Кризата в Русия - накратко и много ясно

Една от основните опасности са хроничните бюджетни дефицити
Обновена: 3 фев 2016 18:14 | 3 фев 2016 18:14,
306
Кризата в Русия - накратко и много ясно

В своя статия за Инфограф Владимир Сиркаров, финансов анализатор, специалист в областите парична политика, макроикономика, капиталова и валутна търговия и инвестиционни стратегии и автор и съводещ на предаването Boom&Bust по Bloomberg TV Bilgaria, представя седем графики, които описват общите рамки на състоянието на руската икономика към днешна дата.

Същевременно Сиркаров кратко и систематизирано разкрива макроикономическата картина в Русия в контекста на срива на петролните цени и продължаващото геополитическо напрежение.

Ето и целия материал на Сиркаров: 

ЕФЕКТ ВЪРХУ БЮДЖЕТА 

Голяма е зависимостта на правителствените приходи от петролните и газовите продукти. Оттам не е изненада сериозното влияние на срива на петролните цени върху бюджета и върху развитието на цялата руска икономика. Приходите от продажба на петролни и газови продукти формират около 50% от бюджета на страната през последното десетилетие. През 2015 г. тежестта на петрола и газта като приходни пера в бюджета, възлиза на 44%. Тези приходи имат 70% дял от приходите от износ и 25% от целия БВП на страната.

Продължаващата зависимост от износа на енергийни суровини е свидетелство за провала на опитите на Владимир Путин за диверсификация на руската икономика - намерения, които той декларира преди цели 15 години. Явно проявление на голямата икономическа зависимост на Русия от петролните приходи е и сривът на руската рубла.

РУБЛАТА И ПЕТРОЛЪТ 

Връзката между цената на фючърсите на петрола сорт Брент с доставка 16 март и спот курса на рублата спрямо долара е очевидна. Руските пари достигнаха рекордно обезценяване на 21 януари 2016 г., когато курсът докосна 86 рубли за долар.

Разместванията на геополитическата шахматна дъска също имаха своето отражение. Руската валута се срина почти два пъти от анексирането на Крим и последвалите санкции от САЩ и ЕС до днес.

ВАЛУТНИ РЕЗЕРВИ 

Стопяването на валутните резерви също е съвсем логично следствие от започналия отлив на капитали от Русия и влошаването на общата макроикономическа картина в страната.

Правителството и централната банка правиха опити за спиране на галопиращото обезценяване на рублата, но, както често се случва, ефектът от предприетите интервенции се оказа с обратен знак. Подобен пример бе намесата от страна на централната банка на 16 декември 2015 г., когато курсът на рублата към долара премина 80 рубли за долар. Тогава гуверньорът на руската централна банка Елвира Набиулина реши да вдигне лихвата с умопомрачителните 6 процентни пункта. Ефектът на стопяване на валутните резерви ясно се вижда на графиката в този период.

На 21 януари 2016 г., при последното регистрирано дъно на рублата, Набиулина смълча финансовата аудитория с изказване, че банката няма да реагира на този срив, както го направи в средата на декември, защото рублата "била близо до своите фундаментални нива". Изявлението идва при курс от близо 82 рубли за долар. Странна и опасна стратегия за успокояване на пазара.

Силното обезценяване на руската рубла удари основно руските граждани, които все по-трудно успяват да запазят досегашните нива на потребление. Икономическото явление "стагфлация" вече е факт на руска земя.

ИНФЛАЦИЯ И БВП 

Обезценяването на рублата донесе след себе си 13-годишен връх при инфлацията (Графика 4) в страната до 16,9% през март 2015 г. За сравнение, през април 2012 г. инфлацията бе на ниво 3,60 на сто. 

В комбинация с понижаването на брутен вътрешен продукт с 3,7% през 2015 г. (Графика 5) Русия се превръща в актуален пример за ужаса на стагфлацията. С две думи: наблюдаваме едновременно спад на съвкупното производство и ръст на цените. Разбира се, правя уточнението, че третият основен индикатор в стагфлационната хватка, високата безработица, засега не се материализира. С оглед на спада на дела на работещите руснаци в последните месеци обаче, перспективите пред трудовия пазар не изглеждат положителни.

