Годината започна, много университети - пустеят

Над 40% от местата за първокурсници са незаети
23 окт 2017 08:32, Александър Попов
131
Годината започна, много университети - пустеят
Снимка: Булфото

Независимо че академичната година започна за повечето университети, над 40% от местата за първокурсници в родните държавни и частни вузове все още стоят празни. Това сочи справка на просветното министерство за реализирания план-прием към края на септември, цитирана от "Сега".

Доста по-сериозно е положението при частните вузове - цели 62% от местата са незаети, докато при държавните висши училища картината може да се доближи до миналогодишната - до момента там отпуснатият капацитет е запълнен 81.6% - близо 5% по-малко от миналата година.

От МОН посочват, че данните са само ориентировъчни, тъй като на много места предстои приемането на студенти за степен "магистър след бакалавър". Все пак и сега се забелязват най-силно затруднените университети, което говори и за слабия интерес към важни специалности за икономиката ни като инженерни науки, математика, педагогика на обучението и др.

Тази година местата за държавно субсидирани студенти намаляха с 8%, или с близо 4000. По държавна поръчка бяха отпуснати 45 679 места. За сметка на орязания държавен прием платеното обучение беше увеличено от 8784 на 12 хиляди първокурсници. За частните вузове местата тази година са 16 159 при 16 373 преди година.

По предварителни данни броят на приетите за 2017/18 г. студенти е 43 550 души общо в държавни и частни университети, което е 58.9% от план-приема, или 41% от местата все още не са запълнени. В държавните вузове засега са приети 37 275 първокурсници, което е 81.6% от утвърдения прием. При частните университети картината е доста тревожна - 6275 приети студенти, или едва 38.83% изпълнение на приема.

Осем от 37-те държавни университета са "отличници", изпълнили на 100% приема си. Това са главно специализирани висши училища - Академията на МВР, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство, Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", Военната академия "Г. Ст. Раковски", Националната спортна академия, Медицинският университет във Варна, както и Икономическият университет - Варна и Стопанската академия в Свищов.

Към тази група могат да се отличат още Великотърновският университет (97% реализиран прием), медицинските университети в Плевен (96%), Пловдив (99%) и София (93%), НАТФИЗ (98%), Пловдивският у-т (93%), УниБИТ (93%), Софийският университет (89.9%) и др.

Три от държавните университети, подготвящи специализирани кадри, особено нужни за икономиката ни - като инженери, металурзи, архитекти и др., - засега не са успели да запълнят дори наполовина отпуснатите им бройки. Най-зле е положението в Техническия университет - Габрово. Въпреки че т.г. местата за студенти по държавна поръчка там бяха намалени с 67 (от 997 на 930), вузът към момента е успял да привлече едва 25 души - доста странно, имайки предвид, че миналата година той успя да изпълни план-приема си на 96%.
Студенти все още търси УАСГ - засега там са записани 547 първокурсници, което е едва 56% реализиран прием. Малко "по-добре" е положението във Висшето строително училище "Л. Каравелов", където засега приемът е оползотворен на близо 60%. Няма особен наплив и за Минно-геоложкия университет, в който засега са започнали да учат 395 души (62%) при възможност за 679 души. УНСС засега е със 77% изпълнен прием - а миналата година бе запълнил всички бройки.

От МОН все още не са събрали окончателни данни за приема по професионални направления. Просветният министър Красимир Вълчев обаче коментира, че засега е известно, че само 4 от 36-те направления, обявени от кабинета за приоритетни и съответно получаващи повече средства, са успели да запълнят отпуснатите им квоти на 100%. Това са теория и управление на образованието, военно дело, теория на изкуствата и ветеринарна медицина (изненада за експертите). Във всички останали 32 приоритетни направления, сред които математика, аграрни и инженерни науки, металургия, транспорт, електротехника и т.н., вероятно ще се обучават по-малко студенти, отколкото миналата година.

