Как македонските медии коментират посещението на Заев в България?

Предложи ли премиерът на РСМ компромиси на визитата си у нас
19 юни 2021 14:00, Петя Славова
164
Как македонските медии коментират посещението на Заев в България?
Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Какви компромиси предложи македонският премиер Зоран Заев в спора с България и какво постигна той по време на визитата си в София, коментират македонски наблюдатели.

На сайта на македонската редакция на "Дойче Веле" Костадин Делимитов припомня, че окончателното решение за преговори с ЕС ще се вземе на срещата на върха на европейските лидери през следващата седмица в Брюксел. Наблюдателят отбелязва в тази връзка, че ЕС не е успял да намери решение, за да отприщи преговорите, като повлияе на българската позиция и коментира: "Надеждите за обрат в последния момент, благодарение на посещението на Зоран Заев в София, умряха".

Още по темата

Според автора, обрат със сигурност е "възможен, но шансовете за това не изглеждат добре, дори на теория". Делимитов пише: "Това развитие е неприятно и потискащо за македонската общественост, която е изправена пред ново изпитание - да покаже зрялост, търпение и способност да устои на това предизвикателство".

Щетите за македонската икономика

Авторът на коментара се пита дали политиците ще съумеят да неутрализират и вредните последици за македонската икономика, която и без това се намира в период на продължителна рецесия, без да има признаци за бързо възстановяване.

"Факт е, че блокадата на преговорите с ЕС ще се отрази на съвместните инфраструктурни проекти и с България. Те са в режим на изчакване от доста време, но сега ще се забавят още повече", се казва в коментара.

Цитиран е и представител на бизнес средите в Северна Македония, който твърди, че в действията на правителството в Скопие има повече демагогия, отколкото прагматизъм. "Няма никаква визия, стратегия или концепция. Мисля, че се разчита твърде много на подкрепа отвън и не се отчитат нашите вътрешни интереси", казва експертът и предупреждава, че се очакват сериозни щети за македонската икономика.

А тя, според Делимитов, се намира в състояние на тежка рецесия. По-нататък той отбелязва, че сивата икономика, нелоялната конкуренция, корупцията и въпросът за върховенството на закона са проблеми за македонската икономика, които са дори по-големи от проблемите с България.

Компромисите, предложени от Зоран Заев

Коментар на Катерина Блажевска обобщава и някои от реакциите на българските медии, свързани с посещението на премиера Зоран Заев в София. Отбелязва се, че македонската общественост не е била запозната с предложенията, които Заев е направил в София, докато някои български медии вече спекулирали по темата.

Цитирани са източници в правителствените среди на България, според които, Заев е предложил пет варианта за компромисно решение на спора с България. Единият от тях съдържал варианта да се каже, че българи и македонци говорят на същия език, който обаче международно е признат като два различни езика.

В София Заев заявил още, че ако България подкрепи началото на преговорите на РСМ с ЕС, то македонците ще направят необходимите компромиси по оспорваните исторически теми. Заев подчертал още, че очаква нов стимул за работата на съвместната историческа комисия. Второто предложение, което министър-председателят на РС Македония е поставил на масата за преговори, се отнасяло до ускоряването на железопътния проект Гюешево-София.

Правилна ли беше тази стъпка

В коментара на Катерина Блажевска се цитира позицията на българското министерство на външните работи. В нея София подчертава, че рамката за преговори между двете страни относно присъединяването на Скопие към ЕС остава непроменена. Както и че са необходими гаранции за спазването на Договора от 2017 година, които за момента все още не били предоставени.

