COP26 започна: Пет факта за глобално затопляне, които трябва да знаем

Все още има светлина в края на тунела
Обновена: 1 ное 2021 21:15 | 1 ное 2021 21:01, Нели Христова
171
 COP26 започна: Пет факта за глобално затопляне, които трябва да знаем
Снимка: БГНЕС

Конференцията COP26 за изменението на климата започна в Глазгоу тази неделя, а световните лидери вероятно ще имат последния си шанс да намалят най-смъртоносните последици от предизвиканото от човека глобално затопляне.

Времето е от съществено значение за обединените глобални действия, тъй като проучванията показват, че остават едва девет години, преди най-катастрофалните последици от изменението на климата да се засилят и да са невъзможни за спиране.

"Последствията от причиненото от човека глобално затопляне, които се случват сега, са необратими във времето на хората, които живеят днес, и ще се влошат през следващите десетилетия", заяви американската космическа агенция НАСА.

Ето пет неща, които трябва да знаете за извънредната климатична ситуация сега, когато протича COP26:

"Катастрофичното" затопляне е по-лошо от всякога

Парниковите газове като въглероден диоксид, метан и азотен оксид улавят топлината близо до повърхността на Земята, а когато концентрацията им стане твърде голяма, се стига до глобално затопляне.

Знаковото Парижко споразумение за климата през 2015 г. доведе до това, че нациите по света се съгласиха да ограничат затоплянето до 1,5 градуса по Целзий в сравнение с периода преди началото на индустриалната революция през 1760 г. в Европа и Съединените щати.

Земното кълбо вече се затопли с 1C над прединдустриалните нива, а в резултат на това са климатичните бедствия, на които станахме свидетели напоследък. Според изчисленията на ООН, за да запазят затоплянето под 1,5C, страните трябва да достигнат "нетни нулеви" газови емисии до 2050 г. Но усилията за декарбонизация силно се провалиха след Парижкото споразумение.

Глобалните емисии ще бъдат с 16% по-високи през 2030 г., отколкото са били през 2010 г. при настоящите национални ангажименти – далеч от 45% намаление до 2030 г., което според учените е необходимо, за да се спре климатичната катастрофа.

Покачването с 16% би довело до затопляне от 2,7 градуса по Целзий до края на века – цифра, която означава, че животът на Земята би бил катастрофален за милиони, ако не и за милиарди хора.

Много страни – включително САЩ, вторият по големина замърсител след Китай – обещаха да постигнат целта за нетни нулеви емисии до 2050 или 2060 г. Но доклад, публикуван през септември от ООН, отбелязва, че ангажиментите за климата са толкова слаби, че дори ако обещанията бъдат изпълнени, температурите все още ще се повишат с около 2,7 C през този век.

Това би отприщило много по-опустошителни последици от тези, които вече виждаме в страните по света - от мащабни наводнения до излезли извън контрол горски пожари и супербури.

"Светът върви по катастрофален път към затоплянето от 2,7 градуса" , отбеляза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

Мрачно бъдеще без бързи действия

COP26 идва след поредната година на екстремни метеорологични бедствия, включително безпрецедентни горещи вълни по целия свят, смъртоносни наводнения в САЩ, Европа и Китай, бушуващи горски пожари в Гърция и Турция и смъртоносни бури.

Но бъдещето може да бъде много по-лошо, ако световните лидери не предприемат действия, за да постигнат нулеви емисии на въглерод. Световната банка предупреди наскоро, че повече от 216 милиона души могат да бъдат принудени да напуснат домовете си и да бъдат превърнати в климатични бежанци до 2050 г.

Недостигът на вода ще се превърне в сериозен проблем, намалявайки продуктивността на реколтата, докато повишаването на морското равнище ще доведе до необитаема среда.

Според едно проучване, предвиждащо потенциалните най-лоши сценарии, най-гъсто населените градове в света - включително Ченай, Мумбай, Джакарта, Гуанджоу, Тиендзин, Хонконг, Хо Ши Мин, Шанхай, Лагос, Банкок и Манила - могат да бъдат изоставени до 2050 г.

Изгарящите температури също ще нанесат хаос в живота на хората.