БЮДЖЕТЕН ДЕФИЦИТ 

Русия регистрира 2,6% бюджетен дефицит за 2015 г., което е най-високата стойност от 5 години насам. Ако обединим показаното в предходните графики с факта, че първоначално планираният бюджет за 2016 г. е на база средни цени от 50 долара за барел (при малко над 30 в момента), то може да прогнозираме (с голяма доза сигурност), че дефицитът тази година може да бъде доста по-сериозен от предварително заложените 3% от БВП.

Въпреки идеите за редуциране на разходите (в социалната сфера, военния сектор) и за приватизиране на държавни активи, всеки 5% спад на петролните цени спрямо заложените в бюджетната прогноза 50 долара за барел, могат да доведат до ръст на дефицита с грубо 1% от БВП. Това значи, че е възможен и двойно по-голям бюджетен дефицит от предварителните прогнози от 3%.

РЕАЛНИ ЗАПЛАТИ 

Много важен индикатор за измерване на качеството на живота в дадена страна е нивото на реалните доходи. Този индикатор отчете спад от цели 9% в Русия за 2015 г. и спад от 4% за 2014 г. Статистиката показва и спад на БВП на глава от населението, както и увеличаване на хората под линията на бедността с около 2 милиона души. Потребителските разходи също отчитат осезаем спад, като продажбите на дребно се сринаха с 13% на годишна база към ноември 2015 г.

В ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Една от основните опасности пред фискалната стабилност на Русия са хроничните бюджетни дефицити, които формират дълговото бреме на държавата. Финансирането на това бреме е деликатен въпрос с оглед относително високите лихви по руския дълг и несклонността на вътрешните агенти да финансират правителството. Все пак спомените от 1998-1999 г. още не са забравени.

Дали пред Русия започва да назрява идеята за печатане на рубли в отговор на кризата е трудно да се предположи. Едно е сигурно: ако това се случи, то покупателната сила на руските домакинства и фирми може да бъде още по-силно застрашена. Дори към момента проблемите пред бюджета и силно обезценяващата се рубла водят до спад в нивата на заплатите и спад на потребителското търсене.

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


306
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименДо Баба Ванга Севрюкова, 113Европа не иска да се рови в подробности за случващото се. Европа просто опитва да запази лицето си и чувството си предишната му сила. Но всъщност тя се страхува за газ, и разбира, че Украйна газ ще крадат, като и крадат. Европа бързо разбрала, че украинците по-добре в ръцете на пари не дават, защото парите по чудо веднага изчезват в украински ръце.
45
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 110Европа старателно измива ръцете си след всеки контакт с Украйна. Глупаво всичко това няма да забележи.
44
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 108,107И е глупаво да не се види, че Европа е Украйна, в прегръдката няма да приеме. Европа придирчив гледа новини от Украйна. Наивно да се мисли, че европейците смятат европейците тези, които виждат в тези новини
43
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ВасилевПорошенко обича буйни фрази и цветен фигури на речта. Мисля, че му изглежда, че той е внушителен и грозен. Но жестове малки и неясни. Порошенко е склонен към артистизму и евтини ефекти.
42
5
 
6
 
! Отговори
Василев преди 8 години
А ве ниски цени на петрол и няма денги!А ве русофилски чукундури, отивам да се къпя, и после ще релаксирам, а ако прочета и една новина за Жужи ще се включа на първа линия!А ве нещо опорните точки за бежанците не работят???А ве Германия е велика, еврото стабилно , ЕС е единен!А ве Путин, отиващите на гладна смърт руски граждани те приветстват!Агент Джералд Гелкнър!ЦРУ!!!
41
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До *** & Василев & 93А украинските лидери е още по-пафосны. Те пафосны, като лоши провинциални актьори лошо театър, заети в лошо пиесата. Смешно е, когато в беден театър актьори се опитват да се представят аристократи или чужденци. Да, дори когато и пиесата не им е много ясно. Ето това се случва с основните лица на украинските власти. Те са забавни и хора са отишли в това!
40
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До *** & Василев & 93Мисля, че Америка напълно безразлични, демократично или не устройство на Украйна. Безразлични украинци и това, че с Украйна ще бъде. Интересуваше дори ще Украйна, или не.
39
3
 
