Тъмни нощи в Северна Корея, изпитваща остър недостиг на ток

Едва всеки трети севернокореец има достъп до електричество
5 окт 2017 22:33, Елка Василева
171
Тъмни нощи в Северна Корея, изпитваща остър недостиг на ток
Снимка: архив, Reuters

В турбинната зала на севернокорейската водна електроцентрала "Вонсан номер 5" плакат на стената гласи: "Процъфтяваща и силна страна". Когато обаче става дума за електричество, Северът е всичко друго, но не и това, пише Франс прес.

Страната постигна бърз напредък в програмата си за оръжия при управлението на Ким Чен Ун, взривявайки, както твърди, водородна бомба миналия месец и изстрелвайки междуконтинентални ракети, които очевидно включват в обсега си много от континенталната част от САЩ.

Само че близо 70 години, след като е основан, Северът страда от постоянен недостиг на енергия, илюстриран чрез сателитни снимки на страната нощем, показващи я като като голям тъмен четириъгълник между ярките светлини на Китай и Юга.

Пхенян е необичайно мрачен за столица, бледите светлинки от апартаментите често биват засенчени от луната.

Соларни панели се срещат навсякъде из градските балкони, а посред нощ студенти се събират под уличното осветление, за да четат книги.

В турбинната зала на ВЕЦ "Вонсан" има гигантска мозайка, изобразяваща митичното родно място на Ким Чен Ир, баща на Ким Чен Ун и негов предшественик като севернокорейски лидер, къщурка на свещения връх Пекту.

Няколко метра по-надолу хиляди литри вода бумтят през генератори всеки час, въртейки турбините, за да произвеждат електричество за регион на източния бряг, разказва главният инженер Чхое Йон Джун. Той посочва, че докато общата мощност на комплекса е 60 000 киловатчаса, действителната продукция е само частица от това.
"Нормализирахме производственото равнище на 25 000 киловатчаса" - малко над 40 %, отбеляза инженерът.

Официални представители признават, че недостиг има. Корейската централна телеграфна агенция цитира премиера Пак Пон Чжу да споменава "острия недостиг на електричество в страната", докато присъства по-рано тази година на церемония за първа копка на новата ВЕЦ "Танчхон".

Граждани в тъмнина

Не винаги е било така. При японското колониално управление северната част на Корея бе развита като индустриален център, а южната се приемаше за затънтено аграрно място. И когато Северът изработи националния си символ през 40-те години на миналия век, той отдаде предимство на място като язовир Супхун на река Ялу.
"Тогава те имаха най-добрите производствени мощности в Източна Азия, вероятно по-добри, отколкото в Япония, определено по-добри от където и да е другаде", казва Андрей Ланков от Korea Risk Group.

Само че след като Съветският съюз се разпадна в началото на 90-те, Северът загуби достъпа си до силно субсидирани резервни части и технически опит, а производството на електричество пое рязко надолу.

Съвсем неотдавна то се съвзе, но Ланков допълва: "Изглежда производството им на електроенергия е около половината от това, което беше в началото на 90-те години. То значително спадна".

Най-новите налични данни на Международната агенция за енергията (МАЕ) сочат, че на хидроелектричеството се падат 73 % от производството на електроенергия от Севера през 2015 година, като въглищата са на второ място.

Средното потребление на глава от населението е 0,46 мегаватчаса, според МАЕ, или под една двайсета от това в съседния Юг.

Статистика на Световната банка пък показва, че едва всеки трети севернокореец има достъп до електричество.

Властите разпределят електроенергията според приоритетите. Персоналът на важни фабрики или престижни проекти като пивоварната Тедонган и лунапарка Кесон, чиито ярки светлини контрастират на фона на мрачните съседни блокове, заяви, че никога не е преживявал спиране на тока.

Стоманодобивният комплекс Чхолима, един от най-големите производители на метал в Северна Корея, има гарантирано подаване, според заместник-главния инженер Ким Гил Нам.

"Нашият стоманодобивен комплекс е много важен за държавата, така че всякакво прекъсване на електрозахранването тук ще се възприеме като огромен инцидент от национално равнище", коментира той. "Подсигурени сме с електричество според държавния план и производството ни няма ограничения".

Това често оставя обикновените граждани на тъмно.

Фалшиво разсъмване?

Те взеха нещата в собствените си ръце, като повсеместно инсталираха соларни панели китайско производство. Те са сред най-популярните артикули, търгувани на границата между двете страни, а супермаркетите в Пхенян продават 35-ватов модел, чиято стойност се равнява на около 45 долара - достъпна придобивка за много от привилегированите граждани на столицата.

В същото време енергийно ефективна нискобюджетна LED технология освети нощите на много севернокорейци, а анализатори твърдят, че в даден момент тя би могла да изпрати в миналото тъмните сателитни снимки.

Това обаче би могло да бъде фалшиво разсъмване, тъй като базовите слънчеви панели могат да захранват само осветлението и устройства, които разходват по-малко електроенергия, като телевизори например. Далеч повече енергия е нужна за електроуреди като перални машини и хладилници, да не говорим за промишлени процеси.

"Северна Корея вероятно е най-много захранваната със слънчева енергия страна на планетата", изтъква Ланков.

