Как се прави първият един милиард от дрехи втора употреба?

Фирмата стана най-успешната технологична компания в Литва
20 дек 2019 21:00, Елка Василева
20
Как се прави първият един милиард от дрехи втора употреба?
В офиса на Vinted във Вилнюс. Снимка: архив, Reuters

Чиста случайност слага началото на един повече от успешен бизнес-модел. Фирма от Литва не само забогатя от търговия с дрехи втора употреба – тя е и най-успешната литовска технологична компания. Как стана това?

Подобно на много други успешни бизнес проекти литовската стартъп-компания Vinted възниква случайно. Съоснователката на компанията Милда Миткуте се местела в ново жилище и установила, че има прекалено много дрехи, за да вземе всичките със себе си. Приятелят ѝ Юстас Янаускас създал интернет-сайт, за да ѝ помогне да се освободи от ненужните вещи. Това и слага началото на Vinted.

Днес, 11 години по-късно, компанията е един от най-големите в света онлайн пазари за дрехи втора употреба: на създадената от литовците платформа са регистрирани 25 милиона потребители от 11 европейски държави. Повечето от тях живеят във Франция, Белгия, Испания или Германия. Във Федералната република уебсайтът, на който можеш да продаваш или купуваш употребявани дрехи и аксесоари, без да ти се налага да напускаш дома, е известен като Kleiderkreisel, пише Дойче веле.

Най-скъпият стартъп в Литва

Само до преди три години - през 2016, литовската стартъп-компания била пред фалит: в сметката ѝ имало само 12 милиона евро. Именно тогава един от инвеститорите се обърнал за помощ към Томас Плантенга, който навремето е участвал в създаването на нидерландската платформа за онлайн обяви OLX. Преминавайки към Vinted, Платенга радикално променил бизнес модела на фирмата, намалил работните места и наложил отпадането на задължителните преди това такси за услугите.

Стратегията се оказва ефективна - продажбите на Vinted започнали стремително да нарастват, а инвеститорите все по-активно да влагат средства в развитието на компанията. През тази есен капиталът на компанията се увеличи с още 128 милиона евро, а основен инвеститор стана американският фонд Lightspeed Venture Partners от Силициевата долина. Така общата стойност на Vinted надхвърли един милиард долара, което е рекорд за литовска технологична компания

Втората употреба изпреварва традиционната търговия?

Трябва да се отбележи, че Vinted съвсем не е единственият онлайн магазин, специализиран в продажбата на употребявани дрехи. Купувачите на този облекло от година на година стават все повече, което донякъде е свързано с промяната в мисленето на хората, започнали да обръщат повече внимание на екологията.

По данни на компанията Thredup, която се занимава с онлайн-продажбите на стоки от известни марки, както и на аналитичната компания Global Data, в съвсем близко бъдеще търговията с дрехи втора ръка ще измести по популярност масовите продукти.

И ако през 2018-а обемът на пазара на употребявани дрехи е бил 24 милиарда, през 2028-а година се очаква да достигне 64 милиарда долара. Що се отнася до пазара на нови дрехи, прогнозите са за ръст от 35 на 44 милиарда долара.

Дрехи под наем

И вторият по големина глобален ритейлър на дрехи H&M не остава встрани от общата тенденция: в момента компанията изпробва даването на дрехи под наем. Американските конкуренти на H&M - Banana Republic и Urban Outfitters, вече предоставят такива услуги на своите клиенти. H&M е и собственик на контролния пакет акции на шведската интернет-платформа Sellpy, където също се предлагат употребявани стоки.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
0
 
