София е в топ десет сред 107 града в света по ръст на цените на жилищата

Столицата ни изпреварва Рейкявик и е малко преди Будапеща
Обновена: 16 окт 2023 14:18 | 16 окт 2023 13:20, Анисия Иванова
134
София е в топ десет сред 107 града в света по ръст на цените на жилищата
Снимка: БГНЕС

София е на девето място сред 107 града в света по най-бърз ръст на цените на жилищата през второто тримесечие, сочи индексът Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank.

В класацията по държави, публикувана по-рано този месец, страната ни също зае девето място.

С ръст на цените от 8,8% на годишна база София изпреварва исландската столица Рейкявик и е малко след Будапеща в индекса на консултантската компания. Първите осем града в класацията попадат в нажежената зона с двуцифрен ръст на цените през второто тримесечие.

Анкара и Истанбул оглавяват класацията с покачване на цените на жилищата съответно със 105,9% и 85,1%, следвани от Дубай (+17,4%), Вилнюс (+14,8%), Загреб (+14,7%), Йерусалим (+14,4%) и Атина (+14,1%).

Ключовият извод през второто тримесечие е, че средният годишен ръст на цените на жилищата продължава да се забавя в цял свят, отбелязва Knight Frank. През първото тримесечие на тази година ръстът на цените достигна 3,2%, докато през второто тримесечие той се е забавил до 1,7 на сто, четвърто поредно тримесечие на забавяне на растежа спрямо връхната точка през второто тримесечие на 2022 г., когато пандемичният бум на жилищния пазар тласна годишното увеличение до 11,8 на сто.

Сегашното покачване на цените е по-бавно в сравнение с първата вълна на пандемията, когато то достигна дъно от 2,9% през второто тримесечие на 2020 г. За последен път ръстът е бил толкова слаб през първото тримесечие на 2012 г., когато дълговата криза в Европа подложи жилищните пазари в региона под рязък натиск към понижение.

При сравнение на ръста на цените на тримесечна база обаче картината става по-сложна. След връхната точка от 3,7% през първото тримесечие на 2022 г. тримесечното повишаване на цените намаля рязко и стана отрицателно през последното тримесечие на миналата година. Оттогава насам ръстът се ускорява и цените са се повишили средно с 1,3% на следените от Knight Frank градски пазари в трите месеца до края на юни 2023 г.

През първото тримесечие на тази година около 48% от градовете отбелязаха спадове на цените, докато през второто тримесечие делът им намалява до 40%. Подобренията през последните три месеца са повсеместни, но градовете в САЩ, Канада и Австралия изпъкват особено много. Към края на 2022 г. десет от 12-те американски пазара, включени в индекса на Knight Frank, отбелязаха спадове на цените, а до края на второто тримесечие на тази година всички 12 пазара отчитат ръстове. В Канада всички три следени пазара отчетоха спад на цените през четвъртото тримесечие на миналата година, докато сега те постигат ръст. Историята се повтаря и в Австралия, където всички градове, включени в индекса, са отбелязали тримесечно покачване на цените през вторите три месеца на годината.

Други пазари също отчитат подобрения – в Европа има няколко силни примера с тримесечен ръст, най-вече Осло, Стокхолм и Глазгоу. Но докато някои ключови пазари набират скорост, на други положението е по-тежко. Градските пазари от континенталната част на Китай отслабват – ако през първото тримесечие девет от десет пазара постигаха ръст, следващото тримесечие половината отчитат спадове на цените.

Макар че остава много силен, ръстът на цените в Турция се забавя значително през второто тримесечие. Сингапур отчита умерено покачване на цените и потвърждава смесената картина на глобалните пазари. Редица европейски градове регистрират още по-голямо затягане на цените, най-вече Брюксел, Марсилия, Атина, Барселона и Мадрид.

Какво се промени?

Възстановяването на цените през последното тримесечие не бива да бъде надценявано, предупреждава Knight Frank и допълва, че много пазари все още отчитат спадове на цените, а значителният натиск се запазва. Но редица двигатели подкрепят цените.

Намаляла несигурност: Насочваме се към по-сигурна среда, повишаването на лихвите вероятно е зад гърба ни, въпреки че те остават на високо ниво в сравнение с неотдавнашните исторически стандарти.

Ограничено предлагане на жилища: Липсата на нова строителна дейност през последните години в съчетание с по-ниска пазарна ликвидност създават недостиг на налични имоти за покупка. Ликвидната криза е породена от нежеланието на домакинствата да сменят жилището си, за да задържат ползите от ниските фиксирани за дълъг период лихви по ипотечните кредити.

Демографски промени: Някои страни, особено Австралия, отчитат ръст на вътрешната миграция след породената от пандемията пауза и това води до увеличено търсене на жилища и ръст на цените.

