Ядрена бомба цъка между Украйна и Приднестровието

Задава ли се нов приднестровски конфликт? Рисковете
10 юни 2015 22:01, Елка Василева
194
Ядрена бомба цъка между Украйна и Приднестровието
Снимка: архив, Reuters

На Киев явно са му малко десетките хиляди човешки жертви в безсмислената гражданска война в Донбас. Киев отваря "втори фронт". Президентът Порошенко подписа закон, обезсилващ договора с Русия за превоз на войски до Приднестровието. Какви рискове носи тази блокада, задава ли се нов приднестровски конфликт, пишат Марина Перевозкина и Артур Аваков в "Московский комсомолец".

Законът бе гласуван от Върховната рада още на 21 май, но Порошенко можеше да използва конституционното си право и да го спре, за да не хлътне Украйна в бездната на нов конфликт. Е, не го използва. Нещо повече, Порошенко заяви, че Украйна ще помогне на Молдова да възстанови териториалната си цялост: "Знаете ли ключовата разлика между Приднестровието и Донецк? То няма обща граница с Русия. Там ще е по-лесно да се сложи ред".

Междуправителственото руско-украинско споразумение за транзитен превоз през Украйна на руски военни, временно изпратени в Молдова, бе подписано през 1995 г.

Още по темата

Сключването му даде възможност за необходимите ротации на руските миротворци в зоната на приднестровския конфликт и на военните, охраняващи складовете с боеприпаси и оръжия в с. Колбасна, Рибницки район.

Тези складове - най-големите в Европа, са създадени още през 40-те. В момента там се пазят над 20 000 тона боеприпаси: снаряди, авиобомби, мини, гранати, патрони. Над половината – с изтекъл срок на годност. Според експертни оценки, ако избухнат, взривът ще наподобява експлозия на ядрена бомба с мощност 10 килотона, също като хвърлената над Хирошима*. И ще засегне не само Приднестровието и Молдова, а и Украйна, чиято граница минава само на 4 километра от Колбасна.

Колкото до руските миротворци, те бяха изпратени в зоната на конфликта по силата на споразумението за мирно уреждане на въоръжения конфликт в Приднестровието, подписано от президентите на Русия и на Молдова на 21 юли 1992 г. Документът предвижда тристранен формат на миротворческите сили: руски, приднестровски и молдовски подразделения. Украински военни присъстват като наблюдатели.

Днес пътища за мирно уреждане на конфликта се търсят във формат 5 + 2, в който Украйна наред с Русия е гарант за мира край Днестър. В този формат Приднестровието и Молдова са страни в конфликта, ОССЕ - посредник, ЕС и САЩ – наблюдатели.

Демаршът на Киев поставя под съмнение способността му и занапред да е гарант за приднестровското уреждане, защото тази роля предполага готовност да се спазват всички предишни споразумения, включително за миротворците. Неясен става и статутът на 10-те украински наблюдатели на служба в миротворческия контингент - защото Украйна де факто отказва да участва в миротворческия процес.

Порошенко впрочем е пратил вече на заколение в Донбас десетки хиляди свои военни и явно никак не му пука за съдбата на някакви си 10 офицери. При всяко положение статутът на тези украински представители трябва да се изясни, ако пък не дойде разбираем отговор от Киев - да се отпратят по живо, по здраво.

Действията на Киев, който руши миротворческия формат в Приднестровието, смайващо напомнят тези на Саакашвили през 2008 г. в Южна Осетия. Щом дойде часът "Х", грузинските "миротворци" там също по чудо се преобразиха в челен отряд на атакуваща армия. А Порошенко е крайно откровен, изобщо не крие какво цели.

И никак не е задължително Украйна да воюва в Приднестровието - цялата работа ще свърши армията на Молдова, по-точно чуждестранните частни военни компании и румънските военни, макар развели молдовско знаме. Ролята на Украйна ще е да блокира възможния отговор на руските войски.

Реакцията на Москва е трудно предвидима. Но според всички международни норми тя вече има легитимно право да отвърне с военна сила. Днешното международно право разглежда всяка блокада като агресивен акт. Включително "мирната блокада". А и самият термин се дефинира като "специална форма на военни действия".

Затова нищо не пречи блокирането на руските военни в Приднестровието да се разглежда като акт на война. С всички произтичащи последици - Русия може дори да се откаже от гаранциите за териториалната цялост на Украйна, които даде в Минск.

Експертни коментари

Вячеслав Никонов, депутат от Държавната дума:

- Приднестровието има ресурс да се защити самостоятелно и доста добре, но Русия безспорно ще го подпомогне, впрочем не се знае в каква форма. Може например да признаем Приднестровието и да започнем доставки на руски оръжия там. САЩ винаги са били против Минските споразумения, защото искаха руско-украинска война; а сега може да ни въвлекат във война не само срещу Украйна, но и срещу Молдова. Въпреки всичко това няма да е добре за никоя страна от региона и съм убеден, че Русия използва сега всички възможни канали, за да предотврати този сценарий.

Фьодор Лукянов, главен редактор на сп. "Русия в глобалната политика":

- В сегашната ситуация между Русия и Украйна е доста странно да чакаме от Киев съдействие за руските военни. Съответно може да се влоши положението в Приднестровието - което няма твърде да огорчи Украйна, защото за нас е много силно главоболие, а тя ще получи повод да заяви, че Русия пак започва агресия.

