Стандартът "Стара планина" се завъртя в порочен кръг

Производители, потребители и контролни органи се разделиха в очакванията си
Обновена: 26 окт 2010 10:44 | 26 окт 2010 10:22,
111
Стандартът "Стара планина" се завъртя в порочен кръг
Снимка: Булфото

В последните дни една от най-дискутираните теми в общественото пространство беше за спазването на стандарта „Стара планина” при производството на месни продукти, или по-скоро за нарушаването му от производителите, за лабораторни проби за наличието на соя в продуктите, за санкции, за отнемане на лицензи.

А в крайна сметка на заден план остана желанието и необходимостта да консумираме качествени месни продукти, макар и на по-висока цена.

За добрите намерения

За съжаление иначе благородната идея на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) да въведе стандарт за производството на колбаси, които да бъдат само от месо, се превърна във фарс.

По задание стандартът трябва да дава гаранция, че когато купуваме колбаси от магазина, консумираме истинско месо. Логото „Стара планина” означава, че продуктите нямат добавки като соя, картофено нишесте, фибри или механично обезкостено месо.

На практика обаче държавата показа как не работят държавните стандарти.

Изненадващите проверки

Само няколко месеца след като установи стандарта, държавата предприе изненадващи проверки на фирми производители на месните продукти с етикет „Стара планина”. Иззетите проби от търговската мрежа показаха наличието на соя в артикулите на четири фирми.

Производители на прицел

Уличените производители на колбаси и техните марки бяха публично съобщени с обвинението, че грубо са нарушили стандарта, като са използвали соя за производство на продукти с логото „Стара планина”, а лицензите им за производство на колбаси с този етикет бяха отнети.

От своя страна компаниите веднага реагираха остро с опровержения и изпратиха собствени проби в лаборатории в Европа, откъдето бяха категорични, че няма соя в колбасите.

ПР акция със съмнителен резултат

Броени часове по-късно обаче министърът на земеделието Мирослав Найденов оспори тези лабораторни анализи и обяви, че в продуктите на три от фирмите все пак има соя под 0,1%, което е нарушение на стандарта, защото той трябва да гарантира нула процента съдържание на соя.

Иронията е, че току-що проходилият стандарт май ще бъде променен.

Правилата се променят по всяко време

Последното решение на министър Мирослав Найденов може да се тълкува като крачка встрани или като отстъпление, или като компромис с качеството, но факт е, че Министерството на земеделието предвижда да се разреши минимално количество соя в каймата и колбасите. Обсъжданите варианти са два - до 0,1% или до 0,25%.

Равносметката

След като сагата със соята поне на този етап приключи, резултатите са налице и са все с отрицателен знак.

Преди всичко имената и марките на споменатите месопроизводители са опетнени и със сигурност ще им бъде необходимо доста време, усилия и успешни маркетингови стратегии, за да заличат случилото се и да върнат имиджа си сред потребителите.

От своя страна купувачът ще се замисли дали си струва да плати по-висока цена за даден колбас, при условие че не е сигурен за качеството и съдържанието му.

Друг е въпросът дали наличието на соя в месните продукти е най-страшното, защото можем да допуснем, че има други вредни за здравето съставки, които европейските лаборатории не отчитат, може би просто защото не са попитани за това.

Не на последно място остава и въпросът дали това не беше евтин ПР трик, с който земеделското министерство просто трупа точки?

Не можем да не си зададем и въпроса защо трябва държавата да налага дадени стандарти, само за да ги промени още преди да са заработили? И защо се утвърждават правила, при условие че няма контролиращ орган, който да следи за спазването им през целия технологичен процес на производство?

Още от Икономика и Политика

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още по темата: стандарт Стара планина
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
110
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Сега има опасност производителите да се наговорят и да спрат производството по стандарта, защото от *** правят много по-големи печалби. С поръчкови статии като тази се обяснява на обществото, че всъщност никой не търси колбаси Стара Планина, което не е вярно. Но, пак казвам, основната вина е на министерството...
109
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
За мене издънката беше на министерството. Обявиха, че има соя без да могат да кажат колко е. Техния метод отчита наличие на соев протеин, но не може да каже количеството му. Трябваше преди да вдигат шум да изпратят пробите в Европа, и ако от там докажат значително съдържание на соя, тогава да вдигнат шум, да отнемат лицензи и т.н. А стандарта е хубаво нещо, аз лично намирам голяма разлика в продуктите произведени по стандарта и останалите.
108
0
 
