Задава се краят на петдневната работна седмица, идва моделът "4 дни работа"

Ще се съкрати ли и седмичното работно време?
18 фев 2022 07:03, Бойчо Попов
111
Задава се краят на петдневната работна седмица, идва моделът "4 дни работа"
Снимка: архив, БГНЕС

Изглежда, че моделът на работа четири дни в седмицата и три почивни дни набира все по-голяма скорост по време на пандемията. Работниците в Белгия вече са сред тези, които не трябва само да мечтаят за това. С приетата реформа на пазара на труда в бъдеще ще имат право на съкратена работна седмица. Правилото е: пълно възнаграждение, но и пълно работно време, пише Investor.bg.

Целта на реформата е постигането на по-динамична и продуктивна икономика. Понастоящем равнището на заетост в Белгия е сравнително ниско - 71%. В България обаче този показател е едва 52,6%. Сега Белгия се стреми да постигне 80% до 2030 г. „Ако сравните нашата страна с другите, ще видите, че сме далеч по-малко динамични", заяви министър-председателят на Белгия Александър де Кро. „След две трудни години пазарът на труда се разви. С това споразумение определяме стандартите за добра икономика“.

Пандемията ускорява промените в света на труда. Хибридната работа стана не само социално приемлива, но и работата от дома вече не означава, че се скатавате. Всъщност първите малки проучвания показват, че тя дори може значително да увеличи производителността. Изглежда, че тенденцията към четиридневна работна седмица също се затвърждава, пише в свой анализ N-TV.

Досега с това експериментираха предимно скандинавските страни. Белгия е първата страна от центъра на Европа, която „пише история“ със съответното законодателство за пазара на труда. След два тестови опита от 2015 г. до 2021 г. Исландия вече е оценила модела като положителен: производителността и ефективността на служителите са били постоянни, не е имало прекомерно количество извънреден труд. А преходът не се е оказал толкова скъп, колкото се е очаквало. Имало е и приятен страничен ефект за работодателите: служителите са вземали по-малко болнични.

Исландия и Испания го правят по различен начин

Испания също предприе първата стъпка през миналата есен. Около 6 000 служители в 2 000 предимно средни предприятия започнаха пилотен проект за една година. Както и в Белгия, целта е да се създадат работни места на пълно работно време и най-вече да се даде възможност на младите испанци, които са затънали в несигурната заетост, да направят прехода.

За разлика от работниците в Белгия обаче испанците ще работят не само по-малко работни дни, но и по-малко часове като цяло. Това важи и за Исландия. И тук - за разлика от Белгия - от работниците се очакват по-малко усилия. В малката страна средната продължителност на работната седмица отдавна е сравнително висока - 39,2 часа. Този брой часове трябва да бъде намален с въвеждането на четиридневна работна седмица.

Както исландското, така и испанското правителство смятат, че намаленото работно натоварване е по-полезно за пазара на труда и за икономиката. Стимулът за компаниите да създават нови работни места е по-голям. Решението в Испания е улеснено от факта, че компенсацията на заплатите на служителите за срока на пилотния проект се изплащат от допълнителни държавни плащания.

Дори големи корпорации имат добър опит с четиридневната работна седмица. Microsoft например представи положителни резултати в Япония през 2019 г. Служителите в централата на компанията в Токио получиха свободен ден всеки петък в продължение на един месец - като своеобразен „специален платен отпуск". Повишаването на производителността на служителите, за която се твърди, че като цяло се е повишила с около 40%, е наистина поразително. В Япония темата привлече голямо внимание, тъй като страната е известна с тежките си условия на труд и многото извънредни часове.

Дори четиридневната работна седмица не стига сама по себе си

Не само много работници, но и експерти по пазара на труда смятат, че петдневната работна седмица е остаряла след почти 70 години в бързо променящия се свят на труда. След като през 1955 г. Германската конфедерация на профсъюзите настоява за въвеждането на 40-часова работна седмица, а година по-късно стартира кампанията „Съботите принадлежат на татко", от 1956 г. в Германия започва преходът от шестдневна към петдневна работна седмица. Оттогава се случиха много неща. Индустриализираните страни се справиха добре с преминаването от шестдневна към петдневна работна седмица. Така че защо да не продължат към четиридневна?

