Визата за Великобритания: За македонците 55 лири, за българи и румънци - 244 лири

Високата цена се дължала на това, че страните не са ратифицирали CESC
15 яну 2021 12:51, Нели Христова
176
Визата за Великобритания: За македонците 55 лири, за българи и румънци - 244 лири
Снимка: БГНЕС

Брекзит ще направи работата на българите и румънците във Великобритания почти невъзможна. В опит да запълни липсата на работна ръка, правителството на Обединеното кралство увеличи броя на визите за сезонни земеделски работници на 30 000. Но гражданите на България, Румъния, Литва, Словения и Естония ще плащат значително повече, отколкото гражданите на останалите държави в ЕС, както и няколко страни, които са извън съюза.

30 000 визи трябва да бъдат предоставени на тези, които искат да дойдат и работят във ферми във Великобритания за период до шест месеца през 2021 г. Правителството е категорично, че тези работници ще играят жизненоважна роля в подпомагането на земеделските производители да събират и пакетират продукцията си, като същевременно намаляват зависимостта им от труда на мигрантите, докато страната се примирява с болезненото излизане от ЕС.

Въпреки това високата цена на разрешителните - 244 британски лири - може да надхвърли възможностите на много потенциални краткосрочни работници, особено тези от Източна Европа.

Нещо повече, докато на гражданите на повечето страни от ЕС, както и тези на Турция и Македония, се предлага намаление от 55 британски лири за виза, българите, естонците, литовците, румънците и словенците ще трябва да платят пълната й цена от 244 британски лири.

Пред Emerging Europe Министерството на вътрешните работи на Обединеното фактът, че тези пет държави ще плащат повече, се дължи на това, че не са ратифицирали Социалната харта на Съвета на Европа (CESC) от 1961 г.

Според Министерството на вътрешните работи "CESC съдържа задължение за държавите, които са го приели, да улеснят гражданите да се придвижат по трудови причини в други страни, които също са го въвели в законна сила. Обединеното кралство има дългогодишни договорености в своето законодателство гражданите на тези страни да отговарят на изискванията за намаляване на таксата за заявления за визи."

Обединеното кралство обаче може едностранно да приложи намалението за всички страни от ЕС. Въпреки това избира да не го направи.

Освен високите разходи за визи за сезонна работа, има и други пречки пред влизането във Великобритания на тези граждани.

Потенциалните кандидати също ще се нуждаят от сертификат за спонсорство от работодател в Обединеното кралство и ще трябва да докажат, че имат достатъчно пари, за да се издържат във Великобритания - поне 1270 британски лири. Такива доказателства трябва да бъдат под формата на банкови извлечения, а това изключва от списъка необезпечените.

Кандидатите трябва да отидат до център за кандидатстване за виза, за да им бъдат направени пръстови отпечатъци и снимки от търговския партньор на правителството на Обединеното кралство, но в повечето страни има само един такъв център, обикновено в столицата.

Това означава, че в много случаи сезонните работници ще бъдат принудени да плащат допълнителни пътни и разходи за настаняване.

Нели Шевченко, ръководител на имиграцията в Тейлър Хамптън Солиситорс, казва, че схемата винаги е била свързана с проблемите на съвременното робство и експлоатацията на труда.

"Стратегията за прилагане на пазара на труда в Обединеното кралство 2019/20 съобщава, че селското стопанство е изложено на най-голям риск от съвременното робство в Обединеното кралство", казва тя пред Emerging Europe.

"Работниците мигранти най-често са под милостта на своите спонсори, които им помагат да дойдат във Великобритания. Високите разходи за таксите за кандидатстване за виза и изискването за финансови доказателства оставят мигрантите уязвими да разчитат на своя работодател. Например мигрантът може да отговори на финансовите изисквания или като покаже, че има поне 1270 британски лири по банковата си сметка, или като поиска от работодателя да удостовери издръжката за тях. Не са много нискоквалифицираните сезонни работници, които могат да спестят тази сума, така че очевидно трябва да помолят работодателите си за помощ."

Като такива повечето сезонни работници разчитат на работодателите си, за да получат виза и транспорт до Обединеното кралство.

"Повечето от тях не говорят добре английски или изобщо", добавя Шевченко. "Освен това визовата система не позволява на сезонните работници да сменят работодатели или категории труд. Това означава, че веднъж в Обединеното кралство сезонните работници са свързани с работодателя си и не могат да го напуснат. Това прехвърля властта в ръцете на работодателите и позволява злоупотреби и съвременно робство."

Разширяването на схемата следва дълъг период на преговори с Националните съюзи на земеделските производители и Асоциацията на доставчиците на труд във всички части на Обединеното кралство и по-специално признаването на необходимостта от допълнителна сезонна работна ръка в Шотландия за подпомагане на местните селски икономики и известните производители на меки плодове.

Според главния секретар на Министерството на финансите Стив Баркли, фермерите и производителите играят решаваща роля през цялата година за осигуряване на пресни британски качествени продукти за обществеността.

