СЗО: Българите трябва да доплащат значителни суми за здраве

Това ограничава достъпа им до услуги или основни нужди
19 юли 2022 17:00, Нели Христова
33
СЗО: Българите трябва да доплащат значителни суми за здраве
Снимка: БГНЕС

Данните в доклад на Европейския клон на Световната здравна организация, оповестен днес в Народното събрание, сочат, че през 2018 г. 1 от 5 домакинства е направило плащания от джоба си, които надвишават капацитета му за разходи за здравеопазване с поне 40%.

Значителните суми, които пациентите в България са принудени да заплащат от джоба си, ограничава достъпа на населението до здравеопазване, предаде OFFNews.

Това може да означава, че в подобна ситуация едно домакинство вече не може да си позволи да посреща други основни нужди като храна, жилище и електричество.

Хората, които плащат от джоба си за амбулаторни лекарства, са основният двигател на т. нар. "катастрофални" разходи за здравеопазване в България. Този вид разходи засягат най-бедните домакинства, възрастните хора и хората, живеещи в селските райони, и се увеличават с течение на времето, отбелязва новият доклад „Могат ли хората да си позволят да плащат за здравеопазване? Нови доказателства за финансовата защита в България”.

Въпреки че страната е постигнала напредък в някои области, плащанията от джоба представляват 39% от разходите за здравеопазване през 2019 г., далеч над средното за Европейския съюз (ЕС) от 21%, се казва в документа.

„Силната зависимост на България от доплащането за здравеопазване е предизвикателство за универсалното здравно покритие – идеята, че всеки трябва да може да използва качествени здравни услуги, без да изпитва финансови затруднения“, каза Тамаш Еветовиц, ръководител на офиса на СЗО в Барселона за финансиране на здравни системи. - „Докладът препоръчва страната да се съсредоточи върху начините, с които може да гарантира, че Националната здравноосигурителна каса покрива цялото население и че прави изключения за хора, които не могат да си позволят да доплащат за лекарства и други здравни услуги“, допълва той.

„България предприе конкретни стъпки за подобряване на достъпа до здравеопазване и намаляване на финансовите затруднения за хората, ползващи здравни услуги, но остават значителни пропуски в здравното покритие, особено за домакинствата с ниски доходи“, каза Антония Димова, декан на Факултета по обществено здраве в Медицински университет-Варна и водещ автор на доклада.

Пропуски в покритието

Реформите, въведени през последните 10 години, разшириха обхвата на здравните помощи, предоставяни от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и имаха за цел да повишат нивото на финансиране от държавния бюджет за НЗОК. Въпреки тези постижения, докладът обръща внимание на продължаващите пропуски в здравното покритие.

Близо 15% от населението не е осигурено и има достъп само до няколко публично финансирани здравни услуги. Само хората, които плащат здравноосигурителни вноски, имат достъп до обезщетения от НЗОК. Правителството поема здравното осигуряване само на живеещите в крайна бедност, в резултат на това много хора с ниски доходи са длъжни да плащат вноски, но не могат да си го позволят.

Доплащанията са особено тежки за амбулаторни рецепти, няма изключения от доплащането за много лекарства и няма общ таван на доплащанията. Това е особено вредно, защото хората трябва да плащат част от цената на лечението в България чрез процентно доплащане, а цените на лекарствата са високи в сравнение с други страни от ЕС.

Достъп до здравеопазване за всички

За подобряване на достъпа до здравеопазване и финансова защита политиките трябва да се съсредоточат върху намирането на начини НЗОК да обхване цялото население. Докладът на СЗО подчертава, че санкционирането на хора, които не могат да си позволят да плащат здравноосигурителни вноски, чрез ограничаване на достъпа им до здравни грижи, подкопава напредъка към универсално здравно покритие.

Какви са препоръките на СЗО

- да се гарантира, че НЗОК "покрива" лица, живеещи под прага на бедността, които към момента нямат право на социално подпомагане;

- да се освободят по-бедните домакинства и хората с хронични заболявания от доплащане и да се замени процентното доплащане за амбулаторни лекарства с например малка такса за рецепта;

- да се намалят на цените на лекарствата и да се увеличи на бюджетът за здравеопазване, тъй като публичните разходи за здравеопазване в България все още са ниски, в сравнение с повечето страни от ЕС – 4% от БВП през 2019 г. при средно за ЕС 6%.

