.Те братята са търпеливи и от нас повече, ама като им кипне....Имам много колеги и приятели руснаци, как пък един не се изказа ласкаво като вас бе, дето не сте стъпвали в тоя *** Русия.....Ного е хубаво, ама да не си там.
255
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до 370Курсовете на валутите се манипулират и нямат общо с икономиката.
254
1
 
6
 
! Отговори
ууу преди 9 години
От Беларус до Казахстан се питат, има ли по-*** от ***.
253
2
 
1
 
! Отговори
до 370 преди 9 години
Защото си поискаха всичкото злато, затова ли долара тръгна нагоре? Боже защо на толкова кухи хора си им дал възможност да пишат глупости?
252
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Русия поне продава евтино, САЩ даже на продава петрол и газ на България.------Бах тва евтино продаване, газта в Америка три пъти по-евтина, безина два от България :)
251
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до 362Русия дава по-евтино, иначе минава през прекупвачи и е много по-скъпо напр. ОПЕК.
250
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не бе пич,просто казвам,че има надежда за България.
249
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
САЩ и Канада изнасят тонове злато от България след 1989 г., докато Швейцария, Франция и Германия си поискаха всичкото злато от САЩ банки.
248
6
 
3
 
! Отговори
до 368 преди 9 години
Е и какво искаш да кажеш? Че с руските пияндета трябва да се отнасяме по същия начин ли?
247
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Минавах през пазара Вазов и гледам на пейката българин-пиянде,на човек не прилича,сложил вестник на земята и там се въргалят дребни монети.Един *** пред мен извади цигара и му я подаде.
246
2
 
1
 
! Отговори
до 362 преди 9 години
Ама нали до сега твърдеше, че Русия дава, сега изведнъж се оказа че Русия продава. Много ви е тривиална пропагандата бе, става само за неграмотни хора като вас.
245
2
 
2
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До 363така е. щото са морални хора, а не долни измамници и *** като сащ.
244
3
 
2
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До до 358Ми, плащай си и взимай от СОЩ бе т*пак. Ама седиш безпаричен по форумите и клепаш над клавиатурата!
243
4
 
6
 
! Отговори
Давид Български преди 9 години
Русия е изконен приятел и съюзник на България! Българите не са глупави, а ясно виждат, че след 1989 г. именно русофобите ги докараха до социално-икономическа мизерия, за жалост. "Фоби" - не е нужно да сте професори, за да го знаете, но може би интелектуалният ви "ресурс" е дефицитен, така че да не признавате факта, че България може да прогресира твърдо напред само, ако има надежден и лоялен съюзник като Русия! В този смисъл, братя българи, русофобите са или твърде глупави, или твърде меркантилни