Диагноза: Бежанец

Можем ли да усвоим културата на толерантност по отношение на една толкова уязвима група хора
10 дек 2009 18:15,
155
Диагноза: Бежанец
Снимка: UNHCR

Бежанец не е просто човек, който бяга от голяма опасност, а човек, на когото обществото признава право на защита.

Според конвенцията за закрила на бежанците от 1951 година бежанец е лице, което „при основателни опасения от преследване по причина на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения се намира извън страната, чийто гражданин то е, и не може да се ползва от закрилата на тази страна или не желае да се ползва от такава закрила поради тези опасения...“

За 2009 г. до момента 767 души са потърсили закрила в България, съобщиха на пресконференция от Представителството на Върховния комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) в България. От тях 255 са получили статут (39 – бежански, 216 – хуманитарен).

Признатите бежанци са от Афганистан, Етиопия, Ирак, Сирия, Судан или лица без гражданство.

Татяна Вълчанова, координатор на проучването на ВКБООН представи доклада на организацията за 2008 година за това как живеят бежанците и търсещите убежище в Централна Европа.

Животът на бежанците в България не е лек. В доклада на ВКБООН те сами говорят за проблемите си.

Още по темата
21 юли 2008 18:30
14

Продължително задържане

Системно биват задържани хора при опит да влязат незаконно в страната ни.

Лицата, които са подали молба за убежище, по принцип трябва да бъдат освободени и прехвърлени в някой от приемателните центрове на Държавната агенция за бежанците.

Практиката обаче е те да бъдат задържани в специалния дом за временно задържане на чужденци в Бусманци.

Освен това търсещите убежище не получават ясна информация за своето законово положение и своите права, липсват преводачи (особено от редките езици).

„Аз съм бежанец, не съм извършил престъпление, защо ме държат в този затвор?“, пита млад афганистанец.

„Тук съм с мъжа ми и малките ми деца повече от месец. Защо ни заключват? Ние не сме престъпници. Не искам децата ми да растат между затворнически стени!“, казва отчаяна жена от Централна Азия.

Центърът за задържане не е предназначен за деца, няма и условия за бременни жени.

Нова фасада отвън, стари хлебарки отвътре

След като бъдат прехвърлени в приемателните центрове в София или Баня, проблемите на бежанците не свършват.

Условията за живот са отчайващи. Хората спят в олющени стаи върху стари легла с мръсни дюшеци. В центъра в Баня няма дори достатъчно топла вода.

От хората се очаква сами да се грижат за всекидневните си потребности, но това е невъзможно, защото липсват кухненски уреди и перални машини.

Навсякъде пъплят хлебарки и дървеници. Търсещите убежище се притесняват за здравето си.

В центъра в София се правят ремонти, но засега само по външната част на сградата – на прозорците и фасадата.

Как се оцелява с 55 лева на месец?

Толкова е помощта, която бежанците получават на човек на месец. Жени споделят, че децата им остават недохранени и едва свързват двата края.

Ситуацията излиза от контрол, ако някой от семейството се разболее.

Здравните работници искат да им се плаща в брой, защото не са запознати с осигурителния статус на търсещите убежище или заради корупция. „Лекарите казаха, че ми правят услуга, като ми взеха 200 долара вместо 100 лева, защото те не били обменно бюро“. (100 лева са около 70 долара – бел.ред.)

„Имам две ръце. Дайте ми работа, за да мога да се грижа за семейството си, не искам да живея като просяк“, споделя баща на две деца от Сирия.

По време на процедурата за убежище на бежанците не им е позволено да работят. Те все пак го правят, за да оцелеят, излагайки се по този начин на открита експлоатация.

Езикът и жилищата – основните предизвикателства пред интеграцията

Имаме програма за интеграция на бежанците (въведена през 2006 г.), но тя е неработеща.

Програмата предвижда уроци по български език, дневни пари за обучение (1,5 евро за учебен ден), карти за пътуване за срока за обучението, социална ориентация, помощи за наем и консултации, такси за детски градини и еднократна помощ при напускане на приемния център.

Езиковите курсове обаче са организирани в работно време, а хората имат жизненоважна нужда да работят и предпочитат вечерни курсове.

Голям проблем се оказва и намирането на жилище, особено когато ксенофобията и расизмът на наемодателите се оказват пречка. В крайна сметка, ако намерят жилище под наем, те плащат повече от българите и биват мамени от хазаите си.

Анна Андреева от Държавната агенция за бежанците посочи, че средствата, които се осигуряват за квартири на бежанците, са увеличени от 150 лв. на 170 лв. на човек месечно.

Тя добави, че разбира забележките за финансовите средства за бежанците, но това са възможностите.

