Газов хъб в Югоизточна Европа е нужен, обяви ЕК

Шефчович: Взехме си поуки от прекратения проект "Южен поток"
Обновена: 25 фев 2015 15:05 | 25 фев 2015 15:00, Елка Василева
37
Газов хъб в Югоизточна Европа е нужен, обяви ЕК
Марош Шефчович. Снимка: БТА

Необходимо да се изградят още два газови разпределителни центъра в ЕС - в Югоизточна Европа и в Средиземноморието. Това заяви на пресконференция за представянето на стратегията за европейския енергиен съюз еврокомисарят по енергетиката Мигел Канете.

Той отбеляза, че неотдавна в София заместник-председателят на ЕК Марош Шефчович е обсъдил с няколко европейски държави необходимостта от създаването и развитието на връзките на България към газопреносните мрежи на съседните страни за разширяването на газовия коридор към Южната част на ЕС.

Канете поясни, че така ще бъде достъпен газ от Азербайджан, Туркменистан и Турция. По неговите думи ЕС цели да разшири доставките на газ и от Алжир и Норвегия.

Необходимо е развитието на още терминали за втечнен газ в Европа, това е част от стратегията ни за подсигуряване на доставките, допълни еврокомисарят. Той добави, че утре ЕК ще обяви нови наказателни процедури в областта на енергетиката, за да може преди прилагането на стратегията навсякъде в ЕС третият енергиен пакет да бъде изцяло въведен в действие.

Още по темата

Взехме си поуки от прекратения проект "Южен поток", последващата консултация на сключените междуправителствени споразумения не е достатъчна, заяви Шефчович. Той съобщи, че част от новата стратегия е въвеждането на повече прозрачност на тези споразумения и предварителното им задължително съгласуване с ЕК. Без прозрачност преговорите с доминиращи доставчици се водят трудно, коментира той. Шефчович отбеляза, че ЕК ще държи да знае предварително договаряните цена, количества и условия за доставки на енергия.

В Централна и Източна Европа има дългосрочни договори за доставки, които са основна причина за високите цени на енергията в този регион. Преди подписването на такива договори ще бъде много полезно мнението на ЕК, това ще даде предимство в преговорите. Това е много сложна и чувствителна тема, но ние умеем да работим с такива данни, това би било от полза за бъдещите договорености, заяви Шефчович.

Той отбеляза, че високите цени на енергията затрудняват живота на хората и дейността на предприятията. Според него в Западна Европа енергийният пазар работи добре и затова там не се предвиждат промени.

На срещата в София си поставихме много ясни цели за развитието на газовите връзки, за осигуряването на поне три източника на доставки, поясни Шефчович. Той изрази надеждата напредъкът в преговорите с Иран и стабилизирането на Ирак да доведат до по-сигурни енергийни доставки за Европа. По неговите думи така ще могат да бъдат договаряни по-добри цени и енергийните доставки за ЕС ще бъдат защитени.

Сред целите на новата стратегия, която подлежи на допълнително утвърждаване от Европейския парламент и от Европейския съвет, еврокомисарят Канете отбеляза въвеждането на нови правила за възобновяемите енергийни източници, осигуряването на по-ниски цени на енергията за потребителите, премахването на регулираните цени в разумни срокове при защита за уязвимите (бедните) граждани.

В отговор на въпрос за разследването срещу "Газпром", започнато от предишния състав на ЕК, бе съобщено, че то не е спряно. Въпрос на седмици е да има резултати по това разследване, съобщи Шефчович.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
3
 
10
 
! Отговори
Никола преди 9 години
Газ през Босфора няма да пуснат , но Ердоган обяви като приоритетен строежа на дублиращия канал Мраморно- Черно море. По този канал , който ще е извън Истанбул на практика ще могат да минават корабите със сгъстен газ .
5
6
 
29
 
! Отговори
Венелин преди 9 години
Кой ще го плаща този хъб? И за него ли ще теглим заем?
4
2
 
36
 
! Отговори
Румбо преди 9 години
До спец газовикТурция ще пусне втечнения газ през Босфора когато цъфнат налъмите!Турците не са *** като нас да рискуват живота най-големия си град с плаващи бомби!Черно море е и си остава път за света,контролиран от една държава!Ако се направи терминал в Гърция-по-става.А къде остана прословутия "Набуко"?Защо ни го отказаха?Защо поддържат идиотските санкции срещу Иран!Там е пълно с газ!Като премине тая офанзива-пак ще ни зачукат в трета глуха!Не се ли подсигуриш сам-няма кой да ти помогне!
3
35
 
11
 
! Отговори
спец газовик преди 9 години
Голям Газов Хъб за втечнен газ на БГ Черноморието е много необходим,защото ЕС ще отсвиридо няколко години Гоелмата Бензиностанция.Злия Чичо Сам ще подшушне нещо на Ердоган зада пусне танкерите с втечнен/може дори и шистов/ газ през Босфора и тогава Мечето ще гледаот Севастопол как минават танкерите за Югоизточна Европа тъпкани до горе с втечнен газ !
2
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ценообразуващ фактор "сигурност на инфраструктура" колко % е от цената на газа от Русия и колко % от горе изброените "станове" + Алжир? Защото връзката Египет-Йордания я взривяваха само 2 пъти....а те си граничат. Сега какво става с тръба минаваща през половината Близък Изток и колко армия е необходима да пази съоръженията..... сега да прибавим и застраховка...оперативни разходи, кораб или наем, терминал на стойност полвин Южен поток...... кво стана с цената?!!
1
9
 
42
 
! Отговори
16000000000 преди 9 години
*** смешните европейски популисти .Купуваите газ от ислямските фундаменталисти .