! Отговори
Leonskn преди 2 години
Как и многие наши украинцы искал как отправиться в Польшу и найти работу. Перечитал массу интернет страниц, пересмотрел много фильмов на Ютубе, но больше всего мне понравился ресурс <a href=https://hochuvpolshu/>hochuvpolshu</a>. На нем я нашел несколько вариантов для работы, вычитал отзывы и истории тех мужчин и женщин, которые делятся своим опытом жизни в Польше. Так же узнал как подготовить документы. И всегда это на одной сайте. Вот одна из свежих и интересных статей: https://hochuvpolshu/rabota/rabota-traktoristom-v-polshe-dlya-ukraincev-2.html
18
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хайде...***...най големия моралист...хуманист...радетел на мира...благотворителността...и бизнес консултант...пак започна да се изказва по форумите.Трабвало да си даряват хората безплатно...другия пък носеш два пуловера само...какъв пример само...
17
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами като си *** да купуваш една камара дрехи нормално е да имаш излишни. Аз имам 2-3 чифта дънки, няколко ризи, 4-5 пуловера и това е. Нося си ги докато могат да се носят и това е. Купувам дрехи през година две.
16
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тези дрехи трябва да се продават на символични цени защото богатите хора на запад ги даравят,за бедните,не ги дават някой тарикати да трупат пачки от тях.
15
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До до 4Без акционери е почти невъзможно да се създаде голям бизнес.
14
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Стар чепикХората имат пари да си вземат нови дрехи. Малко хора реално нямат пари за нови дрехи. Мнозинството пазаруващи от секънд хенд магазините го правят с цел да вземат евтини маркови дрехи
13
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 8Ако ти трябват дрехи за парцели и нямаш стари може от такъв магазин да се сдобиеш. То тези магазини за дрехи втора употреба само за това стават.
12
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Изкупуват на ниска цена стари маркови дрехи и след това ги продават на по-висока цена.Определени хора искат да са облечени с маркови дрехи и със радост пазаруват дрехите втора употреба.
11
0
 
5
 
! Отговори
3-4 милиарда преди 4 години
Как се правят 3-4 милиарда от магистрали ? Объщаш се за съвет към едно не много известно лице в България, с инициали като *** за малки деца и получаваш отговора.Само дето този бизнес е много специфичен - не можеш да направиш "Старт-ъп"
10
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Фирмата била пред фалит само с 12млн лв.Що за фейк статияАко имаш фирма за 12млн и после изведнъж забогатяване???12млн евро явно за стартъп са нещо нормално според пишещите.Направо като приказката за рок фелер с ябълките и после получил едно наследство.
9
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ами то си пише- няма задъжитени такси предполагам вместо това са написали едно условие за ползване, което иска достъп до файловете на устройството камерата и тн
8
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дрехите втора ръка се даряват от западняците за бедни хора. От тях се забогатява, като се откраднат и продадат на бедните балъци за 10 лв килограма.
7
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От цялата работа не разбрах какъв им е бизнесмодела и какви обороти правят те като фирма, а не клиентите им, които имат магазини в платформата. Разбрах единствено че фондове са придобили дялове и надуват балона.
6
2
 
10
 
! Отговори
пецата преди 4 години
там са същите мафиоти като при нас, просто нямат морски туризъм и затова си намират други начини да перът парите
5
2
 
13
 
! Отговори
Стар чепик преди 4 години
От година на година, продажбите ставали все повече и било заради екологията!!! А че хората нямат пари да си купуват нови не е!? Ми най-добре голи да ходят, съвсем екологично ще е! Гретата може да е първа. Впрочем сам съм свидетел как групи западни туристи миришат на непрани дрехи втора употреба. Просперите няма що!
4
2
 
10
 
! Отговори
до 4 преди 4 години
от рекламата и акционерите, които като при всеки стартъп, никога няма да видят повече инвестираните си пари, такива технологични пирами, колкото искаш. скоро ще има дот ком краш версия 2 и този в началото на века, ще ни се види като разходка в парка.
3
1
 
22
 
! Отговори
Хъммм преди 4 години
така и не разбрах, от къде идват печалбите ако не събират такси за услугата
2
2
 
23
 
! Отговори
Эврапэйскый Союз преди 4 години
при споделената Мизерия е така... всичко 2-ра употреба, даже и жените!
1
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Думи немам.

Спонсорирани публикации