От МОН тепърва ще анализират резултатите, но вече обмислят провеждане на информационна кампания за популяризиране на важните специалности, за които няма кандидати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


131
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аз пък уча право трета година в СУ и мога да кажа, че някои преподаватели късат напълно умишлено, защото печелят от това. Да не говорим, че организацията е на много ниско ниво - винаги нещо се променя в последния момент и само някои хора разбират за това. Вместо да учим чужд език, ни карат да записваме разни спортове, които са задължителни, въпреки че базите са в окаяно състояние. И едва ли не, не можеш да завършиш, ако не си взел часовете по спорт. А иначе имат един куп изисквания.
89
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По радиото слушах една история как тукашен професор къса един кандидат-студент на изпит и онзи виждайки, че в България не може да влезе, отива да кандидатства в Англия - Кеймбридж. И там го приемат и той завършва с отличие и праща едно писмо на "професора" в България дето го е скъсал на изпита, и "професора" му отговаря, че в Англия стандарта на образование бил по-нисък от този в България (!!!).
88
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Където и да си завършил в България, значение има само в коя партия са роднините ти. Мнозина връзкари първо ги уреждат на работа, а после от зор ги карат да 'вземат' някоя диплома. Ако се направи детайлно проучване на всеки държавен служител и се сравни с кандидатите, които са били отхвърлени заради него/нея, ще видите, че 90% от отхвърлените са били по-образовани и по-кадърни. Никой да не се чуди защо младите бягат панически оттук, както и защо завършилите на запад не се връщат.
87
5
 
19
 
! Отговори
Dies Irae преди 6 години
Да не говорим, че масово преподавателите са без 1 ден трудов стаж по специалността която преподават и говорят само сухи теории от преди 50-60 години, нямащи никаква връзка със сегашното състояние на светът, развитието, технологиите и науките. Трябва да се изчистят всички бивши БКП-та от университетите, да влязат млади преподаватели с поне 5 години трудов стаж по специалността, за да започнат да се развиват нещата
86
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
У нашето фирма аз имам вишу, ама немам връзки, а тези дето са нагоре по етажите немат вишу, ама имат връзки и после си изкарват вишу, обикновенно в УНСС, и после вече имат и вишу.Та мисълта ми е, че връзките са по-важни, за жалост.
85
4
 
12
 
! Отговори
Dies Irae преди 6 години
Поредното доказателство, че университетите трябва да се съкратят с много! Оставете по 2 в София и Пловдив и Варна. По 1 в следващите 4 големи града и всеки университет да е специализиран в нещо и само в това, а не както сега технически университет пуснали и икономически и правни специалности! Няма как дипломите да са с висока стойност след като на всички ни е ясно, че свободните места са повече от кандидат студентите и, че дори и с 2 се влиза. Нормално е 25-30% да стават студенти, а не 100%
84
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За протокола - завърших право в СУ и после изкарах право в Англия и 2 магистратури там. Всички кандидат-студенти получаваха предварително одобрение от контролиращия им орган дали въобще стават интелектуално да учат тази специалност. Така държавата им контролира не само какви студенти се записват, ами и бройката на нужните специалисти. На острова, само когато разберат, че си завършил някакво образование, и вече те гледат с уважение. За разлика от нашата мила територийка - тук на почит са връзките
83
4
 
11
 
! Отговори
xxx преди 6 години
Голямата част от студентите търсят ''леките'' специалности.Всеки 2ри е икономист или спортист,колкото да отбият номера ..
82
10
 
11
 
! Отговори
Петко преди 6 години
Путин навремето е събрал всички олигарси и им е казал: от тук нататък ще плащате по-високи заплати на народа и ще си плащане данъците ! Тук кой ще го направи това ?
81
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
българското виШе, както и после българските заплати за човек с образование, са известни на всички - един фаянсаджия изкарва 3-4 пъти повече месечно от един български завършил студент. много ясно, че всички нормални хора ще учат в чужбина, за да си намерят човешка работа в бяла държава. между другото, дори и африканските държави изпращат кадърните си деца с държавни стипендии на запад, а после ги чакат с отворени обятия, уредена добре платена работа и уважение. у нас образованието е ненужно, явно
80
5
 