Около 35% от глобалната земна площ и 55% от световното население ще бъдат подложени на повече от 20 дни в годината на смъртоносни горещини, "отвъд прага на човешката оцеляване", отбелязва документът.

Адаптирането към климата сега е неизбежно

Докато смекчаването на изменението на климата чрез намаляване на емисиите на парникови газове до нула отдавна е целта на учените, реалността вече е неизбежна - хората ще трябва да се научат да живеят с последиците от променящата се Земя. Планетарното затопляне е тук, за да остане в обозримо бъдеще и хората ще трябва да се научат да се справят с него.

Усилията за защита на обществата срещу нарастващата интензивност и честота на екстремни метеорологични явления сега са в ход по целия свят. Те включват минимизиране на ефектите от повишаването на морското равнище, подкиселяването на океана, промяната на моделите на валежите и повишаването на температурите.

"Адаптирането може да варира от изграждане на защита от наводнения, създаване на системи за ранно предупреждение за циклони и преминаване към устойчиви на суша култури, до препроектиране на комуникационни системи, бизнес операции и правителствени политики", каза агенцията на ООН за изменението на климата.

Но критиците казват, че трябва да се направи много повече. Текущото финансиране от страни донори и многостранни банки за развитие, посветени на адаптирането към климата, е около 16,7 милиарда долара годишно, част от текущите разходи от около 70 милиарда долара годишно.

Предвижда се разходите за адаптация да нараснат до 300 милиарда долара до 2030 г. Финансирането за адаптация трябва бързо да се увеличи до поне 50 процента от общите публични разходи за финансиране на климата.

"Необходими са много по-големи усилия за изграждане на устойчивост в уязвимите страни и за най-уязвимите хора. Те правят най-малко, за да предизвикат изменението на климата, но понасят най-лошото въздействие", отбелязва ООН.

"Времето изтича бързо"

Водещи учени по климата предупреждават от десетилетия, че човешката дейност изпълва атмосферата с улавящи топлина газове. Едва през последните няколко години обаче бяха разработени планове за действие.

Остават по-малко от 10 години, за да се избегнат потенциално катастрофални въздействия на затоплящата се планета, според последния доклад на най-добрите учени в света.

Следващите 10-20 години ще бъдат критични за оцеляването на човешкия вид на планетата.

Около 70 държави досега са посочили, че планират да постигнат целите за въглероден неутралност до 2050 г.
Въпреки това, най-големите икономики в света – отговорни за 80 процента от всички емисии на парникови газове – трябва да бъдат водещи в предприемането на спешни действия за избягване на климатична катастрофа.

"Спасяването на това и бъдещите поколения е обща отговорност. Ние сме на ръба на пропастта. Събудете се. Отдръпни се. Променете курса. Обединете се", каза шефът на ООН Гутериш пред световните лидери през септември.

Причини за надежда

Въпреки че мрачната реалност на извънредната климатична ситуация продължава да става все по-ясна, има оптимизъм, че нейните най-лоши последици все още могат да бъдат избегнати.

"Неотдавнашният доклад на Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC) беше червен код за човечеството. Но също така увери, че не е твърде късно да се постигне целта от Парижкото споразумение от 1,5 градуса. Имаме инструментите за постигане на тази цел. Но времето ни бързо изтича", каза Гутериш.

От повечето страни са отчаяно необходими незабавни и драстични подобрения в плановете за действие в областта на климата.

Инструментите обаче са налице с все по-достъпна технология, която помага да се достигнат нетни нулеви емисии до средата на века.

Възобновяемата енергия – като слънчеви или вятърни паркове – сега е не само по-чиста, но понякога и по-евтина от изкопаемите горива. Плановете за масово производство на електрически превозни средства са в ход. Нови форми на производство на храни също идват онлайн – положително развитие за прекратяване на големите емисии от животновъдството.

Започнаха усилия за увеличаване на "базирани на природата решения" за изсмукване на парникови газове, включително масово засаждане на дървета и подводни гори от морски водорасли. Технологията за улавяне на въглерод се подобрява, като някои съоръжения вече работят, а други скоро ще бъдат отворени.

