Може ли Турция да оспори суверенитета на Гърция върху егейски острови?

Ердоган заплашително се включи с предупреждението „Не се шегувам!“
Обновена: 13 юни 2022 12:35 | 13 юни 2022 12:35, Елка Василева
103
Може ли Турция да оспори суверенитета на Гърция върху егейски острови?
Снимка: архив, БГНЕС

Един от старите сюжети в напрежението между Гърция и Турция набира нова сила през последните месеци – въпросът за демилитаризирания статут на гръцките острови в източната част на Егейско море.

В изказвания през последните няколко дни турският президент Реджеп Тайип Ердоган и външният министър Мевлют Чавушоглу поискаха категорично от Гърция да демилитаризира редица острови в близост до турските брегове, като се позоваха на предполагаемите ангажименти на Атина по редица международни договори, най-ранният от които датира от преди почти един век, а именно Лозанският мирен договор от 1923 г.

Още по темата
Чавушоглу дори стигна дотам да предупреди Гърция, че ако не се съобрази, суверенитетът й върху островите, сред които са и големи обитаеми острови като Лесбос, Хиос, Родос, Самос и др., ще бъде поставен под въпрос, защото не изпълнява договорите, с които е придобила този суверенитет, а Ердоган заплашително се включи с предупреждението „Не се шегувам!“.

Този проблем не е нов в двустранните отношения между Анкара и Атина, диалозите между които често приличат на разправии между дългогодишни съпрузи, които в скандалите си преминават последователно през всичките си минали огорчения. Проблемите са същите, просто един или друг е в центъра на вниманието във всеки определен момент. През последния половин век вечните теми са кипърският въпрос, демилитаризацията на егейските острови, обхватът на териториалните води, на въздушното пространство, на континенталния шелф и на изключителната икономическа зона. И това са само основните въпроси, без да броим по-дребните и периферни противоречия.

Руската агресия срещу Украйна обаче разтърси из основи международния ред и разшири представите за това, което смятахме за възможно в наши дни. Това е добър повод да се спрем по-подробно на аргументите на Анкара и Атина в този стар спор – не защото непременно очакваме да надхвърли традиционните си словесни рамки и демонстрации на увереност и сила, но защото несигурната среда прави невъзможно да сме сигурни, че той завинаги ще остане в тези граници, пише БТА.

Турските аргументи са подробно представени в обширна статия в проправителствения „Дейли Сабах“ още през 2020 г. Според твърденията Гърция е милитаризирала 18 от общо 23 острова в Егейско море, като на 16 от тях не е имала право да разполага постоянни значителни военни сили. Това по-конкретно са островите Лесбос, Хиос, Самос, Икария, Лимнос, Самотраки, Карпатос, Кастелоризо, Родос, Сими, Тилос, Кос, Калимнос, Лерос, Патмос и Псара.

Пенсионираният турски вицеадмирал и ръководител на Центъра за морски и глобални стратегии на университета Бахчешехир Джихат Яйджъ казва, че демилитаризираният статут на част от тези острови започва още от Лондонския мирен договор от 1913 г. и е потвърден от Лозанския мирен договор от 1923 г., който слага край на Гръцко-турската война от 1919-22 г. Демилитаризирането на Додеканезите пък е залегнало в Парижкия договор от 1947 г., по силата на който Италия отстъпва на Гърция суверенитета върху островната група край югозападните брегове на Турция.

Според Яйджъ обаче Гърция постепенно от 1960 г. и по-интензивно след кризата в Кипър през 1974 г. ремилитаризира островите. В публикацията се казва, че договорите позволяват на тези острови да бъдат разположени ограничени вътрешни сили за поддържане на реда, но Атина вече е разположила там тежко въоръжение, което има офанзивни, а не отбранителни цели – артилерия с голям обсег, военни самолети Ф-16, военноморски бази, казва друг пенсиониран турски адмирал, Джем Гюрдениз.

Според данни на Дипломатическия стратегически изследователски център, базиран в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република, Гърция има армейска дивизия на островите Лесбос и Родос, бригада на островите Хиос и Сими, както и няколко пехотни, танкови и противовъздушни батальони на тези острови. Според твърденията на Хиос и Сими Гърция държи 7500 военнослужещи, командоси на остров Родос, шест сухопътни, две военноморски и две хеликоптерни бази на островите.

Като изхожда от предполагаемото противоречие между споменатите международни договори и фактическото положение на островите, напоследък Турция прави и доста дръзкото заключение, че щом Гърция нарушава договорите, по силата на които е придобила суверенитета върху островите, то суверенитетът им би трябвало да се върне към Турция като правоприемник на Османската империя.

Колкото и подобни заключения да не се споделят практически от никоя друга сила или юридически авторитет, двете страни влязоха в размяна на писма до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, а ЕС и САЩ потвърдиха, че съществуващите суверенни права на никоя страна не са поставени под въпрос.