Привържениците на по-краткото работно време твърдят, че работниците са по-щастливи не само поради здравните и социалните ползи, които облагодетелстват както самия човек, така и работата. Те посочват и свиването на работата през последните години поради съкращаването на персонала, цифровизацията и изкуствения интелект. Ежедневието е станало по-бързо, а работата - по-ефективна. Служителите вече могат да се възползват от това.

Пандемията е още един аргумент: експертите прогнозират историческо изтичане на работна ръка, което изглежда се засилва бързо. По данни на Федералната агенция по заетостта в момента в Германия липсват около 1,2 милиона работници, две трети от които са квалифицирани. Има остър недостиг на медицински сестри, а свободните работни места в сектора на информационните технологии отдавна са критичен проблем.

Освен това се наблюдава и недостиг на работна ръка за прости услуги. Само в САЩ по време на пандемията единадесет милиона души са напуснали пазара на труда. The Big Quit е името, дадено на това явление. Отслабената от Brexit Великобритания също се задъхва от липсата на работници. Конкуренцията за служители става все по-силна.

Експертите прогнозират, че работата с хората в компаниите ще стане решаваща за успеха в бъдеще. Не е изненадващо, че в момента на инвестиционните банкери в банковия сектор се предлагат високи бонуси и привилегии. Компаниите трябва да станат по-изобретателни. Макар че различните отрасли не могат да бъдат поставяни под един аршин тези, които предлагат пълно заплащане при по-малко работно време, ще са в по-изгодна позиция за постигането на по-добри резултати.

Още подобни икономически анализи четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
21
 
3
 
! Отговори
Работодател преди 2 години
До Анонимен79Ако към мен са ти напътствията за заплатите, ще спомена, че при нас чистачката, която е на 4 часа взима 900 чисто. Всички квалифицирани работници, подчертавам квалифицирани, взимат 2700 до 4000 чисто, зависи кой на каква машина е оператор и пак ги гледам, че не им се работи. Когато ходих да купувам машините от Южна Корея видях как работят хората там. Е, като почнат и тук така да работят ще взимат и по-високи заплати, но ги мързи, с очите си го виждам.
66
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
аз съм на смени
65
5
 
10
 
! Отговори
Фен на ПП преди 2 години
Ураааа! Няма да бачкаме! Кировците ще раздават кинти на килограм и ще си живеем като царчета! Това е комунизъм, другари! Модерният комунизъм!
64
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На кое казваш европейски заплати я слез малко на земята и се огледай.В София може но виж в провинцията а за това,че има мързеливи си много прав така е,но ти си си виновен дай наистина Европейски заплати и ще видиш как сами ще се пресеят.А ако искаш вкарай работници и от Луната ка то им даваш по 700-800 лев на тия цени пак ще се чудиш защо не работят.
63
2
 
23
 
! Отговори
айде да сме честни преди 2 години
В България работната седмица е 40 часа. Ако съм честен, обаче ще кажа че години съм работел по 50 часа. --без допълнително заплащане естественно. Тук въобще не включвам съботите, да не говорим за мизерната отпуска от 20 дена. Кво да кажем за смешните заплати. Може ли 25 години трудов стаж ..и още да съм от групата на работещи бедни. Така, че ....извода конкректно за България е...3 дневна работна седмица и 4 дневна за частни проекти ....за да мога да вземам от две места 650+650 и да съм беден пак
62
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Работодател 75 еи жалко недоразумение къв си ти п алячо умрял че да говориш кои какъв бил
61
40
 
5
 
! Отговори
Работодател преди 2 години
Хей големи философи се навъдили тук. Я всеки папагал да вземе да регистрира фирма, да наеме/купи база, оборудване, да наеме персонал, да го обучи, да осигури суровини, пазари, логистика, да дава Европейски заплати на некадърници, които не могат да си завържат връзките на обувките и после цялото това нещо да седи 3 дена в седмицата без да работи!!! Ще стане, ама друг път. Сега уреждам виетнамски гастарбайтери да дойдат да работят при мен и разкарвам всички мързеливи булгаропитеци!
60
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
в Б.улгаристан такова нещо няма да стане тук искат РОБИ да работят без да имат право на глас и то за колкото се може по малко пари
59
1
 
