Ердоган слага ръка и върху Централната банка

Той обаче само отлага неизбежното фиаско
13 юли 2018 13:30, Елка Василева
103
Ердоган слага ръка и върху Централната банка
Реджеп Ердоган. Снимка: архив, Reuters

Отсега нататък Ердоган ще има по-силно влияние върху Централната банка. А новият финансов министър на Турция е негов зет. "Ердоган подсилва своята лична власт за сметка на институциите", казват експерти.

В понеделник турската лира преживя два удара. И то в рамките на няколко часа. Първо тя понижи стойността си с 3,5%, след като Ердоган изненадващо назначи своя зет за бъдещ министър на финансите, пише Дойче веле.

Същевременно стана ясно, че бившият вицепремиер Мехмет Шимшек, който минава за пазарно ориентирана личност, вече няма да е член на правителството. "В новото правителство на Ердоган не се виждат пазарно ориентирани сили. Вместо това в кабинета цари шуробаджанащина. А това е лош сигнал", казва валутната експертка от "Комерцбанк" Антие Префке.

Инвеститорите са загрижени

Назначаването на зетя на Ердоган за финансов министър е израз и на ясно изразената воля на президента да постави под своя контрол една досега независима институция - Централната банка на Турция. Още преди няколко дни Ердоган заяви, че в бъдеще иска да оказва по-голямо влияние върху Централната банка. А само няколко часа след като положи клетва като президент, подписа декрет, съгласно който държавният глава еднолично ще назначава председателя и зам.-председателя на Централната банка.

"Ето, че опасенията, които се надигнаха след неуспешния опит за преврат, сега стават реалност", казва икономистът от "Юниън Инвестмънт" Маурисио Варгас. "Ердоган подсилва своята лична власт за сметка на турските институции, а това развитие плаши инвеститорите на капиталовите пазари", добавя експертът.

Инвеститорите в турския пазар за ценни книжа дръпнаха аварийната спирачка и курсовете на акциите тръгнаха стремглаво надолу. И турската лира отдавна се бори с един сериозен проблем: тя загуби значително от стойността си спрямо другите валути.

Сега в обменните бюра човек трябва да плати 5,70 турски лири за едно евро. Само преди година обменният курс беше 4 към 1. А през 2013 година хората плащаха по 2,50 турски лири за едно евро. Затова и много предприемачи са изправени пред сериозни проблеми. Слабата турска лира усложнява ситуацията на много фирми, които имат дългове в чужда валута. Много от тях понастоящем се опитват да преструктурират дълговете си.

Турското население също страда: слабата турска лира оскъпява вноса в Турция, което от своя страна води до покачване на цените. Инфлацията в страната галопира. През юни тя достигна 15%. И турците го забелязват по изтънелия си портфейл.

Отлагането на проблема не е решение

При подобна ситуация би трябвало Централната банка да се намеси категорично. И тя го стори. През юни банката повиши лихвите от 16,5% на 17,75%. Тези наложителни мерки на икономистите обаче са трън в очите на Ердоган. Той иска ниски лихви, за да поддържа свиващата се икономика. Затова турският президент обяви намеренията си за по-силно влияние върху Централната банка и вече предприема първи стъпки, за да затвърди това свое влияние.

Наблюдателите смятат, че независимо от силното си влияние върху Централната банка Ердоган само отлага неизбежното фиаско. Проблемите, които ще станат видими много скоро, ще бъдат много по-големи от сегашните, казват те.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
3
 
10
 
! Отговори
привет от Германия преди 5 години
До ТурчинаТурция и Османска Империя е едно и също! Ако не си съгласен с това, то тогава не трябва да виниш нито един жив турчин за османско робство!.............................................Не че ти се присмивам , но бих направил една корекция -Турците и по времето на Османската империя и сега са едни и същи като хора и ДНК показатели ! Но Османската империя и Турция не са едно и също ! През Османската империя законите са били други ,а сега при Турция законите са съвсем други !
68
9
 
5
 
! Отговори
Турчина преди 5 години
До 69Трудно е на някои късогледи хора да обясниш някои неща, които се виждат с поглед в далечина, но все пак ще се опитам. Това че американските банки през 1944 се преименуваха на МВФ не означава, че извършваха нещо различно преди да се съберат под името МВФ. Турция и Османска Империя е едно и също! Ако не си съгласен с това, то тогава не трябва да виниш нито един жив турчин за османско робство!
67
8
 
6
 
! Отговори
привет от Германия преди 5 години
Сега в обменните бюра човек трябва да плати 5,70 турски лири за едно евро...................................................Може би станах банален , но пак казвам на живеещите в турската *** -вземете в ръцете си лист и химикал , напишете днес колко е курса лира-евро , напишете също така цените на основните храни ! Не след дълго, а само след 1 седмица пак ще коментираме ! Нали знаете ,че аз рядко греша ! Ако грешах често сега нямаше да съм в Германия ,а щях да съм в Турция , Бг. или Русия
66
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ТурчинаПрез 1854 Турция взема заем от МВФ точно след 100 години Аднан Мендерес връща заемите и гони МВФ.___________Пич не че ти се присмивам, ама 1854 година нито е имало Турция нито МВФ :)
65
2
 
