Какво удари санкционната война срещу Русия

Анализ на "Дойче веле" кои сектори са най-силно пострадали
1 авг 2017 16:00, Анисия Иванова
102
Какво удари санкционната война срещу Русия
Снимка: Reuters, архив

Преди три години ЕС наложи на Русия секторни санкции заради намесата й в конфликта в Източна Украйна. Оттогава срокът на ограниченията неведнъж бе удължаван. За последен път - на 28 юни 2017 г., когато Съветът на ЕС реши да продължи ограничителните мерки до 31 януари 2018 г. В свой анализ "Дойче веле" установи кои сектори от руската икономика са пострадали най-силно от ограниченията.

Санкциите визират главно финансовия, енергийния и отбранителния сектор, съответно на теория не засягат обикновените граждани. Експерти обаче констатират, че всъщност отзвукът от евросанкциите се усеща и от обикновените хора в Русия, а негативният ефект от "санкционната война" може да трае с години.

Икономиката вече се адаптира, но може би за кратко

Макроикономическите показатели сочат, че икономиката на Русия се е адаптирала към европейските санкции, заяви пред "Дойче веле" Игор Николаев, директор на Института за стратегически анализи към компанията ФБК. "Над две поредни тримесечия в Русия се регистрира ръст на БВП спрямо предходното тримесечие (през първите три месеца на 2017 г. руският БВП бе 0,9 на сто, бел. "Дойче веле"). В такива случаи е прието да се казва, че страната бележи икономически ръст", каза икономистът.

При все това според него този ръст се дължи главно на външни фактори, най-вече на поскъпналия петрол. "Има различни степени на адаптация. Може да се адаптираш и все така да си близо до нулата", посочи Николаев. Според оценка на ФБК западните санкции са причинили на Русия годишни загуби в размер на близо 1,2 процента от БВП. А още след година, ако не бъдат вдигнати, икономиката изглежда ще започне да губи годишно по три и повече процента от БВП.

"Такава ще е главната цена на санкциите. След президентските избори (през 2018 г., б. р.) в страната при всяко положение се очакват реформи. При отворени пазари и нормални външноикономически отношения това би било ефективно. Но при санкционно противопоставяне ефективността им доста ще намалее. И загубите ще стигат вече трилиони", смята Николаев.

Удар по финансовия сектор с рикошет върху жизнения стандарт

Според експерти от европейските санкции през последните три години най-силно е пострадал финансовият сектор. Наложените ограничения включват забрана за кредитиране на руски банки и държавни компании от западни банки. Това рязко е свило достъпа на руския бизнес до "евтини" пари. Съответно, както обясни пред "Дойче веле" аналитикът на бизнес групировката "Финам" Алексей Коренев, бизнесът е срещнал "трудности с рефинансирането на дълга, стана необходимо да се търсят и намират алтернативни източници на кредити".

По думите му често се случва дори страни, неприсъединили се към санкциите, да не рискуват с кредити нито за руската държава, нито за финансовата сфера, нито за отделни предприятия. С течение на времето, колкото повече наближават датите за погасяване на кредити, ситуацията започва да се изостря. "Двойно са намалени сроковете за кредитиране. Това затруднява рефинансирането на дълга и изграждането на кредитни вериги", отбеляза експертът.
Проблемите в големия бизнес на пръв поглед не засягат обикновените потребители.

Но и гражданите усещат на гърба си ефекта от финансовите санкции. Те предизвикват "поскъпване на храните и на стоките за народно потребление, свиване на заплатите, спад в курса на националната валута, ръст на безработицата поради стагнация на трудовия пазар", изброи Коренев.

Тези проблеми според него се трупат още от 2013 г. и са се изострили след приемането на санкциите. "Ситуацията частично се подобряваше поради заместването на вноса с родно производство, но появата на нови и нови санкционни пакети пречеше и все още пречи да се решат проблемите изцяло", каза аналитикът.

Влияние върху петролногазовия комплекс: мъгла над шелфа

Евросанкциите засягат и най-деликатния сектор за суровинна Русия - енергийния. При все че рестриктивните мерки на Брюксел спрямо него не са тъй радикални, колкото американските, влиянието им бе налице, а е запазено и до днес.

Както съобщи за "Дойче веле" Анна Кокорева, зам.-директор на управление "Анализи" в компанията "Алпари", "от самото начало бяха ударени акциите на петролногазовите компании, които реагираха със спад и се възстановяваха с твърде умерено темпо". Днес те вече се котират на предишните нива. Освен това според Кокорева санкциите може косвено да са влошили отношенията на "Газпром" с Европейската комисия и неговите партньори.