„Одобреният за следващата година бюджет на агенцията е 3 млн. лева – намален е с една четвърт в сравнение с този за настоящата година. Това също затруднява работата ни, но когато една страна е в криза, тя не може да си позволи друго“, каза Андреева.

Тя посочи, че ще бъде предприета законодателна инициатива по отношение на възможностите за образование на децата на бежанците.

Записването в училище е бавно и проблемно

Особено трудно става, когато децата нямат свидетелство от училищното си обучение досега. Курсовете по български език не се провеждат през цялата година. Когато семейството пристигне в „неподходящо“ време, децата не могат да почнат да учат езика.

Сериозна пречка за записване в училище се оказва организирането на тест за определяне на нивото на знанията им, без който те могат да бъдат записани само в първи клас, независимо от възрастта им.

Поради всичко това не е изненадващо, че посещаемостта на училище (основният инструмент за интеграция) сред тези деца е тревожно ниска.

*************

Съдбата на бежанеца и неговата история е неговата закрила, на която той може да разчита. Дори и най-нискостоящият в социалната йерархия гражданин на една страна е в по-добра ситуация от човека, който не по свое желание е напуснал родината си.

Дали се замисляме върху голямата разлика между избор и принуда?

Един бърз преглед на публикациите в медиите от последните години внушава следната идея: „Напират, напират...“

Бежанците са също като нас – хора с емоции и стремежи. Но не по своя вина те са загубили всичко – поминък, дом, близки, приятели, родина.

Бежанците са сред най-уязвимите хора на нашата земя. Те имат нужда от нашата закрила, помощ и толерантност.

Правото на закрила изключва разглеждането на бежанците като заплаха за националната сигурност и като заплаха въобще.

Културата на толерантност (която липсва у българите) предполага солидарност с бежанците и готовност за помощ.

Културата на толерантност ни дава гледната точка, от която става ясно, че този, който напуска страната си поради това, че не може да изповядва своята религия, има не по-малко право на закрила от тези, които са мигрирали заради по-нормален живот.

С една значителна разлика – за доброволните мигранти винаги има път назад.

За бежанците този избор не съществува.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


155
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
117
1
 
0
 
! Отговори
1 преди 14 години
Италия е пълна с *** и араби от Алжир, Тунис, Уганда и др. места, където няма военни действия. Тези хора са икономически емигранти, а не бежанци. Сред италианците има огромна нетърпимост към тях - не работят, данъкоплатците ги хранят, не се интегрират, не учат езика, крадат и мамят. Северната лига вероятно скоро ще предложи закон за масово експулсиране. Италинеца не иска да храни 3-те жени и 15-те деца на Хасан, които получават детски и майчински наравно с местните. Че и претенции да имат.
116
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
готвят ни кошмарно бъдеще.ще напълнят България с всякаква черна *** хора неработещи занимаващи се само с престъпления още *** на наш гръб сякаш нашите са ни малко.горчиво ще съжаляваме задето сме влезли в новия съветски съюз вижте какво става в другите страни
115
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Сигурно не е лесно да си бежанец, обаче... като не си готов за това, защо бягаш?! Че и тръгнали с деца. Извинявайте, ама не е ли по-разумно да замине единия родител, да си стъпи на краката и едва след време да прибере и семейството си? Е, това не винаги е възможно, но... зависи каква е причината да станеш бежанец. Ако е нещо с което си се примирявал с години, примерно диктатура, е просто безумно да тръгнеш без подготовка и с деца! Виж, ако е нещо непредвидето... тогава по го разбирам.
114
0
 
0
 
! Отговори
владо преди 14 години
До Тина и другите като нея : Вие като сте се натресли на чужди народи и им ядете националното богатство трупано от деди и прадеди не искайте от нас да приемаме такива хрантутници и ние и да плащаме по тоя начин вашите аванти . Който е негоден в собствената си държава просто е един негодник и няма право да претендира на тези които се борят тази държава да оцелее.
113
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Коледна семеина снимка на горилата мишел-нобама и две от многото и сестри ,пред землянката в кенииската джунгла.в очакване на поредния банан.
112
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
"Културата на толерантност (която липсва у българите)"тази фраза е фашистка фраза...на хора които искат да опетнат българите.
111
1
 
0
 
! Отговори
До Авторката преди 14 години
"Културата на толерантност (която липсва у българите)"Ако толерантността липсваше у българите, отдавна да сме се вдигнали на бунт срещу ***, които крадат, убиват и живеят на наш гръб чрез помощи.Тия пари за помощи се набавят от джоба на българина данъкоплатец, така че много моля без такива заучени фрази колко сме били нетолерантни,а колко добри и читави са били малцинствата у нас!
110
0
 
