СУ зае престижно място в две международни класации

Измерва се качеството, преподаватели, научна дейност
Обновена: 17 окт 2017 19:29 | 17 окт 2017 19:23, Анисия Иванова
23
СУ зае престижно място в две международни класации
Архив: Булфото

Софийският университет "Св. Климент Охридски" е сред най-добрите висши училища в две международни класации, съобщиха от висшето училище.

Софийският университет запазва мястото си сред най-добрите университети в оповестените класации на CWUR /Center for World University Rankings/ за 2017 година и на QS EECA Region University Rankings за 2018 година.

СУ е сред най-добрите 3,1 процента в класацията на университети на Center for World University Rankings за 2017 година. Софийският университет заема 856-то място сред оценените през тази година 27 770 висши училища.

Класацията измерва качеството на образование и подготовката на студентите, престижа на преподавателския състав и качеството на изследователската им работа, без да разчита на информация от данни, предоставени от университетите.

За оценяване на първите 1000 университета в света класацията на Center for World University Rankings използва осем индикатора, сред които са качеството на образованието, реализацията на възпитаниците, качеството на преподавателския състав, публикациите на преподавателите в престижни научни списания, броят на изследователските разработки във влиятелни списания, броят на високо цитираните изследователски разработки, цялостното влияние, измерено чрез университетски h-индекс, както и броят на патентите според международния патентен архив.

Софийският университет е класиран и на 47-мо място в класацията на висши училища от Източна Европа и Централна Азия QS University Rankings: EECA за 2018 година. Университетът е сред най-добрите 1,6 процента от 2900-те висши училища в региона.

Класациите на QS EECA Region University Rankings се публикуват от 2014 г. Методът запазва основните показатели на глобалната класация QS University Rankings - академична репутация, репутация сред работодателите и отношението преподавателски състав/ студенти, индексирани публикации на преподаватели, web импакт, цитирания на брой публикации, качество на преподавателския състав, чуждестранни преподаватели и чуждестранни студенти, посочват от СУ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
3
 
6
 
! Отговори
Браво на СУ! преди 6 години
Тогава защо да се дава такава функция на излишната хранилка за хрантутници БАН -да се преустрои в университет, който да подготвя магистри и докторанти?СУ успешно се справя с това, както и останалите висши училища.От близо 8 000 служители на БАН, по-малко от 3 000 са на научни длъжности, но едва около 10% от тях имат качества на учени. Към тях могат да се добавят около стотина обикновени специалисти, също знаещи и талантливи, но без протекции. Всичко останало е шуробаджанащина и помощни кадри.