Безплатното висше - добра новина или дъвка за балончета?

И ректори, и депутати намериха десетки спорни места в предложението на кабинета
Обновена: 3 фев 2024 12:16 | 3 фев 2024 11:35, Стела Стоянова
181
Безплатното висше - добра новина или дъвка за балончета?
Снимка БГНЕС, архив

Ура, махат студентските такси! Това бе реакцията в първия ден на правителственото предложение за безплатно висше образование. Зад безспорната радост на студенти и родители обаче остава моментът доколко обмислено е то. По какъв начин университети, които премахват различни такси за еднакви специалности, ще бъдат компенсирани финансово и дали вузовете, които са се опитвали да поддържат социално по-ниски такси, няма да бъдат ощетени.

Бившият ректор на СУ Иван Илчев коментира пред Dnes.bg: „И аз като ректор, и предишните ректори Иван Лалов и Боян Биолчев сме държали СУ да бъде университет на народа и да вземаме ниски такси. На този етап обаче се получава така, че университетите, поддържали по-високи такси, може да получат по-високи суми като компенсации.“

Всъщност няма и гаранции, че държавата ще дофинансира университетите в един и същи размер. На заседание на Съвета на ректорите е станало ясно, че „сумата ще е нещо средно“. При „нещо средно обаче“ според проф. Илчев вузовете може да връщат пари втория семестър в повече, отколкото биха получили от такси, и това ще остане за тяхна сметка. „Спомням си, когато се приемаше Болонският процес по отношение на магистратурите и ние заявихме, че някои от тях не може да бъдат само два семестъра, както се изискват от този документ. Казаха ни да ги направим три и ще ни ги платят. Парите така и не дойдоха“. Той не изключва това да се случи и с възстановяването на парите, платени от студенти като такси за втория семестър. „Ако се прецени тези пари да бъдат върнати, това ще стане около ваканцията. Дава ли си някой сметка, че трябва да спрем отпуски на хората, които трябва да пишат хиляди платежни нареждания и в тях може да има грешки. Решението това да стане сега и внасянето му без широко обсъждане е недостойно“, смята Илчев.

Колегата му, също бивш ректор на СУ, проф. Анастас Герджиков, пък коментира пред Dnes.bg, че би трябвало да се обсъди по-сериозно за какво ще отидат тези средства, които бюджетът така или иначе е решил да отдели. Според него би трябвало да се преразгледат основните коефициенти по специалности, за да се реши дали те не трябва да се пренасочат към тях.

И наистина, след като първоначално едва ли не бе обявено, че допълнителни пари за висшето образование няма, да се извадят милион и половина просто ей така за покриване на таксите на студентите, граничи с популизма. При това никъде в проектозакона не пише как точно държавата ще припокрива парите за университетите и в следващите години, така че записаните в закона увеличения на преподавателските заплати да се случат.

Излиза, че в името на популизма се жертва цялата система за финансиране на висшето образование, никой на никого не обяснява как ще се промени тя, а в същото време това едва ли ще увеличи сериозно и приема в определени специалности. Младите хора, които имат пари, няма да се поколебаят да учат в чужбина. Останалите така или иначе ще останат тук и няма да повишат интереса си към висшето образование, защото част от тях пак ще трябва да работят, за да се издържат. Ако държавата искаше да задържи кадърните млади, би могла да увеличи стипендиите им, така че да не се налага да работят, когато трябва да ходят на лекции, или да вдигне заплатите на преподавателите им, за да не се налага да „доработват“ другаде. И кой, ако не сегашният премиер акад. Денков, го знае най-добре.

Между другото, един от основните аргументи за конфликт при този текст е ротацията. Депутати от образователната комисия са на мнение, че текстът може да мине на първо четене, но едва ли през ротацията ще преджапа второто. Във всеки случай – може да го направи със сериозни промени, така че ако студентите платят сега таксите си за втория семестър, не знаят какво точно ще им бъде върнато. Това може да стане, едва когато на второ четене текстовете бъдат приети именно в този вид.

В същото време според на среща в МС с ректорите е била препоръчано да не събират такси за втория семестър, независимо че законът ще бъде приет по-късно. Според тях това е неправомерно и ако ректорите не събират пари само на базата на идеята, че някога ще има такъв закон, който още не е приет, може да се отзоват и в съда по дело за безстопанственост.

„Премахването на модела на споделено финансиране на висшето образование е необмислено и контрапродуктивно решение. Освен популизъм, зад него не стоят други смислени аргументи“, коментира пред Днес.бг образователен експерт.

