Задава се краят на петдневната работна седмица, идва моделът "4 дни работа"

Ще се съкрати ли и седмичното работно време?
18 фев 2022 07:03, Бойчо Попов
111
Задава се краят на петдневната работна седмица, идва моделът "4 дни работа"
Снимка: архив, БГНЕС

Изглежда, че моделът на работа четири дни в седмицата и три почивни дни набира все по-голяма скорост по време на пандемията. Работниците в Белгия вече са сред тези, които не трябва само да мечтаят за това. С приетата реформа на пазара на труда в бъдеще ще имат право на съкратена работна седмица. Правилото е: пълно възнаграждение, но и пълно работно време, пише Investor.bg.

Целта на реформата е постигането на по-динамична и продуктивна икономика. Понастоящем равнището на заетост в Белгия е сравнително ниско - 71%. В България обаче този показател е едва 52,6%. Сега Белгия се стреми да постигне 80% до 2030 г. „Ако сравните нашата страна с другите, ще видите, че сме далеч по-малко динамични", заяви министър-председателят на Белгия Александър де Кро. „След две трудни години пазарът на труда се разви. С това споразумение определяме стандартите за добра икономика“.

Пандемията ускорява промените в света на труда. Хибридната работа стана не само социално приемлива, но и работата от дома вече не означава, че се скатавате. Всъщност първите малки проучвания показват, че тя дори може значително да увеличи производителността. Изглежда, че тенденцията към четиридневна работна седмица също се затвърждава, пише в свой анализ N-TV.

Досега с това експериментираха предимно скандинавските страни. Белгия е първата страна от центъра на Европа, която „пише история“ със съответното законодателство за пазара на труда. След два тестови опита от 2015 г. до 2021 г. Исландия вече е оценила модела като положителен: производителността и ефективността на служителите са били постоянни, не е имало прекомерно количество извънреден труд. А преходът не се е оказал толкова скъп, колкото се е очаквало. Имало е и приятен страничен ефект за работодателите: служителите са вземали по-малко болнични.

Исландия и Испания го правят по различен начин

Испания също предприе първата стъпка през миналата есен. Около 6 000 служители в 2 000 предимно средни предприятия започнаха пилотен проект за една година. Както и в Белгия, целта е да се създадат работни места на пълно работно време и най-вече да се даде възможност на младите испанци, които са затънали в несигурната заетост, да направят прехода.

За разлика от работниците в Белгия обаче испанците ще работят не само по-малко работни дни, но и по-малко часове като цяло. Това важи и за Исландия. И тук - за разлика от Белгия - от работниците се очакват по-малко усилия. В малката страна средната продължителност на работната седмица отдавна е сравнително висока - 39,2 часа. Този брой часове трябва да бъде намален с въвеждането на четиридневна работна седмица.

Както исландското, така и испанското правителство смятат, че намаленото работно натоварване е по-полезно за пазара на труда и за икономиката. Стимулът за компаниите да създават нови работни места е по-голям. Решението в Испания е улеснено от факта, че компенсацията на заплатите на служителите за срока на пилотния проект се изплащат от допълнителни държавни плащания.

Дори големи корпорации имат добър опит с четиридневната работна седмица. Microsoft например представи положителни резултати в Япония през 2019 г. Служителите в централата на компанията в Токио получиха свободен ден всеки петък в продължение на един месец - като своеобразен „специален платен отпуск". Повишаването на производителността на служителите, за която се твърди, че като цяло се е повишила с около 40%, е наистина поразително. В Япония темата привлече голямо внимание, тъй като страната е известна с тежките си условия на труд и многото извънредни часове.

Дори четиридневната работна седмица не стига сама по себе си

Не само много работници, но и експерти по пазара на труда смятат, че петдневната работна седмица е остаряла след почти 70 години в бързо променящия се свят на труда. След като през 1955 г. Германската конфедерация на профсъюзите настоява за въвеждането на 40-часова работна седмица, а година по-късно стартира кампанията „Съботите принадлежат на татко", от 1956 г. в Германия започва преходът от шестдневна към петдневна работна седмица. Оттогава се случиха много неща. Индустриализираните страни се справиха добре с преминаването от шестдневна към петдневна работна седмица. Така че защо да не продължат към четиридневна?

Привържениците на по-краткото работно време твърдят, че работниците са по-щастливи не само поради здравните и социалните ползи, които облагодетелстват както самия човек, така и работата. Те посочват и свиването на работата през последните години поради съкращаването на персонала, цифровизацията и изкуствения интелект. Ежедневието е станало по-бързо, а работата - по-ефективна. Служителите вече могат да се възползват от това.

Пандемията е още един аргумент: експертите прогнозират историческо изтичане на работна ръка, което изглежда се засилва бързо. По данни на Федералната агенция по заетостта в момента в Германия липсват около 1,2 милиона работници, две трети от които са квалифицирани. Има остър недостиг на медицински сестри, а свободните работни места в сектора на информационните технологии отдавна са критичен проблем.

Освен това се наблюдава и недостиг на работна ръка за прости услуги. Само в САЩ по време на пандемията единадесет милиона души са напуснали пазара на труда. The Big Quit е името, дадено на това явление. Отслабената от Brexit Великобритания също се задъхва от липсата на работници. Конкуренцията за служители става все по-силна.

