Непреклонните лидери, на които се дължи каталунската криза

"Вашингтон пост": Западът по-сериозно да настоява за компромис
26 окт 2017 19:28, Елка Василева
13
Непреклонните лидери, на които се дължи каталунската криза
Карлес Пучдемон и Мариано Рахой. Снимка: архив, Reuters

Испания се сблъсква с най-тежката политическа криза от завръщането си към демокрацията преди 40 години заради на непреклонността на двама ключови лидери.

Премиерът на Каталуния Карлес Пучдемон настоя да се пристъпи към референдум за независимост въпреки решението на Конституционния съд на Испания и нагласите на повечето избиратели в автономната област; сега той не иска да се откаже от обявяването на независимост.

В отговор консервативният министър-председател на Испания Мариано Рахой посегна към драстично средство: установяване на контрол върху областта от федералните власти, което може да предизвика масово гражданско неподчинение или дори насилие, пише "Вашингтон пост" в редакционна статия.

Предвижда се Сенатът на Испания да се произнесе в петък по решението на Рахой да задейства неизползван досега член от конституцията, който позволява "всички необходими мерки", за да бъде накарана дадена област да се подчини на закона.

Едва ли има съмнение, че правителството на Пучдемон, представляващо коалиция между националистите и крайната левица, избрана с гласовете на по-малко от половината от населението, пренебрегна конституцията, като пристъпи към референдума на 1 октомври.

Изглежда обаче има вероятност мерките, които федералното правителство заплашва да предприеме, включително разпускане на правителството на Каталуния и установяване на контрол върху нейните полицейски сили, да предизвикат враждебна реакция дори сред мнозинството от 7,5-те милиона граждани на областта, които са против независимост. Федералните власти вече поставиха в ареста без право на гаранция двама популярни лидери на движението за независимост по обвинения в противодържавна дейност.

Пучдемон и неговите последователи доста надцениха способността си да мобилизират подкрепа за сепаратистката си кауза. Само около 40 процента от избирателите гласуваха на референдума; твърдението на Пучдемон, че 90-процентовият вот в подкрепа на независимостта сред това малцинство представлява мандат, звучи несериозно.

Лидерите от Европейския съюз недвусмислено отхвърлиха призивите му за посредничество и застанаха на страната на правителството в Мадрид, същото направи и правителството на Тръмп. След гласуването стотици компании преместват централите си от Барселона - признак за икономическата цена, която тя вероятно ще плати за глупостта на своите лидери.

Пучдемон обаче не се отказва и заплашва с гласуване в каталунския парламент за официално обявяване на независимост. Това би удовлетворило коалиционните му партньори от крайнолявата партия "Кандидатура за народно единство", чиято програма против капитализма и ЕС може отчасти да обясни защо държавната пропагандна машина на Русия, включително нейният рупор Джулиан Асандж, силно подкрепя сепаратистите.

Москва ще се зарадва, ако противопоставянето между Рахой и Пучдемон дестабилизира испанската демокрация. Западните правителства, включително правителството на Тръмп, би трябвало по-сериозно да настояват за компромис.

Има два обещаващи варианта. Първият е конституционна реформа, която да позволи на области като Каталуния повече автономия; Рахой прие предложението на опозиционната Испанска социалистическа работническа партия въпросът да бъде проучен от парламентарна комисия. Другият е предсрочни местни избори в Каталуния, което е правилният начин за оспорване на ръководството на Пучдемон.

Каталунската опозиция иска избори, Мадрид също. Евентуално гласуване обаче не трябва да изключва подкрепящите независимостта партии, независимо от техните правни нарушения. Твърдолинейните действия на Рахой заплашват да тласнат повече избиратели към сепаратисткия лагер. Той би трябвало да се въздържа от повече репресии и да настоява за политическо решение.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
2
 
4
 
! Отговори
Наблюдател преди 6 години
И какво общо има Русия с каталунската криза, та отново я замесихте? Русия ли изпрати националната полиция да бие хората в Барцелона? Те каталунците от столетия искат да се отделят, ама на продажните медии все Русия им виновна. Те затова руснаците се смеят вече: "Кошка бросила котят, Путин виноват"
8
0
 
5
 
! Отговори
CHALGARIN DUDAEV преди 6 години
EDIN KATALAN SKORO MI KAZA CHE >>>>DALI SHTE NI KRADAT OT MADRID ILI BARCELONA>>>EDNO I SASHTO E.
7
1
 
8
 
! Отговори
Стамат преди 6 години
Каталунската "криза"?Целия запад е една огромна КРИЗА!Дай Бог повече непреклонни водачи на народите!
6
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Непрекъснато се набива в "главите" на стадото,че последователите на Пучдемон,гласували с "да" на референдума,били по-малко от половината гласоподаватели.А колко гласоподаватели "избират" политическите бандити на "избори" и от чие име управляват те?!!!Но Стадото не се замисля по този въпрос!Стадото въобще не мисли - то блее!Затова Стадото ще бъде вечно стригано,доено и водено до кланиците,за транжиране!!!ЗАЩОТО НЕ МИСЛИ,А СЕ ПОДЧИНЯВА НА МОШЕНИЧЕСКАТА БАНДА!!!
5
2
 
1
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 6 години
До 2Всички чакаме да изпуснеш душата втори път...!
4
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Обаче ако се цепеше някоя източна територия, западните клоуните денонощно щяха да цвилят по медиите и да призовават за "демокрация", властите да чуят "гласът на народа", щеше да има размахване на пръст от "загрижената" "световна общност", декларации на ООН за осъждане на полицейското насилие над местните. Обаче за Испания мълчат като бутки.
3
3
 
4
 
! Отговори
Брежнев преди 6 години
Да бъдат публично обесени!
2
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"който позволява "всички необходими мерки", за да бъде накарана дадена област да се подчини на закона."Момент, когато Асад направи същото, на беше ли обявен от Запада за кръвожаден тиранин?
1
5
 
4
 
! Отговори
от зоомагазина преди 6 години
Веднъж прибереш ли комисионните из алпийските банки на името например на домашния ти любимец, е трудно да се откажеш, защото домашния любимец може да се спомине в автомобилна катастрофа.