Нова Зеландия не "изравни кривата", а напълно подчини коронавируса

Оставяйки политиката настрана и Австралия пребори COVID-19
27 апр 2020 22:00, Нели Христова
88
Нова Зеландия не "изравни кривата", а напълно подчини коронавируса
Снимка: БГНЕС

Днес новините от Нова Зеландия са положителни. Премиерът Джасинда Ардърн обяви, че коронавирусът е победен, а на територията на страната няма масово и неустановено разпространение на вируса. След близо пет седмици на ограничения, новозеландците ще могат отново да карат сърф, да е се разхождат свободно из планините и да ловят риба. Някои магазини и ресторанти ще останат затворени, но въпреки това Ардърн бе категорична: "Спечелихме тази битка".

Още по темата

Но как Нова Зеландия успя да пребори вируса?

Далеч от брифингите на Доналд Тръмп със странни предложения, две държави решиха да предприемат по-категоричен подход в борбата с COVID-19. Вместо да се опитат да изравнят кривата, Нова Зеландия и Австралия предпочетоха напълно да подчинят вируса. От хиляди нови случаи през март, днес и двете страни регистрират едва шепа нови заболели, а целта им е само една - напълно да елиминират вируса от техните островни нации.

Лидерите на Нова Зеландия и Австралия са идеологически много различни - австралиецът Скот Морисън е консерватор, а Джасинда Ардърн е крайно лява. Но и двамата решават да се заемат с борбата с вируса по един и същи начин - като оставят политиката настрана и дадат шанс на експертите да диктуват правилата

"Това не е време за политика. Това е времето, в което трябва да погледнем данните и да вземем мерките, които имат най-голям смисъл", казва д-р Питър Колигън, лекар и професор по микробиология в Австралийския национален университет, който е работи и за СЗО, пред New York Times.

И двете държави имаха достатъчно време пред себе си - Австралия регистрира първия си случай на 25 януари, а Нова Зеландия - на 28 февруари. Но за разлика от Доналд Тръмп и много лидери в Европа, както Морисън, така и Ардърн, отговориха на идващата опасност с много по-голяма дързост и мрачни прогнози.

Австралия забрани полетите от Китай на 1 февруари и обяви заразата за пандемия на 27 февруари, две седмици преди СЗО да го направи. Още тогава вече се организираше щаб, който да препоръча какви действия да се вземат, а полевите болници бяха подготвени.

"Трябва да се борим, като започнем рано и твърдо", заяви премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн в началото на епидемията. По малко от месец след първия случай бе обявена пълна блокада на страната. Разбира се, не всичко мина без проблеми - хората първо се съпротивляваха, а след това се съобразяваха от части с наредбите на правителството, преди да осъзнаят, че е най-добре да му се доверят напълно. А за вярата у властите допринесе и това, че информацията, идваща от тях, бе последователна, а не хаотична.

Както Ардърн, така и Морисън се вслушаха напълно в съветите на експертите.

"Това е случай на политици, които просто не се пречкат, казва Иън Макей, вирусолог от университета в Куинсланд. - Успехът се дължи на поредица от събития, но може да се сведе до взимане на решения, базирани на експертиза.

А резултатите са неоспорими: Австралия и Нова Зеландия не просто са изравнили кривата, те я пресякоха. Австралия, нация от 25 милиона души, която предвиждаше 153 000 случая до Великден, е регистрирала общо 6 670 инфекции и 78 смъртни случая. Дневеният темп на растеж под 1%, като процентът на тествани на глава от населението е сред най-високите в света.

Статистиката в Нова Зеландия е подобна - под 1% са новите случаи на ден. Болните са 1456 души, а от тях активни са 365 души от нация, която е пет милиона. Жертвите са едва 17.

Двете страни се справят толкова добре, колкото Южна Корея и Тайван, които също успяха да овладеят ситуацията, поне за сега. Справят се дори по-добре от държави, които се смятат за победители в Европа, като Германия. А в основата на всичко това са учените - веднага щом Китай разпространи генетичния код на COVID-19, патолозите в лабораториите за обществено здраве започнаха да споделят планове за тестването на хората. Те бяха на предна позиция, а не политиците.

"Това означаваше, че можем да стартираме тестовете в по-разумен срок, отколкото навсякъде по света", каза д-р Колигън. Тогава правителството увеличи и бюджета, за да подкрепи страдащите работници и да увеличи здравния капацитет. Когато инфекциите започнаха да се покачват, много от лабораториите и болниците започнаха да наемат втория и третия кръг учени, за да помогнат.