Но Обединеното кралство се сблъска със сериозен недостиг на земеделски работници през 2020 г., тъй като ограниченията, наложени от пандемията, попречиха на временните работници от ЕС да пътуват до страната. Оценките за недостига варират от 70 000 до 90 000 работници. Много големи селскостопански фирми прибягват до чартърни полети, за да привлекат работници.

През 2019 г. 98 на 100 от работниците във Великобритания са мигранти от ЕС, предимно от България и Румъния. Тъй като работниците от ЕС вече са изключени от пазара на труда, освен ако не печелят 25 600 британски лири годишно - далеч под заплащането за селскостопански труд - 30 000 визи за селскостопански работници могат да предложат известна глътка въздух за земеделския сектор на Обединеното кралство.

Но предвид разходите за краткосрочните сезонни работни визи, както и бюрократичните препятствия пред кандидатите, фермерите в Обединеното кралство може  да нямат друг избор, освен да наемат местни жители.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


176
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
60
3
 
23
 
! Отговори
Абе хора преди 3 години
По-добри земеделци от нас няма ! Трябва да направим така, че от чужбина да искат да идват в България сезонни работници, а не обратното ! На май на та им префърцунените надменни англичани !
59
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Толкова за преуспелите българи в чужбина... берачи и чистачи.
58
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да работят в България, но първо да се спретне национална стачка да де уеднаквят заплатите със тези в западна Европа. Печалбите за работодател в България са повече от тези на работодател в Европа, само че нашите хубавци не обичат да плащат. Ако им провалим два сезона ще се замислат сериозно. Българите не трябва да сме роби в собствената си родина. А в Англия да ходят македонците.
57
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
С всички неща Около 2500 лева става посещението на столицата на пакистан - лондон
56
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"фермерите в Обединеното кралство може да нямат друг избор, освен да наемат местни жители."Местни ще наемете точно никога....щото преди това трябва да им спрете социалните, които нямат срок, т.е. никога!
55
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Изплюха се в лицето на българския премиер, нищо той ще се избърше а вие ще плащате
54
17
 
9
 
! Отговори
Спиро от Битоля преди 3 години
Бугарите сега ке се редят за македонско тескере.
53
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Айде на ягодите
52
4
 
29
 
! Отговори
Истукан преди 3 години
Не мисля да ходя там и не ми пука.
51
0
 
10
 
! Отговори
V преди 3 години
Това е добре. Самолетния бизнес ще пострада и ще има повече програмисти ;) А тукашните журналисти ще отидат да работят при Недялко пика :)))
50
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Освен визата има и карантина 10 дни. Това означава с предплатата 3 седмични наема. Около... Да кажем общо минимум 500 паунда. Самолетен билет, пари за храна и евентуално каше за обратен билет.... 1000-1200 паунда. Това вече е сериозна сума
49
5
 
51
 
! Отговори
Сатира преди 3 години
Хаха нищо против нямаме с Румънците, по-добре сезоните работници да си стоят тук, и да работят в БГ, работа се отваря и при нас. А на Англия честито. За новото Африкано-Азиатско бъдеще. Подсладено със малко Арабски привкус, и няколко атентата годишно.
48
19
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така е като имаме външен министър и премиер дето им е през оная работа интересите на хората. Приоритет са техните лични интереси , не нашите. Ха сега пак ми слагайте минуси и гласувайте за отиващите си продажници.
47
0
 
40
 
! Отговори
пияница мистик преди 3 години
Според мен те трябва да плащат по толкова, за да им идва евтина работна ръка. Виза + 244 паунда, че отиваш да им се гърбиш из парниците :))) Все пак те вече не са в ЕС, няма какво да искат от европейците. Като искат, да си плащат
46
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 51Литнали сме, щото с 4 месеца навън, после 8 живеем с парите у нас. Реалности...
45
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Робството е съществувало,съществува и ще съществува.В древността притежателите на роби са се грижили за тях ,както за животните.Да са добре нахранени и здрави за да вършат работа и робовладелеца да печели от трудът им .Печалбата за роба е храната и покрива на главата.Нима сега не е така,само където днешните робовладелци печелят много повече от труда на робите отколкото през древността!
44
4
 
23
 
! Отговори
SHEFA преди 3 години
НИЕ ПЪК СМЕ ЛИТНАЛИ ДА ХОДИМ В ДЪРЖАВА КАДЕТО 250 ДЕНА ОТ ГОДИНАТА ВАЛИ.-БА АКО ИСКА И 5000 ЛВ ДА Я НАПРАВЯТ-КАКТО ПРЕДЛАГАМ ДА Я НАПРАВИМЕ И НИЕ ЗА ТЯХ.-ДОБРЕ ДОШЛИ В БРЕГЗИД-ЗИД КАТО ОПОРНА СТЕНА.
43
0
 
24
 
! Отговори
митничар преди 3 години
Ами наложете и на тях високи цени. Какво толкова?
42
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 46И как ще ги измаршаруваш, като и да си седят у тях държавата им плаща толкова, колкото ти, ако си в стойка Г цял ден на полето. За това си има висшисти от източна Европа.
41
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 32Ами питаме те. Щото минималната пенсия в Македония е по висока отколкото тук.