0
 
! Отговори
sp преди 14 години
Tina,ne razbrah ne6to.Jili6ta im "dava" !!.Na izpla6tane li ,ili za vremenno prebivavane.Za6toto ima "alberge"-ta koito vsa6tnost sa za da prebivavat vemenno tam s vsi4kite mu uslovia na normalen jivot,i sled tova pak na ulitzata.
109
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
До 108 -Само не казвай че Българите са най крадливи.И аз съм в чужбина и сам виждал друго.Точно затова знам какво е .
108
0
 
1
 
! Отговори
Tina преди 14 години
Istinata e 4e tyk v Norway ima mnogo bejanci i durjavata im otpyska vsi4ko, dori jili6ta im dava. Bulgaria trqbva sa6to da gi prieme, za6toto e 4len na Evrosauza, no nie sme bedna durjava i kradliva naciq, zatova sajalqvam tezi bejanci tam, i nai-ve4e tretiraneto ot strana na balgarite kam hora koito ne sa kato nas. Nqmalo ve4erni y4ili6ta, ama kak?! To nqma zaplati za y4iteli,no horata ne rabotqt po programite koito sa glasyvali i sa otpysnati pari za tqh. I 100 godini nqma da se opravim.Tova e
107
0
 
1
 
! Отговори
sp преди 14 години
"Имаме програма за интеграция на бежанците (въведена през 2006 г.), но тя е неработеща"--Viarvam 4e za tova pari sa otpusnati.Kade sa? 106добавен от: Анонимен преди 5 минути 0 Отговори ЩОТ В ЕВРОПА ЛЕЖАТ НА ГЪРБА НА ДЪРЖАВАТА И ПАРИ ИМ ДАВАТ БЕЗ ДА РАБОТЯТ - Tuka absoliutno ne si prav,11 god.sam v 4ujbina i na4aloto e mnogo trudno,posle se opraviat rabotite no dupe da ti e iako.Raboti se ne kato v BG.А И МОЖЕ ДА СЕ КРАДЕ И ЗАГРАБВА ;-- Ako me pitash koi sa nai kradlivite...hm..
106
0
 
0
 
! Отговори
преди 14 години
Imate li vaob6te niakakva predstava kolko malko sa ISTINSKITE bezanci, a ogromnata 4ast ot taka predstavia6tite se za bezanci sa vsa6tnost IKONOMI4ESKI emigranti?!
105
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
ЩОТ В ЕВРОПА ЛЕЖАТ НА ГЪРБА НА ДЪРЖАВАТА И ПАРИ ИМ ДАВАТ БЕЗ ДА РАБОТЯТА И МОЖЕ ДА СЕ КРАДЕ И ЗАГРАБВАМАМКА ИМ *** *** .
104
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Арабските Емирати са тъпкани с пари.Саудитска Арабия е свещема за мюсюлманите земя,тъпкана с пари,защо не си помагат братята мюсюлмани ,що не бягат там ми се натискат към Европа.Ако бягат християни от Етиопия ,Сирия ,Ирак -Добре те наистина няма накъде да бягат .*** другите се правят на маймуни и лъжат като такива.
103
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
OO ТОВА СА НА ОБАМА ДЪЩЕРИТЕ-МАИМУНИ.МАРШ НА ПАЛМАТА В КЕНИЯ
102
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
А който пише с такива букви не е ли и той м....л
101
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Точно така говорят и за нас , в чужбина - не ни искат -ама ние се натискаме да сме там - за едно парче хляб ,за някое евро повече / да изпратим на децата в БГ/ - точно ние би трябвало да разбираме положението на тези хора Много е лесно да се вика '' чужденците вън '' Иска се усилие и мъдрост да видиш нещата от другата страна ...
100
0
 
0
 
! Отговори
анти преди 14 години
"Културата на толерантност ни дава гледната точка, от която става ясно, че този, който напуска страната си поради това, че не може да изповядва своята религия"- и идват да ни я натрапват на нас. Вижте на какво заприличаха някои големи градове в Европа, даже и до референдум в Швейцария се стигна, защото "някои бе можели да си изповядват религията" . Къде не може да се изповядва религия, не разбрах? Освен християните в Азия и Африка, за обратното виждаме и четем всички какво правят в Европа
99
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
ARE STIGA S TEZ ***,DA SI STOIAT V ANADOLA I AFRIKA
98
0
 
0
 
! Отговори
belle преди 14 години
Подозирам ,че има някакъв план за промяна на закон по натиска на ЕС. не е случаен фактът, че последната седмица се говори само за статута на имигрантите по телевизията и пресата. Прави се някакъв ПР да се подготви почвата за промяна на закона. Преди месеци бяха молили президента България да приема повече бежанци от Африка и Азия ( не от Русия, Украйна и т.н), че някои държави не смогвали с тях