Ерата на глобализацията, продължила 30 години, приключва

Геополитиката отново е на дневен ред
25 май 2022 20:50, Анисия Иванова
64
Ерата на глобализацията, продължила 30 години, приключва
Снимка: БГНЕС

Ръководители и инвеститори се събират на Световния икономически форум в Давос (WEF), за да обсъдят нарастващите икономически и финансови предизвикателства. Ерата на глобализацията, продължила три десетилетия, приключва, смятат световните лидери, които се срещат тази седмица в швейцарския град Давос за първи път от началото на Covid пандемията, пише Financial Times.

Геополитическите последици от войната на Русия в Украйна, съчетани с нарушаването на световните вериги за доставки, причинено от вируса, неотдавнашните пазарни сътресения и бързото влошаване на икономическите перспективи карат корпоративните лидери и инвеститорите да се борят с жизненоважни стратегически решения, заявиха няколко от тях в интервюта за FT.

"Напрежението между САЩ и Китай се ускори от пандемията, а сега и от нахлуването на Русия в Украйна - всички тези тенденции пораждат сериозни опасения за разединението на света", каза Жозе Мануел Барозу, председател на Goldman Sachs International и бивш председател на Европейската комисия.

Той добави, че "глобализацията е изправена пред търкания от страна на национализма, протекционизма, нативизма, шовинизма, ако искате, или дори понякога ксенофобията, и за мен не е ясно кой ще победи".

Според ръководителя на една от най-големите световни групи за дялово инвестиране "почти никой не е виждал" тези условия "по време на своята инвеститорска кариера". Чарлз "Чип" Кей, главен изпълнителен директор на Warburg Pincus, заяви, че геополитиката е била "в периферията на нашето мислене" след падането на Берлинската стена и че това е "осигурило известен кислород на глобалния растеж".

Според него обаче сега геополитиката е "на преден план" при вземането на инвестиционни решения, точно когато "доста силният попътен вятър за цените на активите", осигурен от годините на спадаща инфлация и ниски лихвени проценти, е към своя край.

"Политиката не оптимизира икономическия резултат, а създава търкания в системата", каза той по повод нарастващото геополитическо напрежение.

През последните седмици сред компаниите се заговори за деглобализация. По данни на доставчика на данни Sentieo в разговорите за печалбите на компаниите и на инвеститорските конференции се споменава за близкоизточен, изнесен и преизточен пазар, като нивото е най-високо поне от 2005 г. насам.

Темата ще бъде на първо място в дневния ред на участниците в Световния икономически форум в Давос тази седмица. От последната среща през януари 2020 г. събитията в света разклатиха веригите за доставки, които са в основата на глобализацията, подкрепяна от WEF.

"Компаниите казват, че се нуждая от производство по-близо до моите клиенти", казва Джонатан Грей, президент на Blackstone Group.

Ръководителят на най-голямата фармацевтична компания в Азия заяви, че ерата на глобализацията, основана на аутсорсинг на функции за намаляване на разходите, е приключила.

Кристоф Вебер, главен изпълнителен директор на Takeda, със седалище е в Токио, Япония, заяви, че производителите на лекарства ще продължат да търсят растеж на международните пазари, особено в Китай, поради големия му потенциал. Според него обаче фокусът на компаниите се е изместил към по-устойчива форма на глобализация: "Въпросът е да се намали рискът по веригата за доставки".

"Би било пресилено да се каже, че глобализацията е приключила, но представата за глобализацията, която хората имат, вече не е вярна", каза Вебер. "Глобализацията, която съществуваше преди няколко години, търговията без ограничения и идеята "светът е плосък", приключи."

Takeda е въвела политика на двойно снабдяване, за да вгради повече излишъци във веригите си за доставки, добави Вебер: "Никога не съм мислил, че [аутсорсингът] ще работи в дългосрочен план, но мисля, че това вече е ясно за всички."

Според Рашид Мохамед Рашид, председател на Valentino и Balmain, в потребителските индустрии също се наблюдава отдръпване от глобализацията.

Някои луксозни компании преосмислят стратегията си, която обикновено разчиташе в голяма степен на глобалната марка, продажбата на туристи и изпращането на стоки по целия свят, каза той: "Бизнесът се превърна в местен... Днес магазините в Лондон, Париж или Милано обслужват местните жители в по-голяма степен, отколкото преди."

През последните две години компаниите започнаха "да гледат на местно ниво и да действат локално, вместо да действат на глобално ниво", каза той на конференцията "Бизнесът на лукса" на FT по-рано тази седмица. "На различни пазари като САЩ, Европа, Азия, дори на по-малки пазари като Латинска Америка и Африка, хората вече гледат на локално и съм сигурен, че ще има много местни сделки."

Доминик Асам, главен финансов директор в Airbus, предупреди, че това може да има сериозни икономически последици.