0
 
! Отговори
до Химикулус преди 13 години
Братле, сметката може и да не излезе! Ако се направят проби за наличието на колаген? И ако просто производител на добавки е решил да спести малко колаген за сметка на соев изолат? Колко ли тогава процента месо ще са заместени?!? Както обаче е казал Бисмарк : Две неща не трябва да стават достояние на хората, как се правят законите и как - колбасите. Ай, със здраве!!!
107
0
 
0
 
! Отговори
FALSHIVI STE преди 13 години
Istinata e edna,korumpirani ministri i ot gore do dolu,,smeshni ste,,az bix napravil slednoto...TOVA KOETO SE KAZA ZA 4 TE FIRMI E ISTINA,OBACHE V POSLEDSTVIE QVNO SA IM ZAPUSHILI USTITE SAS PARI,ZA DA NE GI PIPAT..,I ETOREZULTATA..SMESHNICI..OBACHE NIE MOJEM DA NAPRAVIM SAMO EDNO -PROSTO NE IM KUPUVAITE BOKLUCITE,,TOVA E ,DA GI NAKAJEM.
106
0
 
1
 
! Отговори
Mery преди 13 години
До #95: Далече съм от мисълта,че производителите са решили да се облагодет елствуват за сметка на соята в такова малко количество - 1,5 гр и по-малко на 1 кг месо.Просто не са направили предварителен анализ на суровините, вкл. и подправките, които използуват.От друга страна,Министерството на земеделието в лицето на някой шеф на дирекция и по-надолу - на отдел не са се подготвили за анализ на скъпи продукти - та това е почти степен"organic",чийто продукти на Запад и особено в САЩ се продават много скъпо.И двете страни като за начало не са си свършили работата производителите не са направили анализ на влаганите суровини и чрез последващо предаване на тези данни в Министерството, да могат да уеднаквят качествата на матери алите на вход; Министерството е направило контрол на готовите продукти, хванати са тези молекули,които са си много на брой 1500 ppm, не е обменило информация с вас (понеже Вие дискутирате от името на нечий производител), а веднага реагира по пресата и кашата се забърка.
105
2
 
1
 
! Отговори
тираджия преди 13 години
Продавам 1 камион соя, много е подходяща за производство на колбаси с марката "Стара планина"!Цена: по договаряне!!!
104
0
 
1
 
! Отговори
Смеееееех преди 13 години
А тези не могли да си купят голяма мелничка за подправки и да си ги мелят в завода, нали?И не знаели, че в подправките освен черен пипер и т.н. имало и пълнеж?Сега ще кажат, че и сертификати за състав в ЕС няма.
103
2
 
4
 
! Отговори
MИТКО преди 13 години
НЯКОЙ ДА Е ОЧАКВАЛ НЕЩО ДРУГО В *** БЪЛГАРИЯ?!?!?! ТО Е СЪЩОТО,КАТО С ПРЕСТЪПНИЦИТЕ: КОГАТО НЯКОЙ БЪДЕ ХВАНАТ,НАЙ-СИГУРНОТО НЕЩО Е,ЧЕ НА СЛЕДВАЩИЯ ДЕН Е ОТНОВО НА СВОБОДА.... ТАКА И СЪС "СТАНДАРТИТЕ",ИЛИ ПОНЕ ОНОВА,КОЕТО ПРЕТЕНДИРА ДА СЕ НАРИЧА ТАКА....
102
4
 
16
 
! Отговори
Рационализатор преди 13 години
Предлагам допълнителна категоризация:С соя до 0.1 % - Стара планинаС соя до 50 % - Средна гораС соя до 90 % - ПланаС партенки и въздух под налягане - Пожарникар от Банкя
101
0
 
5
 
! Отговори
ААА преди 13 години
Защо ли не сме учудени
100
2
 
3
 
! Отговори
де преди 13 години
Дам, но пробите в Германия са изпратени от ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ. Да не са луди да не изпратят най-доброто на което са способни. Но много преди скандалът, българският купувач се отврати заради *** номера. Наскоро бях в Италия, Сицилия. Каймата в магазина е от месо и са на една цена (и на вкус). Аз като искам ще си я смеся с каквото желая.
99
0
 
