Какво рискува Русия във врящия казан Сирия?

Москва може да убеди Асад да приеме преходен процес
16 сеп 2015 22:00, Елка Василева
251
Какво рискува Русия във врящия казан Сирия?
Снимка: архив, Reuters

Със засилването на военната си намеса в гражданската война в Сирия Русия явно залага на това, че Западът, ужасен от експанзията на "Ислямска държава" (ИД) и ескалирането на мигрантската криза, може да е готов да търпи мълчаливо за известно време президента Башар Асад, вероятно като част от преход, пишат Басем Мруе и Зейна Карам от Асошиейтед прес.

Логиката е, че превръщането в приоритет на борбата с джихадистите означава Асад да бъде приет като по-малкото зло независимо от собствените му брутални действия и може да доведе до по-ефективни и координирани атаки от въздуха и по суша.

То също така може да донесе промяна в мъчителната ситуация в Сирия, при която режимът на Асад и водената от САЩ коалиция водят активна борба срещу една и съща групировка, но не като съюзници, за разлика от координацията, която коалицията поддържа с централното правителство в Багдад в паралелната война с ИД в съседен Ирак.

Русия няма подобни главоблъсканици. Дългогодишен поддръжник на правителството в Сирия, Москва неотдавна увеличи военната си активност там, изпращайки военни съветници, технически персонал и охрана с основна задача да построят въздушна база близо до крайбрежния град Латакия, крепост на сирийския президент.

Има съобщения, че руснаците са транспортирали по въздух военни и модули за сглобяеми къщи. Израелският министър на отбраната Моше Яалон казва, че очаква руснаците да се сражават заедно с войските на Асад.

Дори повече от едновременната помощ за Асад от Иран и контролирани от него шиитски милиции, руска военна намеса може да послужи като фактор за промяна на играта в сирийския конфликт, натежавайки на везните в зрелищно разрушителната гражданска война, която уби четвърт милион хора и предизвика огромна глобална хуманитарна криза.

Степента и скоростта на последиците зависи от мащаба. А съществува и възможност руските усилия да удължат кръвопролитието, осуетявайки разнородните усилия на САЩ да обучават и въоръжават приемливи бунтовнически групи.

Русия твърди, че е мотивирана основно от битката с ИД. Президентът на САЩ Барак Обама обаче смята засилената военна намеса за опит да бъде подпомогнат Асад.

Саманта Пауър, американският посланик в ООН, предупреди, че "двойна игра" с режима на Асад "не е печеливша стратегия". В интервю за Си Ен Ен тя каза, че "Асад не може да е част от решението, защото убива с отровен газ собствения си народ, използва варели бомби срещу него и е отговорен за най-жестоките изтезания в съвременната история". Дори "всичко, от което се интересуваме, да е Ислямска държава, това няма да донесе мир или успех в разгрома на тероризма", добави Пауър.

Въпреки подобни изявления фактите говорят, че руският президент Владимир Путин смята, че на Запада е възможно да се повлияе, макар и само неофициално. Москва може би се надява, че креативна конструктивна роля в Сирия може да помогне за подобряване на връзките й със Запада, съсипани след украинската криза.

"Путин се доказа като отличен тактик в сирийската криза и сега вероятно съзира възможност да увеличи престижа и влиянието на Русия с относително незначителен отпор от международната общност", заяви Айхан Камел, директор за Близкия изток и Северна Африка в базираната в Лондон Евразийска група.

"Путин вероятно съзнава, че САЩ и Европа вече не са ентусиазирани от смяна на режима в Сирия и са насочили вниманието си към заплахата от Ислямска държава", добави той.

И наистина, напоследък европейските лидери започнаха да изричат на глас това, което правителството на Обама няма да каже открито.

Британският външен министър Филип Хамънд заяви в парламентарната комисия по външните работи, че правителството е готово да приеме "компромис" с Русия и Иран, при който Асад да играе роля "за няколко месеца" в процеса на преход.

Ден по-рано външният министър на Австрия беше дори по-директен, като каза, че Западът трябва да въвлече Асад в борбата срещу ИД. Себастиан Курц направи изявлението при посещение в Техеран и по този начин даде гласност на това, което някои служители от месеци споделят частно.