8
 
! Отговори
Оф преди 5 години
400 милиарда дълг в момента,резерв-80.Лихва 17.9 %.Сега за месец ще изпапат 3те милиарда от Европа за бежанците и... айкюто им ще продължи да се покачва ежедневно.
64
8
 
8
 
! Отговори
привет от Германия преди 5 години
До ТурчинаАми точно така е ! Трябва да знаеш на кого да се молиш и кого да гониш ! Щом турците са изгонили МВФ значи нищо хубаво не ги чака ! Прости религиозни хора са и си внушават ,че като се наведат 5 пъти върху килимчето Аллах ще им помогне ,а не могат да осъзнаят ,че щом са стигнали до положение да просят пари от МВФ не трябва да се противопоставят ,а трябва да работят в синхрон с МВФ !
63
3
 
11
 
! Отговори
Султана преди 5 години
Зетя ще оправи икономиката на Турция.Така каза дъщерята!Утре Унуката-министър на външните работи! Икономистите да го дуфат!
62
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Е той върна заема към МВФ, но реално взима заеми от другаде, които не връща, а те се трупат.То да не е само МВФ на този свят?Виж в ютуб има турски финансисти говорят по темата. Турция е много задлъжняла и много зле.
61
11
 
8
 
! Отговори
Турчина преди 5 години
През 1854 Турция взема заем от МВФ точно след 100 години Аднан Мендерес връща заемите и гони МВФ. Не след дълго го сполетява преврат през 1960 го обесват, а 1961 пак Турция се дупи на МВФ и така до 2013. Ердоган връща заемите и гони МВФ през 2013 и същата година почват протестите в Гези за свляне на правителството. Изведнъж става диктатор.Следва опита за преврат и сега изкуствена икономическа дестабилизация на Турция. Гърция, която едвам плаща пенсии и заплати е с по-висок рейтинг от Турция???
60
2
 
8
 
! Отговори
! преди 5 години
До 999Ма те мноооооого хитри бе, изнасят евтино и внасят скъпо. Най-великия разбирач на икономическите принципи е кандидат султана, да продължават по същия начин и скоро ще станат като Венецуела, и там има един такъв голям икономист.
59
2
 
8
 
! Отговори
Орфей преди 5 години
До АнонименЕ да де, Ердоган взе властта преди десетина години, и хората обедняха 3 пъти. Явно ги кефи, нека да гласуват пак за него, само да не се оплакват после.
58
2
 
10
 
! Отговори
Орфей преди 5 години
Религиозните хора са прости, а на прости хор не бива да им се дава власт. Турците много хубаво ще го запомнят това правило!
57
3
 
10
 
! Отговори
привет от Германия преди 5 години
Аз казах ли ви бе ! Когато султана вземе едноличната власт , вие живеещите в турската *** си вземете един лист и един химикал и пишете всеки ден колко е инфлацията ! Палячовци , радват се ,че диктатор и ислямски фанатик като Ердоган взима пълната власт в Турция ! На това могат да се радват само враговете на турския народ , но в никакъв случай приятелите на турския народ !
56
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Заплатите и пенсиите бяха добри преди инфлацията.Все пак едно е да взимаш 2500 лв. заплата когато лирата е 1:1 с лева, а друго е да взимаш същата заплата, когато лирата вече е само 0,33 лв.Т. е. само за 10 години стандарта им падна 3 пъти.
55
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Навсякъде "централните банки" са частни. Това важи за целият свят. И в Русия е частна.
54
2
 
14
 
! Отговори
Е преди 5 години
Според последните икономически данни има само 5 държави с по-голяма инфлация и банкова лихва от Турция.Това са Аржентина,Венецуела,Бангладеш,Хаити и Суринам!Честито на печелившите!
53
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Скоро и Турция ще катастрофира здраво и ще се чудим вече да спираме пълчищата турци-бежанци, дето ще минават границата на път за родата в Германия.
52
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДО 999 Е, ПОСМАЛИ МАН-ГО! ИМАМ ПРИЯТЕЛ ОТ СТУДЕНТСКИТЕ ГОДИНИ, КОЙТО ОТИДЕ В ТУРЦИЯ. ОТ ГОДИНИ Е НАЧАЛНИК НА СЛУЖБА ВЪВ ВиК В ГОЛЯМ ГРАД. ЗАПЛАТАТА МУ Е 4000 ЛИРИ.
51
0
 
17
 
! Отговори
Мустафа преди 5 години
Сигурен съм,че Зетя е най-умния,достоен и образован икономист в цяла Турция!
50
1
 
3
 
! Отговори
ZULU преди 5 години
До 999-Mnogo lokumi raztegas bre komsi v bg horata ne sa tolkova negramotni kakto si mislis.May sa ti podhirlili i na teb nakoy drug kokal za se fukas po bg forumite.Predi avtobusite baha pilni s pitnitsi pa se gonat muhite v ofiste na nasite avtogari v nay skoro vreme ste vi udari edna oste po yaka inflatsiya i togava ste yadete samo makaroni i spageti.