Евтиният петрол води Русия към фалит?

След Азербайджан, Венецуела и Еквадор е ред на по-значимите държави
12 фев 2016 19:42,
300
Евтиният петрол води Русия към фалит?
Снимка: Reuters. архив

Каква може да бъде следващата голяма финансова криза? Спукване на балона при акциите в технологичния сектор, който се надува през последните две години? Тотален крах на фондовия пазар извън разпродаването, което вече беляза началото на 2016 година? Всяко едно от тези неща би могло да се случи. Все повече обаче изглежда, че ще станем свидетели на национални фалити, предизвикани от сриващите се цени на петрола и суровините, пише Матю Лин от Маркетуоч.

Международният валутен фонд (МВФ) обсъжда спасяване на Азербайджан, тежко засегнат от силното поевтиняване на петрола. Венецуела е готова да обяви фалит - отново - по същата причина. Еквадор изглежда ще поеме по същия път. И по-значими държави могат да ги последват - най-вече Русия и Саудитска Арабия. Никоя от тях не изглежда платежоспособна за дълго време при тези много ниски цени на суровините.

Скоро можем отново да изпаднем в мащабна криза на суверенните дългове. Само че този път износителите на суровини ще бъдат въвлечени във водовъртежа, а не страните от периферията на еврозоната. Точно като при кризата в еврозоната обаче загубите скоро ще се прехвърлят към банковата система и не след дълго може да се наложи да има поредица от спешни спасявания.

Ключовият въпрос ще бъде дали това може да се използва за прокарване на реформи, тъй като няма много смисъл просто да се спасяват държави, които повече не могат да разчитат на енергийния износ.

Сривът на петролните цени и на други суровини покрай тях вече доминира на пазарите от началото на тази година. За по-голямата част от света и дори повечето нововъзникващи пазари по-евтиният петрол би следвало само да засили икономическия растеж. За износителите на петрол обаче това е катастрофа.

Първите "пукнатини" започват да се появяват в Азербайджан, един от най-големите износители на петрол сред бившите съветски републики. Страната вече започна разговори с МВФ за спешна помощ, тъй като харчи бързо резервите, натрупани в годините, когато един барел петрол се търгуваше за 100 долара и отгоре. Досега са стопени над 60 % от резервите и се обсъжда пакет от заеми за над 4 милиарда долара.

Азербайджан обаче не е единствената държава, която ще закъса. Венецуела, която от години е икономически неспасяем случай въпреки богатите си природни ресурси, е в още по-голяма беда от обикновено. Президентът (Николас Мадуро - бел. прев.) обяви икономическо извънредно положение, макар вероятно това да не се различава толкова от нормалния живот за отдавна страдащите граждани. Еквадор не изглежда в много по-добра форма.

Следващата е Нигерия. Тя вече поиска 3,5 милиарда долара заеми от Световната банка и Африканската банка за развитие, които да й помогнат при недостига на ликвидност, причинен от силния спад на стойността на петролния износ.

Ами двете наистина големи икономики, движени от петрола - Саудитска Арабия и Русия? Саудитските финанси никога не са се славели с прозрачност. Страната има един от най-ниските производствени разходи в света, но има и огромни разноски и на практика няма други източници на приходи.

Дори по официални данни Саудитска Арабия отчита бюджетен дефицит от 100 милиарда долара за миналата година и като се има предвид, че цената на петрола все още спада, и въпреки икономиите, тази година е малко вероятно да бъде много по-добре. Това се равнява на 15 % от брутния вътрешен продукт (БВП), което прави Гърция да изглежда направо скромна в харчовете. Саудитците имат изобилие от активи, на които да разчитат, но когато харчиш с 15 % повече, отколкото изкарваш на година, бързо изгаряш много от ликвидните пари.

Бюджетният дефицит на Русия не е чак толкова висок. Прогнозите на финансовото министерство го оценяват на 20 милиарда долара за тази година или около 3 % от БВП. Това обаче се основава на цена на петрола 40 долара за барел, което сега изглежда нещо далеч назад във времето.

Икономиката изпадна в рецесия - най-новите данни сочат, че се е свила с годишен темп от 3,7 % - рублата е в състояние на свободно падане, а страната харчи скоростно резервите си. Заради военната си намеса Владимир Путин напълно се провали в диверсифицирането или модернизирането на икономиката си и остави държавата на произвола на енергийните пазари (колкото и странно да е, вече не чуваме много за това как Путин може да упражнява натиск върху Западна Европа чрез контролиране на петролните и газовите доставки). Нищо добро няма да излезе от това.

Кои страни ще фалират и колко дълго ще им отнеме да стигнат дотам, предстои да видим. Едно нещо обаче научихме от краха през 2008 година и кризата с еврото през 2011 година - кризата на суверенните дългове бързо преминава в банкова криза. След като Гърция, Португалия и Ирландия изпаднаха във фалит, загубите се пренесоха в банковата система.

Това ще се случи отново, ако износителките на петрол фалират. Има заеми към националните петролни компании и подкрепяни от държавата строителни проекти и много скоро всички тези проекти могат да се окажат неизгодни. Истината е, че има причина, поради която банките понасят удари през последните няколко дни със спад от цели 30 % на ключовия банков индекс от началото на годината, и тя е постепенното осъзнаване, че в крайна банковият сектор би могъл да се изправи пред огромни загуби от поевтиняването на петрола.

Само тази седмица се наложи Deutsche Bank да прави изявление, за да успокои инвеститорите, че е "твърда като скала", но колкото и чудно да е, те обикновено въобще не намират за много успокояващи такива съобщения.
Ресурсите в света, особено на МВФ и Световната банка, вече бяха изцедени от последната криза на суверенните дългове. Ирландия може и да се е "излекувала", но Гърция и Португалия все още са в "интензивното". Не изглежда Гърция да може скоро да се изправи на крака.

