В Япония предлагат 4-дневна работна седмица, за да няма смърт от преумора

“Кароши” често настъпва след месеци наред по над 100 часа извънреден труд
23 юни 2021 19:22, Елка Василева
56
В Япония предлагат 4-дневна работна седмица, за да няма смърт от преумора
Снимка: архив, БГНЕС

Япония е известна с това, че хората работят до късна старост. Повечето от служителите полагат и извънреден труд, а самоубийствата от преумора не са рядкост. Едно предложение на правителството може да промени това.

Японците са прословути със своята работливост. Но управляващите в Токио са решени да дадат възможност на гражданите в страната да подобрят съотношението между работата и свободното време. В последните насоки за икономическата политика, които японското правителство изготвя всяка година, работодателите бяха призовани да позволят на служителите си да работят по четири, а не по пет дни в седмицата, пише Дойче веле.

Пандемията вече предизвика сериозни промени в японските корпорации, голяма част от които са известни с консерватизма и традиционализма си. Политическите лидери сега се надяват да убедят ръководствата на фирмите, че гъвкавото работно време, дистанционната работа, омрежеността и редица други нововъведения могат да бъдат от полза, ако продължат и след края на кризата с коронавируса.

Още по темата

Съживяване на икономиката

Според правителството четиридневната работна седмица ще позволи на бизнеса да задържи на работа онези служители, които в противен случай биха били принудени да напуснат, ако решат да създават семейство или се грижат за по-възрастните си роднини. Много работещи ще имат освен това време, за да получат допълнителна квалификация или дори да започнат втора работа. И най-вече - повечето свободно време ще мотивира хората да консумират и да харчат пари, което ще стимулира икономиката.

Япония е изправена пред сериозна демографска криза, предизвикана от ниската раждаемост. Новият план цели да позволи на младите хора да разполагат с повече възможности да се срещат, женят и да раждат деца.

В последно време японските власти опитват различни начини, за да преодолеят стагнацията в икономиката, но инструментите, с които разполагат, са ограничени. Затова следващата възможна стъпка е свързана с необходимостта от промяна в начина на живот и работа на милиона японци, обяснява Мартин Шулц от “Фуджицу”. “По време на пандемията компаниите преминаха към нови начини на работа и отбелязаха постепенно нарастване на производителността”, казва той пред ДВ.

Реакциите не са еднозначни

Плановете на правителството обаче не се приемат от всички. Япония вече изпитва недостиг на работна ръка, породен от застаряването на населението и намаляващия брой на млади хора, които започват работа. Също така има опасения, че мениджмънтът няма да е склонен да промени нагласите към труда, които са били неизменна и ефективна част от обществената култура в Япония поколения наред.

Служителите от своя страна намират идеята за примамлива, но се притесняват, че промяната ще доведе до намаляване на техните заплати или до обвинения, че не са достатъчно всеотдайни.

Джунко Шигено, която е завършила бизнес и чужди езици, получила няколко предложения за работа от големи корпорации. Въпреки това избрала по-малка фирма, която дори е по-отдалечена от дома ѝ, защото повече ѝ допаднала нейната фирмена философия, включително и по отношение на работното време.

“Направих проучвания за компаниите, които ми предложиха работа на пълен работен ден“, казва тя и добавя, че била шокирана, когато  жената, с която разговаряла за наличието на свободно време в една от фирмите, просто се разплакала.

Един от най-големите проблеми за младите хора в Япония е неплатеният извънреден труд. Компанията, към която ще се присъедини Шигено, обещава, че никога няма да ѝ се налага да полага повече от 15 часа извънреден труд на месец. В една от другите компании, при които е имала интервю, ѝ обяснили, че от нея се очакват по около 60 часа допълнителен труд всеки месец.

Смърт от преумора

В японските медии редовно циркулират истории за млади служители, които се разболяват или слагат край на живота си заради стрес и постоянна преумора. “Кароши” - или смърт от преумора - често настъпва, след като служителите са работили по над 100 часа извънредно в продължение на месеци.