"Ако значителна част от десетилетията на нарастване на производителността, предизвикани от глобализацията, бъдат изтрити за кратък период от време, това ще доведе до повишаване на инфлацията и до голяма и продължителна рецесия", каза той. "Точно затова смятам, че основните икономически сили ще стигнат до извода, че трябва да направят всичко възможно, за да предотвратят подобен опустошителен сценарий."

Барозу обвини Г-20, че в сравнение с финансовата криза през 2008 г. сега духът на сътрудничество на политическо равнище е по-слаб. Политическите лидери трябва да правят разлика между сериозните геополитически различия и необходимостта от справяне с предизвикателства като общественото здраве и изменението на климата, каза той.

Ръководителят на германската централна банка Йоахим Нагел посочи деглобализацията като едно от "трите Д", които ще "увеличат инфлационния натиск", наред с декарбонизацията и демографията.

Отдръпването от глобализацията се "подхранва от геополитическото напрежение и желанието да се намалят икономическите зависимости", заяви президентът на Бундесбанк след срещата на финансовите министри и управителите на централните банки от Г-7 в Кьонигсвитер, Германия, по-рано тази седмица.

Още анализи - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Целта на глобализацията беше да направи властелините на света свръхбогати. Изведнъж се появи един вирус който затвори за известен период света и след като започна всичко макар и рехаво да се възстановява Китай продължава да е затворен а войната в Украйна беше капака. Та мистър Глобал е решил да се оттегли за известно време а може за постоянно може би или докато не измисли нещо ново.
21
2
 
12
 
! Отговори
До 21 преди 1 година
Политикономиката никога не може да надвие свободния пазар. В нея няма свободно творчество.
20
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Те големите концерни като BASF и Монсанто, съсипаха на Китай и оризищата. Гледайте има филм, по темата. Имам чувството, че сатаната се е вселил в някои хора. Не може, да си толкова безкрупулен, нямам обяснение.
19
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Политикономиката заменя свободния пазар . Това ще свие големите корпорации . Например Ютуб го забраняват в Русия и си правят ру туб . Това означава по малък пазарен дял за гугъл . Явно ресурсите ще стават по важни.Според мен това ще обезцени долара и еврото . Друго важно нещо е че запада фалира а Русия няма дългове и ще поиска загубените територии когато СССР беше фалирал а запада не беше.Сега Русия е като САЩ през 90 те.Тогава САЩ бомбардира Югославия .Сега е обратното .ЕС трябва да се разпадне
18
7
 
7
 
! Отговори
Таня преди 1 година
Глобализирани ще си останат само западна Европа, Северна Америка, Австралия и по-развитите азиатски страни. ЮАР също. Ще изтеглят производствата си от Китай, Индия, Русия и др евтини работни ръце. Резултата ще е, че в страните със слаба икономика един телевизор пак ще стане равен на 10 заплати.
17
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А кажете ми, какво хубаво видяхме от тези? Освен те да трупат пари, които незнайно къде ще ги занесът, като ритнат камбаната. Вместо тези пари, за гладуващи деца да ги дадат, да им бяха осигурили, нормален начин на живот.
16
2
 
8
 
! Отговори
!!! преди 1 година
Супер
15
14
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще се качат обратно в оризищата от където изпълзяха благодарение на САЩ:))Ако Япония не беше загубила, още щяха да са японска колония.
14
1
 
13
 
! Отговори
Ямболски ZV цървул преди 1 година
Спирам всякакви писания.Продължавам на мисловно ниво.България над всичко!
13
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китайците ще слязат от колелетата и рикшите и ще се качат на Мерцедесите, а хамериканците ще слязат от камионите и ще яхнат колелета.
12
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Клаус Щраус иска той да не може да си похарчи парите, а вие да мизерувате.
11
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Честно ви казвам! Хич няма да ми липсват. Ако се върнат и стандартите на храните от соца. ще стане най-добое!
10
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Просто губят в глобализацията и затова не им допада вече, но един път един пояс ще се случи, само трябва Турция да се реши да отиде в Брикс, и ще живнем, след като нато се разформирова
9
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Как ще преживяваме без Кока-Кола и банани?
8
1
 
22
 
! Отговори
Ужас преди 1 година
Превърнаха Давос в пошло наци шоу.
7
4
 
34
 
! Отговори
Ботев преди 1 година
Ура! 30 години стигат! Краят на американския гнет е близо!
6
3
 
13
 
! Отговори
ГРАД КОЗЛОДУЙ преди 1 година
32 години ДО КОГА
5
0
 
6
 
! Отговори
Трудно е преди 1 година
да се бориш с решенията...
4
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като махнат кока кола от магазините ми се обадете пак
3
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Глабализма беше насилствено въведен от западния либирализъм. Да, той неминуемо ще е факт някой ден, но вероятно след векове. Ще се случи от самосебе си и постепенно, а не чрез опит да ни превърнат в роби.