Евтиният петрол води Русия към фалит?

След Азербайджан, Венецуела и Еквадор е ред на по-значимите държави
12 фев 2016 19:42,
300
Евтиният петрол води Русия към фалит?
Снимка: Reuters. архив

Каква може да бъде следващата голяма финансова криза? Спукване на балона при акциите в технологичния сектор, който се надува през последните две години? Тотален крах на фондовия пазар извън разпродаването, което вече беляза началото на 2016 година? Всяко едно от тези неща би могло да се случи. Все повече обаче изглежда, че ще станем свидетели на национални фалити, предизвикани от сриващите се цени на петрола и суровините, пише Матю Лин от Маркетуоч.

Международният валутен фонд (МВФ) обсъжда спасяване на Азербайджан, тежко засегнат от силното поевтиняване на петрола. Венецуела е готова да обяви фалит - отново - по същата причина. Еквадор изглежда ще поеме по същия път. И по-значими държави могат да ги последват - най-вече Русия и Саудитска Арабия. Никоя от тях не изглежда платежоспособна за дълго време при тези много ниски цени на суровините.

Скоро можем отново да изпаднем в мащабна криза на суверенните дългове. Само че този път износителите на суровини ще бъдат въвлечени във водовъртежа, а не страните от периферията на еврозоната. Точно като при кризата в еврозоната обаче загубите скоро ще се прехвърлят към банковата система и не след дълго може да се наложи да има поредица от спешни спасявания.

Ключовият въпрос ще бъде дали това може да се използва за прокарване на реформи, тъй като няма много смисъл просто да се спасяват държави, които повече не могат да разчитат на енергийния износ.

Сривът на петролните цени и на други суровини покрай тях вече доминира на пазарите от началото на тази година. За по-голямата част от света и дори повечето нововъзникващи пазари по-евтиният петрол би следвало само да засили икономическия растеж. За износителите на петрол обаче това е катастрофа.

Първите "пукнатини" започват да се появяват в Азербайджан, един от най-големите износители на петрол сред бившите съветски републики. Страната вече започна разговори с МВФ за спешна помощ, тъй като харчи бързо резервите, натрупани в годините, когато един барел петрол се търгуваше за 100 долара и отгоре. Досега са стопени над 60 % от резервите и се обсъжда пакет от заеми за над 4 милиарда долара.

Азербайджан обаче не е единствената държава, която ще закъса. Венецуела, която от години е икономически неспасяем случай въпреки богатите си природни ресурси, е в още по-голяма беда от обикновено. Президентът (Николас Мадуро - бел. прев.) обяви икономическо извънредно положение, макар вероятно това да не се различава толкова от нормалния живот за отдавна страдащите граждани. Еквадор не изглежда в много по-добра форма.

Следващата е Нигерия. Тя вече поиска 3,5 милиарда долара заеми от Световната банка и Африканската банка за развитие, които да й помогнат при недостига на ликвидност, причинен от силния спад на стойността на петролния износ.

Ами двете наистина големи икономики, движени от петрола - Саудитска Арабия и Русия? Саудитските финанси никога не са се славели с прозрачност. Страната има един от най-ниските производствени разходи в света, но има и огромни разноски и на практика няма други източници на приходи.

Дори по официални данни Саудитска Арабия отчита бюджетен дефицит от 100 милиарда долара за миналата година и като се има предвид, че цената на петрола все още спада, и въпреки икономиите, тази година е малко вероятно да бъде много по-добре. Това се равнява на 15 % от брутния вътрешен продукт (БВП), което прави Гърция да изглежда направо скромна в харчовете. Саудитците имат изобилие от активи, на които да разчитат, но когато харчиш с 15 % повече, отколкото изкарваш на година, бързо изгаряш много от ликвидните пари.

Бюджетният дефицит на Русия не е чак толкова висок. Прогнозите на финансовото министерство го оценяват на 20 милиарда долара за тази година или около 3 % от БВП. Това обаче се основава на цена на петрола 40 долара за барел, което сега изглежда нещо далеч назад във времето.

Икономиката изпадна в рецесия - най-новите данни сочат, че се е свила с годишен темп от 3,7 % - рублата е в състояние на свободно падане, а страната харчи скоростно резервите си. Заради военната си намеса Владимир Путин напълно се провали в диверсифицирането или модернизирането на икономиката си и остави държавата на произвола на енергийните пазари (колкото и странно да е, вече не чуваме много за това как Путин може да упражнява натиск върху Западна Европа чрез контролиране на петролните и газовите доставки). Нищо добро няма да излезе от това.

Кои страни ще фалират и колко дълго ще им отнеме да стигнат дотам, предстои да видим. Едно нещо обаче научихме от краха през 2008 година и кризата с еврото през 2011 година - кризата на суверенните дългове бързо преминава в банкова криза. След като Гърция, Португалия и Ирландия изпаднаха във фалит, загубите се пренесоха в банковата система.

Това ще се случи отново, ако износителките на петрол фалират. Има заеми към националните петролни компании и подкрепяни от държавата строителни проекти и много скоро всички тези проекти могат да се окажат неизгодни. Истината е, че има причина, поради която банките понасят удари през последните няколко дни със спад от цели 30 % на ключовия банков индекс от началото на годината, и тя е постепенното осъзнаване, че в крайна банковият сектор би могъл да се изправи пред огромни загуби от поевтиняването на петрола.

Само тази седмица се наложи Deutsche Bank да прави изявление, за да успокои инвеститорите, че е "твърда като скала", но колкото и чудно да е, те обикновено въобще не намират за много успокояващи такива съобщения.
Ресурсите в света, особено на МВФ и Световната банка, вече бяха изцедени от последната криза на суверенните дългове. Ирландия може и да се е "излекувала", но Гърция и Португалия все още са в "интензивното". Не изглежда Гърция да може скоро да се изправи на крака.