Европейските предприятия имат забрана да предоставят на руските си партньори услуги, свързани с дълбоководно сондиране за добив на петрол и газ. В Русия има остър недостиг на собствени сондажни инсталации, годни за работа на шелфа, няма и специализирани плавателни съдове за триизмерни сеизмични проучвания.

Като цяло "в Русия липсват модерни технологии за добив от шелфа. Затова дългосрочните перспективи да бъде овладян стават още по-мъгляви", предупреди неотдавна в доклад, изнесен в Московския държавен университет, Юрий Ампилов, професор от катедра "Сеизмометрия и геоакустика".

А в статия за влиянието на санкциите върху шелфовите проекти той констатира: "Зависимостта от вноса няма как да се отстрани бързо. При днешното окаяно положение на машиностроенето у нас това за жалост е невъзможно."

Непреодолимо ли е технологичното изоставане?

Недостигът на западни технологии повлиява и други отрасли. Санкциите на ЕС, насочени срещу военнопромишления комплекс, включват не само забрана върху оръжейната търговия, но и върху износа на стоки с двойно предназначение, което води до недостиг на комплектовъчни изделия за хай тек отраслите, по-специално за микроелектрониката. Според експерти подобен стрес би могъл да тласне напред развитието на промишлеността в Русия, но през изтеклите три години проблемът с дефицита на технологии така и не бе решен.

"Днес предприятията от високотехнологичните отрасли и по-специално микроелектрониката са принудени, щат не щат, да развиват собствени технологии. Може да не са толкова съвършени, но са си техни", казва Алексей Коренев. Същевременно, както се изрази той, има цели сегменти в модерното хай тек оборудване, където Русия не би могла самостоятелно да се задържи на едно ниво с високоразвитите държави.

Развитието на промишлеността се бави заради постоянните очаквания за вдигане на санкциите, смята Юрий

Крупнов, ръководител на Института за демография, миграция и регионално развитие. "Така в крайна сметка изобщо не стигнахме до свой собствен технологичен формат. И ситуацията може да стане катастрофална, защото чуждо вече няма, а свое не сме създали", резюмира експертът, цитиран от БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ф-35;)) СУ КАТАПУЛТИРА? В коя война го гледа, новия Су? Ф-35 е с необучени пилоти. Гласуват бюджет за обучение на пилоти, тъй като нещата са зле. Доста сложен самолет, а геналните неща както казват умните на запад са прости. А не простовати като теб
28
3
 
14
 
! Отговори
If... преди 6 години
Ако нещата ставаt на думи...Русия вече да е сбирщина от държавици, да си дават всичко дето имат на ЕС и да пасат торф из безкрайната тайга...по Анализ на "Дойче веле"
27
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами като е АУТ Русия, вземай газ от САЩ! ДАЛИ ЩЕ Е ПО ЕВТИН? ;)
26
1
 
11
 
! Отговори
Технологии преди 6 години
Дръжки!!! Най-важните неща са измислени от Древността. Като почнем от Китайската стена, в която в сместа за строеж са добавяли оризова вода и досега съществува. Канализацията при римляните. Отопления - римляни, колко хора го знаят? В съвременен вариант тоалетна, вода, пералня. Не ползвам мобилен, сателити др. консуматорски простотии. Просто щот ми писна. От Космоса могат да ме следят, ГМО домати, ай у лево. Съсвем други духовни цели има човеството, пускам си Моцарт,Бах,Шопен и си правя кефа.
25
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Колко интересно. Добре че е червения днесбг да ни информира от сутрин до вечер за русия, руснаците, путин, кучето на путин, баба му и тн.
24
12
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 16А сега? СУ-37 виждали ли сте какво прави?Виждали сме да!Няма никаква полза от това, защото и Ф22 и Ф35 го засичат от разстояние, от което руския пилот въобще не подозира, че срещу себе си има противник.Докато разбере е време да катапултира.
23
3
 
5
 
! Отговори
Нане преди 6 години
"Какво удари санкционната война срещу Русия" Как кво - четвъртития кремълски...Ако продължава така, па че копаме *** от Пернишко!
22
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До zeus - германеца на студено няма да остане, ама русняка на гладно е твърде вероятно да трака зъби! те на германците ако не продават - на кой?
21
11
 