СЗО подкрепя страните в преминаването към универсално здравно покритие

Финансовата защита е централна за универсалното здравно покритие, което е в основата на Европейската работна програма, стратегическата рамка на СЗО/Европа. Чрез Службата на СЗО в Барселона за финансиране на здравни системи, СЗО/Европа наблюдава финансовата защита – осигурен достъп до здравеопазване – в над 40 държави.

Финансовата защита е показател за Целите за устойчиво развитие и част от Европейския стълб на социалните права. Офисът на СЗО в Барселона също така предоставя персонализирана техническа помощ на страните за намаляване на незадоволените нужди и финансови затруднения чрез идентифициране и отстраняване на пропуски в покритието.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
2
 
! Отговори
Смях! преди 1 година
НИКОГА ! ! !
28
0
 
8
 
! Отговори
Някоя преди 1 година
Ако някой ми каже,че безработен,без обезщетение,без доход!!!а трябва.да си плаща.здравната осигуровка,с пари които евентуално е откраднал?и мисли,че това е нормално!!!И нито един политик,депутат,социолог или лалайка по всяка тв програма,никой никога не каза нищо по този въпрос.И това ако не е дискриминация и геноцид,какво ли е?
27
0
 
3
 
! Отговори
fact преди 1 година
кво ше ги дундуркаш?Зимай им парите и ги убивай. геноцида продължава
26
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ГЕРБ въобще не са изчегъртани. Продължават да държат и Съда и Прокуратурата, както и голяма част от Болниците.
25
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Опитаха се момчетата да се изправят срещу Мафията, но бързо бързо им отрязаха главите.
24
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кой каквото иска да казва и да мисли. В българия НЯМА здравеОпазване. Има основно алчни медици (останали малко кадърни), има единствено ежеминутно източване на някаква каса (създадена само за това), отношение за което искаш да убиваш (после се сърдят, че ги бият). Казвам го от позицията на многократно потърпевш, моето семейство и приятели. ВСИЧКО ЗА ТЯХ Е ПАРИ. ДРУГО НЯМА!
23
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За последните 6 години, двучленното ми семейство е платило за здраве около 60 хиляди лева. При соца за същите неща щяхме да платим около 60 лева в аптеките.
22
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За какво ни е здравеопазване?! Нали го имахме и се отказахме от него през 1989 година. Заменихме го за банани и тоалетна хартия.
21
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Явно и Европата се е хванала за главата от нашто здравеопазване което го направихме по техен модел но само от страната на плащане и унищожихме ъова което нсистина беше здравеопазвсне
20
1
 
2
 
! Отговори
Само правилната преди 1 година
молекула, навреме болния лекува.
19
2
 
9
 
! Отговори
С ваксина гербулина преди 1 година
мноого българи заминаха...
18
1
 
16
 
! Отговори
123 преди 1 година
Че ние нямаме здравеопазване. Само плащаме задължително за него. Личният "лекар" хвърля на боб, една диагноза не може да постави. Все едно на врачка си отишъл....
17
0
 
9
 
! Отговори
морски преди 1 година
Всичко започва и за жалост свършва със Спешна помощ.Нашенеца недочакал Линейка, често отива на Оня свят!
16
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако не бяха сътворили Ковид ... и препрочитайки Тодор Живков, със същите пари можеше да имаме безплатно здравеопазване за всички, макар и не толкова "високотехнологично", с електронни рецепти и здравни досиета.
15
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
12, ' В болница съм влизал три пъти през целият си живот' --- ще ти се наложи още един път към края на него живот
14
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вън от тази фашистка частна организация !
13
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това е т.нар. здравна реформа. Спусната и въведена при Костов. Но и никой след него не я промени съществено. Само в посока "плащай повече, получавай по-малко". В момента не може да се говори за здравеопазване в БГ. Хората са оставени на кучетата. Грижи получава избрана шепа хора, които уж избираме...
12
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да пази Бог мен семейството ми и такива като мен от доктори. По времето на недоносеният соц както го нарече другарят Тодор Живков ни лекуваха безплатно. Лекарствата в аптеките бяха стотинки. В болница съм влизал три пъти през целият си живот. Докато не ме излекуваха не ме изписваха. След като болниците станаха Търговски дружества като влезнеш в болница докторите гледат на вас като на портфейл. Ако имате нужда от операция си плащате въпреки че си внасяте здравните осигуровки. Капитализъма е това.
11
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Доплащат суми и после ги изкарват с краката напред. С един удар два заека.
10
3
 
15
 
! Отговори
Йосарян преди 1 година
СЗО да се тревожи за здравето ти е все едно човекоядец да се притесни че изглеждаш много отслабнал