Задава се краят на петдневната работна седмица, идва моделът "4 дни работа"

Ще се съкрати ли и седмичното работно време?
18 фев 2022 07:03, Бойчо Попов
111
Задава се краят на петдневната работна седмица, идва моделът "4 дни работа"
Снимка: архив, БГНЕС

Изглежда, че моделът на работа четири дни в седмицата и три почивни дни набира все по-голяма скорост по време на пандемията. Работниците в Белгия вече са сред тези, които не трябва само да мечтаят за това. С приетата реформа на пазара на труда в бъдеще ще имат право на съкратена работна седмица. Правилото е: пълно възнаграждение, но и пълно работно време, пише Investor.bg.

Целта на реформата е постигането на по-динамична и продуктивна икономика. Понастоящем равнището на заетост в Белгия е сравнително ниско - 71%. В България обаче този показател е едва 52,6%. Сега Белгия се стреми да постигне 80% до 2030 г. „Ако сравните нашата страна с другите, ще видите, че сме далеч по-малко динамични", заяви министър-председателят на Белгия Александър де Кро. „След две трудни години пазарът на труда се разви. С това споразумение определяме стандартите за добра икономика“.

Пандемията ускорява промените в света на труда. Хибридната работа стана не само социално приемлива, но и работата от дома вече не означава, че се скатавате. Всъщност първите малки проучвания показват, че тя дори може значително да увеличи производителността. Изглежда, че тенденцията към четиридневна работна седмица също се затвърждава, пише в свой анализ N-TV.

Досега с това експериментираха предимно скандинавските страни. Белгия е първата страна от центъра на Европа, която „пише история“ със съответното законодателство за пазара на труда. След два тестови опита от 2015 г. до 2021 г. Исландия вече е оценила модела като положителен: производителността и ефективността на служителите са били постоянни, не е имало прекомерно количество извънреден труд. А преходът не се е оказал толкова скъп, колкото се е очаквало. Имало е и приятен страничен ефект за работодателите: служителите са вземали по-малко болнични.

Исландия и Испания го правят по различен начин

Испания също предприе първата стъпка през миналата есен. Около 6 000 служители в 2 000 предимно средни предприятия започнаха пилотен проект за една година. Както и в Белгия, целта е да се създадат работни места на пълно работно време и най-вече да се даде възможност на младите испанци, които са затънали в несигурната заетост, да направят прехода.

За разлика от работниците в Белгия обаче испанците ще работят не само по-малко работни дни, но и по-малко часове като цяло. Това важи и за Исландия. И тук - за разлика от Белгия - от работниците се очакват по-малко усилия. В малката страна средната продължителност на работната седмица отдавна е сравнително висока - 39,2 часа. Този брой часове трябва да бъде намален с въвеждането на четиридневна работна седмица.

Както исландското, така и испанското правителство смятат, че намаленото работно натоварване е по-полезно за пазара на труда и за икономиката. Стимулът за компаниите да създават нови работни места е по-голям. Решението в Испания е улеснено от факта, че компенсацията на заплатите на служителите за срока на пилотния проект се изплащат от допълнителни държавни плащания.

Дори големи корпорации имат добър опит с четиридневната работна седмица. Microsoft например представи положителни резултати в Япония през 2019 г. Служителите в централата на компанията в Токио получиха свободен ден всеки петък в продължение на един месец - като своеобразен „специален платен отпуск". Повишаването на производителността на служителите, за която се твърди, че като цяло се е повишила с около 40%, е наистина поразително. В Япония темата привлече голямо внимание, тъй като страната е известна с тежките си условия на труд и многото извънредни часове.

Дори четиридневната работна седмица не стига сама по себе си

Не само много работници, но и експерти по пазара на труда смятат, че петдневната работна седмица е остаряла след почти 70 години в бързо променящия се свят на труда. След като през 1955 г. Германската конфедерация на профсъюзите настоява за въвеждането на 40-часова работна седмица, а година по-късно стартира кампанията „Съботите принадлежат на татко", от 1956 г. в Германия започва преходът от шестдневна към петдневна работна седмица. Оттогава се случиха много неща. Индустриализираните страни се справиха добре с преминаването от шестдневна към петдневна работна седмица. Така че защо да не продължат към четиридневна?

Привържениците на по-краткото работно време твърдят, че работниците са по-щастливи не само поради здравните и социалните ползи, които облагодетелстват както самия човек, така и работата. Те посочват и свиването на работата през последните години поради съкращаването на персонала, цифровизацията и изкуствения интелект. Ежедневието е станало по-бързо, а работата - по-ефективна. Служителите вече могат да се възползват от това.

Пандемията е още един аргумент: експертите прогнозират историческо изтичане на работна ръка, което изглежда се засилва бързо. По данни на Федералната агенция по заетостта в момента в Германия липсват около 1,2 милиона работници, две трети от които са квалифицирани. Има остър недостиг на медицински сестри, а свободните работни места в сектора на информационните технологии отдавна са критичен проблем.

Освен това се наблюдава и недостиг на работна ръка за прости услуги. Само в САЩ по време на пандемията единадесет милиона души са напуснали пазара на труда. The Big Quit е името, дадено на това явление. Отслабената от Brexit Великобритания също се задъхва от липсата на работници. Конкуренцията за служители става все по-силна.

Експертите прогнозират, че работата с хората в компаниите ще стане решаваща за успеха в бъдеще. Не е изненадващо, че в момента на инвестиционните банкери в банковия сектор се предлагат високи бонуси и привилегии. Компаниите трябва да станат по-изобретателни. Макар че различните отрасли не могат да бъдат поставяни под един аршин тези, които предлагат пълно заплащане при по-малко работно време, ще са в по-изгодна позиция за постигането на по-добри резултати.

