Популистката вълна – новата опасност пред международните отношения

От Тръмп до Джонсън: Клубът на тези лидери не спира да се разширява
25 юли 2019 21:15, Красимир Ангелов
77
Популистката вълна – новата опасност пред международните отношения
Снимка: Reuters

От Доналд Тръмп до Борис Джонсън, клубът на лидерите с антисистемен начин на говорене, осеян с популистки нотки, не спира да се разширява и обръща надолу с главата международната дипломация в ущърб на мултилатерализма и на международното сътрудничество, пише в свой анализ Франс прес.

Според мнозина анализатори "популистката вълна", която връхлита демократичните страни, е спечелила първата си сериозна победа с положителния резултат на британския референдум за Brexit през юни 2016 г., още преди избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ през ноември същата година.

Още по темата
Избирането във вторник на консерватора Борис Джонсън, привърженик на излизането от Европейския съюз, за премиер на Великобритания изглежда, че се вписва в тази тенденция, част от която са идването на власт на представители на крайната десница като Жаир Болсонаро в Бразилия и Матео Салвини в Италия.

"Лидерите на близо половината от държавите от Г-20", сред които са най-богатите страни и тези, които се появяват на международната сцена като икономически фактори, "като цяло вече са благоразположени към Тръмп" и "доста от тях дойдоха на власт след него", казва Иън Бремър, директор на компанията "Евразия Груп".

Сред тях той изрежда лидерите на Великобритания, Бразилия, Италия, премиера на Австралия Скот Морисън, но също така лидери, които са на власт от по-отдавна (индийския премиер Нарендра Моди, аржентинския президент Маурисио Макри, турския президент Реджеп Тайип Ердоган) и дори лидери на по-авторитарни страни като руския президент Владимир Путин и саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман.

Борис Джонсън въпреки това стои малко встрани и въпреки афишираното си сходство с Тръмп, рискува бързо да се почувства в неудобно положение в този "нелиберален клуб", предупреждава Томас Райт от мозъчния тръст "Брукингс" във Вашингтон.

Той със сигурност е "популистки и радикално настроен по въпроса с Brexit, но не и по други теми", казва Райт. "По въпроса с климатичните промени, Иран и мултилатерализма" новият британски премиер е "по-умерен" и рискува бързо да влезе в разногласия с американския президент, смятан за негов основен съюзник.

Но въпреки различния контекст и различните личностни характеристики сред всички тези лидери, общите черти са много.

"Общото между тях е популисткият стил. Те са част от един и същ по-голям феномен", казва Луиджи Скациери от Центъра за европейска реформа в Лондон. "Избирателите в САЩ, във Великобритания и Италия избират политици, характеризиращи се с антиимигрантски чувства, едно малко или повече открито националистическо говорене и отхвърляне на традиционните елити, чието въплъщение са технократите и експертите", казва той.

"Игра с нулев резултат"

Корените на това явление се намират в засилването на неравенствата, в усещането за пропадане, което засяга не само работническата класа, но и средната класа. В комбинация с "невероятно ефикасната" употреба на социалните мрежи, на които "Болсонаро, Салвини, Тръмп и Джонсън са истински творения", тези фактори обясняват "структурния възход на популизма", добавя Иън Бремър, като отбелязва, че далеч не става дума за една хомогенна вълна.

Появата на тези нови действащи лица със сигурност има "сериозни последици за международните дела", тъй като те "очернят международните институции с обвинения, че подкопават националните интереси и суверенитет", твърди Луиджи Скациери.

Лозунгът на Доналд Тръмп "Америка на първо място" изглежда може да бъде имитиран във всяка страна, "Бразилия на първо място" и "Италия на първо място".

Първата жертва на това е мултилатерализмът и неговите постижения след 1945 г., които са се превърнали в мишена за критиките на американския президент и на някои от колегите му. Като се тръгне от Парижкото споразумение за климата и се стигне до иранското ядрено споразумение, ООН и Европейския съюз, текстовете и институциите, които управляват международния ред са подложени на постоянни нападки.

Трудно е обаче да говорим за "коалиция" на "националистическите, популистки и антисистемни" лидери - те несъмнено се открояват като отделна група, но тя не е нито хомогенна, нито единна.
Доказателство за това е невъзможността за сформиране на обща парламентарна група след изборите за Европейски парламент през пролетта, тъй като икономическите въпроси и отношенията с Русия, например, създават разделения между крайнодесните партии.

