ЕК иска политическа решимост за резултати в правосъдието

Барозу: Да се насърчават радетелите на промяната и да се осигури лидерство
Обновена: 22 яну 2014 16:23 | 22 яну 2014 12:31, Елка Василева
38
ЕК иска политическа решимост за резултати в правосъдието
Снимка: архив, Reuters

Уверени сме, че българското правителство ще приеме сериозно оценките от днешния доклад на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка. Това заяви на пресконференция говорителят на ЕК Марк Грей при представянето на тринайсетия доклад за България по механизма за сътрудничество и проверка. Докладът представя анализа на ЕК за предприетите от България стъпки през изминалите 18 месеца и посочва в кои области са необходими допълнителни мерки.

В отговор на въпрос Грей поясни, че докладът не дава оценки на отделни личности и институции. Не правим оценка на едно отделно правителство, допълни говорителят. Не разглеждаме докладите като "положителни" и "отрицателни", процесът е много по-сложен, заяви Грей.

Още по темата

ЕК не се наема с окачествяването на докладите като позитивни и негативни. Никога не сме им поставяли такива оценки. Ако държавите от ЕС решат да дават оценки, това си е тяхна работа и трябва да потърсите тяхното мнение. Ние оценяваме постигнатия напредък в наблюдаваните области, посочи Грей.

Не даваме оценка на някое отделно правителство, заяви говорителят. Когато говорихме за изразена политическа воля, разглеждахме петгодишен период от наблюдението. Заявихме, че в някои моменти виждахме тази воля, друг път тя отсъстваше. Не се наемаме с оценка на настоящото правителство, допълни Грей.

Не поставяме крайни срокове за действието на механизма. ЕК помага, но промените трябва да настъпят отвътре. В България и Румъния има хора, които съдействат на процеса на реформите и искат те да се случат. ЕК не може да определи кога изискванията ще бъдат изпълнени, това зависи от правителствата в наблюдаваните държави, поясни говорителят.

Не търсим постигането на перфектност, а ясна политическа решимост за последователни резултати в областта на правосъдието и борбата с корупцията на всички равнища - високи и ниски. Това означава в България уличените да бъдат изправяни пред правосъдието. Законите са налице, но все още липсата на желание за предаването на уличените на правосъдието и успешната съдебна процедура изостават от очакванията. Ще продължим наблюдението толкова, колкото е необходимо, за да бъдат изпълнени поетите от двете държави ангажименти. Държавите от ЕС напълно подкрепят този процес и необходимостта от постигането на резултати от двете наблюдавани страни, заяви Грей.

Виждаме, че промените се случват, но изискват време. Без този механизъм нямаше да видим стъпките напред. Напредъкът не е толкова бърз, колкото би ни се искало, но го има. Институциите, които работят днес, преди не съществуваха. Освен за промяна на системата става дума и за промяна на отношението, на нагласите на обществото, а това отнема време, коментира Грей.

В отговор на въпрос той уточни, че следващата ЕК ще прецени колко често да изготвя доклади по механизма занапред, но настоящият състав на комисията препоръчва това да бъде веднъж годишно. Шестмесечният цикъл на докладите не помагаше, понякога водеше до желание за постигане на резултати заради самите доклади, посочи той. Стори ни се, че е по-добре графикът да бъде разреден, 18-месечният срок ни се видя по-добър, поясни Грей.

Не обмисляме промяна на показателите за оценка, вложихме много усилия в постигането на резултати. Имаме задължение към останалите страни от ЕС, както и към гражданите на България и Румъния за постигането на резултати, заяви говорителят. Той уточни, че подготвяните антикорупционни доклади за всички държави от ЕС са различна тема, тъй като механизмът за България и Румъния е по-специфичен и засяга въпросите на съдебната реформа, както и на борбата с организираната престъпност в нашата страна.

В България трябва да насърчават радетелите на промяната и да се осигури лидерство. Това пък посочва председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, цитиран в съобщение по повод представянето на тринайсетия доклад за България по механизма за сътрудничество и проверка. Докладът представя анализа на ЕК за предприетите от България стъпки през изминалите 18 месеца и посочва в кои области са необходими допълнителни мерки.

Основни принципи като върховенството на закона и независимостта на съдебната власт трябва да залегнат в основата на дългосрочна стратегия за реформа, отбелязва Барозу.

Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, отговори на въпроси за връзката между механизма за наблюдение и приемането на България и Румъния в Шенген, доколкото няколко страни от ЕС обвързват двете теми.

Винаги сме заявявали, че България и Румъния заслужават пълноценно участие в Шенген, тяхната готовност вече бе потвърдена официално според действащите показатели, заяви Черконе. Казали сме твърдо "да" за приемането на двете държави, нямаме нужда от допълнителни изисквания, вече ясно заявихме, че двете страни са готови за прием в Шенген, добави той.

