Втора година: Сушата изпепелява посевите в Южна Европа

Влошават се условията за земеделците в Италия, Португалия, Испания
15 апр 2023 21:15, Анисия Иванова
60
Втора година: Сушата изпепелява посевите в Южна Европа
Снимка:

Сухото време води до повяхване на посевите и забавяне на засаждането в някои от най-големите производители на продукти в Европа, което крие риск от по-нататъшно покачване на инфлацията при храните.

Около 60% от испанските земи са обхванати от суша, а условията се влошават и за земеделските производители в Италия и Португалия. Това се случва след изключително сухата и топла зима в Южна и Западна Европа, която ограничава наличието на вода за селското стопанство в края на годината.

Дъждовете през март и април подкрепиха останалата част от Европейския съюз, като според прогнозите на блока производството на зърно ще нарасне с 8% спрямо миналата година. Все пак Южна Европа е голям производител на плодове и зеленчуци, а лошото време е следствие от сушата, която миналата година съсипа оризищата и маслиновите горички.

"Сеитбата в района на река По традиционно започва в края на февруари или началото на март, но в момента почвата е твърде суха", заяви в интервю в Рим Масимилиано Джансанти, ръководител на италианската земеделска група Confagricoltura. "Колкото повече чакаме, толкова по-слаба ще е реколтата."

Натискът за повишаване на цените на хранителните продукти в Европа остава в сила, дори когато общата инфлация се забавя. Горещините и сушата изсушиха царевичните посеви в голяма част от континента през миналото лято и доведоха до 70-годишно маловодие на река По - най-голямата река в Италия.

Тазгодишната суша може да засегне пролетната реколта от доходоносни продукти като домати и плодове - отрасъл с годишен оборот от 20 млрд. евро и почти 8 млрд. евро износ, каза Джансанти. Производството на соя и царевица също ще бъде изложено на риск, което ще увеличи разходите на производителите на месо и птици.

Според местна фермерска организация в Испания вече има необратими загуби на повече от 3,5 млн. хектара (8,6 млн. акра) зърнени култури, отглеждани при дъжд. Някои ядкови овощни градини и лозя се сблъскват с трудности при растежа, а липсата на цветя пречи на пчелите да произвеждат мед.

Италия се опитва да действа преди настъпването на летните горещини. Правителството на министър-председателя Джорджия Мелони заяви, че ще назначи министър на извънредните ситуации във водния сектор, който да ускори инфраструктурните работи и да отстрани течащите тръби в цялата страна. Постът обаче остава непопълнен на фона на политическите борби.

Бързо променящите се температури и оскъдната вода промениха наличността на продуктите, а цените на доматите - основен продукт в местната диета - са се повишили с 30% спрямо 2022 г., заяви Фабио Масимо Палотини, президент на операторите на пазари на едро Italmercati, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Перспективите са по-добри при други големи производители на култури: Почти всички полета с пшеница и ечемик във Франция са в добро състояние в началото на сезона, въпреки че нивата на подпочвените води остават ниски. В голяма част от Германия и Полша през последните 30 дни са паднали два пъти повече валежи от обичайното.

Сухото време може да се задържи и на юг, като прогнозата на Maxar Technologies Inc. е за запазване на сушата и стреса в Испания в краткосрочен план. Северна Италия също може да се размине с дъждове до 22 април.

"Рискуваме да се окажем в драматична ситуация след няколко седмици", каза Джансанти, чиято група е най-старата национална организация, представляваща селскостопанския сектор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
0
 
0
 
! Отговори
Казано е че Европа преди 1 година
Скоро ще е пусош
33
0
 
0
 
! Отговори
Педе преди 1 година
Руга
32
0
 
3
 
! Отговори
лекар ихтиманец преди 1 година
В България кметове, горски и полицаи участват в комбина с дървената мафия. Изсичат горите и изнасят през граница в съучастие с "почтени" митничари. А на гората, които живеят на 200м от гората забраняват да събират изсъхнали клони за огрев! А народа български се е затворил в черупка и спи ли, спи!
31
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най силни и бурни дъждове имаше точно в Италия и около нея, свлачища и наводнения също. Странно за каква суша се говори, е ако има изветряне на почвите от вятърните мелници е друг въпрос, там зелено няма да расте.
30
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
обичащите рассия да емигрират още сега!!
29
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Както е тръгнало, може и да ви е смешно сега, но един ден ще се мигрира към Русия, че там условията за живот ще са много по-човешки
28
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аре да ги разправят на баба им. Тука дъжд има . Само ненаситните не спират да реват.
27
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 19 "С изолационизма е свършено в съвременните икономики" - другарю, добре ли сте?! Пък и май забравяте, че вече Африка иска да и се плаща, а ЕС е беден.
26
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ми да поспрат малко да си играят с ХААРП!
25
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На завистливите еднорози Господ им раздава.
24
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 28. Аз не съм съм смесвал темата Русия със сушата в Европа - направиха го други. А Вие, ако желаете, вижте съвременна руска карта и обърнете внимание на Волга и нейните водохранилища - строени са още по времето на Сталин освен за всичко друго и за борба срещу сушите. А знаете ли, че Аралско море пресъхна, заради памука в Средна Азия? А знаете ли за плановете по пренасочването на руските реки на юг? Провалиха се.
23
2
 
12
 
! Отговори
бг потребител преди 1 година
боли ме шнура как зърнените култури са уништожени в южната еФропата в братска украйна житото е в изобилие ама защо тук хляба е скъп като го произвеждат с украинска пшеница???????????...алчни и лукави бг бизнесмени ли?????...не не вярвам те са много добри мислят за служителите си и все търсят кадри...помислете защо на ужким търсят кадри(работници) защото реално никого не търсят всичко е кьор фишек и прах в очите на наивниците...хайде че в кауфланд има замразено тесто(здравословен хляб на прИмоция
22
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За какво ни е зърно,нали ще рупаме скакалци,бръмбари и буболечки?
21
15
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 22. Прав сте. А колко процента от хидромелиорациите притежава Русия? Един Израел с капковото си напояване ще я направи смешна тази Русия.
20
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 20. Забравихте ли нещо? Пестицидите са по-малката беда. Ако бяхте казали, че украинското жито е радиоактивно, това е вече друго нещо. Номерата с радиоактивните яйца не минаха успешно, може пък с радиоактивната пшеница да мине номерът.
19
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия притежава 40% от световните запаси на прясна вода.
18
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Целият свят ще застане на опашка за руска храна.
17
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Да, прав сте, ще внасят от Украйна и ще продължават износа на оръжие за Украйна също. Търговските баланси се уравновесяват, дефицитите също. Нещо лошо ли има в това? С изолационизма е свършено в съвременните икономики. Отличен резултат!" ...............само дето страните от ЕС лавинообразно спират да внасят покрайнско зърно, защото е с пестициди
16
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 15. Да, прав сте, ще внасят от Украйна и ще продължават износа на оръжие за Украйна също. Търговските баланси се уравновесяват, дефицитите също. Нещо лошо ли има в това? С изолационизма е свършено в съвременните икономики. Отличен резултат!
15
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще се молят на Русия за храна, след като откраднат нашата