Но остава на политиците по целия свят да направят трансформацията към зелената икономика.

"Няма повече игнориране на науката. Няма повече игнориране на исканията на хората навсякъде", каза Гутериш. "Време е лидерите да застанат и да се справят, или хората във всички страни ще платят трагична цена."
 

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


171
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
110
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това били **факти** които трябвало да знаем. Сериозно ли?!? А онези от нас които са спрели отдавна да вярват на тези лъжи?
109
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хмм, а сега - батко ви Байдън и Гутиереш ли са прави или реалните научни изследвания, които показват, че предната зима е била най-студената и на двата полюса. В държавата, в която съм мръзна от 2 години. В момента е 2 градуса. Лято нямаше. Пингвините умират от студ, тия плямпат глупости как аз съм бил злодей номер едно, щото ям месо. Вече стигнахте дъното.
108
0
 
2
 
! Отговори
и още 2 факта преди 2 години
(1) US президентът с появи в РИМ с кортеж от 100 коли (2) и се обърна към ОПЕК+ по възможност да увеличат добивите си на петрол... От всичко това следва, че или вероятно затоплянето е блъф или на Байдън не му пука, из без това хоризонтът му едва ли стига до 2030...
107
3
 
1
 
! Отговори
Екология преди 2 години
И защо пък затоплянето да е нещо лошо??? В историята на човечеството е имало и глобални затопляния и глобални застудявания. По време на глобалните застудявания на хората им е идвало нанагорно ниски или никакви реколти, малко храна, болести, намаляване на популацията. Изчезване на много видове животни. Обратно по време на глобалните затопляния винаги е имало изобилие от всичко и животните и растенията се плодят изобилно. Какъв ви е проблема бе хора? Искате да плащате повече за отопление?
106
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Че чеовечестовото е повлияло да, но не чак толкова, освен с изсиането на горите в имет на едни пари. Целия този форум е прсото къде и закакво ще се харчат едни пари. В природата има цикли, които с пари не могат да се променят. Да не говорим за Слънцето, но, хора, които "учат" само от вестниците, където целенасочено облъчват това няма как да го знаят.
105
0
 
1
 
! Отговори
гого преди 2 години
Новите хора трябва да се хранят, да се настаняват по жилища, всеки иска и претендира да се качи на кола, да тръгне по шосе и да отиде на море.Вие като не горите нафтата и въглищата- тия 8 милиарда ще я изгорят, няма да остане неизгорена.Илон Мъск щял да ликвидира глада на Света със 6 милиарда долара. Ми като нахрани гладните, те ще се размножат и ще имаме по 3 пъти гладни. Бъчва без дъно не се пълни.
104
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До гого : Те хората вече го направиха. Първо вируса, а сега и с ваксините ще ни върнат ,като население на сотйностите от 60-70години на 20в.
103
0
 
1
 
! Отговори
гого преди 2 години
През 1950 година населението на Земята е било около 1,8 милиарда човека, всички са можели да правят кактвото си искат. Да пускат тестови и бойни ядрени оръжия, по 20-30 всяка година, да горят въглища, да ходят на лов директно в природата, да горят нафта, бензин, да пушат със заводи и всичко.Днес населението е около 8 милиарда човека и свкоро ще стане 10 милиарда. Затова никой нищо не може да прави, дори и да пърди. А ако някой се стиска, то неговата "квота" замърсяване ще изпълни наякой друг
102
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
САЩ и Китай обещали, ама дали ще си спазят обещанието, че като гледам, хич не им пука, важното е икономиките им да вървят. Как ще спрат тези китайци, като сега им е паднало да са лидери. Само си бълбукаме празни приказки. Като много други преди нас и ние ще си изживеем трудните времена.
101
1
 
11
 
! Отговори
... преди 2 години
Епа изменения на климата в следствие на глобалното затопляне ВЕЧЕ СЕ ВИЖДАТ ДОРИ И ОТ 3 годишните! Само най кепавите не могат да ги видят още, но и те ще ги видят до 5-6 години! Това не е притеснително! Само обаче се чудя и мая ЗАЩО света се отказа толкова лесно от АТОМНАТА енергия! Тя е екологична и НЕ причинява затопляне! Отделно ЗАЩО досега не се правеше НИЩО за напредъка на батериите и съхраняването на електрическа енергия!? Май май петро държавите още стискат и държат света!!!
100
5
 