Д-р Майкъл Бейкър, лекар и професор от Университета в Отаго в Уелингтън, е един от учените, които настояват за елиминиране на вируса, а не само за неговото потискане. Той твърди, че Нова Зеландия, островна държава с ограничен брой заболели, трябва да мисли за вируса повече като за епидемия от морбили, отколкото за епидемия от грип - той трябва да бъде унищожен напълно или само с малки изключения. 

На 23 март Джасинда Ардърн обявява, че целта на Нова Зеландия е да елиминира вируса, не да го подтисне. Разбира се, има и критици на тази теория, които твърдят, че това е невъзможно, тъй като има много случаи, които преминават без симптоматика. А властите в Австралия знаят, че сценарий без COVID-19 e "нирвана" освен ако 14-дневната карантина или забраната аз пътуване не остане поне докато се измисли ваксина.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До 28Английски колонии и имат английски паспорти и ги броят за английски ковид.
27
1
 
4
 
! Отговори
До 28 преди 4 години
Колко пък да са изолирани? И от двете нации хората са със сериозни финансови възможности и си пътуват по цял свят, но най-вече към Азия и Северна Америка.
26
5
 
10
 
! Отговори
fsdfsdf преди 4 години
Тези държави са друг свят, нямат граница с друга държава и там не е имало толкова приходящи като тука.
25
2
 
8
 
! Отговори
Иво преди 4 години
Това е вирусът на гледната точка. Зависи кой как го гледа. Има дето за 3 дена го морят и после даряват по всички меди, има държави дето няма умрели пък другъде с военни камиони ги извозват. Други пък в пикъ поискат полети, трети пък тотално нямат... Ха вари разбери
24
1
 
17
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 4 години
Истината е...една;имат...милиони оффце и млякото е натурал,не нашенски...ментак.Чиста природа и чиста храна,кви...вируси.Те са по Ню Йорк и Париж където са нагъчкани всички кат...сардели и няма...въздух.Назад към природата;това е истината.
23
4
 
25
 
! Отговори
До 31 преди 4 години
Не е това. Влез в сайта на новозеландското Министерство на здравеопазването и ще видиш как с намаляването на случаите започват да тестват все по-масово. Но там има стратегия и тя е ясна - да се открият максимално бързо новите случаи и да се изолират, за да не тръгне кривата отново нагоре.
22
21
 
9
 
! Отговори
Праведен преди 4 години
А,наште "експерти" - Радеффф, Нинова и сие, къде се изпокриха
21
5
 
11
 
! Отговори
Пенчо преди 4 години
Браво на тях!
20
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тия държави са изолирани и далечни острови.
19
5
 
29
 
! Отговори
Хахаха преди 4 години
Някой опита ли фурмите от арабските емирства ?
18
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нашите данни са приблизително като на НЗ и доста по-добри от тези на Австралия, не виждам какво толкова се хвалят. При това НЗ е остров - естествено изолиран от другите държави. Даже на латински остров е "изула" - изолиран.
17
1
 
7
 
! Отговори
Мама Росо преди 4 години
До 20А с Индия и Пакистан ли да се сравняваме ?Не е въпрос на пропаганда , просто е нормален човешкият стремеж към по добро.
16
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Подчинили трънки. Живеят 18 човека на квадратен километър, затворили са си границите. Като отворят границите Ковида ще отиде в големите градове.
15
12
 
19
 
! Отговори
Щерю преди 4 години
При нас има племе, което не спазва никаква дисциплина...
14
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Демек - като нас.
13
13
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тези постоянни хвалебствия в посока Германия, Швеция, Австралия и т.н. не са особено по-различни от руската пропаганда по времето на студената война. И понеже сме нация еталон за комплекси за малоценност им се връзваме и си мислим, че те са по-готини от нас, и че ние сме винаги догонващи.
12
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хич не вярвам на австралийците,имайки впредвид че там живеят над 1.5 мил.китайци,но щом казват...
11
18
 
5
 
! Отговори
изнервен преди 4 години
До 13. Глу.пак, всички в щаба са експерти. Това да не ти е щаба на армията.
10
5
 
12
 
! Отговори
Реалист преди 4 години
И кое точно в моя коментар не е вярно бе, отрицателните? Или за *** истината няма значение, дай му да плюе всичко?
9
7
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хората слушат съветите на експерти, ние слушаме щаб. Някой да е чувал за интелигентен шапкар?