Приднестровието е отрязано от Русия и не е ясно какво да правим при това положение, а все пак носим морална и политическа отговорност за региона. С оглед по-твърдата вече позиция на Молдова и на Румъния няма как да помогнем на Тираспол, без да създадем нова, много сериозна криза. За да избегне нов конфликт, Русия може да започне сериозни задкулисни преговори с Европа, на първо място с Германия, за да обясни и наблегне: избухне ли война там, Русия няма как да стои настрана. Може би някой в Европа не го схваща и вижда тук шанс да притисне Москва. . .

Алина Аршинова, депутатка от Държавната дума:

- От една страна, Молдова взе да си измисля причини, за да не пуска в страната руски военни, които заминават от Приднестровието на гости у роднини и после се връщат. От друга, Киев забрани да се придвижват те до Приднестровието през украинска територия. Междувременно сложи за губернатор на Одеска област Михаил Саакашвили - и всички приднестровци видяха тук подготовка за агресия. Няма смисъл да искаме разяснения от Украйна, но Молдова трябва да обясни защо действа така. Май става дума за нагласена кампания, която да изолира републиката от нашите войници - а може да последва и опит за военна намеса.. . Трябва да положим всички усилия, за да не ескалира приднестровският конфликт. И ако все пак се стигне до бойни действия, Русия трябва да проучи всички варианти, включително
ако признае Приднестровието.

* Оценките в литературата варират най-често между 12,5 и 20 килотона тротилов еквивалент.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
33
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
СИНИ КАСКИ има само с решение на ООН- В Молдова има окупационни руски войски .
14
28
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Как не те е срам, *** ! В Донбас няма ГРАЖДАНСКА ВОЙНА . Там има окупация .Киев не отваря втори фронт. В ситуация на война с Русия, дали е нормално руски войски да могат да влизат , излизат и щъкат напред-назад по Украйна ? Я си представи как по време на Втората световна ,Немските войски да са имали правото да могат безпрепятствено да преминават през Русия на помощ на Япониа, примерно ????***, не ти трябват рубли, вервай ми! Не се продавай за тях!
13
5
 
43
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 8 години
Е, тук вече фашистката хунта сбърка много ...В Приднестровието има руска военна база. Пипнат ли там - ще ги гази Мечока !Мой приятел молдовец ми е разказвал, че в Приднестровието във всяка къща има АК 47 ... Там старците не ловят риба с въдица или мрежа, а с ръчни гранати ! ... :)С тези шега не бива !
12
4
 
29
 
! Отговори
бг преди 8 години
Тротилов еквивалент трябва да се изсипе над Тел Авив,Медина,Мека,Анкара,Вашингтон,Лондон,Ислямабад,Брюксел,Хага и Отава.
11
37
 
5
 
! Отговори
стоян петров преди 8 години
Аман от руски простотии!
10
16
 
8
 
! Отговори
гост преди 8 години
тролска статия... колко ви платиха? надявам се си е струвало да си съсипете бизнеса с този бълвоч
9
2
 
40
 
! Отговори
Момо преди 8 години
Порошенко развърза ръцете на Русия за сухопътна операция. Тъкмо ще си вземат ивицата до Приднестовието през Донецк и Одеса, и ще направят Украйна чисто континентална държава.
8
5
 
34
 
! Отговори
свинаря преди 8 години
Днес.бг,поздравявам ви за статията. Хубаво е да се дават различни мнения за ставащото по света
7
9
 
1
 
! Отговори
bebok преди 8 години
Majmuna ot USA , dyrta lesbijka ot Germania i *** iskat da spretnat edna vojna. Izrodari.
6
9
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Чета и не вярвам на ушите си, това български сайт ли е или поделение на Софинформбюро.
5
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Поредната "новина" която четох преди 2 дена в politikus.ru.
4
37
 
13
 
! Отговори
МОЛДОВА НЕ Е РУСКА преди 8 години
МОЛДОВА Е НЕДЕЛИМА ЧАСТ ОТ РУМЪНИЯ!СТАЛИН --СЪВСЕМ НЕЗАКОННО ОТКЪСНА МОЛДОВА ОТ РУМЪНИЯ.РУМЪНИЯ Е В ПРАВОТО СИ ДА ПРЕДЯВИ ПРЕТЕНЦИИ КЪМ МОЛДОВА---КАТО БИВША НЕЙНА ТЕРИТОРИЯ!ТАМ И ЕЗИКА ИМ Е ВЛАШКИ ...А ,НЕ РУСКИ!
3
1
 
7
 
! Отговори
bebok преди 8 години
Goliama vojna vse po blizo do nas :(
2
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не само е ненормален,а от къркане му се е изпилил мозъка,ако въобще го имаВиж го какъв е подпухнал тая пианка
1
12
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Украйна си играе с огъня, подмамени от подкрепата на Сащ. Рускоговорящите украинци да се замислят накъде ги води Порошенко, не вярват на нас българите влезли в ЕС ,да повярват поне на настоящето което се задава ,ако имат мозък. Обещават им звездите от небето и с отворени уста-налапват въдицата. Омраза ще ги отведе към краят им. Нека заповядат в ЕС ,ще бъдат на дъното ...балъци