2
 
! Отговори
до 94 преди 8 години
Гладна кокошка просо сънува.....
38
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Куци и сакати измислени анализатори финансирани от сороски фондаций се напъват да мислят за фалита на Русия. Спокойно другари инвалиди, Русия няма да фалира
37
0
 
2
 
! Отговори
хахахахахахаааа преди 8 години
До ВасилевДа,да Бавария България само едно...
36
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Американската компания Frontera Resources обяви, че са открити огромни залежи на природен газ в Грузия.Първоначално се е смятало, че става дума за залежи от около 3.8 трлн. куб. метра, но се оказало, че количеството природен газ било много повече, без да се уточнява точно колко. Американската компания работи в Грузия от средата на 90-те години на миналия век.Грузия ще започне да изнася синьо гориво за Турция и страните от Източна Европа през Гърция, България Бъл и Македония.
35
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До *** & ВасилевРъководство на Украйна незаконно. Мисля, че тя несамостоятельно и престъпник. Мисля, че Америка е пряко и директно рулит от сегашния украински ръководството. Мисля, че Америка е направила точно това, което искаше. Е направила и продължава да прави. Прави, дори и непоколебима прямота и грубост на своите действия.
34
4
 
2
 
! Отговори
Василев преди 8 години
А ве , що Украйна сега получава газа от Западна Европа на цени по ниски отколкото от Газпром???А ве , знае ли някой как става тази магия???Агент Джеф Уйтакър!ЦРУ!!!
33
6
 
3
 
! Отговори
Ха,ха,хаааааааа... преди 8 години
А,бе колко има да връша "Газпром" на италианската фирма за НЕУСТОЙКИТЕ ПО ДОГОВОРИТЕ ЗА "ЮЖЕН ПОТОК" и "ТУРСКИ ПОТОК".....СТАНАХА ЛИ ВЕЧЕ 3-МЛРД./Э.....??!Знае , ли някой..?!
32
6
 
7
 
! Отговори
Василев преди 8 години
А ве , някой знае ли колко е територията на Бавария?Аве 70 553 кв.км.!Аве знаете ли и населението на Бавария колко е???Аве 12,5 млн. жители!Аве не мога да си обесня, как има пъти по голям БВП от Русия???Аве някой знае ли???Агент Рики Грийн!ЦРУ!!!
31
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Д-р ЕнчевТърговски представител в Украйна Наталия Микольская реши да подаде оставка, след като за министър на икономиката Айварас Абромавичус. За това той съобщи на страницата си във Facebook.
30
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
По думите на Путин, Бавария е най-активен партньор на руски сред останалите германски региони. Около 20% от всички икономически връзки между Русия и Германия се пада точно в Бавария "Тук работят 1,6 хиляди предприятия с баварски участие това е електроника и машиностроене и строителния бизнес, което само не. 50% инвестиции няма да Федерална Република Германия в Русия баварски произход. Така че за нас ще е специален гост. Ние сме много се радвам да те видя", каза руският президент.
29
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
С такива съвети , не е хубаво да пазарувате на борсата .Малко може да се разорите.Но това си е мое лично мнение, всеки е свободен на борсовите пазари да мисли както си иска и да търгува както си иска.
28
7
 
6
 
! Отговори
Василев преди 8 години
А ве някой знае ли колко милиарда изтичат оъ булгарската държава към руските енергийни корпорации плюс фалитите на банки!А ве , някой знае ли ве???Агент Дуейн Харпър!ЦРУ!!!
27
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Президентът на Русия Владимир Путин се срещна в сряда с бившия държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър. Руският президент и бивш ръководител държавният департамент политик със световна известност срещал не веднъж, а днес те отново имат за какво да се говори.