Какви са основните страхове при теглене на ипотечен кредит

Хората се опасяват от загуба на доходите и ръст на лихвите
15 окт 2014 16:20, Десислава Попова
23
Какви са основните страхове при теглене на ипотечен кредит
Снимка: Investor.bg

Какви са основните опасения на потребителите, когато пристъпват към теглене на ипотечен кредит? Анализ на страховете на домакинствата у нас, направен от консултантската компания „Кредит Център“, формулира Топ 4 на страховете така: (1) страх от задлъжнялост за дълъг период от време, (2) страх от загуба на доходи, (3) страх от рязко покачване на лихвите и (4) страх от рязък спад в цената на закупения имот.

„Месец септември е подходящ за проучване на възможностите за покупка на имот и организиране на първи огледи. Голям процент от клиентите през есента се консултират с цел до края на годината да реализират сделка. И ако преди години основните опасения, които споделяха, се отнасяха до скритите в малкия шрифт условия на банките, то днес се открояват по-скоро субективните страхове”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на компанията.

„След кризата, в която в публичното пространство твърде често се говореше за лоши кредити и фалит на физически лица, отговорните клиенти се завърнаха към старата максима на българина “по-добре да си го платя и да знам, че си е мое”. Това виждаме и от официалната статистика, където покупките на имот с изцяло собствени средства са около 70% от сделките, а само около 30% от сделките са с ипотечен кредит“, допълва Тошев.

Анализът показва, че страховете се дължат основно на липсата на традиции в ползването на ипотечни кредити у нас. Практиката от последните 10 години е спорна, тъй като кризата сложи своя отпечатък върху пазара и превъзмогването на последиците ще отнеме време. Тази предпазливост има своите положителни страни - хората вземат разумни, оразмерени спрямо техните възможности решения, и това силно ограничава риска от проблеми на по-късен етап, коментират експертите.

Втори по значимост са опасенията, свързани със загуба на доходи. Близо 30% от клиентите търсят гаранция в случай на безработица. “Практиката ни е показала, че трайно безработни остават само хората, които са ниско образовани или не искат да работят”, коментира Тошев.

“Затова съветваме клиентите първо да планират кредитите си така, че да могат да покриват вноската, ако един от членовете на домакинството остане временно без доходи или да поддържат резерв от спестени средства, равен на поне три месечни вноски по ипотеката.” Вариант за защита остават и застраховките срещу безработица.

Рязката промяна в лихвените нива плаши почти половината от потребителите. Основните опасения са свързани с исторически ниските нива на индексите SOFIBOR и EURIBOR в момента и очакванията те да започнат да се покачват. 

“Важно е потребителите да знаят две основни правила - всеки кредит може и трябва да бъде предоговарян, ако лихвата по него стане непазарна. И второ - покачването на индексите се случва паралелно с растежа на икономиката на съответната страна или общност, което се отразява и на доходите на работещите”, обяснява Тошев.

Най-малък (под 20%) е делът на клиентите, които споделят опасения за спад в стойността на имота. Според Тошев кризата дойде неочаквано за част от българите, но продължи достатъчно дълго, за да приемем новите цени на имотите за нормални. Последната година имаме стабилизиран имотен пазар и очакванията за значителен спад според него са неоснователни. Промените в Закона за потребителския кредит относно появата на кредити с ограничена отговорност дават решение за точно този дял от потребителите.

Още за тенденциите на ипотечния пазар четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Чудя се има ли още *** да теглят ипотечни кредити. Абе не разбрахте ли, че всички банки от родшилдов тип, са финансови пирамиди и един ден просто фалират, защото такава е системата, това е заложено в самото начало. Като се натрупа достатъчно инфлация или дълг и те фалират, за да се плати сметката от обикновенния човек. Това е истинанта. Аз хазарт с банки не играя и, ако повечето от вас направят това цялата робска система отива на майната си, което се очаква много скоро и без това.
16
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
най страшното робство е робството на парите. там сам си подписваш 20-25 годишна присъда.
15
2
 