„Таксите на студентите държавна поръчка са относително ниски (средната семестриална такса е под половин средна месечна работна заплата). Държавата финансира по-голямата част от цената на обучението. Тези такси имат за цел да направят студентите по-неангажирани с обучението и бъдещата си реализация. Когато ни се дава нещо „безплатно“, сме по-малко взискателни и ангажирани. Така сме устроени“, смята той.

И депутати, и ректори твърдят, че отмяната на таксите „на калпак“ - за всички специалности, държавата се отказва да прави политика за стимулиране на приема в специалности с най-голям очакван бъдещ недостиг на кадри. Такива са „Хидростроителство“, „Ядрена техника и енергетика“, „Математика“, „Химични технологии“, „Химични науки“, „Физически науки“, „Корабостроене и морска техника“, „Машини и апарати са хранително-вкусовата и биохимичната промишленост“ и др.

„Премахването на таксите само по тези специалности преди 5 години даде ефект и приемът в тях се увеличи. Сега държавата ще се лиши от един от инструментите си за обвързване на търсенето на образование с търсенето на пазара на труда. С премахването на таксите „на калпак“ се пропуска и възможността да се обвърже финансирането от държавата с реализация в страната. Отнема се и възможността на държавните висши училища да се конкурират пазарно – чрез цена/качество. Ако същите средства се дадат за стипендии, с тях може да се насърчи ученето за по-високи резултати или обучението в най-важните за икономиката и обществото и най-дефицитни откъм кадри професии“, коментира експерт..

По неговите думи „Премахването на таксите не е дори социално справедливо. Редица научни изследвания показват, че бюджетното финансиране на висшето образование (финансирането чрез данъци) е регресивно – събират се данъци от всички социални групи, в т. ч. и нискодоходни, за да финансира услуга, която се потребява повече от по-високодоходни групи“.

Най-големият проблем е, че в момента предложението е "на сляпо", без анализ как реално би помогнал на икономиката и без обсъждане с ректорите, част от които замълчаха смаяни, след като го чуха, защото преди това то не е дискутирано с тях. Студентите и родителите може да са във възторг, но то може да коства развитието на много университети. А и може би не трябва да бързаме с възторга след думите на финансовия министър Асен Василев, че безплатното висше трябва да бъде обвързано с работа у нас поне две години.

Така че тепърва ще видим дали предложението е добра новина, или просто дъвка за балончета.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


181
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
61
1
 
5
 
! Отговори
Фибуначи преди 3 месеца
Учи маме да не работиш ... На бедните, но тъпички деца няма (те умните и без това си уреждат степендия ) смисъл да им се наливат пари висше по добре шофьорски книжки С+Е за момчетата и кулинарен курс за момичетата да си вадят кинти и да учат после ако много искат да са дипломирани и да бачкат за 1000 лв като офис меринджей вместо на 6000 лв като шофьор или готвачка ...
60
3
 
6
 
! Отговори
РРР преди 3 месеца
Копейка от вчера: При бай Тошо образованието беше безплатно!Копейка днес: Как безплатно?! ***. Харчат нашите парите! Народни пари! Популизъм!
59
5
 
7
 
! Отговори
и те така преди 3 месеца
безплатно но след завършване 5год. работа по разпределение , нема София , нема Монтана , където ги пратят там ше работят .
58
0
 
12
 
! Отговори
пенсионер-ветеран преди 3 месеца
явно, най-сетне Младите разбраха, че в България, който се учи - НЯМА да Сполучи и вече не си губят времето!
57
1
 
8
 
! Отговори
Реалността преди 3 месеца
Главен готвач до 7500 лв , Психолог 900лв на месец нето ... по- добре кулинарен курс да им плащаме . Фаянсаджия до 10 000 на месец , учител до 2000 лв.... по -добре курс за фаянсаджия...
56
2
 
11
 
! Отговори
Радослав преди 3 месеца
Сега в университетите ще стане като с ромчетата в училище, на книга ще се водят бройки, ще им се пишат оценки и накрая ще излизат с една хартия която ще е с още по ниска стойност, но поне по документи ще имаме много "висшисти", университетите ще си взимат парите, а политиците ще отчетат статистически успех! Толкова за тази програма! Статистическо помпане на броя висшисти в страната!
55
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
За да има сериозно висше образование, първо трябва да има сериозно средно. А не отбиване на номера. Трябва да се въведе задължителен зрелостен изпит по математика и задължителен зрелостен изпит за "обща култура" (история, география, обществеени структури...) Сега е възможно да се влезе в инженерна или математоческа специалност с матура само по български, реално ммного завършващи нямат в матураута си изпит по сериозни науки, от които зависи прогреса. Азия обаче не спи! САЩ и ЕС изостават в кадри.
54
1
 