Още подобни икономически анализи четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Ицо - Много труд става, ако е добре насочен и носи по-високо производство, ама тогава хората искат повече. В големите софтуерни компании, в банките и други, онея не бачкат по 14 часа на ден, като гламави, защото кафето е хубави, ами защото се плащат яко извънредни, перформънс бонусите са МАСИВНИ, а доста им се дават и акции. Имам приятелчета, дето се изгъбиха по банките, но за 3-4 години имат милион евра инвестиции, нова кола и хубаво жилище... ама извън България, за съжаление.
46
1
 
28
 
! Отговори
БРАВО преди 2 години
От десетилетия прозиводителността на труда расте с много по-големи темпове, отколкото заплащането. В разултат едни се облагодетелстваха зверски и шепа хора държат световното богатство, а друго се мъчат да се закрепят. Бойкот, докато не изпофалират всички некачествени бизнеси и не се научат да заплащат на служителите си както трябва.
45
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 44 - Имаш 10-ина милиона за машини, но не си направил проучване, за да видиш как е пазарът на турда, нито си заделил бюджет, за да квалифицираш собствените си кадри, нито си инвестирал в адекватен HR екип, за подбор на работниците? Извинявай, но ми се струва доста нелепо. Кои ти бяха приятели? Деца на СИК-аджийкси мутри ли?
44
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
то този модел не е нещо ново за държавния чиновник XD
43
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не сравнявайте Белгия и работническата и култура с тази на България, много ви се моля.
42
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Между другото в много европейски държави има фирми който са на четиридневна работна седмица.И действително ,както пише някой за затворените магазин ,ако не си се заредил в петък ,най късно събота до обяд ,трудно ще намериш работещ магазин.Всички почиват.
41
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трай коньо за зелена трева. Такава идея шефовете в КРИБ с две ръце ще я подкрепят. Защо са им работници да им се мяркат във фабриките ? Я а си почива народа.Хора събудете се това беше сън 4 дена работа , европейски заплати.
40
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По добре да го направят 5 дни по 4 часа отколкото 4 дни по 10 маса.
39
1
 
14
 
! Отговори
бай работник преди 2 години
Нас ни задължават да бачкаме и съботите,иначе няма 1000 лв пачка!!
38
1
 
8
 
! Отговори
Дедо ви преди 2 години
При другите-реалност, у нас ХАТИШЕРИФ. Пак ще си останем с плямпането и хайдотлукът. С перманентни феодали нищо не става.
37
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Все повече ще намалява работната седмица за в бъдеще докато не бъде подменена цялата работна ръка с технологична и това за съжаление не може да бъде спряно.Никои не го интересува дали на работната ръка и е добре или не 4 5 или 1 работен ден тази идея не е в наш интерес
36
14
 
4
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 2 години
Супер! Представяте ли си държавния чиновник свършва работа в четвъртък и в петък вече е пред хотела в Гърция или в Банско или в Лозенец, обаче хотела затворен. Хотелите също ще почиват три дни в седмицата. Петък, събота и неделя. Както и хранителните магазини. Който купил до четвъртък купил. После три дена глад ако не си купил. Или пък закъсаш с колата си в петък. Няма проблем. Ще изчакаш майстора до понеделник. То може и с докторите да стане така. Защо да има здравеопазвне 7 дни като може 4
35
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В България повечето фирми внасят високо платени чужди специалисти,които съответно имат своите изисквания,нашите специалисти работят в чужбина,а ниско квалифицираната маса работи както им се каже,дори и на смени,за едната заплата,на "държавна работа" работното време е по приемливо.
34
2
 
6
 
! Отговори
Пич преди 2 години
Задава се, ама друг път.
33
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Можете ли да четете . . . . От 1956 г. в Германия!
32
3
 
5
 
! Отговори
Эвропейски Союз преди 2 години
Ами без Индустрия и Без Ток в Европа и по 0 дена ще стане! Обаче, и Стомасите ще са празни!! Свиквайте!
31
7
 
11
 
! Отговори
до Ицо 29 преди 2 години
МНого хубаво го казваш, но стигаме до нискоквалифицираният персонал, който не иска да поема отгворност и не иска и да се квалифицира. Мога да ти дам поне 5 примера на приятели, които вкараха десетки милиони в нова техника и сега са затворени, защото няма хора.А има и теме рути, които умишлено унищожават машините. Имам цех за производство на врати, веднага щом автоматизирах машините започнаха да се чупят е оказа се че единят майстор,който вече не беше фактор умишлено я чупи, защото му взима хляба
30
23
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пълни глупости, в България от 6 дневна работна седмица вече стана 7 деневна, няма работници, на които и да им дадеш пари да искат да си свършат работата. Веднага щом им кажеш, че не вършат работа отиват в друга фирма и проблемът не е в заплатата, ами че няма кадри и затова работодателите търпим всякакви плазмодии дето не стават за нищо, като резултат. Работата, която цял ден трябва да я свършат трима юнака, жена ми за три часа след 18.00 сама я свършва, ей така става 7 дневна работна седмица
29
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние пък от година вече имаме право на един ден седмично работа от вкъщи. Не е като да е почивен ден, но все пак е възможност за разнообразие, пътуване и т.н.Поразчупват се работите лека полека.
28
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
България е оставена на самотек. Няма петилетки, няма линии успоредни на партийната. Само данъци и полит капачка.

Спонсорирани публикации