Ще се справи ли Гърция сама? Край на спасителната (евро) програма

Експерт: Гръцкият пациент не се е излекувал напълно
16 авг 2018 22:15, Елка Василева
92
Ще се справи ли Гърция сама? Край на спасителната (евро) програма
Снимка: архив, Reuters

Гръцката криза тежи на Европа почти десетилетие. В един момент възможните сценарии включваха Гърция да напусне еврозоната или общата европейска валута да се разпадне. Сега обаче след програма за икономии и заеми за милиарди евро Гърция се готви да стъпи отново на крака, пише ДПА.

В понеделник, 20 август, Гърция се изправя пред изключително важно изпитание, тъй като идва краят на третия транш от спасителната й програма.

След години на икономии и международни заеми Атина ще трябва да финансира покриването на дълга си без външна помощ.

Тя измина дълъг път от 23 април 2010 година, когато тогавашният премиер Георгиос Папандреу отправи драматичен зов за помощ към ЕС и Международния валутен фонд (МВФ).

"Нова одисея се очертава пред нас", предупреди тогава той от остров Кастелоризо, докато страната бе на ръба на финансовия колапс.

Още по темата

Големият въпрос, който остава, е дали Гърция ще се справи в дългосрочен план без повече помощи.

Това, което става ясно обаче е, че първоначалната криза имаше много причини. Сред тях - корупцията, връзкарството и раздутата държавна администрация, като всичко това се отрази на младата демокрация в страната.

В резултат от влизането на Гърция в еврозоната през 2002 година до кризата през 2010 година гръцките държавни разходи далеч надхвърляха данъчните приходи.

Официалната статистика прикриваше растежа на дълга и даже през 2009 година Папандреу каза на гласоподавателите, че страната е платежоспособна.

През 2010 година кризата удари. Европа бе принудена да отговори ad hoc със спасителен финансов пакет от 80 милиарда евро (107 милиарда долара тогава), като срещу тези средства Гърция въведе програма на икономии, включваща бюджетни съкращения и структурни реформи. На фона на опасенията от "заразяване" ЕС бе слабо подготвен да отговори на кризата, а европейската икономика бе тясно свързана със състоянието на гръцките банки.

Ситуацията бързо се влоши. Безработицата скочи до над 25 %, а доходът на глава от населението спадна с една четвърт. Социалистите на Папандреу платиха тежка изборна цена, мащабни демонстрации заляха улиците, понякога придружени с насилие.

През юни 2012 година консервативната партия „Нова демокрация“ дойде на власт начело с Андонис Самарас. Той задейства втория спасителен пакет на обща стойност 144,7 милиарда евро на фона на силно обществено неодобрение. Протестите и уличното насилие се засилиха. "Тройката" институции - Европейската комисия, Европейската централна банка и МВФ - се превърнаха в обществени врагове, както и тогавашният германски финансов министър Волфганг Шойбле.

Нестабилността изведе на преден план новоизгряващ млад политик, който ръководи радикалната лява партия СИРИЗА. С обещанието да сложи край на програмите за икономии партията му дойде на власт през януари 2015 година с коалиционно споразумение. За първи път в съвременната история Гърция бе ръководена от ляво правителство. Гласоподавателите се довериха на Ципрас да изпълни поетите ангажименти.

Ципрас следва проста стратегия: Гърция ще излезе от програмата за икономии без условия и Европа ще трябва да приеме нейния избор, тъй като алтернативата би означавала разпадане на еврозоната. Тогавашният финансов министър Янис Варуфакис бе главен защитник на този подход.

Това, което последва, е безкрайна поредица от срещи в Брюксел и борба между Варуфакис и почти всички финансови министри от еврозоната, особено Шойбле и тогавашния шеф на Еврогрупата Йерун Дейселблум. През лятото на 2015 година Ципрас отказа плащания към МВФ и след това поиска от гръцките гласоподаватели да решат на референдум дали ще приемат още мерки за икономии. Ясният отговор беше "не".