Целият анализ - в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


134
Още по темата: жилищацениСофияЕвропа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
97
0
 
0
 
! Отговори
Софиянец преди 6 месеца
Ти пък си много сложен, жалък емигрант!
96
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Аз ще изчакам да станем на първо място, квадрата да е 10000 е/м2 и тогава ще купувам, че да не набутвам продавачите :)
95
1
 
0
 
! Отговори
Емигрант преди 6 месеца
Много сте проsти не само софиянци, а всички българи обитаващи територията на България ! Срамно проsти !
94
1
 
1
 
! Отговори
Мин0вач преди 6 месеца
До Бай *** инвеститорКасае се за "балон" на цените изкуствено създаван от самите строители и търговци , София е едно от най-лошите за живот места по света - огромна битова престъпност извън контрол , липсва икономика и инфраструктура. Който е ходил по ЕС е видял хората какво са направили и ние къде сме на светлинни години изостанали във всичко от тях. Рано или късно този "балон" ще се спука и алчните строители предприемачи ще гризнат яко дървото.
93
2
 
7
 
! Отговори
Пийте ги теа хапчета преди 6 месеца
Оня ден гледам едим миризлив коптор в миризливия широк център на миризливата София викам ъпсурд за тая дупка нема да дам 51 хиляди евро ще си купя каменна къща с портокалови дръвчета край топлото море на Испания и тъкмо да затворя обявата се вглеждам внимателно не били 51 хиляди евро ,а 501 хиляди евро- за бардак строен 1939 година за тотален ремонт...
92
1
 
6
 
! Отговори
Морския преди 6 месеца
София е най-лошия град за живеене в България!
91
0
 
6
 
! Отговори
Бай Ганьо инвеститор преди 6 месеца
Тоя парадокс трябва да влезе във всички учебници по икономика. В държавата с най-бързо намаляващо население в Света и с 40% пустеещи имоти цените растат най-много!?
90
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
София, докторската градина, цената е 6000 евро на квадрат. Само казвам де.
89
0
 
6
 
! Отговори
Обикновен човек преди 6 месеца
Аз затова съм решил ни семейство, ни деца да създавам. Да останат само богаташите да се радват на имоти и коли, пък такива като мен да не им се пречкат. Евала.
88
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Aйge нeмa нyжga...
87
1
 
3
 
! Отговори
ББ преди 6 месеца
Малко е, Танче, дай му направо 8000 евро в следващата година. Юруш на имотите, братя българи, че не останаха!
86
0
 
9
 
! Отговори
Аз Кочо преди 6 месеца
Централните банки определят цените на активите. Когато те печатат пари и потискат изкуствено лихвите и това в продължение на 40 години, цените излитат в космоса.Сега обаче има информация и те не могат да поддържат цените на активите защото трябва се се борят с инфлацията. Високите лихви за дълго ще свалят цените на активите так както ниските лихви ги повишиха. Свиквайте
85
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Интересно, а аз все си мислех, че парите от далавери са свършили - а то явно имало още от какво да се открадне....
84
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Събитията, които се разиграха предначертаха бъдещето. Имотите струват 3 пъти по-малко, пазарът просто още не го е отразил. ИТ-тата 90% са бъдещи безработни, брокерите 95%, строителите са фалирали както и банките, пенсии няма да има, а политиците сами се досещате.... Стига да имате ум! С парите пък ще си бършете задниците, ако не сте минали да дигитални, които и за това няма да стават. ИТ-та които работят за чужди монополи, за банки или източват бюджета ще са врагпве на народа
83
0
 
6
 
! Отговори
Смях преди 6 месеца
Малее какви фирми Телса и Апъл . Програмиста много ги разбира тези работи . :)
82
0
 
13
 
! Отговори
Koko преди 6 месеца
Онзи най висок блок май има хеликоптерна площадка. О неразумний.... авторе на статията, поради що се срамиш да се наречеш брокер.
81
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
"ИТ-тата взимахме по 7к преди 10 години" - 2013-a стартовите бяха 1100-1500 лева, стига лъга, бе! Средната беше по 900 кинта. В HP добра заплата беше 3700 лева, ама не се давшаа не *** и польо.
80
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
До 93 - в коя фирма бе, жено. Нямаш никакви доказателства и си приказваш ей така, да не заспиш! Изкара, *** заплатите в България са по 60-70 000 лева на месец или по 700-800 000 лева на година. Толкова взима рулвоодител на отдел с 400 души във Facebook, но след магистратура в Стнафорд и 10 години опит в индустирята, но само в главният офис в централния офис в Менло Парк, Калифорния. Иначе имат и в Тенеси офиси - там заплатата е на 1/3 за съшатанпозиция.
79
24
 
3
 
! Отговори
до 92 преди 6 месеца
ИТ-тата взимахме по 7к преди 10 години. В момента цифрите са доста различни- кажи-речи по толкова за 2-3 дни за качествен кадър. Вече, ако наричаш ИТ-та разни Сейлсфорс "девелопери" с образование от УНСС или разни в кол центъра си се объркал. Това е фейк ИТ работа. Да го кажем така- с доход 40к месечно имам около 3м евро ипотеки (иначе казано 30 апартамента, изплатени вече на 60%). Доходност- 66% горница над ипотеките. Отделно P2P кредитиране, акции, криптовалути, фонтове. ИТ-тата не спим ;)
78
20
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
До 90 - Познавам хора с по 200 апартамента, като тези апартаменти са им "спестовната сметка" и другото е в далавери. Прогамистите си държат парите в компании като Телса и Апъл. Няколко върли селт аци няма как, да съсипят имотния пазар в София...