Проф. Попов: Пандемията ще приключи с откриване на ефикасно лекарство срещу COVID-19

Чака се една ваксина срещу целия вирус, казва специалистът по инфекциозни болести
19 яну 2022 08:03, Елка Василева
175
Проф. Попов: Пандемията ще приключи с откриване на ефикасно лекарство срещу COVID-19
Снимка: архив, БГНЕС

"Ние сме в началото на петата вълна, като моите очаквания са в средата на февруари да достигнем пика. Имайки предвид бурния начин на разпространение на Омикрон, може да се достигне и до над 30 хиляди заразени на ден. Скритата заболеваемост е най-малко четири пъти по официалните данни.

Това не бива да създава предварителна паника у хората, защото всички тези ежедневно тиражирани цифри и данни създадоха у тях паника и депресия, което не бива да се подклажда и изтъква непрекъснато", каза пред БНР проф. Георги Попов, специалист по инфекциозни болести.

Още по темата

"Засега се справяме доста добре с поемане на болните. Омикрон се яви в периода на низходящото развитие на Делта варианта. Но засега покачването на заболеваемостта е плавно. Делта варианта почти е претопен, като има разлики в лечението на двата вируса. В "Софиямед" изследваме от кой вариант е болен пациента и това ни помага много в лечението.

Заболяването е стръмно покачващо се, но лечимо и смятам, че ще се справим с тази вълна", изтъкна още проф. Попов.
 
Сред най-ефективните медикаменти за лечение на COVID-19 са моноклоналните антитела, ремдесивир - в началото на болестта и при съответните показания за болния - най-вече при тези с придружаващи заболявания.

Видният инфекционист посочи, че и при Делта варианта, за разлика от Омикрон, много успешно за лечение се прилагат моноклоналните антитела. В „Софиямед“ с огромен успех това вече се извършва амбулаторно за пациентите и не се налага те да остават за болнично лечение. Вече около 30 такива пациенти успешно са излекувани в доболнични условия.

"Нещо, което се прави и в „Пирогов“. Колеги от провинцията казват, че имат медикаментите, но не могат да ги приложат, защото не знаят как...Но лечението с моноклонални антитела действа, те блокират вируса и терапията после е по-лека", допълни проф. Георги Попов.

Той допълни, че "вече са отхвърлени от медицината, от големите мултицентрови проучвания лекарства като хидроксихлорохин, няколко антигрипни препарати като ремантадин, както и някои антиретровирусни препарати, Ивермектинът е не съвсем отхвърлен. Според някои протоколи работи и продължава да се използва за лечение, включително и в развити държави, в САЩ също. В България направихме многоцентрови проучвания и установихме, че има ефект само, ако се приложи в първите два дни", каза проф. Петров.

По думите му в страната може временно да има недостиг на някои от медикаментите, но сега Министерство на здравеопазването много гъвкаво и бързо реагира на това.

"В България в рамките на общата доставка за страните членки на ЕС са доставени около 50 хиляди опаковки от двете нови лекарства срещу коронавируса - на „Пфайзер“ и на „Мерк“, но очакваме в най-кратки срокове да се изработи единен национален протокол за тяхното прилагане. Те са скъпи, най-вероятно ще могат да се изписват и от личните лекари в бъдеще, но за определен тип пациенти.

Ние с интерес наблюдаваме, че в държавите, в които вече се прилагат, има и определен скептицизъм", заяви лекарят.

В цялата картина на лечението на пациентите с коронавирус, особено във връзка с това те да не достигат до апаратна вентилация, проф. Попов изтъкна нещо много важно - да се гледа само на протокола за лечение, а да има индивидуален подход при лечението на всеки. "В това е силата на добрия лекар", каза проф. Попов.

По думите му в момента заразени с Омикрон са предимно млади хора, също и деца, като за няколко дни те се оправят. Лечението е предимно амбулаторно. Но тестовете в момента за Омикрон дават доста погрешна информация, предупреди лекарят.

