Обиколката на Макрон: Дискретни отстъпки в борбата срещу социалния дъмпинг

Полша ядоса президента и обратното, коментира френският печат
Обновена: 26 авг 2017 10:08 | 26 авг 2017 10:06, Веселина Йорданова
69
Обиколката на Макрон: Дискретни отстъпки в борбата срещу социалния дъмпинг
Макрон с премиера Бойко Борисов във Варна. Снимка: Правителствена пресслужба

Водеща тема за френските медии днес е приключилата вчера визита на френския президент Еманюел Макрон в три европейски страни - Австрия, Румъния и България. По време на нея той имаше възможността обаче да се срещне и с лидерите на още две страни - Чехия и Словакия. Основни теми на разговори бяха планираните промени в директивата за командированите работници, по които има противоречия между страните членки на ЕС.

Амбициите на Румъния и България да станат част от Шенген, присъединяването към еврозоната, сътрудничеството в областта на енергетиката, на отбраната, на миграцията и на културата, въпросът за европейските ценности и единството в ЕС също бяха на дневен ред в разговорите на френския лидер с домакините му по време на обиколката му.

Макрон си тръгва от Централна и Източна Европа с надеждата за споразумение между страните членки по въпроса за командированите работници, пише в. "Фигаро". По време на етапите във Виена и в София Макрон отбеляза сближаване на позициите с лидерите на тези страни по пораждащия полемика в ЕС въпрос. По време на етапа в Букурещ дори и да не му даде карт бланш за промените в европейската нормативна уредба по въпроса, румънският президент все пак призна пред Макрон, че е необходимо подобряването на настоящата система, отбелязва изданието.

За да убеди страните, показващи най-големи резерви по въпроса - Румъния и България, Макрон не се поколеба да направи стъпка към разширяването на Шенгенската зона. Той обеща, че ще подкрепи влизането на румънците и на българите в един обновен Шенген и че двете страни ще бъдат напълно асоциирани към процеса на размисъл за бъдещето на ЕС. Но обиколката на Макрон в трите европейски страни бе белязана и от ожесточена размяна на реплики между Макрон и Варшава. Полският премиер Беата Шидло заяви в четвъртък, че ще откаже да приеме реформата на директивата за командированите работници и че ще направи това в интерес на полските работници. Въпреки този категоричен отказ Макрон каза, че ще продължи да обсъжда въпроса с всички европейци, в това число и с поляците, коментира изданието.

Гласуването на промените в директивата ще стане с квалифицирано мнозинство, което означава, че 55 процента от страните в ЕС, тоест 16 от 28, трябва да ги одобрят, и че промяната трябва да бъде подкрепена от страните, представляващи 65 процента от населението на ЕС. Така че вербалната ескалация на напрежението между Макрон и Варшава по време на обиколката му не накърнява по никакъв начин оптимизма на президента на Франция относно споразумение по промените за командированите работници до края на годината, заключава в. "Фигаро".

Полша ядосва Макрон и обратното, пише в. "Либерасион", коментирайки думите на Макрон по адрес на Полша, отправени вчера във Варна и незабавната полска реакция. Макрон не обича да му се противопоставят. Полша, ръководена от демагозите от партия Право и справедливост, тези дни установи това. Подразнен от отказа на Полша да затегне условията за командированите работници, както той иска, президентът на Франция отправи необичайно брутална нападка в петък срещу Варшава, пише изданието. Във Варна Макрон каза, че полският народ заслужава нещо по-добро от лидери, които отказват да се борят срещу социалния дъмпинг и заяви, че Беата Шидло много трудно ще може да обясни защо смята, че е хубаво трудът на поляците да бъде зле платен.

По повод на тези критики отговор от Варшава дойде незабавно и Беата Шидло определи коментарите на Макрон като арогантни и като дължащи се на липсата на политически опит и практика. Тя посъветва Макрон да поправи бързо тези свои пропуски и в бъдеще да бъде по-сдържан в изявленията си. В. "Либерасион" тълкува всичко това като стремеж на Макрон да изолира твърдото ядро, съставено от Полша и Унгария, което се противопоставя на всякаква реформа на директивата от 1996 г. за командированите работници. Според вестника тази стратегия е рискована, тъй като може да доведе до обратен резултат, още повече, че лидерите, с които Макрон се срещна по време на обиколката си, изпитаха известно неудобство пред поведението на държавния глава.

"Франция е пряма, което я различава от времето на управлението на Франсоа Оланд, но тя не е чак толкова пряма, че да изглежда неучтива и прекалено твърда", коментира високопоставен дипломат от една от страните, в които бе Макрон. "Той поиска много от нас, както по отношение на командированите работници, така и за Европа на отбраната и за закупуването на европейско военно оборудване, но не ни предложи нищо в замяна", допълва дипломатът по адрес на Макрон. Завръщайки се във Франция, Макрон е сигурен, че ще има реформа на директивата за комадированите работници, но каква ще бъде тя засега не е ясно, допълва изданието.

