Ново за бежанците: Не се регистрираш - вкъщи

ЕС мисли да взема международни заеми за кризата, България – против
Обновена: 25 окт 2015 23:45 | 25 окт 2015 23:30,
42
Ново за бежанците: Не се регистрираш - вкъщи
Снимка: Архив Reuters

Бежанците, които откажат да се регистрират при влизането в ЕС, ще бъдат връщани. За това се договорили лидерите на 11-те държави по балканския маршрут, които бяха събрани срочно в неделя следобед в Брюксел от Европейската комисия.

Според източник от срещата граничните държави са получили инструкция да казват на прииждащите към ЕС имигранти и бежанци, че няма да имат права, ако не подадат молба за убежище, веднага щом влязат в ЕС. Граничните власти трябвало да им обясняват, че ако не се запишат на входа, те няма да имат право на подслон, храна, помощи и грижи за децата им.

В момента повечето прииждащи към ЕС отказват да преминат процедурата на външните граници на ЕС, тъй като се опасяват, че няма да ги пуснат в Германия, за където са се запътили.

"Много сме тревожни, защото проблемът е голям и все още няма съгласие", коментира премиерът Бойко Борисов след официалните разговори и преди работната вечеря, на която трябва да се дискутира плана на Еврокомисията за граничните държави.

Той е от 16 точки и включва предложения за регистриране на бежанците на първа граница и за връщане на тези, които не се нуждаят от международна защита, въвеждане на "горещ телефон" за по-добра координация между страните, прекратяване пропускането на огромни потоци без предупреждение, увеличаване на местата за подслон и храна на дошлите.

Планът предвижда 400 полицаи да бъдат изпратени до дни на словенската граница, където сега върви основната вълна, както и да се изпратят европейски граничари по браздата на Гърция с Македония и с Албания, а също и финансова помощ за Сърбия и Македония по схемата, която се преговаря с Турция.

"Парите не са проблем, но те трябва да се харчат целенасочено за определени цели, например за осигуряване на подслон и храна", каза източник от срещата. Това обаче беше опровергано от премиера Бойко Борисов, който съобщи, че на масата в Брюксел е обсъждано вземане на заеми от международните финансови институции за укрепване на границите.

"Някои могат да се изкушат да модернизират армията и граничната си охрана и после да ни викат да се справяме с финансова криза", заяви той, добавяйки, че категорично се е противопоставил на идеята. Борисов се обявил за спазване на критериите за ограничаване на бюджетния дефицит и външния дълг и за търсене на вътрешни решения за намиране на средства.

Обсъдена била идеята на Брюксел в Гърция да се отворят 50 000 места в приюти за презимуване на новодошлите, докато се разглеждат молбите им за убежище, но засега Атина не желае да подслони повече от 30 000.

Сръбският премиер Александър Вучич заяви, че е готов на страната му да бъде определена квота за прием от 3000 души, но че не може да ги задържи насила. "Какво да правим с тези хора, в затвора ли да ги вкараме", попитал той.

Вучич обаче не бил поставил въпроса на германския канцлер Ангела Меркел дали Берлин ще затвори границите си и какво ще се случи с нестигналите навреме имигранти, защото "Германия и Австрия изнесоха най-тежкото бреме на плещите си и аз не мога да кажа на Меркел "вземете още 1-2 милиона", защото съм почтен", разказа Вучич след срещата.

Словенският му колега Миро Церар предупреди, че ако в близките седмици не бъде намерено стабилно решение "ЕС ще започне да се разпада", защото всяка страна ще започне да се спасява сама, а това "ще е началото на края на Европа".

Единствен триумфиращ на срещата пристигна унгарският президент Виктор Орбан. Той заяви, че бежанският поток вече не минава през Унгария, чиито южни граници той препречи с телени мрежи, и че ще участва на събирането само като наблюдател.

"Откога предложих границата на Гърция да се охранява от ЕС, щом те сами не могат, но моите предложения никой не ги слуша", заяви още Орбан.

Мнозина лидери, включително гръцкият и сръбският, изразиха недоумение, че на срещата не е поканена Турция, която според Алексис Ципрас стояла на входа на коридора. "Трудно ще е да намерим решение, ако не се разберем с този, който стои на портата", каза гръцкият премиер.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
0
 
1
 
! Отговори
678 преди 8 години
Заеми? За кого? Пенсионерите ни живеят с под 150 евро на месец. За Гърция ще напечатаме милиони и после ще ги връща народа. Сега същото и за бежанците. Немците може да работят в петък до обяд, но тук работим с час след официалното работно време. Няма как да изработим и парите за интеграцията на мигрантите.
29
1
 
9
 
! Отговори
Наблюдател преди 8 години
Б.Б. и управляващите изобщо не трябва да чакат какво ще решат в ЕС! Начина го показа Унгария !Проблемите с бежанците сега всъщност са малки. Големите идват после.....
28
0
 