"На фона на тази позиция на София в Македония се питаха дали посещението на Заев в София изобщо е правилна стъпка", коментира Катерина Блажевска и цитира в отговор самия премиер Заев, който заяви: "И самата среща е стъпка напред към намирането на решение, което да е в интерес и на двете страни. Само така ще имаме подкрепата на гражданите на двете страни".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


164
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
24
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Правителството на Радев вече е взело решение да вдигне ветото и така да предаде интересите на България.
20
2
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По целия свят, предполагам няма такъв проблем както между България и Македония. Между Германия и Австрия няма този проблем. Австрийците не се правят на толкова изоглавени като македонците. Тука с тия макета е чудо. Те били държава с история, с език, с писменост, с култура и т.н. Имало две истории. В Охрид екскурзоводка говори, нашия цар Самуил, вашия цар Симеон, чудеса, чудеса. Това само македонска глава може да го изрече.
19
0
 
0
 
! Отговори
vlado преди 2 години
До АнонименЧак пък съвременна?
18
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гърците ги накараха да си сменят името на държавицата, а пред нас са правят на много горди хаха. Още 10 години извън ЕС за вас маке ви трън!
17
0
 
7
 
! Отговори
До 11 преди 2 години
Ама ти вечно неразбрал бе, коуегаа.. !
16
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каквото и да разправят - да почнат да изпълняват договора. 3 години минаха от подписването - те си питаха капата.
15
1
 
17
 
! Отговори
ПЕРНИК преди 2 години
РСМ има Териториални и Исторически Претенции към България .Моето Мнение към Политиците - Нямата право на Решение .
14
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Има американски английски, британски английски. Да го пишат македонски български език, да върнат ъ-то, ю-то и я-то, да махнат сърбизмите. Ще говорят по-лесно.
13
2
 
21
 
! Отговори
До 5 Барселона преди 2 години
Направиха магистрала, ама до Брюксел !
12
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бивша Югославска Македония е съвременна държава от 1991 година. Има 30-годишна история.
11
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе да пишат там - един народ - един език и едно наречие и това е. Който се чувства българин да се чувства, който се сърбее, си е за негова сметка. Македонското наречие го напълниха със сръбски думи по нареждане на Белград и Москва, но пак не им се получава. А Заев, защо не се пише Заев_ски, да звучи по-македонско.
10
2
 
8
 
! Отговори
До 7 преди 2 години
Напротив, този път много трезво и смислено са погледнали на нещата, прочети я.
9
11
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз не можах да разбера като какъв Борисов се среща със Заев? На гости ли му беше за кафе или ?
8
2
 
20
 
! Отговори
Гражданин преди 2 години
Промити мозъци. Да пишат каквото желаят - ЕС ще го гледат през крив макарон.
7
3
 
32
 
! Отговори
Тия преди 2 години
Просто ни излагат като нация, защото рано или късно всички ще разберат, че сме един народ !
6
3
 
38
 
! Отговори
sofeto преди 2 години
Истината е че србомакетата са ни отявлени врагове които още неосъзнават че "Титова Югославия" несьществува от десетилетия!
5
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Без да чета статията, а само заглавието е ясно че е било помия. Те по друг начин към България не се отнасят.
4
2
 
24
 
! Отговори
Барселона преди 2 години
Не път...магистрала направиха Заев и компания в опита си да накарат София да направи компромис,вместо да признаят Очевадната истина и да влизат в ЕС.
3
3
 
33
 
! Отговори
Хюго Бос преди 2 години
Нагла пгодлавска манипулация. Те поставят условия. Представяте ли си наглостта. СКО ги пуснем да почнат преговори, щели да направят компромис за НЯКОИ ист. личности. Те ли да кандидат за преговори или ЕС? Вето до дупка за тези празни сърбизирани капацини от Вардарския вилает. Май трябваше да ги оставим да преживеят югоскавския катарзис като Хърватия, Словения, Косово, за са разберат къде се намират. Вижте кои да най- сърбизираните от бивша Югославия- те и Черна гора, където си тръгнаха мирно.
2
14
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Един от големите проблеми на българската икономика е еврооптимизма който направо смазва страната. И това не са само мои думи. Сега тази тежка болест заплашва и Македония. ЕС няма да реши проблемите на Македония и определено ще действа пряко срещу интереса на Македония както стана с южен поток и ф16 в България. Ние си мислихме че ЕС ще се грижи за нашия интерес а от нас се иска само да приемем еврог.ейско робство. А стана обратното. Енергетиката е разбита от затварянията на централи ,загуба на ЮП