Което е по-лошо президентът трябваше да отстъпи по един важен пункт - командироването на шофьорите на камиони няма да е включено в бъдещата директива, а ще бъде предмет на отделен текст, след като Испания и Португалия заплашиха да се присъединят към лагера на твърдите противници на промените, ако техните интереси в сектора бъдат пожертвани. Дали Макрон ще постигне исканото от него ограничаване на командировките до 12 месеца. Или пък ще бъде въведено ограничение от 24 месеца, както предлага Европейската комисия? Според румънски представител вероятно ще бъде приет лимит от 18 месеца, допълва вестникът.

Разкритикуваната от Макрон Полша го обвини в арогантност и в липсата на опит и практика в политиката и го посъветва да си гледа вътрешните дела, коментира в. "Журнал дю диманш". Макрон се противопостави на Варшава, за да реформира Европа, отбелязва в. "Монд". Отправяне на критики, при това много сурови, срещу Полша с риск да предизвика дипломатическа криза и по-дискретно правене на отстъпки към другите страни от региона, за да ги умилостиви с риск да се отрече от част от предизборните си обещания - това беше стратегията на Макрон по време на първата му обиколка в Централна и Източна Европа, отбелязва в. "Монд. Според изданието Макрон има намерение да използва тази стратегия, за да реализира амбицията си за реформиране на ЕС.

Оптимизмът на Макрон се сблъска с отказа на Полша, така "Опинион" пък коментира обиколката на френския президент. В сряда, в Австрия, Чехия и Словакия се съгласиха да подкрепят френските усилия за затягане на правилата за комадированите работници. На следващия ден Букурещ се показа скептичен по въпроса за евентуална промяна, а през това време Полша потвърди пълното си отхвърляне на реформата. В резултат на това френският президент атакува Варшава без заобикалки по време на българския етап от обиколката си, коментира изданието.

Ер Те Ел пък коментира друг аспект от българския етап от обиколката на Макрон. Във Варна Макрон каза, че би искал да прави обръщения към сънародниците си един или два пъти месечно чрез пресата. Дали пък Макрон, който рядко прави изявления, не е решил да промени комуникационната си стратегия?, пита медията.
По повод директивата за командированите работници и обиколката на Макрон, "Паризиен" представя справка за това коя страна членка на ЕС колко работници е командировала в друга страна и колко са били командировани в нея самата. От справката излиза, че Германия е лидер по приемане на командировани работници - 418 908, а Полша - лидер по командироването на работници - 251 107. България е командировала в други страни на ЕС 14 811 работници и е приела - 3325 командировани работници, показва справката на базата на данни на ЕК за 2015 г. (БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Поредното салтомонтаре на Борисов само и само да го задържат на власт.
34
1
 
19
 
! Отговори
Не се подигравайте преди 6 години
Не се подигравайте на пожарникаря! Той владее 7 езика: шопски, трънски, влашки, каракачански, сигански, сръбски и македонски.
33
0
 
19
 
! Отговори
Бай Иван преди 6 години
АКО СЛЕД ЕДНА ГОДИНА ИМА РЕЗУЛТАТ ОТ СРЕЩАТТА И НЯКОЙ НАУЧИ НЕЩО ПОЛЕЗНО ЗА БЪЛГАРИЯ ОТ ТАЗИ СРЕЩА НЕКА ПИШЕ ВЪВ ФОРУМИТЕ И ПО САЙТОВЕТЕ.ИСКРЕНО ЩЕ СЕ ЗАРАДВАМ.АМА НАДА ЛИ !!!
32
2
 
17
 
! Отговори
Бай Иван преди 6 години
КАКТО ВСИЧКИ МЕДИИ ТАКА И ДНЕС .БГ ОТРАЗЯВАТ ПОВЕЧЕ срещата и снимките на Макрон и ББ - ,,царя слънце". Не ви ли е срам от ДНЕС.БГ.Президента на България ,който е избран с мнозинството на българския народ да не е лукова глава??? Макрон разбра , че Радев е по големия мъжкар но разбра ,че има жена и няма да му минат ге..ските номера и се насочи към ББ да се мляскат и се ръкостискат с ,,гепи" .
31
0
 
16
 
! Отговори
шегички преди 6 години
"Че ни подкрепи ли Франция за еврото и Ченген?", пошегува се другаря Борисов. "Че ви подкрепим.", пошегува се и другаря Макрон.
30
1
 
22
 
! Отговори
Макрон е прав преди 6 години
Макрон е прав - еднакво заплащане за еднаква работа! Не може ние да работим като западняците, а да ни плащат с трохи!
29
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нашия на кой ли не се кланял досега. Който не е дощъл на него не се е подмазал. Що за министър председател си имаме
28
4
 
