Климатичната криза се отлага? Горите по света са в изненадващо добро състояние

Щетите не са неизбежни, могат да бъдат обратими
24 апр 2024 22:10, Анисия Иванова
44
Климатичната криза се отлага? Горите по света са в изненадващо добро състояние
Снимка: БГНЕС/EPA

Помислете си за планета в хватката на климатичната криза и много от образите в ума ви ще бъдат свързани с дърво. Гори в Канада и Австралия, обхванати от пламъци; дървосекачи в джунглите на Индонезия и Бразилия, режещи с верижен трион вековни дървета за дървен материал; монокултурни елхови насаждения, маршируващи в геометричен ред по склоновете на Шотландия или Швеция.

Тогава може да се изненадате да откриете, че много от горите по света са в изненадващо добро състояние. Унищожаването на тропическите гори получава толкова много (оправдано) внимание, че сме изложени на риск да пропуснем какъв напредък постигаме в по-хладния климат.

Това е грешка. Бавното възстановяване на умерените и полярните гори няма да бъде достатъчно, за да компенсира глобалното затопляне без радикално намаляване на въглеродните емисии. Дори и така, това е доказателство, че сме в състояние да обърнем щетите от най-старата форма на изменение на климата, предизвикано от човека – и можем да направим същото отново.

Вземете Англия. Покритието на горите сега е по-голямо от всякога след чумата преди близо 700 години, като около 1,33 милиона хектара от страната са покрити с гори. Обединеното кралство като цяло има почти три пъти повече гори, отколкото в началото на 20-и век.

Това далеч не е най-впечатляващото представяне. Горите в Китай са се увеличили с около 607 000 квадратни километра от 1992 г. насам, регион с размерите на Украйна. Европейският съюз е добавил площ, еквивалентна на Камбоджа, към своите гори, докато САЩ и Индия са засадили заедно гори, които ще покрият Бангладеш в цял покрив от листа.

Сечта в тропиците означава, че светът като цяло все още губи дървета. Само Бразилия премахна достатъчно гори от 1992 г. насам, за да противодейства на целия растеж в Китай, ЕС и САЩ, взети заедно. Въпреки това горите на планетата като цяло може вече да не допринасят за затоплянето на планетата. Като цяло те вероятно са изсмуквали около 200 милиона метрични тона въглероден диоксид от атмосферата всяка година между 2011 г. и 2020 г., според проучване от 2021 г. CO2, поет от дърветата, надвишава с малко количеството, отделяно от обезлесяването. Това е капка в морето в сравнение с 53,8 милиарда тона парникови газове, емитирани през 2022 г. – но това е знак, че не всеки климатичен индикатор сочи към гибел.

Забележително е, че това може да не е първият път, когато човешката дейност е причинила разширяване на световните гори. Опустошителният спад на населението, причинен от войни и болести след европейската колонизация на Америка, може да е причинил спад в глобалните температури между 16-ти и 19-ти век, според един анализ от 2019 г. Тъй като населението им е намалено до около 10% от предишния брой, коренното население вече не е в състояние да поддържа земеделски системи, базирани на почистване на земята с огън. В резултат на това са израснали 558 000 квадратни километра нови гори, достатъчни да блокират около 27 милиарда тона CO2.

Нито пък глобалното залесяване до момента е причинено главно от екологични императиви. Наистина, в голяма част от света възходът на изкопаемите горива е този, който преобърна обезлесяването преди почти век, като индустриите се насочиха към въглища, нефт и газ, за да произвеждат топлина и енергия, вместо горят дърва.

Повече от една четвърт от Япония е покрита със засадени гори, които в много случаи са толкова стари, че едва се разпознават като такива. Горската покривка достигна най-ниската си степен по време на Втората световна война, когато дърветата бяха изсечени с милиони, за да осигурят гориво за военната машина на една бедна на ресурси нация. Префектура Акита в северната част на остров Хоншу е била толкова оголена в началото на 19 век, че е трябвало да внася дърва за огрев. Тези дни нейните тучни гори са основна привлекателност за туристите.

Подобна е картината в Скандинавия и Централна Европа, където разпространението на горите върху непродуктивни земеделски земи, съчетано с упадъка на дърводобивните индустрии и по-доброто управление на останалите насаждения, доведе до обширно повторно израстване от средата на 20-ти век. Горите покриват около 15% от Дания, в сравнение с 2% до 3% в началото на 19 век.

Дори обезлесяването на тропическите гори се е забавило драстично от 90-те години на миналия век, вероятно защото увеличаването на дървения материал от плантации намалява необходимостта от изсичане на девствени гори. И все пак политическите стимули да се затварят очи за дърводобива, съчетани с исторически високите цени на продуктите, отглеждани и добивани в изсечени тропически гори, като соя, палмово масло и никел, означават, че последните победи са крехки.

Няма причина за самодоволство в нищо от това. Въглеродните ползи от горите не са достатъчни, за да компенсират повече от частица от парниковото ни замърсяване. Идеята, че те ще бъдат достатъчни, за да елиминират брутните емисии и да накарат света да достигне нетна нула до средата на този век, зависи от изключително оптимистични предположения от двете страни на уравнението.

Все пак трябва да отпразнуваме успеха си в забавянето на модела на човешкото обезлесяване, което продължава от близо 100 000 години. Нищо относно щетите, които причиняваме на нашата планета, не са неизбежни. С усилие може дори да са обратими.