“Това не е за мен”, каза Шигено. “Очаквам с нетърпение да работя и да придобивам нови умения, но също така искам да имам време за мен, да виждам семейството и приятелите си и да развивам хобитата си.”

“През последната година служителите доказаха, че не е необходимо да присъстват в офиса по пет дни в седмицата и то до късно през нощта, за да са продуктивни“, казва Мартин Шулц. “Най-големият риск в момента е, че някои компании ще се върнат към стария начин на работа и ще настояват служителите да прекарват целия ден в офиса”, добавя той. “Компаниите, които не допускат тази грешка, могат само да спечелят.”

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Испания - Словакия 3-0, Швеция -Полша 2-1. Полша и Словакия изпадат.
14
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Въх...Ам ся ко ши стани с панасоник и тойота?
13
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Истина ви казвамИ Италия е някъде там...Прав си.
12
3
 
10
 
! Отговори
Истина ви казвам преди 2 години
Кои са 3те държави в света с най-застаряващо население - Япония, Германия и България, кое е общото между тях? ВСВ
11
10
 
3
 
! Отговори
Браво! преди 2 години
Това трябва да започне да се прилага и в българия. Старите и износени служители така и така вече не са работоспособни, може да работят само по 4 дни и съответно да получавт 20% по ниско заплащане, така ще спестя много разходи на бизнеса. След 30-35 години, всички трябва да се слагат на 4 дневна работна седмица, само специалистие остават на пълно време.
10
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мъчат животните навират ги в малки саксии, вази и ги деформират умишлено. Така ги оглеждат като ги мъчат. Наистина там не са в ред с главния мозък.
9
5
 
18
 
! Отговори
Много сте наивни преди 2 години
Българите като цяло не познават Япония изобщо. Тук още царуват мненията отпреди 40 години за някакви захаросани книжки като "Япония за Япония" и други повърхностни анализи. Японците изобщо не са трудолюбивите, скромни и приветливи хора, които си мислите. Там живота е жесток, ако те изгонят от работа на практика не може да си намериш нова и загиваш, огромна скъпотия, затова бачкат здраво, японците са жестоки хора, единствените които убиват делфини за ядене. Сега раждаемостта там е нулева.
8
2
 
11
 
! Отговори
Ще_Рю преди 2 години
Браво!Преди малко повече от 100 години великият Ю Ес Президент Теодор Рузвелт е въвел 8-часовият работен ден и 5-дневната работна седмица.От тогава производителността на труда се е увеличила многократно.Крайно време е да се въведе 4-дневна работна седмица.
7
3
 
3
 
! Отговори
скоро и в България преди 2 години
Фирмите нямат пари да плащат заплати, производството и потреблението намалява, това е решение за работодателите - разходите за заплати ще намалеят драстично, но с това ще намалеят и осигуровките което значи хем по малки заплати, хем по малки пенсии после.
6
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това е новата мода на рекламирания инклузивен капитализъм - капитализъм с "човешкко" лице което всички трябва да адмирираме. Само дето не казват, че работят като животни до преумора, защото големите заплати които взимат едвам им стигат да си покрият разходите, и като въведат 4-дневна работна седмица и заплащането им ще намалее още повече и още повече няма да им стигат парите, и за какво им е това свободно време тогава като още повече ще изпадат в депресия.
5
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е туй в БГ немой да се случи. Тук са мре от мързел
4
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
в същото време в българия социалистите предлатаг 6 дневна работна седмица и 300 часа извънреден труд и бг скота мълчи с наведена глава и гласува за радефф и наркомана трифонофф
3
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Испания - Словакия 1-0 автогол на словашкия вратар Дубравка и прпусната дузпа на Мората.
2
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Предлагам "преуморни локдауни"! И ваксинация срещу преумора!
1
3
 
3
 
! Отговори
Док преди 2 години
Е сега няма да има смърт от преумора, а ще има самоубих се, защото нямаше какво друго да правя.