Нов кръг спасявания ще увеличи много сметката. Дори и така, парите ще трябва да се намерят. Ключът ще бъде да се искат реформи в замяна. През 2016 година никоя страна не бива да е зависима само от износа на петрол - онези, които са в това положение и в резултат фалират, ще трябва да намерят нови източници на растеж. Ако не могат, за разлика от периферията на еврозоната, вероятно ще бъде по-добре да ги оставим да фалират.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


300
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
след разпада на русия ще се възстанови втората Българска държава- Волжка България с територия по голяма от франция и украйна
49
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До HA HAИ още една приказка има, соленичка, но точно изразява едни мераци - как котаракът вървял след козела и чакал да падне ... нещо...
48
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
паразитните държави ще фалират-русия саудитска арабия венецуела и др
47
9
 
7
 
! Отговори
анон преди 8 години
*** - по - *** - неук - атакист, - комунист - русосифилистик - изменник на България !!!!!! Това го има само в България, но хубавото е, че тези хора са съвсим малко , /справка : изборите от 20 год. насам / Слаби сте и абсолютно нищо не зависи от вас ! Губите си времето в лъжи и манипулоции !!!!!!!
46
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Защо западната пропаганда предпочита да говори за БВП, а не за национален доход?? Ха сетете се! Знаете ли как би лъснало дълговото робство на западния човек и балонната икономика, ако се отчиташе именно вторият показател, който не е чисто количествен и спекулативен, а качествен и реалистичен?! При това е пълноправна понятийна част и от класическата, и от постмодерната политикономическа мисъл. Ала от 25 г. насам умишлено се премълчава!
45
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
няма да е за сефте. от 1917 русия е фалирала 5 пъти.при един от фалитите държавата им се разпадна.сега ще стане същото.
44
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
джуджи е най успешния агент на цру
43
4
 
13
 
! Отговори
HA HA преди 8 години
ТОВА ГО СЛУШАМЕ ОТ 5 ГОДИНИ. ИМАМЕ ЕДИН ХУБАВ ЛАФ ПО ТОЯ ПОВОД. "ГЛАДНА КОКОШКА, ПРОСО СЪНУВА"
42
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Руския бюджет е базиран на износ и кОпане на природни ресурси. Те икономика нямат. Точно като нас. Като се изчерпат тези ресурси, ще изпукат от глад. Но, такива са им управниците. Жужи натрупа милиарди, олигарсите около него също. Това са толкова низши ***, че никой от тях не се сеща да създаде нещо РЕАЛНО с парите които крадат. Спокойно може да се създадат печеливши отрасли които да създават и изнасят продукция. Но не! Всеки народи си ги заслужава.
41
5
 
13
 
! Отговори
42 преди 8 години
Не съществува такова нещо като държавен фалит.Това са тъпите мантри на глобалистите.Дори една бедна на ресурси Япония е живяла без значителни връзки с други страни повече от 700 г.
40
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 91Ако съм ти работодател ти бия шута на секундата. Да публикуваш руска идиотщина с гугъл преводач...........щото те мързи да го редактираш............И за тролТ не ставаш....
39
2
 
2
 
! Отговори
Demokrat преди 8 години
Ах ... Мечти, Мечти, ... на псевдохуманисти и псевдодемократи!
38
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ей демократи са по големи лъжци от бай Тошо, през ден четем и ни се натяква как Русия щяла фалира всеки момент и тя още не може да фалира, само, крият като дявол от тамян, че Дойче банк ще гушне букетчето всеки момент с 50 трл. Евро дериватк в баланса, Голдман с 50трл. Долара деривати. Обаче в инветора четем един виден НПО патрон Ганев как казва,че от 1996г. До сега БВП се е увеличил 4 пъти. Това означава че сме имали средно годишно растеж над 10 процента. Аз такова нещо не съм виждал, а вие????
37
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Спекула е възможна само в условията на паника. Борсата трябва да знае, че царува в търговията, но не управлява - точно както при конституционните монархии. Русия налива огромни количества рубли в икономиката, гъвкаво предпазвайки ги от спекулативни домогвания. В Русия паника няма и няма да има. Държавата е на поста си и притиска спекулантите, неудовлетворявайки глада им за свободна размяна на национална валута при спекула по курсовете.
36
8
 
7
 
! Отговори
168 преди 8 години
ПУТИН -ЧЕРНАТА КУТИЯ, ЛИКВИДИРА ТАКАВА ГОЛЯМА ДЪРЖАВА КАТО РУСИЯ !!! ХИТЛЕР НЕ УСПЯ !!!
35
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Съвсем естествено е банките да търпят огромни загуби от евтините горива, защото парите остават у хората. А Русия на Путин е една много голяма банка на антинародния олигархичен капитал. Еденствената надежда, упование и спасение на изстрадалия и измъчен народ си остава Генадий! Победа будеть за нами!
34
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Пада не само петролът, драстично са паднали напоследък черните и цветни метали, редките суровини, месото, млякото, контейнерните превози. Преекспонирането на петрола е тенденциозно. А е тенденциозно, защото де факто се премълчава, че от кризата драстично губят не само руснаците. Огромни загуби отчитат и самите американци. Ала медиите услужливо мълчат. Защото са платени и свободното слово е невъзможно.
33
6
 
2
 
! Отговори
Осман преди 8 години
Много е добре, а Турция напредвА
32
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ще фалират и турците ще оправят рускините пак
31
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Без лакеи и продажници във властта на западните финансови акули, винаги се намира благоприятен изход. Умре старата ъмерикан слава на гърба на простия Горби. С митове и надежди само не се живее. А митологична е същността на агитпропа - той от митове и медийни проекции и паники живее.