Как македонските медии коментират посещението на Заев в България?

Предложи ли премиерът на РСМ компромиси на визитата си у нас
19 юни 2021 14:00, Петя Славова
164
Как македонските медии коментират посещението на Заев в България?
Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Какви компромиси предложи македонският премиер Зоран Заев в спора с България и какво постигна той по време на визитата си в София, коментират македонски наблюдатели.

На сайта на македонската редакция на "Дойче Веле" Костадин Делимитов припомня, че окончателното решение за преговори с ЕС ще се вземе на срещата на върха на европейските лидери през следващата седмица в Брюксел. Наблюдателят отбелязва в тази връзка, че ЕС не е успял да намери решение, за да отприщи преговорите, като повлияе на българската позиция и коментира: "Надеждите за обрат в последния момент, благодарение на посещението на Зоран Заев в София, умряха".

Още по темата

Според автора, обрат със сигурност е "възможен, но шансовете за това не изглеждат добре, дори на теория". Делимитов пише: "Това развитие е неприятно и потискащо за македонската общественост, която е изправена пред ново изпитание - да покаже зрялост, търпение и способност да устои на това предизвикателство".

Щетите за македонската икономика

Авторът на коментара се пита дали политиците ще съумеят да неутрализират и вредните последици за македонската икономика, която и без това се намира в период на продължителна рецесия, без да има признаци за бързо възстановяване.

"Факт е, че блокадата на преговорите с ЕС ще се отрази на съвместните инфраструктурни проекти и с България. Те са в режим на изчакване от доста време, но сега ще се забавят още повече", се казва в коментара.

Цитиран е и представител на бизнес средите в Северна Македония, който твърди, че в действията на правителството в Скопие има повече демагогия, отколкото прагматизъм. "Няма никаква визия, стратегия или концепция. Мисля, че се разчита твърде много на подкрепа отвън и не се отчитат нашите вътрешни интереси", казва експертът и предупреждава, че се очакват сериозни щети за македонската икономика.

А тя, според Делимитов, се намира в състояние на тежка рецесия. По-нататък той отбелязва, че сивата икономика, нелоялната конкуренция, корупцията и въпросът за върховенството на закона са проблеми за македонската икономика, които са дори по-големи от проблемите с България.

Компромисите, предложени от Зоран Заев

Коментар на Катерина Блажевска обобщава и някои от реакциите на българските медии, свързани с посещението на премиера Зоран Заев в София. Отбелязва се, че македонската общественост не е била запозната с предложенията, които Заев е направил в София, докато някои български медии вече спекулирали по темата.

Цитирани са източници в правителствените среди на България, според които, Заев е предложил пет варианта за компромисно решение на спора с България. Единият от тях съдържал варианта да се каже, че българи и македонци говорят на същия език, който обаче международно е признат като два различни езика.

В София Заев заявил още, че ако България подкрепи началото на преговорите на РСМ с ЕС, то македонците ще направят необходимите компромиси по оспорваните исторически теми. Заев подчертал още, че очаква нов стимул за работата на съвместната историческа комисия. Второто предложение, което министър-председателят на РС Македония е поставил на масата за преговори, се отнасяло до ускоряването на железопътния проект Гюешево-София.

Правилна ли беше тази стъпка

В коментара на Катерина Блажевска се цитира позицията на българското министерство на външните работи. В нея София подчертава, че рамката за преговори между двете страни относно присъединяването на Скопие към ЕС остава непроменена. Както и че са необходими гаранции за спазването на Договора от 2017 година, които за момента все още не били предоставени.

"На фона на тази позиция на София в Македония се питаха дали посещението на Заев в София изобщо е правилна стъпка", коментира Катерина Блажевска и цитира в отговор самия премиер Заев, който заяви: "И самата среща е стъпка напред към намирането на решение, което да е в интерес и на двете страни. Само така ще имаме подкрепата на гражданите на двете страни".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


164
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
3
 
39
 
! Отговори
Мазници преди 2 години
Заев се отрепа да обикаля ЕС и да ни каля навсякъде, в медиите само помия се изсипва срещу общата ни родина България и искат да ги приемаме за братя. Самуил бил техен, да ама е български цар и Охрид е била българска столица. Тогава те какви са? Дали има поне едно дете у тях кръстено с името САМУИЛ? При нас са хиляди. Македонците като племе са изчезнали още преди новата ера. Тогава те какви са? Кой им е македонския цар? Измислена република във федерация Югославия и сега Сърбия ги иска обратно .
40
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Никой политик да не си и помисли да ги пусне тези преди да минат 20 години!!!!
39
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Maкетата като не са българи, защо се натискат за български паспорти ? Или самоопределянето свършва там, когато има изгода
38
2
 
39
 
! Отговори
не преди 2 години
Самуил не може да е общ. Той е български цар! Какво общо искаш да имаш с хора, oтрекли се от дядовци и баби, род, родина?
37
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Който е ходил до Македония знае как е. Все едно не си напускал България. Преводач не ти трябва. И като погледнем историческите извори, там много добре е записано коя държава и народ е първи. Всички претенции от тяхна страна са неоснователни, просто защото са Българи
36
8
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И Радев и Слави едва ли ще рискуват. Ситуацията в България е като пред вулканично изригване. Който и да си отвори остата за компромис пред лъжците, е вече национален предател! Като Боко преди два дни! Той се самоуби политически. Още помня, като я каза тая глупост за нов договор и компромиси, и Захаринка взе да пие вода нервно. Даже и тя се усети какви глупости е сътворил вожда.
35
5
 