Той допълва: "Не е случайно, че щом преминеш границата от Северна Корея в Китай, виждаш много малко соларни панели". "Защото, когато имаш надеждна захранваща мрежа, това няма никакво значение", пояснява той.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


171
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
8
 
20
 
! Отговори
Членска карта 00 преди 6 години
Комунистическите *** пак заливат нета с *** коментари :)
35
15
 
12
 
! Отговори
КРАСИВА ГЛЕДКА преди 6 години
Помним и едно друго обединение - на Виетнам. Тогава американците бягаха с на`***`ни *** от покрива на посолството си, докато Севера завземаше Сайгон.Оттогава американците отдалеч заобикалят Виетнам.
34
5
 
22
 
! Отговори
СУДЖУЦИ преди 6 години
За мене не е важна Северна Корея.По-важно е, че в България, след като закри множество общински болници в малките градове, ГЕРБ ЗАПОЧНА ДА ЗАКРИВА БОЛНИЦИТЕ И В ОБЛАСТНИТЕ ГРАДОВЕ.ТОВА Е ИЗРАЗ НА ЕДНО НЕ САМО НЕКАДЪРНО, НО И ПРЕСТЪПНО УПРАВЛЕНИЕ.
33
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
НАЛИ НИКОГО НЕ ПУСКАТ В С.КОРЕЯ.ФРАНС ПРЕС ЧАК В ТУРБИННАТА ЗАЛА ХОДИРА.
32
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И ЗАЩО Е НАМАЛЯЛО ПРОИЗВОДСТВОТО НА ТОК ВЪВ ВЕЦОВЕТЕ.Да не би водата да е вносна и санкциите да я засягат?
31
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ЕС се Разпада. Всичко е оставено на течението и затъва в блатотото на бюрокрацията . Всеки Краде колкото може и .Няма Кадри да поддържат Заводите и Централите за Ток , няма Лекари кадри си внасят от такива като нас и от Сирия . Има само Бежанци Главорези избягали от Закона в собствените си Държави .Това е .Очертава се Мрачно Бъдеще , Разруха и Глад за Съюза . Ким беше в Швейцария студент и видя това .
30
20
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ким строи язовири и електроцентрали СК расте и се развива само допреди 2 год едва 1/6 от хората имаха ток. Разбира се Япония свети като Коледна елха, но работната седмица в Япония е 100 часа, средната продължителност на живота е 45 год. Хората припадат в метрото от изнемога това го чака цели капитализъм за да си върне дълговете. Де факто Англия, Япония и САЩ са фалирали държави.
29
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе интересно как за феновете на дебелият психопат само статиите възхваляващи СК съдържат истината, всичко останало е лъжа. И те живеят в свят на фантазии като своя идол.
28
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Чели са новости за циркадните биоритми и са започнали програма която ако беше приложена в развити страни, то трябва всеки да плаща хиляди.
27
9
 
15
 
! Отговори
Калитко преди 6 години
Истината е, че какъвто и конфликт да стане със Северна Корея, ще я унищожат най-много за месец.Хубавото след това е , че супер гигантскате индустрии на Изтока/ Южна Корея, Китай, Япония, Индия и т.н. / ще поемат целия контингент от работна ръка от Сев. Корея. Предвиждам в скоро време падането на още една стена и обединяването на два братски народа. Жалкото е, че ще стане с проливането на кръв и смъртта на много хора и деца.Пожелавам им да стане както в Германия - тогава.
26
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Предлагам, поклонниците на другаря Ким да му издигнат бюст до паметника на Съветската армия в знак на признателност.
25
6
 
12
 
! Отговори
Здравейте, аз съм преди 6 години
Комунист...... Дърт Комунист ! За другарите има, това е най-важното от важното ! Да живей другаря Ким, смърт на чичо му, брат му, и на другите класови и политически врагове ! Да е жив и здрав и северно-корейският народ, да върти турбините !
24
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
36,ти верно си вярваш:))))СА в момента са при кой? И се молят за какво?Нали не мислиш че си умното на майка си,защото не се знае баща ти.А за оръжието което молят арабеските сигурно техните експерти не са се сетили, ама то това как да го осмислиш като още търсиш баща си;)
23
4
 
25
 
! Отговори
Смехурко преди 6 години
"А Северна Корея има излишък от електричество и дори го изнася за Южна Корея.""Ами Северна Корея е втора по производство на ел.енергия в Азия след гиганта Китай."Е, браво! А бе, момчета, вие наистина ме разсмяхте. Южна Корея произвежда 376 млрд квт ч., а Северна Корея - 22 млрд квт часа,Тоест два пъти по-малко от България при население 25 милиона души.cosmovisions/RangProductionElectricite.php
22
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 36И в какъв аспект имат много развита индустрия освен хранително-вкусова промишленост и химическа главно щото им трябва за газ и нефт.Не злобея,просто ми е интересно.Мислех си че като им дотрябва нещо просто си го купуват.Знам,че с автомобилите е така,корабите,самолетите,сградите,пътищата и още куп други неща.Къде видя тая цветуща наука като според шериатът почти всичко е забранено?
21
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Трагедия. В каква илюзия и страх живеят тези хора. Господ да им е на помощ.
20
2
 
24
 
! Отговори
внимание преди 6 години
В Саудитска арабия християнството е забранено със закон и се наказва със смърт!
19
13
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 32И какво му е брутално на режима в СА? Знам една огромна държава на североизток от България с много по брутален режим от този в СА.
18
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Когато брутално репресивен режим дето коли и беси народа е удобен на САЩ като Саудитска Арабия... тогава са добрички и медиите си траят за религиозната полиция (присъди за вещерство от скрит съд), публични екзекуции с обезглавяване на улицата, че и разпъване на телата на кръст по улиците за назидание. Това са все безспорни факти между другото.Извода е Северна Корея... просто се надупете на САЩ и можете да продължавате да си мачкате народеца.
17
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да си направят АЕЦ, имат всичко необходимо.