Класацията за 10-те най-бързи автомобила е направена от американското списание Форбс, като на първа позиция, както и в другата – за най-скъп автомобил в света, е Saleen S7 Twin Turbo. Американският прототип може да се закупи навсякъде по света, като базовата му цена е 567,200 долара, а максималната скорост, която може да развие е 384-416 км/ч.
На втора и трета позиция са моделите на шведската марка Koeningsegg CCR и CC8S. Първият развива над 387 км/ч, докато вторияТ се задоволява с 352 км/ч. В момента на пазара се предлагат 14 модела от прототипа, като базовите му цени варират от 522 до 562 хил. долара. Koeningsegg използва осем–цилиндров двигател и има мощност от близо 800 к.с.
Четвъртото място в класацията се държи от Ultima Can-Am 640. Британската компания използва осем–цилиндрови двигатели Chevrolet, a моделите Can-Am 640 и GTR 640 са последна имитация на състезателни автомобили. Базовата цена на всеки от тях е 122 542 долара, а максималната му скорост е 370 км/ч.
Холандският прототип Spyker се нарежда на пета позиция с максимална скорост от 299-344 км/ч. Базовата цена на модела е 325 хил. долара, като от компанията се надяват в най-скоро време да получат разрешение за продажби в САЩ.
Една от най-изтънчените коли на нашето време – Mercedes–Benz също има свой модел в класацията. Моделът SLR, произведен съвместно със McLaren, развива 331 км/ч, но цената едва ли е по джоба на всеки от нас – 452 750 долара. С осемцилиндровия си, V -образен двигател и 617–те к.с. SLR оставя след себе си повечето модели в своя клас.
Седмата позиция в листата на Forbes е за американския модели на Evans 387 и 487. Базовата им цена е съответно 175 и 170 хил. долара, а максималната им скорост – 330 км/ч. Прототипът използва 7.0 литров, осемцилиндров двигател, с мощност от 550 к.с.
Класацията завършва с три модела, които развиват максимална скорост от 328 км/ч - Ford GT, Lamborghini's Murciélago и Porsche Carrera GT.
Цената на Ford е само 141 хил. долара и той е една от четирите американски коли в листата, но единствена от трите големи : Ford, GM и Chrysler. Lamborghini струва два пъти колкото Ford – 280 хил. долара и дизайнът на колата не е по вкуса на всеки.
Ако Ferrari е най-предпочитан в червено, синьо или сребристо, то Lamborghini избира жълто, оранжево или зелено. Колата цели да привлече погледи, а не да ги отблъсне. Porsche е една от най-известните спортни коли в днешно време. Моделът Carrera GT струва 440 хил. долара, а мощността му не е за всеки – 605 к.с.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силната печалба за 2025 г. тласка пазарната оценка на HSBC до исторически връх
Компанията за обработка на плащанията Stripe обмисля придобиването на PayPal
HP очаква печалба в долния край на прогнозите заради разходите за памет
Напрежението около Иран отново тласка цената на петрола нагоре*
Тръмп се похвали с икономиката в най-дългата реч за "Състоянието на съюза" в историята
80% от територията на Украйна не е защитена от балистични ракети
Въздушна линейка транспортира до София жена с мозъчен кръвоизлив
Гюров: Сплашват шефа на МВР Дечев, но служебното правителство няма да се огъне
България прави избори: Едни и същи хора в комисиите, едни и същи грешки, алармират експерти
Нидерландска медия оцени високо SENSHI
"Левски" търси решение на казуса с травмите на Карл Фабиен
Висока лавинна опасност и ураганен вятър в планините
"Гръм в Рая": Бразилец тормози Лудогорец в Лозана
Треньорът на Бодьо: Интер е велик, но това не е чудо! Работим здраво от години
ЦСКА е отсвирен: Барселона прати таран в Хърватия
Нидерландска медия оцени високо SENSHI
Диего Симеоне: Това класиране е важно за финансите на Атлетико
Ботев Пловдив взе решение за новия треньор
Как да предпазите сухата кожа през зимата? 4 задължителни правила
Смути със зелени зеленчуци
Любовен хороскоп за март 2026
Лошото кръвооросяване: тихата заплаха за тялото
Лъки Банско – когато визията превръща хотела в преживяване с мисия
Паста с червено вино (стил „Скатоне“)
Нидерландска медия оцени високо SENSHI
Няма следи от екипажа на потъналия рибарски кораб
Слаби превалявания от дъжд на някои места в страната
Двама се озоваха в ареста във Варна заради кражби
Спипаха украинец във Варна с над 2 промила зад волана
Председателят на ОбС-Варна излезе с позиция по важни теми преди утрешната сесия
Откриха Храма на Слънцето: Древен надпис в Сирия разкрива любопитна тайна
Полярните сияния на Ганимед са почти идентични със земните
Планетарно зрелище в края на февруари: 6 планети ще дефилират в нощното небе
Нов проблем с ракетата SLS отлага за пореден път американския полет до Луната
Вулканът Тафтан в Иран се събужда след 700 хил. години
В Сърбия откриха масов гроб на 1100 години – предимно жени и деца