"Заклетите девици" на Албания

Древният обичай има последователи и в днешно време
Обновена: 28 мар 2013 21:33 | 28 мар 2013 21:31,
30
"Заклетите девици" на Албания
59-годишната Диана Ракипи е станала "заклета девица" на 17-годишна възраст Снимка: Reuters

Тази снимка на пръв поглед показва мъж на средна възраст в покрайнините на Албания. Но всъщност става въпрос за жена. Или позната като „заклетата девица“.

Това е широко разпространено понятие в Албания. Някои жени се отказват от своята женственост, отрязват косите си и живеят в безбрачие като почтени мъже през останалата част от живота си. Причината – в семейството им няма наследник от мъжки пол.

Антония Янг, антрополог и автор на книгата „Жените, които се превърнаха в мъже: Албанските заклети девици“, обяснява, че именно строгата патриархалност на Албания отказва да позволи на една жена да наследи фамилната къща, след като всички мъже са починали.

И така, когато само жени останат в семейството, една от тях трябва да се посвети на това да стане мъж, заклевайки се да остане неомъжена девица завинаги и да се превърне в новата глава на семейството. Докато жената е все още млада, нейните родители могат да решават вместо нея.

Антония Янг разказва в книгата си, че „заклетите момичета“ ще бъдат отглеждани като момчета, ще бъдат обличани в мъжки дрехи, ще бъдат карани да действат като мъже, а също и да общуват с мъже. Да носят оръжие, да създадат своя собствена ферма и да работят в нея.

На „заклетата девица“  не й е позволено да се превръща отново в жена. Това е нарушаване на клетвата и се наказва със смърт.

Този древен обичай, който в днешни дни замира, е продължил повече от 200 години. Но все още е почитана традиция в Албания и по-малко разпространена в Черна гора и Косово след падането на комунизма през 1991 година. Днес „заклетите девици“ са все по-малко и по-малко.

Този обичай се появил от древен албански закон, според който жените принадлежали на бащите си, докато не се омъжат. След това вече ставали собственост на съпрузите си. Титлата „заклета девица“ позволявала на жените да се спасят от нежелани уредени бракове.

Според авторката Антония Янг този обичай е давал не само независимост на жените, но също и „правото да бъдат глава на семейството и да задържат имуществото, което иначе би било наследено от най-близкия роднина от мъжки пол“.

Обществената декларация за превръщането на жена в мъж се случва при три случая: при раждането на самото момиче, когато семейството няма мъжки наследник и знае, че няма как да се сдобие с такъв; при смъртта на единствения наследник на семейството от мъжки пол или при отказ на момичето да се омъжи за мъж, който е харесван и уреден от семейството й.

Най-интересното е, че повечето „заклети девици“ признават, че са горди със съдбите си. Те казват, че по този начин са спечелили статус, който иначе не биха получили в такова патриархално общество.

В селските райони на Албания тази практика все още е смятана за социална норма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: албанияобичайтрадиция
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
5
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До ДаолаДо ДаолаСпоред мен това е малко крайно като изказване - всеки си има право на избор. Ако някоя жена не иска да бъде майка по някакви причини и е убедена в това, по-хубаво да не бъде, отколкото на свой ред да робува на някакви други авторитети. Представям си някаква такава объркана жена как може да не съумее да отгледа добре дете и да му натрапи проблеми заради такива предубеждения.
5
56
 
26
 
! Отговори
Даола преди 11 години
Майчинството е най-големият дар на прироата - да се отткажеш в името на някакъв си семеен авторитет и да господстваш над фамилията си - това е противоестествено. Жена ,която не е била майка, просто не е живяла на този свят.
4
1
 
44
 
! Отговори
?!?!? преди 11 години
Е, добре, как при това положение да считаш за нормални хората, които спазват този обичай и в наши дни?!
3
3
 
66
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Само не разбрах какъв е смисълът от това да запазиш наследеното в семейството като се обречеш на това при положение, че такива жени така и така деца не могат да имат, т.е. подир тях това наследство пак се губи. Логиката някак ми убягва.Иначе - като начин жена да бъде независима при такива патриархални обстоятелства - разбирам.
2
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
E, ako tova e edinstveniat nachin da te smiatat za chovek, a ne za vtora kategoria i da te omazhat nasila, zashto ne? Sigurno ne e super gotino da se otkazhesh ot sexa i shansa da imash saprug i detsa, no pak i da te tretirat kato stoka ne si e rabota! Ta kakto vizhdate dori v edno patriarhalno obshtestvo zhenite pak sa namerili nachin da poluchat uvazhenie. Viarno tsenata e visoka, no...
1
0
 
38
 
! Отговори
ставри преди 11 години
Има още много такива ''закони''

Спонсорирани публикации