Алпите стават по-опасни заради климатичните промени

По-голяма става вероятността за срутване на скали
Обновена: 17 дек 2019 08:50 | 17 дек 2019 08:50, Елка Василева
6
 Алпите стават по-опасни заради климатичните промени
Снимка: архив, Reuters

Монблан и Матерхорн са два от най-известните планински върхове в Алпите. Изследователите обаче твърдят, че климатичните промени коренно ги изменят и нараства опасността от срутване на скали и преместване на ледници, информира ДПА.

На местата, където обикновено спирахме за почивка, вече не може да се стои дълго време заради опасността от падащи скали, разказва Ян Бютел, планински водач и изследовател във Федералния технологичен институт в Цюрих.

Според него планината винаги се е променяла, но без съмнение сега се срутват все по-големи скали.

Една от причините за раздробяването на скалите е топенето на вечните ледове.

Има тенденция към затопляне във вечните ледове, най-вече от 2010 година, заяви експертката от института за изследване на снега и лавините в Давос Жанет Ньоцли.

През лятото най-горните слоеве на вечните ледове се топят и според Ньоцли има ясна тенденция това топене да става все по-голямо.

Като допълнение към топенето на вечните ледове или пермафроста, както ги наричат учените, топенето на снега води до просмукване на вода в пукнатините, а това създава огромен натиск и може да причини мащабно раздробяване на скалите.

От италианската страна на Монблан, на границата с Франция, местните жители са обезпокоени, защото в резултат на глобалното затопляне великолепният ледник Планпенсьо се движи по-бързо към долината. Върху ледника беше инсталиран радар, който да следи движението на ледените маси всеки ден.
Някои изследователи обаче твърдят, че рискът от тонове лед, които се плъзгат надолу и затрупват жителите, е силно преувеличен.

Според климатолога Масимилиано Фацини от университета във Ферара няма риск за Вал Фере, дори ако 250 000 кубически метра лед се плъзнат надолу. Според него жителите и туристите не са застрашени.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Жеко, чудно защо, като имаме хора на твоя интелектуален праг, защо не сме като в Африка
4
2
 
0
 
! Отговори
Жеко преди 4 години
На Сейшелите сме. Малко се затопли и на страхливците им затрепериха шортите. На България и трябва топъл климат, за какво и е зима. В Африка си живеят и се размножават бясно точно защото е топло и нямат безумни разходи за отопления, дрехи и още куп ненужни неща.
3
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
То и на Мусала се е срутила една скала! Е! Там няма ледник. Атмосферните условия в течение на времето си оказват влиянието. 1 градус е промяната на средните температури от както се мерят официално и се води регламентирана статистика. Повече от век. От кога не сме чули за минаване на горни или долни граници на темп.рекорди? От НАСА изгониха учен, дето разкри, че тернометрите в Атлантическия океан били насроени да мерят с няколко градуса нагоре.
2
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 2Те всички ти го разправят, ама *** му се невярва. Отричай до последно, кон с капъци!
1
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всичко това е измислица. Няма никакви климатични промени, да. Те само лъжат, че вечните ледове се топят. На *** обаче като му дойде до г*зенцето друга песничка ще запее. Ама иначе няма климатични промени.