"Не трябва да се забравят престъпленията, извършени от Асад, но не трябва да се забравя и прагматичният поглед върху факта, че в нашата битка сме на една и съща страна", каза Курц.

Истинско засилено руско военно присъствие може да усложни бъдещето на американските военни действия в Сирия, включително зоната за сигурност по турската граница, която се обсъжда с Анкара.

Въпреки че нито САЩ, нито саудитските им съюзници, ангажирани в момента в Йемен, няма да възразят открито на руското разполагане, те най-вероятно ще отвърнат с увеличаване на помощта за бунтовниците, борещи се срещу Асад.

Съществува риск и за Русия, където споменът за борбата с ислямския фундаментализъм в Афганистан през 80-те години на миналия век не е забравен: увеличеното руско присъствие може да стане само по себе си мишена на сирийската опозиция и джихадисти.

Сирийският опозиционен представител Бадр Джамус предупреди, че бунтовниците ще смятат всеки чуждестранен боец на страната на правителството за законна мишена.

Москва може би се опитва също да гарантира, че ще има думата в бъдещо политическо решение, тъй като в региона се разпространяват всякакви идеи. Има съобщения, че Египет, някогашен съюзник на Русия и Китай, обмисля сближаване с Асад.

Руските действия последваха успешното приключване на ядрената сделка с Иран, за което Москва изигра съществена роля. Двете страни залагат много на сирийския режим, който освен че е техен довереник, предоставя на Русия единствената й военна база в Средиземноморието и Близкия изток - пристанището Тартус.

Поредица от тежки поражения на сирийската армия може да е ускорила решението на Русия да се активизира в Сирия. Екстремисти контролират половината от опустошената страна, а бунтовници, подкрепяни от САЩ, Саудитска Арабия и Турция, печелят поразителни победи в северната и южната част на страната, поставяйки под натиск контролираното от Асад крайбрежие.

Изказват се предположения, че Русия може да убеди Асад да приеме спасяващ престижа му преходен процес, при който подкрепяните от Запада бунтовници да получат дял от властта.

Неколцина ливански политици с тесни връзки със сирийското правителство, които често посещават Дамаск, обаче казват, че сирийското ръководство е сигурно в подкрепата на своите руски и ирански приятели и не се чувства достатъчно застрашено, за да преговаря.

Мащабът на руското присъствие в Сирия вероятно ще остане малък, преди Путин да говори пред Общото събрание на ООН по-късно този месец.

Говорителят на Пентагона Джеф Дейвис заяви в понеделник, че САЩ следят отблизо засилването на руското военно присъствие.

"Имаме сведения през последните дни, че Русия е прехвърлила хора и неща в района около Латакия и в разположената там въздушна база, което подсказва, че тя възнамерява да установи нещо като изнесена напред оперативна база", каза Дейвис.

Той добави, че САЩ имат притеснения дали ще могат да гарантират, че руски военновъздушни операции няма да влязат в конфликт с въздушните удари на САЩ и коалицията, извършвани в други части на Сирия срещу мишени на Ислямска държава и че тези, „които продължават да подкрепят режима на Асад, рискуват да добавят още по-голяма нестабилност в и без това нестабилната ситуация".

Анализ на частната компания в Ню Йорк "Суфан груп" предрече неотдавна влошаване на конфликта вследствие на намесата на регионални фактори.

"Вече смъртоносен врящ казан на регионални марионетни войни, Сирия ще изпадне в още по-тежка ситуация, ако САЩ и Русия използват двете страни в гражданската война като инструмент една срещу друга", се казва в експертната оценка.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


251
Още по темата: сащрусияСирия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
2
 
39
 
! Отговори
Одисей - Трол преди 8 години
Аз съм Одисей - *** ,Не мога да работя нищо друго , освен да тролвам срещу руснаците. Плащат ми малко, ама като няма друго...Няма да си лягам, ще пиша още малко, че още малко да ми платят краварчетата!!
50
2
 
41
 
! Отговори
Во Нгуен Зиап преди 8 години
До Одисей 1Виетнамците, естествено, биха тъпите американци във Виетнам! А преди това, за загрявка, биха и тъпите франсета - Grande Nation!
49
7
 
