Наполовина пълна или празна: 47% от учениците не разбират какво четат

PISA оцени: На първо място са китайчетата
89
Наполовина пълна или празна: 47% от учениците не разбират какво четат
Снимка: архив, БулФото

Средният резултат по четене на българските ученици е 420 точки, по математика е 436 точки, а по природни науки - средно е 424 точки. Данните са от международното изследване PISA, направено у нас от 10 април до 18 май 2018 г., в което участваха 6900 български ученици от 197 училища от цялата страна, които са родени през 2002 г. 

52% от тях са момичета, а 48% са момчетата. Акцентът в изследването е върху четивната грамотност, съобщи днес при представянето на резултатите Неда Кристанова, директор на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование в МОН.

И сега няма изненада, и както в предишни години момичетата в България са с около 40 точки повече от момчетата по резултатите по четене. По четене резултатите са разпределени по равнища, като второ равнище е за минимално ниво на владеене на уменията за четивна грамотност по PISA.

"53 процента от българските ученици са постигнали второ равнище за четене и нагоре, а 47 процента не го постигат", обясни Кристанова. Тя добави, че средното за ОИСР са 77,7 процента ученици, които владеят второ равнище и нагоре.

"По математика този процент за България е 56 процента, за ОИСР е 76 процента, по природни науки е 53 процента за България, а за ОИСР е 78 процента", съобщи Кристанова. Това е минималното ниво за владеене на компетентности, които да направят учениците успешни в по-нататъшния им живот, добави тя.

По четене от изследването от 2018 г. на първо място с 555 точки среден резултат са учениците от Китай, следвани от Сингапур с 549 точки, и след това, с около 30 точки по-малко, са учениците от Макао в Китай. Изненада има при Естония, която "се е качила с 523 точки и е изпреварила Финландия", която винаги е с много висок резултат, коментира Неда Кристанова, цитирана от БТА.

PISA оценява функционалната грамотност на 15-годишните ученици в света в три познавателни области - четене, математика и природни науки. Изследването от 2018 г. е седмото и то се осъществява по проект на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). В него участваха 79 страни и региони в света, информира Кристанова.

Тя отбеляза, че от 2015 г. изследването вече е изцяло с компютърно базиран тест, такъв е бил използван и през 2018 г. Малка част от изследването е свързано с учебните програми, но основното е доколко младите хора могат да влязат активно в живота и да се справят с различни житейски ситуации, обясни Кристанова.

Изследването от 2018 г. включва 273 въпроса - с избираем и със свободен отговор. Според концепцията на PISA за грамотност може да се говори тогава, когато четенето и писането се владеят, но в по-широк контекст от умението да се чете и пише, поясни Кристанова. Тя добави, че новото е включването на нова област - гладко четене, която изисква отговори на много кратки изречения.

Друг важен резултат са учениците на пето и шесто ниво, които могат в много голяма степен да разбират дълги и абстрактни текстове, да сравняват и интегрират информация, и много ясно да разграничават разликата между факт и мнение, каза Кристанова.

Тя уточни, че на пето и шесто равнище българските ученици от изследването са 2 процента, а в ОИСР са 8,6 процента. По математика нашите ученици на тези две нива са 4,2 процента, а в ОИСР са 10,9 процента. На пето и шесто равнище България има 1,5 процента ученици, при 6,8 процента в ОИСР.