"Всички те имат различни знамена и различни национални интереси", отбелязва Иън Бремър. "За тях е лесно да се противопоставят на глобализацията, на съществуващите международни структури и на свободната търговия, но това не ги обединява около нещо, а ги подтиква най-вече да подкрепят идеята за по-силни национални граници и за повече мита".

"Една игра с нулев резултат", която ще доведе в крайна сметка до намаляване на международното сътрудничество, обобщава Луиджи Скациери.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
огато в държавата на популиста Борисов медиите говорят за популизъм зад границабез да споменават местният ПРОБЛЕМ който е като хималайски връх ..............е тежка форма на шизофрения.
27
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сблъсък на мировозрение и идеологии сред задкулисния световен елит съставен от няколко "семейства"!Онези които наричаме световни "политически лидери" са техните марионетките, а всики останали сме потърпевшите.
26
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Може да е турчин, но е по-добър англичанин от 90% на острова.
25
0
 
1
 
! Отговори
Първо преди 4 години
1. Тази врата ще остане завинаги заключена и никой не може да влезе или излезе оттам. 2. Всичко зад тая врата беше избито от един приятел. 3. Вътре ще намерите най-голямата гадина на света закована така, че тоя номер да не мине. 4. За това, че някакви попове кръстят, но не са кръстени и си пришиват страници от книгата на смъртта в дрехите си е енергийно убийство. 5. Само лошия може да разкаже играта на по-лошите от него. 6. 50 000 години назад, заради един *** номер. 7. Оправяйте се ...
24
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Май е време думата "популизъм" да отпадне от джурналистическия речник.
23
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Само дето Глобализма няма алтернатива.Благодарение на интернет света става все по-малък.Анти-глобалистите да си стягат парцалките и бегом в гората при племето човекоядци от Северен сентинел, доказани анти-глобалисти.
22
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
е, поне Бат Бойко не е популист...
21
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И на нас повече ни харесват популистите.
20
1
 
2
 
! Отговори
нн преди 4 години
Великобритания ужасно съжалява за глупостта сътворила през 1973 год. и влязла в ЕС. Сега излиза. Борис Джонсън не си поплюва. Защо става така? ЕС е нещо и е нищо, ха да познаем какво е? Той, ЕС и той не знае какво е?
19
0
 
2
 
! Отговори
Албус Хъксли преди 4 години
Всичко е временно само златото е вечно.
18
2
 
5
 
! Отговори
Олеле, преди 4 години
тези двамата са си лика прилика и по прически и по откаченост. Да не са роднини,че лудостта се предава и по наследство?
17
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тонка, стотина ли са били платените папагали? А тук един *** във форума разправяше, че са хиляди.ХахахаПоредна серия от сериала. Като протестите на емигрантите. Уж списък с 27 хиляди записали се, а накрая 300.Малко плащат явно.
16
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Има ли по-голям популизъм от демокрацията ? Лъжи ,лицемерие ,корупция ,хомофобия ,ксенофобия ,расизъмкъм към бялата раса ,антихристиянство .
15
2
 
9
 
! Отговори
Гост+ преди 4 години
"Популистката вълна - новата опасност пред международните отношения" - дрън-дрън. Сякаш международните отношения "цъфтяха" с Глобалистите преди Популиститите , с бомбандирана Югославия, размазани Афганистан, Ирак, Либия, Сирия, Йемен, и разбира се, България. Откакто Тръмп е Президент, поне нова война не е започвала - за сега де.... Обаче всичко може да се очаква от Новия Световен Ред.....
14
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Тонката Той пък Гешев ,сякаш не е папагал . Клоун на мафията .
13
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 10И като си напуснал, де си отишъл? Няма да отговориш, нали? Е това ме кара да мисля, че нищо не си напуснал. Само се праиш на интетесен. Иначе съм се загрижил за теб, колкото ти за мен, т.е. Никак.
12
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Популистка вълна ? Значи нови демократични лъжи и демагогия .
11
9
 
1
 
! Отговори
Работник преди 4 години
На снимката протежетата на Путин
10
2
 
8
 
! Отговори
Популизмус преди 4 години
Популистко е да казваш, че отпускаш еврофондове, докато всъщност си купуваш марионетни правителства на бели колонии.
9
3
 
4
 
! Отговори
до 8 преди 4 години
какво те кара да мислиш, че отдавна не съм напуснал европейската диктатура? така, че не ме мисли мене, но благодаря за загрижеността!

Спонсорирани публикации