Всякакви други допълнителни изисквания – например политически, са извън изискванията, приложени към другите държави от пространството без гранични проверки, коментира Черконе. Механизмът за сътрудничество и проверка няма нищо общо с този процес и двата въпроса трябва да бъдат разглеждани поотделно, допълни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


38
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
с една дума-некадърници.
29
1
 
5
 
! Отговори
Симулации не минават преди 10 години
Докладът на ЕК изразява тотално недоверие към българските власти и синхронно с омерзеното БГ гражданско общество недвусмисленно ги призовава към ОСТАВКА и към КАТАРЗИС на политическата система !
28
1
 
4
 
! Отговори
Симулации91 не минав преди 10 години
Докладът на ЕК изразява тотално недоверие към българските власти и синхронно с омерзеното БГ гражданско общество недвусмисленно ги призовава към ОСТАВКА и към КАТАРЗИС на политическата система !
27
0
 
7
 
! Отговори
17486 преди 10 години
По добре прочетете доклада а не разчитайте на статии които само го интерпретират. ec.europa.eu/cvm/docs/com_2014_36_en.pdf
26
1
 
6
 
! Отговори
st преди 10 години
До Ай прогледнете Всеки един милиардер в русия е милиардер от 89год.А станеш ли милиардер и то ако не е от изобретение а от бизнес и то за 20 години сам си направи сметката как се става милиардер за 20 години от петрол и газ и този милиардер не дава на руският гражданин а на тебе ли *** ще даде ехеххее
25
3
 
9
 
! Отговори
st преди 10 години
Докладите от 2007,2008,2009,2010,2011,2012,2013 само датите са сменени и на тези от 2025 пак само датата ще бъде сменена.Хехехехехехеххе
24
8
 
6
 
! Отговори
ИВАН-СОФИЯ преди 10 години
КАК НЯМА ДА НИ КРИТИКУВАТ КАТО ПРЕСТЪПНИЦИ КАТО БОКО-ТИКВАТА И ЦВЪКИ СА ОЩЕ НА СВОБОДА !ОТДАВНА ТРЯБВАШЕ ДА ТЪРКАТ ЗАТВОРНИЧЕСКИТЕ НАРОВЕ!
23
6
 
7
 
! Отговори
Бай Ганьo преди 10 години
До Генади В предишния имаше "Липса на наредък" и "Притеснително вмешателство на изпълнителната в съдебната власт" или това си го забравил, гербераст залупен?
22
2
 
7
 
! Отговори
ББ преди 10 години
"Резултатите срещу престъпността и корупцията са недостатъчни, проектът БОРКОР е неуспех"Покрай самохвалствата си днес забравих да кажа, че нашият проект БОРКОР, който създадохме през ноември 2009-та претърпя пълен провал.
21
0
 
6
 
! Отговори
Pimp C преди 10 години
Що за статия е това,някакви говорители кокетничат , цитирайте критичните точки в доклада.....
20
0
 
11
 
! Отговори
arhar преди 10 години
Лицата от следната ' числова редица ' ли са бъдещето на БГ ?ПатраПачкова - Трактора - Станишко - Бр. Аспарухов - В. Вълков - Л. Гоцев / кръгът ' монтерей ' /
19
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
За толкова години не разбрахте ли,че господ дава,ама в кошара не вкарва?Стия пишман политици още триста години няма да се опровим!
18
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
19, на мен ми е през дедовия за БКП, ГЕРБ и какво ли не, всички са от едно котило :) Аз си живея живота, Станишев купува на Моника огърлици, а ти му слугуваш. И как ще ги знаеш, като за такива като тебе беше официалната пропаганда, че всички са равни, а на Запад е зле, а в същото време караха баварци и мерджани.
17
3
 
5
 
! Отговори
до 17 преди 10 години
А ти щом ги знаеш тези неща си бил доста приближен на БКП , аз не ги знаех :)))опс, забравих че си поданик на Герб :)))))
16
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
14, нямаха бели пломби, направо живееха в землянки и караха каруци :)Ама си ми кух - та те вождовете на държавата си купуваха западна техника и коли, нашия тръгнал да се обяснява. Влизал ли си във апартамент на номенклатурчик, да видиш какво е вътре? Не си, сигурен съм, щото иначе сигурно щеше да напуснеш БСП, наивнико :))))))) Хладилник Уестингхаус, уредби Филипс, телевизори японски и какво ли не, и нищо Издялано в СССР.
15
3
 
6
 
! Отговори
Бай Ганьo преди 10 години
До анонимен 10"Виждаме, че промените се случват, но изискват време. Без този механизъм нямаше да видим стъпките напред. Напредъкът не е толкова бърз, колкото би ни се искало, но го има."" В предишния доклад от 2012та се казваше че промяна (спрямо 2011) няма и има застой...
14
4
 
4
 
! Отговори
до 12 преди 10 години
*** си!Тогавашните времена да не мислиш че и в Европа са правили керамични зъби!
13
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
може би след 20 години ЕС ще бъде отчетен като една от най-големите грешки на държавата
12
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
9, аз също страдам от ЕС. В годината съм поне 2 пъти на почивка в Европа и ужасно страдам из пражките бирарии и по Ринга във Виена. Страдам ли, страдам и искам да се върне СССР, че да не страдам повече по плажовете на Гърция. Искам си одеколон Тройной и Лада, искам си ВЕФ-а и металните пломби, искам в чужбина да пътуват само "заслужили другари".
11
15
 
12
 
! Отговори
Ай прогледнете преди 10 години
Евросъюз ли??? Ако бяхме си стояли със Русия сега щяхме да бъдем в пъти по-добре!Знаете ли колко милиардери има в Русия и колко милионери , щяхме да полудеем от инвестиции и пазари, да не говорим за туризма ,руснаците щяха да ни залеят с приходи!Ама много хора немогат да разберат кое е полезно и кое не а в болните им мозъци само комунисти живеят!