24
 
! Отговори
Пророкът Гочо преди 6 години
Инженерът както и лекарят се изгражда с години и се учи цял живот. За съжаление в БГ ако не е син/внук на някой партиен хайдук, го чакат само ограбване на труда му и непрестанни унижения.Затова ще изпратя сина си да учи военно училище - да си оправи живота за 5-6 години с мисии по чужбина и дано някой ден да се поупражнява в БГ по живи мишени с коли за по 200 бона.
79
10
 
10
 
! Отговори
Анчев преди 6 години
Елате да видите в Габрово, че това не е вярно изобщо.Изпълнили сме си приема на 99%. А доста от тези университети които цитирате, нямат и 90 процента изпълнен прием. Много странно откъде ги вземате тези данни.
78
8
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Само ТУСофия баш инженерни специалности , УАСГ , ФМИ и Физическия на СУ - другото е загуба на време и пари , лентяйство и негадейстово. Икономиката , психологията , философия , политология, социология това не висше образование а промиване на мозък ще бъдете още по-зле..
77
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"годината започна, много университети - пустеят". минутка мълчание в памет на българската граматика. вашите редактори сигурно още карат петнадесети клас в техникума по транспорт.
76
2
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В момента повечето университети у нас са обикновени търговски дружества.Влиза куцо и сакато и щом си плащаш вземаш една диплома,която само след няколко месеца си я забравил в кой шкаф е,че от нея полза няма.Изключение може би правят само медицинските ВУЗ.Също така не ми е ясно как едновременно се учи и работи.Навремето до обяд бяхме на лекции,като половината преподаватвли държаха на присъствие,инак двойка на изпита,а следобед-задължителни упражнения,без които няма заверка.Кога време за работа.
75
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дами и господа !Още на времето ми беше странно какво точно ВИШНУ е Хореография,НСА ,Теория на изкуството.Не може една гимназия по електротехника да изучава 10 пъти по сложни неща и да има ЦЕНЗ за ВИШНУ без ВИШНУ.
74
2
 
26
 
! Отговори
сминдух енд чесън преди 6 години
Гледайки писанията се убеждавам ,трябва ни само един ВУЗ и само една специалност, 100% държавна поръчка -дървена философия,преподаватели колкото искаш ,студенти няма толкова.
73
4
 
4
 
! Отговори
zainteresowan преди 6 години
До АнонименНе, макар да уважам Шумен за миналото и приносът му във Възрожденския и Следосвобожденски период! Извинявам се за "злобата" си! Дължи се на умора от неглижирането от страна на обществото на проблемите в образованието и вихрещия се посткомунизм, поддържан от митовете за "онова хубаво, светло минало". Бъдете здрав!
72
3
 
36
 
! Отговори
Йордан Йорданов преди 6 години
Ситуацията е простичка. Преди 89г само горните 25% учеха висше. Обикновенно на матурите тия хора изкарваха над 5, а повечето бяха освободени от матури. Имаше и едни 5% винаги верни на партията, които се промъкваха през РабФак(като ЦецкаЦачева)Ситуацията сега е - най-добрите 15% заминават да учат в чужбина.80 % от завършилите и 100% от взелите матурата отиват да учат ВИШУ, щото има места повече от обучаемите.Тия 10% дето са останали тук след като завършат отиват да работят в чужбина.
71
4
 
20
 
! Отговори
Академик Връзкаров преди 6 години
Аз като шеф на проферсор Братовчедов,мога да изкажа само похвални слова за неговия малък но много сплотен колектив.Ейпъл и Самсунг проявяват голям интерес към таблета с парен двигател.Имаме още малко проблеми да решаваме в Академията.Сега съм възложил на колектив с ръководител професор Авангардиев да разработи специална чистачка за дисплея на таблета.Поради специификата на горивото, се наблюдава малко замърсяване на дисплея със сажди.

Спонсорирани публикации