18
 
! Отговори
промо преди 6 години
разпадащия се ЕС дава акъл и предсказва, хахахаха
20
11
 
17
 
! Отговори
??? преди 6 години
До ЗнаещАбе знайко нали руснаците нямаха и авиция и не знаеха как се прави логистика?А кажи как ще обясниш че именно те смляха Ислямската държава, с 1/20 от ресурса дето пръскаха янките?Нещо ви е грешна представата на ЦРУ-то какво могат и какво искат руснаците!
19
18
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия не може да купи нищо от нас.Нашите стоки са скъпи за руснака, защото се правят със скъпите руски енергоносители, за които плащаме най-много в цяла Европа.И газта и петрола и тока са ни скъпи защото братска Русия ни товари с цените.По тази причина стоките ни ги купува богатия 550 милионен ЕС като Германия е наш основен търговски партньор.Русия няма да види ни Южен, ни Турски, ни Гръцки, Северен или какъвто и да е поток вече.ТОЧКА!
18
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До (Не) ЗнаещЗа самолетоносачите - щото не знаят как се строят, янките съвсем ще се окат като рашките си ги направят и плаващи под вода или минаващи през близкия космос :) :)
17
14
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе стига с тия смешки бе! "Западни технологии", та "западни технологии"......когато се качат в космическото пространство БЕЗ РУСИЯ, тогава могат да плещят за всякакви "технологии"! Руснаците БЯХА ПЪРВИ В ПОЧТИ ВСИЧКО, и само подкукуросването и залъгалките от "запада" ги подлъгаха да се разтурят! Славо Богу отвориха им се очите!!!
16
11
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Непреодолимо ли е технологичното изоставане?Спомняте ли си F-14 Tomcat? По онова време руснаците имат само идеи за самолет.А сега? СУ-37 виждали ли сте какво прави?При руснаците е в пълна сила "Всяко зло за добро!" Та след десет години може да се редим за руски фотонен процесор ако ги предизвикат със санкциите...
15
4
 
10
 
! Отговори
До 6 преди 6 години
Би ли казал за кои стоки говориш ?Понеже хал хабер си нямаш какво внасяме и изнасяме за Русия. Било преди, било след санкциите. За какви некачествени стоки говориш ? За автомобилите, за електрониката, за дрехите, за плодове и зеленчуци, за какво ?
14
15
 
11
 
! Отговори
Знаещ преди 6 години
До Анонимен 3А да сте чели новина че отнесената от санкциите Русия си прави сметката да достави 6 (!) самолетоносача на военните си идното десетилетие?Абе ние сме чели, ама се чудим какъв трябва да си за да повярваш.Ти остави, че никой няма да се навие да им строи самолетоносачи защото те не могат.Те и да искат и да могат няма къде да ги направят защото в Русия няма такова голямо пристанище.Русия е аут моето момче, АУТ!
13
11
 
12
 
! Отговори
DW преди 6 години
DW цитира хора които са против власата в Русия, като им пречат на руснаците санкциите защо тесъваха успешно "Циркон" (не изтрелян от самолет с начална скорост а от подводница и наземна установка) и започват да го внедряват? Като са толкова изостанали технологично защо: Google, Microsoft, Apple, Facebook ползват дата цьентъра на "Аутом-маш" който е направен изцяло на аритектура "МЦСТ", защо увеличиха дяла на IT и го изравних? Като им пречат санкциите защо станаха първи по износ на зърно и пшеница
12
7
 
16
 
! Отговори
Не! преди 6 години
СССР се разпадна точно заради новите технологии, липсата на такива води до загуба в надпреварата във въоръжението. Сега ще се случи същото!
11
18
 
15
 
! Отговори
Знаещ преди 6 години
До Анонимен 6Абе *** какво ще изнасяме за Русия бе?Ми там минималната заплата е 220лв.Какво ще купува руския *** с тези пари?Нашите стоки ги купува ЕС.Ми то Турция купува повече родни стоки от Русия бе.Сега като започнем да изнасяме и за Канада и никой няма да се сеща за бедната Русия и хленченето на русофилчетата хе хе.Остава да се откъснем от руските газ и петрол и излитаме като стандарт на живот като на страните, които вече биха шута на Горна волта.
10
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В Дойче Веле са пропуснали в анализа си да споменат и за алкохолизма, наркоманията и склонностите към самоубийства. Голямо затруднение за Дойче Веле обаче ще е да ни обяснят какво са спечелили германците от тия санкции