12
 
! Отговори
Пепи преди 2 години
Два дена не стигат за да може бачкерите да си изхарчат надниците . Затова - три дена харчене , четири дена печелене . Иначе почват бачкерите да си купуват имоти и става лошо . А един бачкер трябва цял живот да е под наем и в заеми . Под бачкер слагам всички - и програмисти с по 10к заплата на месец .
58
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Оооооофффф, кой го чете това докрая...
57
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Nimand - Ами да вземе "балканеца", да се образова. Ей - образованието в Холандия и скандинавските страни е безплатно и има за чуженци. В Германия не е безплатно, ама за техният стандарт, ще си е, като за нас да ти е 50 лева семестър. Някои хора го правят и са далеч по-добре.
56
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 66 - Не, не е това уговорката.
55
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Лиеж - Ама едни ги следват, други не ...
54
1
 
13
 
! Отговори
Лиеж преди 2 години
До бивш пом кап-н,напротив не е само буквата "Б". И България и Белгия имат един и същи държавен девиз "Съединението прави силата".
53
3
 
16
 
! Отговори
бивш пом кап-н преди 2 години
Белгия и България започват с буквата "Б". С това приликите приключват! Преди 8-10г ме бяха пратили на една линия за превоз на железа за автоиндустрията. Товари се кораб в Петербург и разтоварва в Гент или Антверпен. Руснаците редовно питаха, как става така, че те товарят кораба 2дена с 3 бригади, а в Гент 1бригада с един кран разтоварва за ден и когато се върнем, още не са готови с другия кораб?? За 2х6 месеца там не видях нито един път закъснял или избягал от работа. Почва се със сирена до сек.
52
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да само, че уловката тука е, че това е за раководния персонал, за белия роб си остава сърженето на три смени, 6 дена (седмично).
51
2
 
43
 
! Отговори
Nimand преди 2 години
Хора събудете си спрете да пишете глупости !! 4 дневна работна седмица има и тя е ЗА - ГЕРМАНЦИТЕ В ГЕРМАНИЯ , АНГЛИЧАНИТЕ В АНГЛИЯ , ХОЛАНДЦИТЕ В ХОЛАНДИЯ - САМО КОЙТО НЕ Е ХОДИЛ В ЧУЖБИНА НЕ ЗНАЕ ЧЕ РОБИТЕ ОТ ИЗТОЧНИЯ БЛОК БЛЪСКАТ ПО 60 ЧАСА НА СЕДМИЦА А ГОСПОДАРИТЕ СИ ВЗИМАТ ТЛЪСТИ ПАЧКИ И ИЗВЪРШВАТ ЕДИНСТВЕНО КОНТРОЛНИ ФУНКЦИИ !! СВОБОДА ЗА БЕДНЯКА НЯМА ДА ИМА СКОРО !! БЪЛГАРИНА ЩЕ РАБОТИ ДО 77 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ БЕЗ ПРАВО НА ПЕНСИЯ И НОРМАЛЕН ЖИВОТ ! ТОВА Е КАПИТАЛИЗМА ДРАГИ ДАМИ И ГОСПОДА
50
12
 
1
 
! Отговори
Пепи преди 2 години
Целта е народа да обеднее . Ако бачка 5 дена ще събере много по бързо пари . а при 4 дена ще е цял живот под наем и заеми .
49
3
 
24
 
! Отговори
аз преди 2 години
В България все още сме на 6 дневна (неофициално) работна седмица. Освен това - много ми е интересно кой минава на 4 дневна работна седмица? Хранителните магазини? Металургичните предприятаия? Или само офисите и държавната администрация
48
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Минималната заплата в България трябва, да е поне 7.50 лева на час. Щях да кажа, че трябват и малко по-високи такси и данъци, но докато не видя доказателство, че тези пари отива за хората, а не за "нашите хора", ще се въздържа от това искане.

Спонсорирани публикации