34
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
105 Май ти отговрих , Виетнам Между другото и Ирак беше тръгнал нагоре и то много яко осбено Северен Ирак или Иракски Кюррдистан , сега събитията около Сирия развалят нещата . Защо ли . Ми пак дългата ръка на Москва която не спира да подкрепя един овек и един режим който тотално се е дискредитирал пред гражданите си . Асад никога няма да може да управлява вече в мир
48
6
 
36
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
Като отворихте темата за Виетнам , знаете ли днес какво е отношението на виетнамците към Америка , същото каквото и на японците . Между другото имат договр за Свободна търговия , какъвто ниев Европа все още нямаме и си се развиват на шест . Виетнам е новият азиатски тигър , каквито на времето бяха Хонк Конг , Тайван , Сингапур и Южна Корея , все американски деца Пак питам няма ли да цитирате някоя страна която да е успяла в следствие на попаданнето си под руския ботуш
47
0
 
42
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
До Одисей 1А един положителен пример за американска окупация след Ю.Корея(преди 60 години)???За последните 20 г да не говорим-само смърт и разрушения,без нито едно изключение!Америка отдавна не е това,което беше.Сега е само един тумор,който изсмуква жизнените сили на Света.
46
1
 
42
 
! Отговори
Антиподлога преди 8 години
Краварите твърдяха, че в Ирак имало химически оръжия, накрая се оказа , че няма.Сега пускат пак подобни лъжи.Един ден ще се събудим и долара ще бъде просто хартиики. След него (по-вероятно преди него) и еврото.От това ги е най страх, а това време идва неумолимо!
45
4
 
31
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
97 Че кой ги е бил във Виетнам , случайно да знаеш статистиката от войната във Виетнам , да изтеглиха се заради общественото мнение в самите Щати.
44
0
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Одисей 1--82Резултата е връщане със 100 год. назад на окупираната Источна Европа
43
2
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Другарю комунист ,демек български предател в превод за по младите ,. Абе забрави да добавиш че и в северна корея живеят по добре от нас . Защот так русия ,беларус пък забравяш ким.ир сен и.внука му ,какъв комунист си не те е срам
42
4
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен;Абе атакист ,казвал ли ти е някой клко си ГЛУПАВ
41
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
92 Щом ти го казваш , няма как да е иначе шъ знаеш , нали си капацитета на капацитетите
40
1
 
35
 
! Отговори
500 милиона долара преди 8 години
Цру инвестира 500 милиона долара в умерената сирийска опозиция. Състояща се от 60 (с думи шестдесет) човека. Които вече са се разбягали. С оръжието, разбира се. И къде са отишли? При дижадистите, разбира се. Въпросът е, кой е откраднал 500-те милиона долара?
39
2
 
44
 
! Отговори
профанна пропаганда преди 8 години
Тази статия няма никаква информационна стойност и си е чиста профанна и примитивна антируска пропаганда!
38
6
 
33
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
88 Никой не те спира , земя на изток колкото щеш ,ама не тръгваш и само ни пречиш
37
1
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
То и Плевнелиев се заяде с Русия и синът му случайно почина от сърдечен удар, същото стана и с дъщерята на Желю Желев и след това до края на мандата му млъкна като риба
36
4
 
34
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
86 Китай какво общо има с руска окупация , особено днешен Китай хахахахххахахахахха бе колкото и да увъртате няма какво да кажете
35
12
 
33
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
83 Каква работа има Русия в Украйна
34
1
 
37
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
Украйна и Сирия са проблеми,които Русия може да реши за кратко време,но......когато му дойде времето!Те са като циреи,които трябва да бъдат спукани в подходящия момент.Иначе истинската война е със САЩ,естествено.Американците не обичат конкуренцията в която и да е област и напоследък предпочитат да я препънат или даже унищожат,вместо(както е редно) да се помъчат да я изпреварят.Когато Русия дръпна напред се опитват да я унищожат.Когато Китай тръгна да ги изпреварва всячески го спъват.
33
6
 
34
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
55 Защо Вие можете ли дадете някой положителен прИмер като следствие на руска окупация . ЧакамАз продължавам да си чакам , но нещо не пишете
32
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ЕЕЕ предположения вероятности, имали сведения. Немият казал на глухия, че слепият видял как куцият гони влака да му спука гумите.