Почти всички харесаха идеите на Меркел и Саркози

ЕК прави законодателни предложения за френско-германските планове
Обновена: 17 авг 2011 17:03 | 17 авг 2011 15:41,
53
 Почти всички харесаха идеите на Меркел и Саркози
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Испания и Италия, които са под микроскопа на пазарите, приветстват френско-германското предложение за по-интегрирано управление на финансите на еврозоната и се надяват да е предвестник на общи европейски облигации. Гърция също хареса идеите на канцлера Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози. 

Европейската комисия пък вече започна да подготвя законодателни предложения въз основа на постигнатите от двамата лидери споразумения. 
 
Пускането на дългови книжа на еврозоната като цяло се приема от някои политици като единствения начин да се осигури финансирането на тежко задлъжнелите държави от еврозоната. 
 
Лидерите на двете най-големи европейски икономики вчера обещаха, че ще защитават еврото, и положиха основите на сближаване на икономическите политики в съюза, но обявиха, че общите облигации ще почакат. 
Още по темата
 
„Колкото повече интегрираме икономическите политики, толкова повече се приближаваме до идеята за европейски облигации“, обаче е мнението на говорителя на управляващата в Испания социалистическа партия Хосе Бланко, цитиран от Ройтерс. 
 
Испания, четвъртата по големина европейска икономика, направи редица бюджетни икономии, за да избегне гръцкия сценарий. Пазарите обаче са нервни заради слабия икономически растеж и високата безработица, затова лихвите, които Испания плаща по дълга си, остават твърде високи. 
 
В Италия също се надяват, че лидерите на Германия и Франция се доближават до идеята за пускането на дългови книжа на еврозоната.
 
„Надявам се, че Меркел ще бъде убедена в ползата от европейските облигации през септември“, коментира Фабрицио Чичито, парламентарен лидер на партията на премиера Силвио Берлускони. 
 
Инвеститорите са притеснени от способността на Италия да се справи с хроничните проблеми с икономическия растеж, изострени от съкращаването на разходите, с което трябва да се овладее бюджетният дефицит. 
 
Европейската комисия също приветства предложенията на Меркел и Саркози и вече започва да подготвя законодателни предложения, за да бъдат осъществени, стана ясно от съвместно комюнике на председателят на комисията Жозе Мануел Барозу и еврокомисаря за валутната и икономическата политика Оли Рен, съобщи БТА. 
 
Барозу и Рен "изцяло подкрепят" идеята за създаване на икономическо правителство на еврозоната, а въвеждането на данък върху банковите трансакции гарантира, че частният финансов сектор ще дава по-справедлив принос за гарантирането на стабилността на еврозоната.
 
Няколко страни членки обаче посрещнаха хладно идеите на Меркел и Саркози. Традиционният съюзник на Германия – Австрия, разкритикува плановете за „икономическо правителство“, което предполага членките на еврозоната да се откажат от част от суверенитета си в икономическата политика. 
 
Идеята за хармонизиране на корпоративните данъци не се хареса на Ирландия. 
 
Първоначално финансовите пазари приеха плановете като не особено убедителни и европейската търговия започна със загуби. 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
3
 
3
 
! Отговори
do 6 преди 12 години
Имперски?! Направо комунистически.
9
7
 
4
 
! Отговори
ЕС преди 12 години
Бившата империя Америка си отива, да живее новата империя - Европейският съюз! Да живее новата световна валута - еврото!
8
1
 
8
 
! Отговори
gotin преди 12 години
тези, които са в еврозоната не плащат дълга, а кярат от дълга. кредиторите дават едни пари срещу огромна лихва. няма никакъв риск, защото ЕЦБ напечатва парите на кредитополучателя, който ги дава на кредиторите (германия и франция). с тази операция ще се вдигнат всички цени, но големите държави получават напечатани евро, а ние стоим отстрани и гледаме. и кой е прецакан? големите никога не могат да бъдат прецакани.
7
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Така наречените глобалисти имат голем мерак да има Европейско Правителство. Но всяка империя има център и периферия ние ще сме в периферията с ниски заплати и мизерия. Така че ни трябва никакво евро и ЕС-Правителство.
6
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Тези ни направиха услуга като не ни взеха в Еврозоната. Иначе сега щехме да плащаме дълговете на Гърция. Все по-яно се виждат коварните ИМПЕРСКИ планове на Германия и Франция. питах се кой ли будала е давал толкова заеми на гърците, целите на кредиторите изкочиха наявее. Съединени Европейски Щати.
5
1
 
14
 
! Отговори
gotin преди 12 години
тия още ще раздуват европейската администрация, която и без това е ненужна. пък и този икономически парламент е отклоняване на вниманието от мерките за финансиране на закъсалите. който е закъсал, да си сърба попарата. няма случайности. ние като закъсахме, духахме супата 10 години. всеки гледа как да прилапа големите пари. само не знам, ние като тарикатски народ, защо стоим като наакани. вожда трябва да отиде в ЕС и да поиска пари, щото сме зле, примерно, може и др глупост да измисли, умее ги.
4
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Това не са идеите на Меркел и Саркози,това са заповедите на техния лукав господар!
3
2
 
4
 
! Отговори
работещ преди 12 години
Много ми е интересно, поради каква точно причина и Европейската централна банка и правителствата на повечето водещи и на най-задлъжнелите държави в ЕС искат да подкрепят еврото, даже на всяка цена. Скъпо евро означава намален износ от Европа, следователно свиване на икономиките, оттам - на данъчните постъпления, от които се издържат правителствата и си плащат дълговете (каквито имат ВСИЧКИ страни в Европа). Защо ли така?
2
4
 
11
 
! Отговори
111 преди 12 години
Данък върху транзакциите - поредната глупост, която хрумва на управляващите.
1
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Началото на края на ЕС.