Проф. Попов посочи също, че ако заразените достигнат 30 хиляди на ден, интензивните легла няма да са достатъчни. И проблемът ще е за възрастните и хронично болни, дори ваксинирани с две дози или вече преболедували възрастни хора - те ще бъдат засегнати от Омикрон. За момента интензивните легла са достатъчни за децата, като педиатрите ни са подготвени за Омикрон вълната.
 
"Моето виждане е, че хората ще се разболяват по няколко пъти, но колкото повече ги разтърсва, толкова по-зле е за организма.

Ваксините, макар че показаха, че не предпазват на 100%, все пак са вариант, като защита и при възрастните и при младите.

Но моето мнение е, че ваксината трябва да ни предпази от заболяване - такава ваксина за съжаление няма в момента. Тези, които се намират на пазара, се компрометираха.

И това е така, защото наличните в света ваксини не са срещу целия щам на коронавируса. Наличните в България са създадени срещу Уханския вариант. Говори се, че има създадена нова ваксина на „Модерна“ и „Пфайзер“ срещу Омикрон, но тя все още не е достигнала в България.

Затова аз се надявам в скоро време да бъдат създадени друг тип ваксини, по класическия метод, дълготрайни ваксини, мултифакторни, които с една инжекция ще ни пазят изцяло от настоящите и бъдещите варианти на коронавируса. Такива са ваксините в Китай.

Работи се активно в тази посока в света. Става дума за съвместна разработка на австрийска и френска фирми - ваксина срещу цялостния вирус. Има дори одобрение от ЕМА. Затова, който се колебае, нека да изчака. Това е ваксина, разработена по класическите методи, утвърдени отпреди 100 години.

Другият голям проблем е да се открие достатъчно ефективно лекарство срещу коронавируса. Когато то се открие, тогава ще победим вируса, не когато имаме ваксини и дори моноклонални антитела", категоричен е проф. Георги Попов.

Проф. Попов очаква пандемията да отмине, защото като всеки вирус и този ще мутира достатъчно и дори да е изкуствено създаден, в едни момент ще отслабне и ще се самоунищожи или ще стане ендемичен вирус.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


175
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
112
6
 
0
 
! Отговори
Оня преди 2 години
До Анонимното Зщо си биете задължителните тогава? Усещам някакво противоречие... иначе за преболедуването ... един приятел го преболедува веднъж но за съжаление втория път не успя така че ... precenqite си
111
6
 
0
 
! Отговори
до 128 преди 2 години
Според хомеопатите ако едно вещество се разреди много пъти придобива по голям ефект.Е,то така и кръчмарите казват-разреденото уйски било по добро от неразреденото.Ама аз не съм съгласен.Опитвал съм го и по двата начина и разреденото не ми харесва!
110
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сметките и храната тази година набързо ще изтикат пландемията и факсините на заден план. Освен ако не измислят купони за ток, газ, вода, и храна и да ги свържат с ваксини. 2 в 1...
109
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен134 Трролски лакърдии :)
108
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много от моите колеги са ваксинирани. Иначе ако ги слушаш са върли антиваксъри.На думи никога няма да се ваксинират.Но в един момент започнаха да искат сертификати.И случайно ми попадна папката съсъсертификатите.И истината лъсна-най върлите антиваксъри-даже и с бустерна доза!Иначе се фръцкат напред-назад-ей тъй антитела имали.От небето им паднали според тях.По някое време ме занасяха,че само аз съм щял да работя,защото само аз съм се ваксинирал.Поне разбрах с какви хора работя!
107
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Оня Програмиста ми говори за обиди и злоба :) Прочетете си коментарите :) Сега новата опорка - че сме ваксинирани. Всъщност сме ваксинирани с всички ваксини от задължителните :), затова не е правилно да ни наричате антиваксъри :) и сме против да ни принуждавате да участваме в медицински експерименти. Вие участвайте, аз не съм против за Вас. Животът е много важен даже, нормален човек не би написал "животец", но и качеството на живота е много важно. Аз го преболедувах и няма да ме уплашите с линей
106
2
 
2
 
! Отговори
Оня преди 2 години
До Анонимния .. той си знае кой.Сега чак осъзнах.. ти си от онези които са мега против и анти но всъщност са ваксинирани хахахаах защото ...нали лаенето си е лаене ама животеца си е важен как ;) хахах смешна работа
105
3
 