В гръцкото писмо до ООН, изпратено наскоро, категорично се отхвърлят турските претенции като безпочвени в юридическо, историческо и фактическо отношение и по-конкретно в тази част, която обвързва гръцкия суверенитет върху островите в Егейско море с предполагаемото задължение за тяхната демилитаризация.

В писмото се подчертава, че подобна връзка е в противоречие както с буквата, така и с духа на Лозанския договор от 1923 г. и на Парижкия договор от 1947 г., които определят постоянни граници и териториални права на страните, споменати в тях, без да съдържат каквито и да било други условия и задължения.

Гръцката страна отбелязва още, че според международното право, когато държавите подпишат договор, който определя граници или териториален суверенитет, тяхната крайна цел е да постигнат стабилност и окончателен статут. По тази причина това уреждане представлява фактическо събитие само по себе си, което вече не зависи от самия договор.

Анализаторът Ираклис Милас в публикация на базирания във Вашингтон институт „Мейпъл“ излага по-детайлно различното тълкуване на договорите от двете страни и гръцките доводи срещу турските претенции.

Гърция твърди, че островите, обект на спора, могат да бъдат разделени на три категории: северна (Лимнос, Самотраки и др.), средна (Лесбос, Хиос и др.) и южна (Додеканезите).

Според гръцката позиция турската аргументация по отношение на северната група острови е анулирана от Конвенцията от Монтрьо от 1936 г., която позволява на Турция да ремилитаризира Босфора и Дарданелите. Доколкото демилитаризацията на проливите е предвидена в Лозанския договор, според гръцкото тълкуване отмяната й автоматично отменя съответните клаузи за островите Лимнос и Самотраки. Това се потвърждава и от турски официални декларации по онова време, които според днешната позиция на Анкара обаче нямат обвързваща сила.

За „средната“ група острови Атина твърди, че Лозанският договор не уточнява какви точно военни инсталации са забранени на островите, нито ограничава броя на разположените военнослужещи.

Що се отнася до Додеканезите, които са под италианска власт в периода 1912 – 1947 г. и са отстъпени на Гърция с Парижкия договор след края на Втората световна война, Атина твърди, че доколкото Турция не е страна по този договор, той не поражда ангажименти към нея и тя не може да се позовава на него.

Не на последно място Гърция се позовава на международно признатото право на всяка страна да защитава територията си. Освен по-общите обвинения в агресивно поведение, нарушения на въздушното пространство и струпване на войски по бреговете на Егейско море, Атина квалифицира по-конкретно като заплаха обстоятелството, че през 1992 г. Турция определи възможността Гърция да разшири териториалните си води от 6 на 12 морски мили като повод за война (casus belli). Заплахата с война от страна на Турция и то в случай, че Гърция упражни суверенни права, които смята, че има по силата на Конвенцията на ООН за морското право, е довод за Атина да твърди, че милитаризирането на островите край турските брегове е форма на законна защита на суверенитета и територията й.

Цялата тази стара аргументация на двете страни след толкова десетилетия едва ли предизвиква вълнение в дипломатическите кръгове някъде по света. Въпреки привидно юридическия си характер тя никога не е имала шанс или цел да предизвика резултати по юридически път. Но тя може да бъде използвана по различни начини. Би могла да бъде употребена за вътрешнополитически цели и от двете правителства. Би могла да бъде разменна монета в някакво бъдещо по-общо урегулиране на турско-гръцките спорове. Но може да бъде и аргумент за едностранни действия от страна на Турция в някакъв бъдещ момент на геополитически вакуум.

Турската страна добре съзнава, че докато Анкара и Атина са част от НАТО, Турция няма да може да предприеме нищо по въпроса, а предупрежденията за поставяне на темата за някакъв дискусионен суверенитет са празни заплахи. Но светът се променя бързо и турският президент Ердоган заема най-удобната позиция за всякакво възможно бъдеще, колкото и невероятно да изглежда в момента.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Константинопол тук там има някакви хубави места,тоест Агиа София.Иначе пълна мизерия
79
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Турция за 86 милиона население не е никаква сила затова население, все едно сега да ви кажа Индия е номер 1 , 5-6 пъти по-голяма икономика от великото в кавички Тюркие. Стандартът на живот в Турция е доста по-зле даже и от България вече, и не гледайте хубавите места в Истанбул и по курортите, защото не са предсатвителна извадка, аз съм обиколил цяла Турция и съм на ходил на места, които вие не сте и не знаете нищо, а само дрънкате колко велика сила е Турция и колко велика сила е Индия.
78
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ТЕ турците от глад умират вече, с какво ще оспори Ердоган с голия си *** ли. 120 евро пенсии, по 200 евро заплати в Турция, смешно за уважаваща себе си държава. Турците са по-големи крадци и от българите, при 40 милиона туристи и 35 милиона гастербайтери,при 87 милиона население, да имаш толкова малка и смешна икономика, наполовина колкото тази на 17 милионна Холандия.
77
0
 