4
 
! Отговори
до 18 преди 9 години
"ами ако си бизнесмен опасения и страхове няма..теглиш кредит и после теглиш една майна на банката а народеца плаща"Така е, ама причината е, че на бизнесменския кредит висят работни места! Колкото и да не вярваш, прави се ЗА ТЕБЕ, а не че бизнесмена е много харесван от някакви "еврейски рекетьорски организации". Така се случиха и спасяванията на големи банки на Запад. За това пък държавите(народецът) им затегнаха доста яки правила около врата - трябва да гледаш безпристрастно!
14
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
СВОБОДА ЗА ЛЮБОМИР СИМЕОНОВ КОЙТО ЗАСТРЕЛЯ БАНКЕРКА КОЯТО ГО ИЗНУДВА
13
1
 
4
 
! Отговори
зурлю бидона преди 9 години
ами ако си бизнесмен опасения и страхове няма..теглиш кредит и после теглиш една майна на банката а народеца плаща..ако не си бизнесмен лошо ако не теглиш кредит си против системата, ако теглиш ще ти вземат имота ..затова по добре да се свитнеш за да не те тормозят еврейските рекетьорски организации-тоест банки
12
11
 
3
 
! Отговори
до 15 преди 9 години
Бегай в Северна Корея да живееш. Там сигурно изобщо няма наем.
11
2
 
19
 
! Отговори
Щ преди 9 години
Абе какви са страховете! Да затварят тези банки и да дават на народа реални заплати ,пенсии ,детски и пр. На тая безработица какви заеми ,кой ще ги връща? Ееееее долна скапана държава.с две думи:няма оправия
10
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
При лошия социализъм наема на ведомствеа панелка беше 6/словом шест/ лева месец.
9
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да тегля кредит с 2-3 пъти по голямо ГПР от това в Европа и с него да си купя кутийка построена от бивша мутра, която след 4 тата година започва да се разпада? Със съседа от отсрещната кооперация да си разменяме захар през балконите? Жена ми да разхожда детето по пътното платно защото по тротоара са паркирани коли а бившия парк вече е застроен? Вечер да мога да чуя какво си говорят съседите и в 3.00ч. сутринта безпогрешно да разпозная кой е ходил до тоалетна от входа? ЕМИ НЯМА ДА ИЗТЕГЛЯ КРЕДИТ.
8
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Държавата отдавна е абдикирала от строителството и лихварите си правят каквото си искат.
7
15
 
8
 
! Отговори
до 7 преди 9 години
За българина хората с пари винаги са мошенници. В момента светът е такъв, че има начин да изкараш много пари по хиляди начини. Това, че ти не можеш, е друг проблем. Ама в крайна сметка няма как всички да го правят, и в природата е така - оцеляват само силните.
6
1
 
15
 
! Отговори
до 5-ти преди 9 години
Ама то това е целта бе пич, държавата ти "създава" условия да имигрираш. Тук се изпълнява геноцид. Може би сме "държава-лаборатория", където посоянно се тестват нови методи за геноцид, социално напрежение, издръжливост и прочее. Това, което е в България без политика не може да стане така от самосебе си.
5
3
 
7
 
! Отговори
avg преди 9 години
Просто правило - ако вноската ти за жилище е над 20% от дохода - или вдигаш дохода, или не купуваш.
4
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хайде на кредитите! Изплащаш 40 години, станал си на 70 като си го изплатил и току виж дошло време да умираш. Цената на жилище е нормално да е 10 години наема му(както е в Европа), а не като тук в БГ-то 500 лв. наем, 50 000 евро цена.
3
1
 
35
 
! Отговори
попа преди 9 години
Аз имам само едно притеснение - как със заплата от 750лв., и без никакъв заделен лев в джоба, да изтегля ипотечен кредит от 100 000 лв. за 30г., при което ще върна на банката общо около 250 000 лв., как да платя 4000лв. нотариални такси по покупката и ипотеката и още 3000лв комисионна на т.нар."брокер". При което всеки месец в продължение на 30г. да плащам по 700лв. месечно вноска по кредит, с моите 750лв. заплата, като утре могат да решат да ме уволнят и да стоя без работа незнайно колко време.
2
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Банката винаги може да промени риска на клиента и да поиска допълнителни такси, по-висока лихва или допълнителни вноски заради обезценката на имота.
1
4
 
9
 
! Отговори
Банкер преди 9 години
Теглете кредите бе какво се ослушвате