2
 
! Отговори
Оня преди 2 години
Давай Анонимнико, мятай злоба :) покажи какви сте наистина. урочасай ме ако искаш но си знаеш че съм прав :) независимо каква ти е мотивацията съм сигурен че далеч не си толкова смел когато си сам и чуваш линейките ;)
104
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това е нивото на трроловете - само обиди. От позицията на хора, които не могат да си намерят друга работа, освен да продават съвестта си евтино, преценяват доценти, професори, лекари :)
103
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Умрелите от КОВИД са не повече от 1/3 от умрелите С Ковид. Междувременно имаме увеличение на броя умрели на година от други заболявания с 64 000 за последните 2г заради спирането на планови операции, спиране на приеми по болници, страха на хората да ходят на лекар да не би случайно да хванат чумата. Това обаче не ни интересува. Важно е че ако са умрели за 2г около 8-10 хиляди от пневмония (което е малко повече от грип 6-7 хиляди) трябва да се заключим и да оставим хората с други проблеми да ***
102
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
То лекарства има. Първо попитайте ветеринарните лекари. Те ще ви кажат как се казва. После попитайте класическите хомеопати - те ще ви изброят поне 5, които най-често покриват симптомите. Ама хем са ефективни, хем са много евтини, хем без странични ефекти. Няма далавера.
101
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трролът даже не знае, че е доцент Мангъров :) Понеже са свикнали да го пишат само в обидни варианти, никога с академичната му длъжност :)
100
8
 
3
 
! Отговори
Оня преди 2 години
Той и Мангъров е професор ама ...
99
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трролът не разбрал, че проф. Кимрон не е от 15-ти век, а наш съвременник :) Така е, когато се работи с опорки - кажат ти нещо ново, ти си пишеш обичайното :)
98
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хаха то от сумати години се мъчат с лекарството против корона, ама нали се сещате че корона вирусите могат да си живеят в симбиоза с хората и животните. Та лекарството явно ще спомага за намаляване на хората тежащи на пенсионните фондове.
97
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тоест да разбираме, че Август 2020-та е приключила пандемията. Може да видите резултатите от проведените тестове на Хювемек (ивермектин) в България и одобрението на лекарството за лечение на КОВИД. Нормализира инфекциозните маркери в белите дробове започващо от 3-тия ден, лечението е 14 дни. Може да се изписват и кортикостероиди. Естествено не е 100% панацея но над 90% от хората оздравяват много бързо след започване на лечението (3-4 дни) за средно тежки и тежки случаи. Проф Попов какво правим ?
96
8
 
4
 
! Отговори
Оня преди 2 години
Невероятна е наглостта и безотговорността на хора които си мислят че техните решения влияят само на тях а косвено вредят на всички. Но балона ще се спука и язък за похабената греяна ракия. Връщайте се обрато в 15 век ама да не забравите да оставите всичко измислено от тази така мразена и лъжовна нАука нали ;)
95
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Невероятна е наглостта на организаторите и поддържащите истерията да обвиняват другите за нея. Всеки има глава на раменете си и е време да се замисли за какво му е дадена. Всички "мерки", протоколи и "ваксини" се провалиха, както много добре е описал проф. Ехуд Кимрон в отвореното си писмо към израелското МЗ. Това са учените и науката. Другото са политиците, купените от тях бюрократи сред лекарите и обикновените трролове.
94
7
 
2
 
! Отговори
Оня преди 2 години
До 122 хаха няма какво да коментирам :) стискам палци да навредите на колкото се може по-малко хора. А иначе да предпочитам да вярвам на науката и доказаните факти а не да фърлям боб или каквото съседката Пена ми каза дето чула от на брат си леля му че един ваксиниран бил зле .. май ама май не бил .. абе незнам. Оправяйте се wseki sam si precenq. Дано някой ден да имате очи да си признаете грешката като дойдете с нас*ани ***.
93
3
 
9
 
! Отговори
11 преди 2 години
Лекарство има и то се нарича хинин, аналгин-хинин. И ракия, греяна ракия.