Парадокс: Работа много, безработни - също

Много от наетите разочароват и бързо ги гонят от работа
24 фев 2014 17:00,
197
Парадокс: Работа много, безработни - също
Сред най-търсените служители са магазинерите. Снимка: архив, Getty Images/Guliver Photos

Парадоксите на трудовия пазар в ЕС се запазват – в европейския портал EURES има повече от 2 млн. свободни работни позиции, а в същото време заетостта в общността намалява. Това показва статистиката в последния бюлетин на European Vacancy Monitor, изготвен от Европейската комисия. Данните се отнасят за второто тримесечие на 2013 година.

Статистиката за България показва, че наетите служители се увеличават с около 5% през анализирания период. В същото време у нас обаче има ръст на безработицата. Експертите разчитат тези данни като признак за растящи възможности за намиране на работа, но служителите не притежават нужните умения за длъжността.

Работодателите наемат служители за пробен период и след като не са удовлетворени от показаните умения, ги съкращават. Така се получава едновременно ръст на безработицата и ръст на броя на наетите служители.

Според бюлетина у нас сред най-големите и най-бързо растящи индустрии у нас е минната. Между второто тримесечие на 2012 година и второто тримесечие на 2013 година работещите в сектора са малко над 50 хиляди. В сектора на машиностроенето работят 52 хил. души. В селското стопанство заетите са малко над 33 хиляди.

Южните държави са на фокус

Данните показват още, че различията в трудовия пазар на ЕС вече са по оста „север – юг“. Южните държави страдат в много по-голяма степен от кризата, загуба на работни места и висока безработица сред младежите. Заетостта в Гърция намалява с 4,3%, в Португалия – с 4,1%, а в Испания – с 3,6%, показва още статистиката. Средно за целия ЕС заетостта през второто тримесечие на 2013 година е с 0,4% по-ниска спрямо същия период на предходната 2012 година.

Младежите без работа също са сериозен проблем за Юга – в Гърция почти 60% от младите хора (до 25 години) са безработни. За Испания този процент достига почти 56, а за Португалия е малко над 39. Средно за ЕС 24% от младежите са безработни, спрямо 15% през 2008 година.

В южните държави е характерно още и наемането на висококвалифицирани служители на длъжности, които не изискват висше образование. Основно възможностите за откриването на работни места са в областта на здравеопазването, продажбите и администрацията

В същото време нискоквалифицираните служители са почти два пъти повече, спрямо средното за ЕС – 33% от всички трудоспособни служители, спрямо 16% за ЕС.

Най-търсените служители

През второто тримесечие на 2013 година в първата петица на най-търсените и назначавани служители са магазинери, келнери, чистачи и камериери, макар и броят на наетите от тези сфери да намалява спрямо второто тримесечие на 2012 година

Ръст на наетите обаче има в областта на селското стопанство, показва още проучването към края на второто тримесечие на 2013 година, когато в ЕС са наети общо 269 хил. служители в този икономически сектор. Няма промяна по отношение на наетите служители в областта на здравеопазването – общо 264 хил. души. Расте и броят на наетите готвачи – 131 хил. през второто тримесечие на миналата година, показва още докладът.

Като цяло кризата доведе модата на временната заетост, която обаче може да се окаже нож с две остриета. В комбинация с ниска квалификация и умения временната заетост може да доведе до ниска продуктивност и по-лошо икономическо развитие. Това е особено сериозно предизвикателство за южните икономики, където броя на нискообразованите служители е по-голям от средния за ЕС.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


197
Още по темата: безработицанаети
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
35
 
11
 
! Отговори
Алов преди 10 години
50 лева са им много на нашите. Без да работят само търсят.Така са и даскалите и лекарите и всички. Само за хляб трябва да им дават на търтеите и да им връзват кирки за ръцете.По цял ден да трошат чакъл.
7
4
 
31
 
! Отговори
абе Калине преди 10 години
Ти какво искаш ,на контрабанда ,проституция и мошеничество ли да ги учим в училищата?Има образование за всичко ,никои не е виновен ,че имаме 200 000 юриста и 200 000 мениджъра.
6
1
 
89
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
А дали проблемът е в липсата на умения у кандидатите? Или е в "работодателите", които са страшно разочаровани, че никой не ще да работи за без пари? Защото да искаш човека да е с висше, 2 западни езика, компютър, шофьорска книжка и още куп други умения и да предлагаш 500 лева е меко казано подигравка! И после същия работодател реве, че нямал свестни кандидати за работата! Е, няма и да имаш!
5
0
 
7
 
! Отговори
Kalin72 преди 10 години
Там, дето съм написал "налаят" да се чете "намалят" :)
4
4
 
51
 
! Отговори
григор преди 10 години
то за тия пари - по- добре без работа
3
2
 
85
 
! Отговори
Momo преди 10 години
Работодатели в България има в изобилие, но заплатодатели няма.Да работиш един месец и накрая да не можеш да си покриеш сметките и нуждите... Не, благодаря!
2
2
 
51
 
! Отговори
Kalin72 преди 10 години
Цялата ни система на образованието е сбъркана, отговаряла е на времето преди 50-60 години, но не и днес. Също така, нека роботодателите да налаят разходите си за производство, за сметка на увеличените заплати на младите работиници. Смешно е в днешно време да се работи за 300 лева. Нека бъдат поне 500 лева на месец, и работодателя да се ангажира с обучение на наетия, а не само да иска това или онова...
1
1
 
84
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Работа много и у нас за 400 лева за 22 дни работни. Това не е парадокс, а Е*ати жалката история.