Експертите прогнозират, че работата с хората в компаниите ще стане решаваща за успеха в бъдеще. Не е изненадващо, че в момента на инвестиционните банкери в банковия сектор се предлагат високи бонуси и привилегии. Компаниите трябва да станат по-изобретателни. Макар че различните отрасли не могат да бъдат поставяни под един аршин тези, които предлагат пълно заплащане при по-малко работно време, ще са в по-изгодна позиция за постигането на по-добри резултати.

Още подобни икономически анализи четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да бе по 10 часа на ден да забравят.
26
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен-Каква къща,каква Барселона ? Стана ясно,че няма такава ! А и да има,какъв е проблема ? Николай Събев,Гроздан Караджов...и почти всички имат имоти извън БГ-за тях нещо ?Няма с какво да очернят ББ и се хванаха с тази къща и какво ще направят ? Занимават се с глупости,а през това време цените скачат главоломно, хората обедняват,не могат да си платят сметките, престъпността се е увеличила-всеки ден убити,изчезнали- и то деца,момичета,кражби....къде е Рашков ? Говори само за ББ и ГЕРБ.
25
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За какви работи говорите, нашите местни дерибеи карат служителите си и събота и неделя, без почивен ден. Тук никога няма да стане това.
24
4
 
33
 
! Отговори
Ицо преди 2 години
Като гледам коментарите има много мъка тук. Хората все още смятат че всичко се постига с много труд. Ако се мисли, планира и се инвестира в истинска техника повечето труд става излишен, ама опъвай вола на полето по 10 часа.
23
4
 
24
 
! Отговори
Оф преди 2 години
Който умен в бг иска, нека се гърчи 24/7 за 650 лв МРЗ. Пък онези *** там нека вземат по 4-5 хиляди евро и да работят 4 дена в седмицата. Нека им. Мързелът ги прави зле. Баш така ще е. Няма съмнение. :)))
22
12
 
13
 
! Отговори
Щ.Младши преди 2 години
България е основана от работари- не е основана от мързели и лежяци!
21
14
 
16
 
! Отговори
пияница мистик преди 2 години
Моят модел е НУЛА ДНИ РАБОТА :))) От 2016 съм се самопенсионирал, защото не виждам никакъв философски смисъл, да бачкаш по 8 часа в 24 часов ден, тоест 1/3, за да можеш да си плащаш покрива над главата и да се наядеш :))) Абсолютно безумие. А и не смятам, че дължа нещо на обществото, камо ли на тъмния балкански субект наречен БУЛГАРОПИТЕК :))) Който има кураж и смелост като мен върши един удар през живота си и се осигурява до края на дните си...или пие коктейлчета с чадърче на някой плаж :)))
20
28
 
8
 
! Отговори
Работодател преди 2 години
Ха, че те мойте бачкатори само ако си направят устата за 5 дневна изхвърчат, пък камо ли за 4. Тая няма да я бъде, просперитет се гради с много много работа!
19
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"повече социален живот, повече самообразование" - За повечето хора това ще означава повече кръчми, дискотеки, молове, телевизия и мързел. Много от хората не се образоват, не защото нямат време, а защото ги мързи.
18
2
 
19
 
! Отговори
Бож. преди 2 години
Това го кажете на китайците и си спомнете,че 5-дневната работна седмица бе наложета първо в Европа,а после в Третия свят на соц-концлагерите!
17
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
4 дни повече по 16 часа ли? Благодаря!
16
9
 
10
 
! Отговори
Бож. преди 2 години
Който не работи, не трябва да яде!
15
4
 
54
 
! Отговори
ЛошшО преди 2 години
Българските пишман бизнесмени-работодатели много трудно биха се навили да им работиш 4 дни вместо 5-7 и да ти плащат нормална заплата.
14
6
 
33
 
! Отговори
Робовладелец преди 2 години
Не харесва това
13
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо Бойко Борисов продължава да е жалък, а прокуратурата все по-смешна в т.н. Барселонагейт. Казус, който впрочем е пр ост и ясен, но е свързан с толкова много про сташки постъпки от замесените в него, че няма накъдеИвайла Бакалова: Защо когато казах, че ме рекетират да дам сериозен рушвет за освобождаването на един арестант, ме скъсаха от разпити. А когато заявих, че детето на Борислава е на Бойко, никой не ме търси?
12
5
 
22
 
! Отговори
Нов модел преди 2 години
3 дена по 13 часа, ето ти ги 39 часа изработени.
11
3
 
38
 
! Отговори
dakotabg преди 2 години
Ъ,че нашите 240 разбойника и сега си ходят по два,три дена...
10
8
 
22
 
! Отговори
Исти преди 2 години
Едни мечтаят за работа, други за мързелуване но знайте - мързелът съсипа римската империя, той съсипа и британската!
9
3
 
51
 
! Отговори
Ламята преди 2 години
В БГ моделът,ще малко по различен.Работиш 4,плащат ти за 3 или за 2
8
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цифровизацията и автоматизацията са движещи за производителността на труда, не "хиляда бода за пара". А повечето свободно време за едни ще значи повече социален живот, повече самообразование и книги, повече впечатления.За други повече време за глупости и пилеене.Такъв е света,какво да правиш.....

Спонсорирани публикации