И в това изследване се запазва тенденцията с най-ниски резултати да са българските ученици от непрофилираните и професионалните училища, а с най-високи резултати учениците в профилираната подготовка. Сега отново учениците, които са с родители с основно образование, с по-малко книги вкъщи и в чиито семейства не се говори български език, са с по-ниски резултати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Процесът почна още от по времето на правешкия Шмекер! Буквално се даваха дипломите на децата на "борците" против фашизма и капитализма като изкуствено им се завишаваха оценките за да могат да "влязат" в "елитните" български универсистети и пр! Тук таме имаше наистина по някой от тях който учеше но като цяло образованието си беше връскарство и попечителство. Ами каквито основи положим такива сгради ще вдигнем!
56
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Отмаймунка -маймунче, от кратунка - кратунче. Ами погледнете се ееедееее плийз
55
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да ама наще ученици знаят да псуват, разбират добре Криско, Гери Никол, Славиту Трифонов и цялата чалга пасмина. Имат си айфони и маркови дрешки а не гадни униформи. Научават пиенето и пушенето по бързо. При такива родители разбирачи и угаждачи толкова. После нямало лекари и бягали по чужбина. А не бе ще търпим рапони...,
54
0
 
13
 
! Отговори
Сержант преди 4 години
България нищо добро не я чака с това производство на неграмотници, и с това нехайство от страна на държава и служители в "образователната система".
53
0
 
10
 
! Отговори
Сержант преди 4 години
Инспекторатите по образование са пълни дребни дущици, които ги боли фара за образованието. Затварят си очите кудето трябва само да не си нарушат спокойствието. Образованието е основният стълб на една държава. При нас го няма.
52
0
 
11
 
! Отговори
Сержант преди 4 години
За какво образование говорите. В училищата с малцинства кой контролира изпитите и матурите. Там учителите вземат с по 500 лева отгоре. Там се подменят изпитни работи, подсказва се от учители и всичко с цел да си запазят големите заплати.
51
0
 
1
 
! Отговори
Зевс преди 4 години
Анонимен 55 напълно вярно
50
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Министъра вика петилетка била програмата.Те са си свикнали от едно време комунистите от ГЕРБ.То един телефон и компютър е вече стар като го купиш,те програма за 5 години напред правят ''умниците''?!!!Приема се и няма промяна нищо,че седиш в каменната ера!
49
3
 
1
 
! Отговори
Зевс преди 4 години
Във финДландските училища се спазват много правила, прочети и коментирай
48
3
 
1
 
! Отговори
Зевс преди 4 години
Минусите зад мнението "те са ние" го доказва по безспорен начин
47
1
 
7
 
! Отговори
Зевс преди 4 години
Сега изяснява ли ви се идеята зад изречението "*** народ, слаба държава"?
46
0
 
4
 
! Отговори
Зевс преди 4 години
Ако спазване на правила е тоталитаризъм, т Китай и Сингапур са тоталитарни, ако демокрация е "боли ме ...", то България е върхът на демократичния свят
45
6
 
7
 
! Отговори
Зевс преди 4 години
Докато не спрем да казваме " с такива учители", "с такива управници", "с такава система" и подобни, промяната ще е негативна. Да приемем, че "те" са " ние" и да вземем да свършим нещо, вместо да обвиняваме вселената... Кривата ракета и космоса, нали ги помните?
44
0
 
7
 
! Отговори
Ром"с преди 4 години
Разбрах ,кой е на първо място ,кой е на второ ,но тъй и не разбрах на кое место сме от 79 страни.Защо не се пише на кое мястото сме !?
43
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Истината е, че със свободия, лигавене и джендъросване не се постигат резултати в ученето. Ето, че в крайна сметка с тоталитарна дисциплина в Китай и Сингапур постигат резултати. А при нас от падането на тоталитаризма насам е пълен крах. От Запада да взимаме пример няма смисъл. Те не могат на картата да ни намерят.
42
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Чао, че почват турцисизмите по бтв.
41
0
 
6
 
! Отговори
До И-ТИ СПЕЦИАЛИСТ преди 4 години
Ние сме спокойни Бракьята , ще станат всички И-ТИ специалисти.
40
1
 
8
 
! Отговори
Q преди 4 години
А ЗАПЛАТИТЕ НА УЧИТЕЛИТЕ РАСТЪТ ЛИ РАСТАТ !
39
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В България четенето не е на почит като на негово величество Боко.
38
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Трябва учениците да се учат да разбират договори и други правни текстове.