0
 
! Отговори
НАТО преди 1 година
До Анонимен 89 Лошото тук е че че и Турция е в НАТО, а НАТО няма право да се меси при конфликт между негови членки!
76
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мустаците не се смеят да правят нещо против гърците защото просто не могат.За България да не говорим ,цуче.Една хапка
75
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сърбите в момента имат много по-силна армия от България и Хърватия
74
13
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ердо не може да нападне Гърция, не може да нападне и България , дори да иска, просто сме членки на НАТО :)) Ако се усмели да нападне, еми турците ще го ядат, да не се сърдят после на диктатора си :)) Едно е да нападнеш Сирия, друго е балканска държава, настава ад тогава :))
73
5
 
3
 
! Отговори
бай Даньо преди 1 година
А и тоя път когато германците кажат да спрем пред Солун да не ги слушаме...
72
4
 
11
 
! Отговори
бай Даньо преди 1 година
България е в чудесно положение да изтъргува неутралитета си в един конфликт между Турция и Гърция. А война рано или късно ще има.Нещата са прости след като набием канчето на сърбите в първо действие във второто може да сме на гръцка но може и на турска страна. Играем за Беломорието разбира се. Според мен с турците сме по добре защото честно разбирателство с гърците няма тоя филм в нашата история е игран 100 пъти-византийски императори който се задържат на трона с наш помощ ни забиват нож в гръб
71
3
 
9
 
! Отговори
Един Българин преди 1 година
Гърлежите са най-големите наглеци на света. Не симпатизирам на анадолците, но наглостта на гърлежите няма край. Какво значи докато са в НАТО няма да ги нападнат? Че те и 1974та бяха в НАТО пък направиха севрнокипърска турска република.
70
4
 
3
 
! Отговори
бай Даньо преди 1 година
Ако турците почват малаките ние да се стягаме да запукаваме сърбите че скоро не са яли бой от нас ...
69
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Екзодус Балканите особено България са интересни на кадъните, доколкото демографския срив, така и не се случва, иначе от доста време го говорят това :))) Един българин е равен на петима кадъни, така че е справедливо :)))
68
0
 
3
 
! Отговори
Екзодус преди 1 година
Последният абзац относно членуването на двете държави в НАТО и възпиращия ефект от това е алабализъм за наивници. Гърция подписа догово за взаимна защита с Франция и закупи от нея няколко фрегати, от своя страна Ердоган пък се въоръжава с най-доброто от Запада и Изтока. За Турция Балканите не са интересни, там времето работи за тях защото са по пътя на брутален демографски вакуум, много по-интересна е Егея и богатсвата й. Повече от ясно е, че имаме повод за война, чака се само точният момент.
67
2
 
9
 
! Отговори
ахъ преди 1 година
Турция няма да нападне Гърция, защото САЩ (вече с над 15 бази там) и Франция (обидена заради свиването на влиянието и в Африка) са зад Гърция. От друга страна, към настоящия момент, въпреки дълговете на Гърция се предоставя съвременно въоръжение-по-модерни танкове и самолети,(а Турция от години е санкционирана).Трябва да се отбележи обаче бойния опит на турската армия-успешно воюва на 4 фронта!(Азърбейджан, Сирия, Либия и Ирак) и благодарение на развитието на собствения ВПК са почти независими.
66
3
 
10
 
! Отговори
Хйх преди 1 година
Смятам че гърците си го просят като си мислят че някой от великите сили ще им помогне, мислят си че това е да просиш пари от Европа, но реалността е друга, да живеем да видим. Те и украинците си мислиха че ще надвият Русия но фактите са други
65
0
 
10
 
! Отговори
. преди 1 година
Територия се оспорва САМО с оръжие. Който допуска противното е наивник.
64
1
 
14
 
! Отговори
али преди 1 година
Това се представя като проблем на Турция, но реално е проблем на всички черноморски държави.... Ако териториалните води на островите в Егейско море станат 12 мили, от 6 както са международните споразумения. Тогава Черно море става езеро, защото егейско море става Гръцко море. т.е. никой няма да може да минава без съгласието на Гърция.. т.е. проблема не е между Гърция и Турця, а много по голям...
63
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Турция ако ни нападне, това значи ТСВ ------------- И кои са тия дето ще участват в ТСВ според теб??? Ако Турция влезе в Бг, не очаквам некой да се заинтересува ... Най-много Сърбите и до там
62
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 75Турция ако ни нападне, това значи ТСВ, ние не сме Украйна :)))
61
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За можене - може! Турция е реална сила на Балканите и в Европа! Огромна и добре въоръжена армия, с висок боен дух, за наше съжаление. Не знам дали имат теляци, но ако им дотрябват - нашите са насреща!