Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин

От Беларус до Казахстан се питат дали Русия може да играе водеща роля
15 яну 2015 20:58, Елка Василева
593
Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Растящите щети от руската финансова криза за съседните бивши съветски републики могат да погребат мечтата на президента Владимир Путин за създаване на икономически съюз, който да съперничи на САЩ и ЕС.

От Беларус, която е на границата с Евросъюза, до Казахстан, който граничи с Китай, някои от онези, които някога бяха твърдо в орбитата на Москва, сега се питат дали Русия има необходимото, за да играе водеща роля, пишат Андрей Маховски, Дмитрий Соловьов и Маргарита Антидзе от Ройтерс.

Някои, като Беларус, са принудени заради вторичния икономически удар, идващ откъм Русия, да девалвират валутите си.

Други, като Азербайджан, хвърлят милиони долари, за да поддържат стабилен валутния си курс.

Официално лидерите на съседните страни се отнасят с разбиране към тежкото положение на Русия и някои от тях привидно подкрепят Путиновия Евразийски икономически съюз (ЕАИС), който според неговите надежди трябваше да компенсира потенциала, загубен при разпада на съветската империя преди повече от 20 години.

Но над 40-процентната обезценка на руската рубла спрямо долара през 2014 г. и продължаващата й слабост и през тази година развърза езиците на някои, особено на беларуския президент Александър Лукашенко, който временно наложи 30-процентна такса върху покупката на чуждестранна валута, за да предотврати изтичането на долари. Той вече понижи таксата до 10 на сто за компании и я премахна за физическите лица.

"Задачата е поставена - да се търгува не в рубли, а в долари. Ние отдавна трябваше в отношенията с Русия да работим и да искаме те да ни плащат в твърда валута", каза Лукашенко през декември.

По-късно той остро разкритикува "глупавите и безмозъчни" ограничения, наложени от Русия върху транзитния внос на месни продукти от Беларус - мярка, предназначена да пресече опитите да се продават забранени западни продукти в Русия.

Москва ограничи вноса им като ответна мярка за санкциите, които САЩ и ЕС й наложиха заради Украйна.

Шумно изразеното недоволство на Лукашенко до голяма степен е насочено към местния електорат, обезпокоен от 25-процентния спад на беларуската рубла спрямо долара от средата на декември насам. Но търговските ограничения и исканията за разплащане в чужда валута са удар срещу същността на ЕАИС, който се базира на свободното движение на стоки и работна ръка.

Кремъл разглеждаше Украйна - третата по величина икономика след Казахстан и Русия в ОНД (Общността на независимите държави) - хлабавата групировка от 11 бивши съветски републики, като ключов член на новия съюз.

Но след анексирането на Крим от Русия през март м.г. и след като Москва подкрепи сепаратистите в Източна Украйна, шефът на Централната банка на Украйна Валерия Гонтарьова обобщи по следния начин позицията на Украйна спрямо Москва: "Като човек аз много се радвам на това, което става с руската рубла. . . . Но като шеф на централната банка това не ме радва, тъй като Русия си остава важен търговски партньор."

На Русия се падат 19 на сто от износа и 25 на сто от вноса на Украйна, сочат официални данни за първите девет месеца на 2014 г. Гривнята се обезцени с 50 процента спрямо долара през изминалата година.

Малко от бившите съветски съседи на Русия, (а може би дори никой) могат да избегнат въздействието от нейната криза, задълбочена от срива на цените на петрола до най-ниското си ниво от 6 г. Това е болезнено и може да подтикне някои от тях да мислят по-независимо.

Нефтодобиващият Азербайджан, който продаде почти 1,13 млрд. долара през декември, за да поддържа курса на своята валута - маната, не показва интерес да се присъедини към Путиновия съюз, а Грузия, която също е в Южен Кавказ, казва, че нестабилната ситуация в Русия трябва да укрепи прозападния й курс.

Малко изглеждат изгодите и за Армения - най-новия член на ЕАИС. Ануш Седракян - заместник-лидер на опозиционната Партия на свободните демократи, каза, че страната не получава субсидии, "нито финансови, нито политически изгоди".

За централноазиатския Киргизстан - една от най-бедните бивши съветски републики, която трябва да се присъедини към евразийския блок през май, за мнозина бизнесът едва ли би могъл да върви по-зле, след като нейната валута - сомът - се обезцени с 19,7 на сто спрямо долара. Официалният курс бе 59,90 към долара в сряда, но обменните бюра купуваха американската валута за 60 - 60,5 сома.

"Не разбирам какво става - може би просто не е сезон или хората нямат пари за харчене, и използват всичко, което имат, за да купуват долари", каза Нурия - 43-годишна продавачка на женски дрехи в столицата Бишкек.

Киргизстан като много бивши съветски републики също разчита на преводи от работници (в чужбина) за около 30 процента от брутния си вътрешен продукт, тъй като има над 1 млн. свои сънародници, работещи зад граница, главно в Русия.

Преводите от тях достигнаха 1,943 млрд. долара за периода януари-октомври м.г. срещу 1,874 млрд. за същия период през 2013 г., сочат данни на централната киргизска банка. Не е ясно какъв ефект ще има сривът на рублата върху преводите на целогодишна основа. Някои обаче се надяват, че присъединяването към ЕАИС ще означава по-добри условия на труд.

"Това ще доведе до нарастване на кешовите преводи от нашите работници", каза Асел Султаналиева, икономист в отдела за платежния баланс и външния дълг на киргизката национална банка.