След това Ципрас направи рязък завой. За да избегне дефолт и изпадане от еврозоната, той отстрани Варуфакис и прие трета спасителна програма при строги условия. За да легитимира тази стъпка, той насрочи нови избори през септември 2015 година. Гласоподавателите отново подкрепиха партията му.
Оттук насетне Ципрас прие нов подход. Той приложи мерки за икономии без много шум, намали пенсиите и повиши данъците.

"Може да ни обвините, че сами се заблудихме", обяснява той промяната. Навярно гърците искаха да вярват, че международните кредитори ще бъдат готови на отстъпки, допълва той. "Но не може да кажете, че сме излъгали," заяви Ципрас.

Ципрас сега има нови проблеми. Според проучванията той е с 10 процентни пункта след опозиционните консерватори, а много гърци не чувстват ползите от скромното икономическо възстановяване. Безработицата е около 20 %, а над 400 000 млади образовани гърци напуснаха страната.

"Гръцкият пациент не се е излекувал напълно". Така преподавателят по икономика в Атинския университет Панайотис Петракис обяснява ситуацията. "Финансовите пазари ще проверят дали заемите и реформите са били ефективни или ще имаме нужда от допълнителни мерки," отбелязва той.

Решаващата стъпка ще бъде дали Гърция може да осигури бъдещи инвестиции.

През следващите няколко месеца Атина ще трябва да се съобразява с дори още по-строги мерки за контрол от Еврогрупата. Те ще трябва да установят ранни отклонения от реформата. Заделени са 24 милиарда евро заеми от кредитори и вътрешния пазар, което ще даде на Атина възможност да се финансира около две години, без да се нуждае от външна помощ.

Предстои й обаче да измине още по-дълъг път. Атина сега се сблъсква с дълг от 180 % от брутния вътрешен продукт, което е най-голямото съотношение в Европа, а икономиката драстично се е свила.

Според споразумението с Еврогрупата Атина трябва да отчита първичен бюджетен излишък от 3,5 % - без да се включва изплащането на дълга - всяка година до 2022 година. Показателят може да се понижи до 2,2 % към 2060 година. Гръцката финансова преса поставя въпроса дали това е реалистично. Както отбеляза източник от финансовото министерство, "трудните решения просто са отложени".

Еврогрупата трябва да се занимае с този въпрос отново през 2032 година. При по-неблагоприятен сценарий обаче това може да се случи и по-рано.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


92
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
3
 
10
 
! Отговори
Минаващь преди 5 години
Какво Беломорие каква България.Та тука се трепят по пътищата като на война кой би разрешил българското мислене да се разпростре та тва значи край на човешкият род.
38
18
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СМЪРТ ЗА ГЪРЦИЯ-ОКУПАТОРКАТА НА БЕЛОМОРИЕТО НИ !ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!
37
4
 
20
 
! Отговори
Бугарин преди 5 години
Като видя дебелите гъркини,кат обслужващ персонал!Ще повярвам,чв в еурогейската *** има равноправие!!
36
6
 
11
 
! Отговори
hypocritical bastard преди 5 години
единствено правилното решение беше изхвърлянето на Гърция от Еврозоната и още по-добре ЕС . Влизане на Гърция в орбитата на Русия би било удар най--вече по самата Русия , но по-скоро смятам , че подобно на Великобритания , Гърция би се ориентирала към САЩ . САЩ и Русия , между другот , са по-скоро съюзници , от колкото врагове , във войната срещу ЕС и еврото
35
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво си правите?
34
4
 
25
 
! Отговори
BGexit преди 5 години
ЕС е лъжа и измама като комунизма. Евро корумпетата наливат пари само там, откъдето могат да крадат безнаказано. А вие си слушайте Одата на радоста до пукване.
33
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ама ако си мислите,че тези пари отпуснати от ЕС са отишли за хората се лъжете!Парите от ЕС отидоха за банките!Питам се защо персонално не може да се обявява фалит,а за фирми и банки може.Трябва да поискаме и персонално фалиране,та и хората да имат някаква полза и бъдат обезщетявани при загуби.
32
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Следват няколко години на привидна стабилност, които гърците ще си спечелят с обичайните византийски номера- демек манипулиране на реалните цифри. После пак по старому- хвърлете ни спасителното въже.
31
2
 