Анализът на Дейвид Фиклинг е от сайта на Bloomberg TV Bulgaria. Фиклинг е колумнист на Bloomberg, който се занимава с енергетика и суровини. Преди това е работил за Bloomberg News, Wall Street Journal и Financial Times.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от Русия
Евродепутати се опасяват от руска намеса в изборите
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
0
 
0
 
! Отговори
Батя ви преди 1 седмица
Значи сечем горите, садим царевица и други, от тях правим етанол, и го слагаме в бензина, та да има по-малко емисии (основно СО2). Ама пък така се вдига разхода на гориво, и май нищо не се постига! И далаверката е за амириканците и не само, щото им купуваме гмо царевицата! После много пърдели кравите и овцете! Стрижи стадото! Още може!
37
0
 
0
 
! Отговори
ЕСССР преди 1 седмица
нищо вие си затворете Мариците както затворихте блоковете на АЕЦ и продължавайте с перките и панелите на олигарсите.
36
0
 
0
 
! Отговори
опетков преди 1 седмица
Някой може ли да обясни как така газ, чието съдържание в атмосферата е по 0,03%, т.е. на всеки хиляда молекули кислород и азот има 1/3 молекула СО2 и тя видиш ли е причинител на глобалното затопляне. По-елементарна лъжа трудно може да се измисли и е чудно, че иначе нормални хора с поне малко мозък в тиквите се ловят на нея като рибки на гола кука.
35
0
 
1
 
! Отговори
mnn преди 1 седмица
В България също горите са се увеличили значително спрямо например средата на миналия век. Това се дължи най-вече на мащабните залесявания през 70-90-те години. Защото гледам коментари, че горите тук оредявалии и нз какво си, нацъкани с плюсове. Явно неинформираността е с мащабите на пандемия у нас. Че има незаконна сеч е ясно,но от друга страна пък вече по селата почти няма хора и не се употребява чак толкова много дървесина за огрев.
34
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
През 70-80г. всички "климатолози", всички медии тръбяха, че Европа ще замръзне тотално през 2010-2015, после дойде доклада на Пентагона с автори Маршал (активист на Ранд) и Ръмсфелд, за глобално затопляне, глобален хаос, , после Ал Гор наду тромбата, че северния полюс ще се разтопи през 2013г. получи нобелова награда, НАСА и НОАА активно се включиха в играта, Грета Тулумберг, девойчето с 3 докторски степени и още, и още и още много лъжи!
33
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
е овчици до вчера ви говориха обратното- съсипаха ли ви тецовете - сега сте американски роби- нармално
32
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До 36 - Заеи синот коя страна си инкка гледаш на нещата ...
31
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Но ... Нали ни казваха, че нямало смисъл, защото горите били зше и новите щяло даим отнеме 100 години и аххахахха.... Започнаха да "смекчават" ... Няма да мине.
30
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Дали само на мен ми се направи впечатление, че избиването на индианците се представя като нещо положително!?
29
2
 
4
 
! Отговори
Изводи преди 1 седмица
Прочетох статията и образа в ума ми е свързан с дърво.
28
2
 
7
 
! Отговори
Ееее преди 1 седмица
Не така ве, населението трябва да се стресира и дои, дои, даже дере до голо
27
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Пак си се надрусал рано рано и плескаш глупости.
26
6
 
9
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 1 седмица
Чудя се откъде да започна да се смея ...Как те,и дървета поникнаха за има няма една година???? Поне 30 до 50 години е дърво като дърво .Значи климатични глупости не е имало , камерите са снимали Сахара и Замбези в отлива си....Климатичните глупости изведнъж спират...Новинарите отразяват нечие мнения и чии бяха тези идеи за климатичните промени?????Забравих ха ха ха ха хаааа
25
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
еми масова манатарки излизат през април .. кво да си кажем .. отиваме към полупустинен климат, ама селяните дето не са излизали по-далеко от пазара в областния град, все ое не вярват в климатичните промени ..
24
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Буквално предния месец беше най-горещия март, който помним, някой саудитец ли ви написа статията, че и откога статия-мнение е заглавна новина в сайта ви? Много намирисва! Е разгара на политическия коптор вие слагате главна новина за климатичните промени? Хмм
23
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
22 измери 2 кубика газ на екватора и на северния полюс и ги притегли. Или пък на морското равнище и в планината. За търговия с емисии, където ПГ са регулирани, едно разрешително за емисии се счита за еквивалентно на един тон емисии на въглероден диоксид (CO 2). Други видове разрешителни за емисии са въглеродни кредити, единици по Киото, единици за определено количество и единици за сертифицирано намаление на емисиите (CER)
22
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Нещо за оредяващите гори в БГ и все по-мръсния въздух?
21
0
 
5
 
! Отговори
Нови мерни единици! преди 1 седмица
. . . метрични тона въглероден диоксид от атмосферата. . . Аз пък мислех, че въглеродния диоксид като газ се измерва в кубични метри!
20
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Ние българите можем и без българи изобщо, затова бягаме лесно в чужбина.
19
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До 18, кой ти говори за свят без гори ти въобще четеш ли? Май и география и климатични зони не знаеш какво е май? Я по-добре си лягай младеж