Нов кръг спасявания ще увеличи много сметката. Дори и така, парите ще трябва да се намерят. Ключът ще бъде да се искат реформи в замяна. През 2016 година никоя страна не бива да е зависима само от износа на петрол - онези, които са в това положение и в резултат фалират, ще трябва да намерят нови източници на растеж. Ако не могат, за разлика от периферията на еврозоната, вероятно ще бъде по-добре да ги оставим да фалират.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


300
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
4
 
3
 
! Отговори
456 преди 8 години
До АниАнке *** ,защо са и на България суровини ***? България няма икономика има само магистрали които строи,реже лентички,веднага ремонтира ,реже лентичка на ремонта отново и т,н,....Русия си има индустрия и знае как да си използва суровините и как да ги защитава!
89
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Видехте ли вчера какво диамантче са изкопали там? Камиче за милиони доларес. Имат от пиле млеко, ако не петрол ще е друго, па ако накрая нема вече какво, винаги могат да изпепелят цялата земя с ядрени заряди.
88
7
 
5
 
! Отговори
Ани преди 8 години
Русия ще си остане суровинен заден двор на България.
87
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 182Apple също струва повече от Русия.Видяхме им черната кутия на руснаците. Вътре американски интегрални схеми и руски платка.Голям резил !
86
4
 
4
 
! Отговори
от Сащ преди 8 години
Все пак благодарете на вашия вожд че ви вдигна заплатите от 5900 рубли на 6200 рубли.$3.75 са това отгоре !
85
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименАмерика няма нужда да я фалираме ние. Тя сама се справя добре. В момента я крепи само това, че всички използват долара за търговска единица.-------Виждаш ли как си можел да мислиш аналитично, рубладжийче. Всички използват и ще продължават да използват долара като търговска единица. С рублата това няма как да стане.
84
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До До Копейкаджийте 171 "Само материалните активи на Ню-Йорк са по 2 пъти колкото на цяла Русия" Добре! И колко струва вашата национална гордост и душата ви?
83
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Е, може пък и да пада петрола, ама цената на златото се вдига!!!! А Русия от почти три години, заедно с Китай купуват злато като луди!! Хи-хи-хи....ЗАЩО ЛИ????
82
2
 
2
 
! Отговори
от Са. преди 8 години
До АнонименКак ще е нощ бе ***, следобед е. Знам че не сте много умни ама чак толкова...
81
4
 
5
 
! Отговори
от Сащ преди 8 години
Еех, тея *** ***. Умора нямат. Две години вече ни убеждават колко е добре рушия :)Няма кой да ви повярва, товарищи, нямааа.,,
80
4
 
9
 
! Отговори
Ala Bala преди 8 години
Хайде сега да видим какво от написаното в статията е вярно.Бюджетния дефицит . . . ами изнедааа, за януари е отчетен излишък от 390 мрд. рубли или $5 мрд.Скоростното харчене на валутния резерв - ами от април насам е нараснал с $25 мрд. от $350 мрд. до $ 376 мрд.Задлъжнялостта ами Русия има един от най-ниските нива на публичен дълг. около 13 % от БВП. Брутния външен дълг намаля рекордно от въвеждането на секторните санции с над $ 200 мрд. Платежен баланс . . . на плюс с $65 мрд. за 2015
79
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ребята, не се карайте. Аз като "кравар" получавам $4500 , вие като *** 6200 рубли.Вашата цифра изглежда голяма,но това е много подвеждащо...
78
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Кра-вари и евреи си по Кле цкват света! Ще оцелеят само високотехнологично развитите страни! На Япония им е през онъз работа! След 10 години петрол няма да им трябва!
77
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 160И като е толкова зле "краваря" що всички руснаци драпат неистово за щатите и никой американец за Русия????????????????????????????????????????????? Ххахахахахаахахахх!! *** изтръцкан!
76
1
 
3
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 8 години
До Mr.STARBUCKSЖив и здрав и приятен уикенд.
75
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Освен това в статията нищо не прочетох за Нормвегия, която добива петрол също с доста висока себестойност.
74
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Статията отново както винаги е пълна измислица. Най-вече страда шистовата индустрия в САЩ. Себестойността на шистовия петрол е около 40 долара. Шистовата газ е още по-нерентабилна. Може да звучи парадоксално на хората, които не се интересуват от финанси, но именно Русия е тази, която повишава добивите си от суров петрол непрекъснато. Себестойността на руския петрол е около 5 долара за барел. Този път не Саудитска араблия стои в основата на свръхпроизводството.
73
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 122Е такъ смехотворко в цял свят няма. Да беше учил повече, бе илитерантн. Ти просто не умееш да броиш. Ами така е с такива като тебе, страдащи от съхнене на централния мозък. Ако човекът, когото наричаш "джуджи" и който е атлет, висок 1.73 м. и такива гърчоли като теб не могат да му простят, че е и умен, а не като теб - дори по листче не можеш да препишеш, искаше да прехвърля пари Льоня и Ваня щяха да му помагат. Защото са руснаци, а не голи голи гъсеници като теб.
72
9
 
1
 
! Отговори
тролгеносен преди 8 години
До справедливЖивея в Европа , ***. От оная.........'старата"........Трябва да пишеш постове поне шест месеца за да си докараш седмичната ми заплата.........ГъзТТТТТ червен
71
3
 
4
 
! Отговори
да преди 8 години
При нас бензина е най скъп в целия свят.За това не ме е страх че ще фалираме.С герб напред към щастливи бъднини....