Каква ще е съдбата на all inclusive услугата в България?

Има вероятност да отпадне този формат в тризвездните хотели
26 юни 2012 10:12,
45
Каква ще е съдбата на all inclusive услугата в България?
Снимка: Creative Commons

Наскоро шефът на Агенцията по безопасност на храните Йордан Войнов анонсирана идеята за ограничаване на услугата „ all inclusive“ (всичко включено в цената) само в рамките на луксозните хотели с четири или пет звезди.

Агенцията вече е внесла предложение за поправка в наредбата в министерството на икономиката с мотив, че има несъответствие между легловата база и местата в ресторанта на хотелите, което рязко влошава качеството на предлаганата услуга.

Към момента решението е изцяло в ръцете на икономическото министерство, където предложението трябва да бъде обсъдено. Ако бъде прието, на практика ще лиши всички тризвездни хотели у нас от възможността да предлагат „ all inclusive“ пакети.

В момента оферти за този тип почивки предлагат почти всички тризвездни хотели. А те са и сред най-предпочитани от българи и от чужденци заради по-достъпните цени.

Според представители на туристическия бранш евентуалната забрана на услугата за пълен пансион в хотелите с три звезди у нас ще доведе до сериозни икономически загуби за собствениците. Не е тайна, че те формират печалбите си благодарение точно на услугата за пълен пансион, която е много търсена преди всичко от чуждите туристи.

Съгласно новото предложение тризвездните бази ще могат да предлагат пълен пансион само ако в ресторанта си имат възможност да изхранват поне половината от посетителите, които са гости на хотела. Мотивът на Агенцията по храните е, че по този начин ще се подобри обслужването и ще се пребори с порочната практика хотели с по хиляда легла да изхранват едва няколко десетки души. 

От хотелиерската и ресторантьорска асоциация очаквано реагираха остро на подобна забрана. От организацията заявиха пред Investor.bg, че Агенцията по безопасност на храните се отклонява от преките си задължения, тъй като нейна основна работа е да следи за качеството на храните на пазара и да упражнява ефективен контрол за това.

„Не е работа на държавата да забранява услуги, които са печеливши за бранша“, коментираха от асоциацията.

Председателят на асоциацията Благой Рагин посочи, че браншовите съюзи не разполагат с много лостове, за да влияят на правителствени решения, но въпросът дали тризвездните хотели да предлагат дадена услуга или не е пазарен въпрос.

Той посочи, че единствено конкуренцията на пазара може да определи необходимостта от дадена услуга. Ако тя не се харесва, пазарът сам ще я отхвърли, каза Рагин. Решението дали да продължи предлагането на услугата за пълен пансион, къде и от кого, трябва да бъде в ръцете на бизнеса, смятат от бранша.

При условие, че държавата административно наложи подобна мярка въпросът е кой ще плати на предприемачите загубите, които ще се генерират, риторично пита Рагин и допълва, че във всички случаи подобно решение не е здравословно за пазара.

Подобна позиция защити и Румен Драганов от института по туризма, според когото ако поправката за „ all inclusive“ услугата бъде приета, туристическият бизнес ще бъде сериозно ощетен.

Той посочи, че в българското законодателство не съществува терминът „ all inclusive“, но по същество услугата представлява пълен пансион, какъвто страната ни предлага от много години.

Драганов твърди, че този формат ще бъде развиван в България и в бъдеще. Експертът поясни, че като изхранване на пълен пансион пакетът е известен у нас още от края на 50-те години, от времето когато са създадени комплексите „Дружба“, „Златни пясъци“, „Слънчев бряг“.

Още тогава предлагането на туристически продукт е било тясно свързано с осигуряването на пълен пансион. Тогава е имало практика посетителите да получат талони за храна, така че да могат да се хранят във всички ресторанти на територията на даден комплекс без да е задължително да нощуват и да се хранят на едно и също място.

"Така почиващите получаваха сигурност, че заплащайки еднократно нощувка и храна, те ще изконсумират тези услуги в пълен обем, а освен това ще се радват на голямо разнообразие. Обикновено се договаряше храненията да бъдат в различен тип ресторанти – българска национална кухня, източна, средиземноморска и т. н.", каза Драганов.

Той посочи, че България има сериозни традиции в предлагането на този формат и не е задължително той да се разбира като изхранване и нощувки на едно и също място. Според него всеки туроператор би могъл да договори връзка между хотел и няколко ресторанта в района на хотела, които да приемат ваучери за храна.

Той обясни, че и сега се прилага практиката туристи, които отсядат в един хотел да се хранят в други близки заведения.

„Във всички случаи е задължение на туроператора да договори формата на изхранване на туристите. А качеството на предлаганите храни и контролът, които трябва да са безкомпромисни, е работа на Агенцията по храните. Но по отношение на това къде точно ще се хранят туристите и на кого ще платят за това, не е в правата на агенцията“, твърди Румен Драганов.

В последните години форматът „ all inclusive“ се затвърди като предпочитан и от българи, и от чужденци точно заради възможността туристът да планира предварително разходите си за почивката. Особено когато става въпрос за семейства форматът е много удобен, защото почиващият не се притеснява дали ще му стигнат парите, а иска да знае колко ще му струва цялата почивка предварително.

Румен Драганов обясни защо българите са по-резервирани към пълния пансион за разлика от чужденците.

„В момента българинът взима една пачка пари, отива на почивка и седи там докато ги похарчи. Западният турист обаче е свикнал да планира разходите си предварително и затова предпочита системата „ all inclusive“.