3
 
! Отговори
Krom преди 2 години
Очевидно е, че извън времето когато е "изключителен" вирусолог, българина е и "брилянтен" климатолог! Най добрите специалисти по всички Земни кълбета. Така, една фризьорка ме светна за истината. Да попитам - аз съм над 50-те и не познавам торнадото като климатично явление. В последните години в Европа и в Българи - все по често. Температурни аномалии като 50 градуса над нулата в Канада, въобще! Но .. така е "на село". Колкото по бедна нация толкова по голяма липса на доверие в науката!
99
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
КАКТО КАЗА МАЙКЪЛ ДЪГЛАС - ГЕКО В ОНЯ ФИЛМ ЗА УОЛСТРИЙТ ,ТОВА Е НОВИЯТ БАЛОН! ЧЕ ПЕЧЕЛИМЕ ЯКО! ОБРАБОТВАМЕ ОФФЦЕТЕ... А МИССИРКИТЕ ЗАХЛЕБВАТ ЯКО ОТ СОФРАТА...
98
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По времето на лошия социализъм нафтата беше почти без пари. Зимата се топлехме с нафтови печки. Имахме цистерна 500 литра която се зареждаше всеки месец зимата и на ден изгаряхме по една туба нафта. 10-12 литра като палехме 2 или 3 печки. Сега това е немислимо. По евтино излиза на ток. Тогава не се топлехме на ток защото не беше сигурно. На село често спираше. А като си имаш цистерна с нафта си независим.
97
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
АЙДЕ ПЛАЩАЙТЕ ПО 600 ЛВ МЕГАВАТА,Ч Е ИМА ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛЯНЕ! ТИЯ КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ НОМЕРА С КАТАСТРОФИЧНАТА ДОКТРИНА НИ ОМРЪЗНАХА ВЕЧЕ!
96
2
 
0
 
! Отговори
Krom преди 2 години
Пак да кажа, че някои фантасти от недалечното минало са били пророци! Дали ще надделее разума? Съмнявам се! Хората сме алчни по природа. Политиците - да, те навсякъде се заиграват с демагогията. Дали ще вложат в новите технологии? Само ако така контролират населението. Затова пък, някои държави многократно ще раздуят военните си бюджети. Бъдещето според мен ще донесе безжалостни войни за ресурси. Дано съм лош пророк, но това което се вижда за момента е, по скоро - липса на воля и разум!
95
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всички проблеми на съвременното човечество идват от пренаселването: Замърсяване, глад в бедните страни, разпространение на болести, войни за ресурси, живот в мравуняци и т.н. Това още Томъс Хъксли предвижда пред 19ти век. За този проблем едиствено в Китай някога политическият елит имаше смелост да направи нещо (ограничение на раждаемостта), но и те отмениха мерките. Всички останали игри на замазване на симптомите са театър.
94
1
 
4
 
! Отговори
аа преди 2 години
чакам само като почне режима на тока, журналисченцата на по 1 хлядарка заплатка , да не кажете че ви е студено. същото се отнася и за останалата л....а свалоч. Която клапа глупости
93
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Целта е една, ограбване на хората, обедняване и тотален контрол....а то че ще става все по студено е факт, ама вече когато заводите и централите са затворени....
92
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
сертификат за ползване на електроенергия няма ли да има, и ваксини за по сигурно и един наелонов плик на главата за да не замърсяваме и заразяваме? отложиха ли тия мерки за следващата година???
91
2
 
15
 
! Отговори
Пет факта преди 2 години
1. САЩ са огромен замърсител и не си дават много зор да са по-екологични. 2. ЕС изхвърля едва 8,9% парникови газове. 3. Горските пожари изхвърлят 24% парникови газове. 4. Грета Тундберг е психарка на хапчета (пише го и в Уикипедия). 5. Почти всички големи замърсители са извън ЕС. И бонус от мен - 6. Срещата е пълен булшит за политическите лидери да си премерят атрибутите и да се изнудват едни други.