Мнозина в съседния нефтодобиващ Казахстан се възползваха от срива на рублата, за да купуват телевизори и коли оттатък границата. Но със затихването на бума на шопинга сега погледите са насочени към местната валута - тенге. Казахският бизнесмен Мурат, който инвестира в зърнопроизводство, каза, че не държи в брой в тенге дори равностойността на 100 долара.

Много анализатори очакват девалвация скоро и предполагат, че централната банка поддържа тенгето чрез използването на валутните си резерви. Официални данни сочат, че резервите са нараснали от 27,9 млрд. долара на 30 ноември до 28 млрд. на 31 декември.

"Ако имате голям съсед и търговски партньор, чиято валута е рязко обезценена, а в същото време искате да защитите своята валута и да не я девалвирате, единственият начин да го направите е да построите сигурна и солидна нова китайска стена", каза Ораз Яндосов, бивш шеф на централната банка на Казахстан.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


593
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
242
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименРусия поне продава евтино, САЩ даже на продава петрол и газ на България.
241
1
 
1
 
! Отговори
ветрило преди 9 години
Много ясно, че нищо не се е сринал. Споко, всичко е наред. Бе-е-е.
240
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Путин трябва да излезе с обръщение към нацията и да каже простичко:За Родину!-на руснаците повече не им трябва.Ние какво ще правим с крива ръчичка-патеричка не зная.
239
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до 348Франка, долара и еврото се поддържат изкуствени спекулативни курсове, които нямат нищо общо с икономиката. Постоянно централните банки от САЩ, ЕС и Швейцария си разменят валутите за да спасяват частните банки.
238
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
EVRAZIA VECHE JA IMA DAGE V MNOGO RAZSHIREN GEOGRAFSKI PLAN ! NE GLEDAITE PUTIN, VIGTE SI KERLIVITE RIZI ?
237
2
 
2
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До 334Докато бръщолевиш за Швейцария, швейцарския франк се е сринал. Ха ти ми кажи какво означава това!
236
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
САЩ не дават газ и петрол на България, а Русия дава.--------Никой нищо не дава а го продава, има разлика :)
235
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Чае шукарие,*** от студ ще вие,Без газ му изстина чорбата,при фес,му се грее жената.Кеф!
234
2
 
3
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До 340Пич захващаш много дълга и обстоятелствена тема, която не може да се разясни с постове по форумите. Как така половината свят мреше за произведените в бг. автомат калашников и на 10-ти ноември 89-та година изведнъж спряха да ни ги купуват. спряха, щото щатите ни взеха квотата за износ и почнаха да пласират на нашите пазари собствените си оръжия. и така е почти във всички сектори. но не ми се занимава да те ограмотявам. Нямало интерес към нашите евтини *** - стоки. а към китайските има
233
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимено Анонимен 338-345САЩ не дават газ и петрол на България, а Русия дава.
232
0
 
4
 
! Отговори
фортуна преди 9 години
"Както оня ден се изрази един руснак, Русия ще започне да уважава останалите държави и ще бъде уважавана от тях едва когато стане с размерите на Швейцария."Кой е тоя руснак? Дай линк, иначе не вярвам.
231
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ветрилоЕврото се срина към франка
230
1
 
2
 
! Отговори
до 338 преди 9 години
*** неземен, никой няма да те нахрани, трябва да си ИЗКАРВАШ прехраната :)
229
2
 
2
 
! Отговори
ветрило преди 9 години
Швейцарският франк се срина! Знаете ли какво предвещава това?
228
2
 
4
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До до 336тогава бъди благодарен на Шатите. Щото те 25 години се скъсаха да ни дават - и с двете ръце. то затуй си такъв голтак. щото много са ти дали сащ. хайде сега въри да целуваш черния ... на обама. и му благодари на него. остави ги руснаците. те показаха, че нямат интерес към българия, докато лижем ... на обонго.
227
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ало справедливия, ти заводи не произвеждат нещо което някой да го купува. Сега понимайш ли що е такова положението и как стигнахме до там?Само с комунистически лозунги и ентусиазъм не става .
226
2
 
6
 
! Отговори
нямат избор преди 9 години
Извън Евразийския съюз ги чака съдбата на България - демографска катастрофа, безработица, обезлюдаване, дефлация, банкови фалити, ислямизация, мизерия, бедност и евроолигархия. Може даже и териториален разпад като Украйна. А така поне в Евразия Русия харчи доста от валутата си и им помага.
225
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мишкувайте си по дупчиците,мили,гладни мишлета!И сънувайте как на мечока ще му паднат м*детата,белким се облажите.Те американците ще ви нахранят с вяра.Животът е сън,светът е сън,аман,аман!
224
1
 
5
 
! Отговори
СПРАВЕДЛИВ преди 9 години
До 331ХОРАТА ИСКАТ В РУБЛИ ДА СЕ ПЛАЩА, НЕ В ЗЕЛЕНА ДОЛАРОВА ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ
223
2
 
4
 
! Отговори
до 332 преди 9 години
Дори си платихме и "освобождението" от турско иго. 10 500 000 златни рубли по 3.2гр злато всяка рубла, понеже претендираш че си много интелегентен те оставям сам да сметнеш колко тона злато сме платили на руското царство. Щом си платиш нещо не длъжен стотици години да си благодарен на продавача както се опитвате да ни вмените вие русофилите.