Целият материал можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


45
Още по темата: ол инклузив
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
кръчмите стоят празни, щото забраниха пушенето, сега не знам в кой закон ако ще да бръкнат фалитите рано или късно ще почнат като фойерверки да гърмят, шоуто ще бъде грандиозно
19
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Зад всичката тази простотия прозират интересите на ресторантския бизнес. С този all inclusive кръчмите по курортите стоят празни
18
12
 
8
 
! Отговори
ловджия преди 11 години
Услугата all inclusive е се ползва само от балами и социални ***.
17
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
има хотели с изключително добра храна олл инклузив, това е там където има истински производители на този вид храна, аз не мога да разбера хотелите които в олл инклузив или дори в менюто на ресторанта предлагат ***, губиш желание да ги посетиш пак, както казаха някои, пазарът решава в случая
16
0
 
13
 
! Отговори
14 преди 11 години
Смешно и странно е, че искат да се забрани точно в по-ниските категории хотели, това имах предвид!Да ЗАБРАНЯТ, което е странно в условия на падарна икономика!А качеството, вида и произхода на храната и сега има как да се контролира -цял закон за храните и цяла агенция с хиляди служители.Да си извършват редовно контрола - годност, произход, проби, хигиена...Не му е работа на Войнов да забранява услуга
15
2
 
3
 
! Отговори
do #1 преди 11 години
А колко ти струва да изпиеш едно кафе на Карибите?Или дори чаша вода?
14
2
 
11
 
! Отговори
Диана преди 11 години
от личен опит: 3* хотел в Албена е в пъти по-добър и то в цялостното обслужване, не само храната, от 4* в Царево. Предполагам всеки, който е ходил на all inclusive има или такъв или подобен опит. Хайде първо да си оправят качеството на обслужване, което се крие зад звездите, които раздават. Аман от некадърни управленски решения. И после тези същите хора ще си раздадат бонусите за добре свършена работа на наш гръб.....
13
2
 
10
 
! Отговори
13 преди 11 години
Бил съм в хотели all inclusive за 300 евро на ден, специалисте. Естествено е, че all inclusive е за нормалните туристи, не за богатите, но това не значи, че трябва да ти сервират храна с изтекъл срок на годност и менте алкохол.
12
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Боже, Боже.. Ама едни "специалисти" по туризЪмАа в държавата - нема що!По света (нормалния, разбира се!) "ол инклузив" не се предлага от хотелите ВИСОКА КАТЕГОРИЯ!Но не заради държавно регулиране, а заради престиж и високо качество на услугите.В тях отсядат туристи и гости от друг финансов клас, които не биха се хранили като в ученическа столова."Ол инклузив"не означава"ядене на корем",а означава всичко платено! По-бедните туристи го предпочитат, защото така ограничават средствата си за почвка
11
2
 
16
 
! Отговори
:) преди 11 години
Боли ме фара, в БГ-то няма начин да отида в *** "all inclusive", защото не съм си намерил тялото на ***. Който иска да яде и пие ментаци да ходи !
10
3
 
18
 
! Отговори
Плд преди 11 години
Тия *** от хотелиерски организации какво се правят на ударени. Масово в хотели All inclusive се сервира храна, която изобщо не отговаря на този стандарт. Не може да ти сервират някакви продукти подобие на сирене, варени кренвирши от 3лв килограма и карначета от соя, хляб и сланина! В тези хотели храната е приготвена от възможно най-долнопробните и евтини продукти. Как ще привлечем платежоспособни туристи с тези условия?? Какви туристи идват тук? Английски *** и закъсали немски пенсионери.
9
0
 
18
 
! Отговори
Монти Бърнс преди 11 години
Ако някой се съмнява в Теорията за еволюцията и за това, откъде е произлязъл човекът, да си направи експеримент и да наблюдава внимателно какво се случва в all inclusive комплексите.Всъщност става въпрос за такова масово и механично опоскване, че като нищо може да се заблудиш, че човекът е произлязъл от скакалеца.
8
0
 
9
 
! Отговори
Баламурник преди 11 години
Нали вярвате, че това е "не е поредното" лобистко решение в абсурдистан. Пази боже. И тук решения за бъдещето на туризма, взети от хора почивали само по ведомствени станции или на село при баба и дядо.Хора омръзна ми да ме правят на *** отвсякъде!
7
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До кога с това регулиране ! Сертификат за това, лиценз за онова, разрешително за кихане.... Спрете и оставете наистина пазарът да "реши". Отново се работо в полза на големите мутри ! Тези *** от МИНИСТЕРиостерстВАТА веднага да се омитат !
6
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не може да се съди за хотела само по звездите, поне не и в България. Бил съм в много по-добър 3*, отколкото някои 4*. Просто хората не искат да плащат по-високия лиценз за 4*, което не прави обслужването по-лошо. Мисля, че е по-удачно да се съобрази с местата за хранене и начина на съхранение на продуктите.
5
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Всичко в цената - обикновено е храна която на следващия ден и изтича срока ....
4
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"Наемаш си цяла вила на карибите за 700 евро за седмица отиваш с приятели и ти си човека ...в пъти по евтино ти излиза от България "Транспорт и другите разходи като храна и заведения като сложиш и ти трябват още 700 евро.Така че малко недомислено е това което си написал.
3
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Хай-хубаво ми е на сенчесто бунгалце насред гората... Хотели, луксове... не са за мен.
2
0
 
11
 
! Отговори
God преди 11 години
All Inclusive ще се замени с Ал Нахлузив! И сега качеството на храната е ниско, а след промените ще можем да го получаваме само в "луксозните" хотели. Пак ще ядем ***, ама в голям ресторант. Нали няма да има конкуренция? Ако това мине, цяла "Албена" може да затваря кепенци, защото там масоивте хотели са 3* (друг въпрос е колко ги заслужават).
1
1
 
21
 
! Отговори
До 1 преди 11 години
Да но ше ти липва аромата и тръпката от плуващите във водата фекалии, екологични разбира се.