18
 
! Отговори
българка преди 8 години
а,това ли измислихте..-каните ги в Германия ,а когато преминават за да стигнат до нея -ние балканските държави да ги регистрираме -за да ги селектирате после по-лесно и да подберете грамотните и здравите ,а на нас да върнете болните и неграмотните със задължението да ги храним,топлим и репатрираме талаша вече за наша сметка..
27
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Никакви пари !
26
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това с международните заеми, не ви ли подсказва кой финансира тази ***, прииждаща към Европа? Ами тези, които ще ни отпуснатг тези заеми и ще ни заробят - веднъж да храним и обгрижваме военизираните ислямисти, втори път да им връщаме тези заеми( на международните кредитори), трети път да вземаме нови заеми за да храним търтеите - араби и копелетата им от втората, третата, ... N-тата жена.
25
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ако се регистрират на влизане в ЕС след това е нужно няколко месеца да направят престои и оформяне на документи , представяте ли си какво ще стане в България , пак ни го набутаха и то целия тоя път
24
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
За да не бъдат хрантутници на гърба на местното население те трябва да работят. Ако им дадат работа има проблем. 1. женската половинка при тях не работи2. Женската половинка при тях не не една т.е. техните религиозни и житейски закони им позволяват няколко жени. От всяка жена минимум 4 деца,3. Европа дава безвъзмездно и безусловно помощи на жените с деца. Арабина събира парите от съпругите си, върти черен бизнес, купува оръжие и произвежда терорист.Това е основната причина за проблема им
23
1
 
22
 
! Отговори
докога преди 8 години
Заем?! И докога ще стигне той, след като мигрантите нямат намерение да спират да идват, нямат намерение и да си отиват?
22
1
 
11
 
! Отговори
УАУУУУУУУУУ преди 8 години
Ах, така ами. Хем ще привдигаме Гърция на крака, хем ще вземаме заеми за гладната пасмина на Азия и Африка! Русия като богата държава защо не поеме гладниците от собствения си континент Азия? Саудитска Арабия защо не поеме всичките мигранти от Африка? Защо ние да се лишаваме, че и заем отгоре! Брюксел да не са луди?!
21
3
 
22
 
! Отговори
Като Чумата преди 8 години
13.Преди падането ни под турско е имало Чума и хората струпани повече в градове са се заразявали и умирали ! Населението е намаляло !Сега ЧУМАТА е ЕС , нямаме граници и защита ,разоражени , населението също ни намалява ! Трябва да регистрираме пришълци без документи , за да не отиват в Германия !А защо Меркел не им осигури кораби от Гърция към САЩ ?
20
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До каймакАМе да де ама трудно се кара колело в полярния кръг
19
3
 
20
 
! Отговори
каймакАМ преди 8 години
Търговията с живо човешко месо изкушава . Печалбата на парче е солидна , липсва данъчно облагане а и се счита за един вид хуманно дело. А на руско норвежката граница , единственото условие за преминаване е един велосипед.
18
1
 
30
 
! Отговори
Цирк Буш преди 8 години
"Обсъдена била идеята на Брюксел в Гърция да се отворят 50 000 места в приюти за презимуване на новодошлите , докато се разглеждат молбите им за убежище, но засега Атина не желае да подслони повече от 30 000"Сега сериозно...какви са тези циркове? Ислямските навлизат в ЕС със скорост 15-20 хиляди на ДЕН!!! Какви са тез спорове между Брюксел и Гърция да били построели убежище за 50 хил, а пък те искали да построят "само" за 30 хил., все едно това има някакво значение на общия фон
17
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Орбан е прероденият Владислав Варненчик.Дано да няма неговата съдба
16
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какъв е проблема на гръцко-албанската граница? Нали "бежанците" не ходят в Албания?
15
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ЛИКБЕЗ за *** и Пульо-тиците,които управляват БГ и ЕС на тема "Кой "кара влака" на бежанския проблем":през гугъла:Николай Стариков Почему все бегут только в Европу? Как США наказывают Германию?(26.10.2015)
14
3
 
28
 
! Отговори
каймакАМ преди 8 години
Средите, които са в дъното на този проблем , не стига че постепенно превръщат каналджийството в постоянен бизнес , а и се подиграват с малки държава като Словения например , която се съгласи доброволно , да се прекосява през територията и. Има ужасно разминаване между официални становища и реални действия.
13
32
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Imame mnogo obeliodeni sela! Da im se dade kopane i jivotni za otglejdane! S taq eftina rabotna raka, ikonomikata ni shte se zasili na gore!
12
3
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Запалиха Европа! Ордите прииждат всеки ден. Положението излиза извън контрол и вече не е по силите на отделните държави, а ЕС ако още малко се почуди какво да ги прави ще е вече късно.
11
1
 
34
 
! Отговори
каймакАМ преди 8 години
Няма страшно. По страшното е ,че някои държави , официално са недоволни а " под масата " продължава двойната им политика по въпроса. Парите са пари и винаги отварят вратички , пропускащи още по вече пари. Трансфера на хора , се оказа твърде доходен бизнес.