27
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 6 години
Нека Бойко да целува франсето по устата. Нека !И бай Тошо едно време целуваше Брежнев по същия начин.Стига обаче тези прегръдки и целувки да водят до същия резултат, какъвто носеха онези от едно време.Всяка целувка на Тодор Живков с Брежнев носеше на България евтин нефт, газ, евтин ток от АЕЦ, асфалтови пътища и до най-затънтената колиба, строителство на проходи, язовири, каскади..Към необятния съветски пазар заминаваха тонове не особено качествена българска продукция.Имаше работа за всички
27
18
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ще ти кажа какво иска Макрон.Иска нашите превозвачи да получават колото техните,не от загриженост за нашите,а защото нашите ги наемат с по-ниско заплащане и така правят дъмпинг на техните.Изравни ли се заплащането,тогава никой няма да наеме нашите,а ще си ползват техните.Разбра ли сега?...Не, не иска това. Иска българският шофьор да получава колкото германския и френския.
26
1
 
27
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 6 години
Макрон гледа влюбено Бойко. Ръцете му са преметнати през раменете на нашия.Че човекът е обратен е ясно от пръв поглед. Несполучливо прикрива нетрадиционната си ориентация зад брак с баба си.Това не е наша работа. Всеки да живее, както намери за добре и да си ляга с когото поиска. нали това е евроатлантическото разбиране за демокрация в крайна сметка.Проблемът е в това, че от тази шумно рекламирана визита на Макарона за бедна България не произлиза нищо позитивно.Само шум за нищо !
25
3
 
19
 
! Отговори
поета преди 6 години
Маккарон, Маккаронсладък кат бонбонзнам че ме желаеши за мене се стараешно аз съм заетв Симитли съм зет
24
5
 
22
 
! Отговори
МАКАРОН ПЛЯМПА преди 6 години
АЛА-БАЛА, ама да иде да се прегръгруща мс другата КЛАСНА - МЕРКЕЛ. Тя командва в ЕВРОПАТА. Всички лъжи за равноправие в ЕС са ясни на всички. Само, че нашите управници си свалиха гащите и за 30 години кой ли не се изреди да им нарежда. Ако имахме заводите и развитото селско стопанство както при СОЦИАЛИЗМА никой нямаше така да ни унижава. Тогава само за ФРГ изнасяхме над 5 МИЛИАРДА $ . Сега внасяме даже домати и чушки. Изнасяме УЧЕНИ МЛАДИ хора, Ц. и ***. И слугуваме по морето на пияни
23
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Едно време се смеехме на Бай Тошо как мляскаше Брежнев. Гнусно беше но Льонката даваше без да плащаме. И ние слушахме Москва. Днес слушаме Меркел, Макарона и САЩ но само даваме, ни нищо не получаваме. Е, получаваме потупвания по дебелия г//з на Рапона, независимо, че му се подиграват за простотията, незнанието на Английски и миналото. Днес той мляска всички подред, да бъдат милостиви към него, да го крепят на власт. И не виждат, че България тъне в бедност и разруха. И не им пука! Nice, a???
22
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Горчиво, горчиво, горчиво да са живи и здрави младоженците.
21
2
 
15
 
! Отговори
КАКЪВ ШЕНГЕН БЕ преди 6 години
То ЕВРОГЕЙСКИЯ СЪЮЗ ще се разпадне след 10 години. Нашите все се качват на последния влак и си мислят, че ще пътуват без билет. Няма как в една сбъркана систена, напомняща СИВ с квоти, забрани и нашето си е наше, ама и и вашето е наше / както се опитва МАКАРОН да изнудва Източна Европа/. Беж да бягаме. Не случайно англичаните се махнаха. А англосаксонците са най-хитрата нация. 2 пъти насочиха ГЕРМАНИЯ срещу РУСИЯ за да могат да гледат отстрани и после да командват всички
20
2
 
20
 
! Отговори
До 15 преди 6 години
Ще ти кажа какво иска Макрон.Иска нашите превозвачи да получават колото техните,не от загриженост за нашите,а защото нашите ги наемат с по-ниско заплащане и така правят дъмпинг на техните.Изравни ли се заплащането,тогава никой няма да наеме нашите,а ще си ползват техните.Разбра ли сега?
19
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Май ще бъдем от страната на булката пак...
18
1
 
16
 
! Отговори
Киро шарнира преди 6 години
Между двамата прехвърчат искри....Кой ли ще е булката и кой младоженеца се чудя??
17
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Любов ли бе,да я опишеш!!!
16
1
 
11
 
! Отговори
:)) преди 6 години
Макрон е голям палавник бре! :)) Снимката опровергава всякаква сериозност на посещението и обиколкото но Макронови!