3
 
! Отговори
гост преди 13 години
Влагането на такова малко количество няма икономически смисъл. Алчният непочтен и гаден частник няма да рискува да си загуби лиценза без да има сериозна икономическа изгода. Презумпцията е, че частниците правят всичко само ако имат материална изгода. Можем, разбира се, да допуснем, че са го направили от чиста злоба. Искали са да навредят на хората, ама пак биха могли да изберат нещо по-вредно. Министърът се пак е ветеринар и би трябвало да прави различка между количествено и качествено проучване
98
0
 
1
 
! Отговори
qwerty преди 13 години
Dali e popadnala naro4no, ili slu4aino, tova e seriozen biznes i proizvoditelite sa dlajni da sledqt kakvo slagat, ako trqbva vseki da si napravi laboratoriq i da izsledva predi da proizvejda. Trqbva takava visokotehnologi4na laboratoriq v DVSK!!! I ot tuk natatak nikakva pro6ka za nikoi. Ministarat napravi tova, koeto trqbva !!!!
97
0
 
2
 
! Отговори
до 90 преди 13 години
Като почнат да играят пачките,и почват "понежеобачезащото"!
96
1
 
5
 
! Отговори
Обективен преди 13 години
Това дали има или няма соя е така да се каже малкия проблем. Голямият проблем е доколко са качествени тези продукти с марката Стара планина. Ако бяха наистина качествени, нямаше специално за тях да създават нов стандарт, а щяха да се произвеждат по стария БДС, но явно този предишен БДС е недостижим като качество за нашите дебеловрати бизнесмени.
95
3
 
4
 
! Отговори
Химикулус преди 13 години
Мери, добре е да претендираш, ама още по добре е да се замислиш! Първото нещо за което може да се замислиш е, защо аджеба се влага пустата му и соя в продуктите?! Отговорът е еднозначен! Това е заместител на месото! Протеините на соята заместват животинските, така се запазва някакаво белтчно съдържание в тези колбаси, макар и от растителни белтъчини. Същевременно производителя печели от разликата в цената между соевия и животинския протеин. Та, ако вложи 1000 частички на милион, каква, най грубо казано, му е далаверата от цялата работа?! Примерно че ще си сепести 1000 частички мръвка на милион единици колбас?! Да го кажем по друг начин, приемаме че соята е съвсем без пари, пък мръвката струва 10 лв килото. Значи в този случай, влагайки 0,15% соя в колбасите, (които приемаме че иначе би трябвало да прави от 100% месо), производителят ще спести 0,15% месо. Или, ако го производителят вложи за производството на 100 кг колбаси 100 кг месо и никаква соя, той ще плати 1000 лв само за месото. Ако замести 0,15% от месото със соя, и ако наистина соята нищо не струва, той ще плати за суровина 998 лв и 50 ст.Т.е. ще е на печалба от 1,50 лв навсеки 100кг колбаси. Е, мислиш ли, че има производител, който би рискувал лиценза си за такава печалба?! Повече от ясно е, че соята е попаднала в тези колбаси по случайност, по невнимание или поради някакви други причини, но не и умишлено! Ако въобще я има де...
94
2
 
5
 
! Отговори
Обективен преди 13 години
Намирането на следи от соя, която е толкова малко, че не може да бъде измерена, не означава влагане на соя. В четвъртия продукт даже изобщо не е имало и следи от соя и се пита в задачката, доколко може да се вярва на българската лаборатория?
93
1
 
4
 
! Отговори
Обективен преди 13 години
Количествено соята в 3 от продуктите не са успяли да я измерят, защото е много малко. В четвъртия продукт, за който българската лаборатория е намерила соя, в немската изобщо не са намерили. За който не знае, в немската са тествани продукти от същите партиди, които е тествала и българската лаборатория.
92
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Да ти е сладко! Личи ти, ще знаеш.
91
2
 
2
 
! Отговори
mm преди 13 години
Евгения Европейска, много зле. Не успя ли да си съшиеш тоалетната статийка с нестандартен цвят конци ами пак си налетяла на белите. Толкова тенденциозна, манипулативна и елементарна статия маскирана като безпристратен анализ, скоро не бях чел. А уж журналистите трябваше да са безпристрастни и обективни....