7
 
! Отговори
Хамстер преди 3 месеца
На теа дето ние ще им плащаме обучението да ги накарат да подпишат договор , че ще бачкат в България поне 5 години после , а не да бегат вън . 100 милиона на година за още висишти дето после нема да харесват работа или ще бегат вън не са малко пари. Да се дават по-добре на надарени деца или на болните дечица за , коит просим пари с смс си и кампании. Как може държавата да не се грижи за болните деца и президенството да прави кампании-просии по коледа ? Това трябва да е грантирано , а не молено!
53
0
 
10
 
! Отговори
държавно предателств преди 3 месеца
Според сегашната учебна програна за средните училища почти навсякъде в последните два !!! класа въобще не се учат сериони предмети като физикам химия, биология, история, география...програмата е запълнена с предмети "по специалността" , което в доста гимназии е английски език най-вече. В резултат на това учениците, тъкмо когато започват да вдяват от живота, съзнателно биват избутвани извън сферата на знанието и прогреса, а се готвят за чужбина, да се продадат по принцип. Умишлен срив е това.
52
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Вишуту нема къ да е безплатно, поне бюджет за барове и чалготеки трябва да има.
51
0
 
16
 
! Отговори
Добре преди 3 месеца
Истината е, че вишуту Убразование у нас е изцяло откъснато от реалността и бизнес нуждите на индустриалните и търговски предприятия и фирми в страната!
50
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Дали ще е безплатно, дали ще е платено, все тая, влизат селяни и си излизат такива :))) Да не давам фрапиращи случаи, как чиляк с 2 висши не може дори да пише правилно :))
49
0
 
1
 
! Отговори
От 26 до 33 преди 3 месеца
И отново - къде работиш? Ако си с инициали Д.И. от столицата, то сме били колеги 2012-а на стажа в Ню Йорк. Аз съм И. Й. АКо не си - пак ти казвам - пробвай се! Бързо ще забравиш за социализъм, проблеми и подобни ... поне Д.И. беше така. Аз никгоа не съм хранил подобни илюзии.
48
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 51 - Добре, ама кой ще го преподава? Компютрите? Или викаш, да се работи за без пари.
47
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До СТРАНДЖАТА 48 - Не е, но ще стане. Просто трябва да изчитим сегашните псевдо-леви и да избием всякакви идеи за социализъм и това, че някой дължи на някого храна, дом и дори помощ, ако животът му е е опасност.
46
0
 
0
 
! Отговори
26 до 33 преди 3 месеца
Не е нужно, да ме обиждаш. Не, че вербано може да ме нарнаи някого ... баща ми се погрижи, това да не е възможно. Но само ми кажи едно - Социалист ли си в действителност или играеш ролята, която ти отърва в моемтна. Бъди честен! И много добре знаем и двамата, че отказалите се, че са един на стотици, поради простата причина, че имат дълг да връщат. Ако правителството реши, да им плати дълга - добре! Прсто печалбите ще са по-малки. А и прав си - не е раби, а забатачени в дългове работници.
45
0
 
3
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 месеца
ЕЛАТЕ В МАГНАУРСКАТА ШКОЛА У СИМИОНОВО, ТАМ Е КЯР.
44
0
 
6
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 месеца
Ако не знаете в България най-силно е развита бизнес културата, маркетинга, предприемачеството и стратегическото планиране. Това си личи по икономическото ниво на държавата и всичко в нея.
43
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ ПОМИЯТА! Да се запише със златни букви над входа на Партийния дом.
42
0
 
14
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 месеца
КАКВА НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ МОЖЕ ДА ИМА В ДЪРЖАВА КЪДЕТО Е ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗВЕСТНО ЗА КОГО Е ПУСНАТ КОНКУРСА, КОЙ ЩЕ СТАНЕ ДОЦЕНТ, КОЙ ПРОФЕСОР И ТОВА СЕ РЕШАВА НА СИМПАТИИ ИЛИ ПО-ЛОШО НА ПОЛИТИКО-КОНЮНКТУРНИ ОСНОВАНИЯ.