6
 
! Отговори
Стамат преди 5 години
Слава Богу! Дойде краят на една много неприятна ера. Какво ли следва? :-/
30
5
 
4
 
! Отговори
До 36 преди 5 години
Драги общоприказки човеко:МФВ и ЕЦБ нямат право да опрощават заеми, тъй като се води държавна помощ. Да, частните инвестори пиха студена вода 1вия транш, но останалите пари се дължат.Примери за държави, като Гърция да ти трябват?Всичко е за пари, това с отбраната пробвай другаде
29
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе прости българи, не разбрахте ли че Гърция НИКОГА НЯМА ДА БЪДЕ ОСТАВЕНА ДА СЕ СПРАВЯ САМА, защото това ще я тласне в орбитата на Русия, а Гърция е със стратегическо геополитическо положение с тези една камара острови и излаз на морета, и Запада не може да си позволи да я загуби, за разлика от България, която нищо не струва! Не случайно още преди 70 години Чърчил е бил готов на всичко, само и само да запази Гърция в орбита на Запада!Всичко е геополитика, ако още не сте го разбрали
28
7
 
16
 
! Отговори
Василев преди 5 години
На мен хиляда лева не искат да ми отпуснат кредит, гледат ме под лупа, дали съм благонадежден, а на гърците изсипаха стотици милиарди от ЧАСТНИТЕ БАНКИ, все едно не ги знаят какви пакаспури са!!!А сега ни казват, че всички трябва да плащат солидарно, да им помогнем на момчетата гърци, да де ама те кога ядоха и пиха, и пльокаха пръсти, нас не ни викнаха да им помагаме!!!Агент Джош Колигули!ЦРУ!!!
27
4
 
14
 
! Отговори
V преди 5 години
Гърците ще върнат парите когато едно евро стане 10 бг стотинки. Тъй кат гледам дълговете на държавите това ще стане най много до 10 години. И една фафла ще струва две евро.
26
3
 
10
 
! Отговори
V преди 5 години
Гърците ще върнат парите когато едно евро стане 10 бг стотинки. Тъй кат гледам дълговете на държавите това ще стане най много до 10 години. И една фафла ще струва две евро.
25
7
 
3
 
! Отговори
21 преди 5 години
До Анонимен 27И това къде го прочете? Във вестник "минаха години" или "червена глупост"? Малко ми е чудно, как в Сирия, Афганистан, Либия, Судан или къде да е в Африка общо взето ще имат по-ниска смъртност от тук. Политиците са пара - идва и си заминава, просто част от народа, за която се говори много. Но вместо да мрънкам аз работя за себе си, старая се да си създам условия... и ми се получава. Е, има пот и безсъние, но си струва. На мрънкачите пожелавам късмет... щом мислят, че така става...
24
4
 
12
 
! Отговори
Василев преди 5 години
На гърците сметките , ще платят българските селяни прости, които няма да получат по-яки еврофондове!!!Това е системата в ЕС, един яде и пие на версия, и после всички плащат!!!Парите горе, когато се дават и после когато се прибират с лихвите, никога не се губят, важното е да има кой да плаща!!!Агент Алън Купър!ЦРУ!!!
23
3
 
10
 
! Отговори
Додо преди 5 години
Купувайте USD. No joke!
22
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Василев Затова ли ,колкото по -нагоре се катери Герб ,толкова по -червено се вижда ?
21
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Край А пък ние сме първи по смъртност в света .Гарантирано от ГЕРБ ! Тя, земятя може да стане насъщна ,ама като ни затриват ,какво ни топли ?
20
4
 
6
 
! Отговори
Край преди 5 години
Добре казано - хляб и боб но да са изработени а не омари *** на чужда сметка /сметката на децата и внуците/.