24
 
! Отговори
Кога ще разберат преди 2 години
В България има разлчни териториални области- Мизия, Тракия, Добруджа, Македония и др. Навсякъде в разговорния език има различия, но всички сме БЪЛГАРИ и официалният език е български. В Австрия са австрийци, но езикът им е НЕМСКИЯ, макар че има различия. В Кипър, гръцката част, са кипърци и твърдят, че езикът им е кипърски, но официално се пише, че е ГРЪЦКИ. Ние сме били в една държава и много хора в днешна СРМ твърдят, че са българи. Искате да сте различни- добре, но САМУЛ е общ, а не Ваш.
34
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като са почнали с глупостите за "нашият цар Самуил", вие мълчахте ли си? Това е толкова гнусна провокация! И кой ходи на туризъм в Охрид и Скопие? Трябва да си наистина наивник, че да си даваш парите и да те унижават някакви екс-югославяни, учени в омраза към корените си. Македонски цар бил Самуил... Срам!
33
16
 
23
 
! Отговори
Нямам думи преди 2 години
бандата на радеф и слави дрогера сега ще продаде България, червената сбирщина продава и майка си (((
32
2
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какъв Охрид, каква генетика бре? Говорим за държави! България е имало преди 1300 години. С възходи и тежки времена, но съществува като държава от 7-ми век. Кога е имало държава Македония, освен Съветско-Титовска-Димитровска измишльотина Српска Македония?
31
3
 
38
 
! Отговори
аа1830 преди 2 години
Заев е пропуснал и шестото условие - да спре с основанието за среден пръст, да спрат да наричат външната ни министърка с гнусни епитети, да спрат да горят знамена и да чупят паметници! Та те посланик в София нямат, ние договор за добросъседство и приятелство. Наскоро са отворили посолство в Словакия - държава една трета от България, в която сигурно няма и един македонец. А поне 100 хиляди са с български паспорти от Сев. Македония - за какво говорим изобщо.....
30
2
 
37
 
! Отговори
аа1830 преди 2 години
Македонските политици не са с европейско мислене - щели да правят железница до границата с България, да ремонтират пътища, да признават история. Тези неща нямат нищо общо дори с европейските ценности. А те ги поставят като условие. Тотално са объркани както те, така и ние. И това братосване, приятелство, близки народи са пълни глупости от комунизма. Трябва да има единствено прагматизъм и взаимно уважение. Те гледат с насмешка над всичко българско, прагматизъм за наша сметка до сега никакъв.
29
2
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Големи кокорбашии кога палят бг. знамето,когато плюят по България, а сега реват,че България ги стопирала за ЕС. Мислят,че могат да крадат история ,да фалшифицират исторически паметници ,да оплюват България и при всичко това да очакват подкрепа от нас? Абсолютно не са очаквали след толкова години ,в които ги оставихме да вилнеят,че ще им сложим вето. Пълно презрение и пренебрежение са имали досега към нас,а това е следствие на бездействието на БГ в продължение на дълги години техни безобразия!
28
0
 
9
 
! Отговори
Зайо юнак цака преди 2 години
Зоран Заев дойде да ходатайства за оногова, когото млатеше повече от три години на полето на дипломацията. Интересното е, че преди 8 години с това се занимаваха посланици на страни, които са старши партньори на България в ЕС. Сега посланиците мълчат. Не се впечатляват от вопли за големи успехи на Източния фронт.
27
0
 
3
 
! Отговори
Зайо юнак цака преди 2 години
Зоран Заев дойде да ходатайства за оногова, когото млатеше повече от три години на полето на дипломацията. Интересното е, че преди 8 години с това се занимаваха посланици на страни, които са старши партньори на България в ЕС. Сега посланиците мълчат. Не се впечатляват от вопли за големи успехи на Източния фронт.
26
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 25 Гласовете ли ти го казаха ? Защото в изявленията си Радев и служебните министри казват точно обратното . И непрекъснато повтарят ,че не е работа на служебен кабинет да се занимава с подобни въпроси
25
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 11 Заев искаше да се срещне с представители на най-големите партии у нас . По негова преценка това бяха заелите първите 4 места на миналите избори . ДПС и ИТН му отказаха , защото имали ангажименти . Затова се срещна само с Борисов и Нинова
24
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А бре, още ли не са поискали излаз на Църно море?
23
3
 
19
 
! Отговори
1 точка преди 2 години
Промяна на името Република Српска Македония.
22
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Както американците са държава от края на 18 век и не твърдят, че са държава от древните индиански държави преди Колумб и не крадат британската история, така и тази млада държава от 1991 година трябва да признае, че като американците говори чужд език и населението и е от други народности. Американците са събрани от други народности от Англия, Ирландия, Германия, Шотландия, Русия.....Македонската нация може да съществува само като американската нация - афроамериканец и евроамериканец заедно.