Евтин, мечтан – животът на британците у нас

Чужденците имат едно притеснение – Brexit-ът
Обновена: 5 авг 2016 14:32 | 5 авг 2016 13:00,
83
Евтин, мечтан – животът на британците у нас
Снимка: Reuters, архив

Всяка година орди от британци се местят в Испания, за да заживеят в Коста дел Сол. Друга опция в търсенето на по-слънчево и спокойно място за живот е Южна Франция.

Няколко хиляди британци обаче са намерили своя рай в най-неподозираното място - България, най-бедната членка в Европейския съюз, пише агенция Франс прес.

С ниските си цени, държавата и нейните 7 милиона граждани става все по-привлекателна за британските граждани след пенсионирането им или пък за онези, които търсят просто различен начин на живот.

Най-малко 10 000 са британците, които живеят в България целогодишно или за сезон, два. Всъщност цифрите може да са доста по-високи, тъй като мнозинството британци не се регистрират в общините.

Сред тези, които са избрали бившата тоталитарна държава за свой дом, са Кевин и Тина Брасингтън - университетски преподаватели, изоставили добре платените си работни места в Кент. Идват в България през 2011 г. и полагат основите на своята малка ферма в Алино, намиращо се на 50 км. от София.

Тина посреща гостите си винаги с чаша топла напитка. В двора на дома й кротко пасат козлета. Градините й са добре подредени, има и много цветя. Гледат пилета, гъски, прасета.

Тина и Кевин, и двамата на около 40 г., твърдят, че в България имат всичко, за което са мечтали. Отнело им няколко години, за да превърнат изоставената къща с градина в късче от рая. Отглеждат и собствената си храна.

"Научихме се да бъдем щастливи и с по-малко", обяснява Тина, която работила и като маркетинг специалист в лондонска банка.

Когато Тина и Кевин не продават продукцията си на местния пазар, те пасат козите си или пък си гостуват със съседи, за да подобряват българския си.

"Това не е Испания и не може да си живеем като англичани, няма английска общност. Авантюристите идваме в България", обяснява Кевин.

Новините за Brexit-а притесняват Кевин и Тина, дори в България. "Аз съм горд британец, но обичам живота си тук. Не мисля, че двете неща трябва да се изключват взаимно", коментира Тина.

Любовта на британците към България започва през 2004 г., когато София стартира мащабна кампания на Острова, чиято цел е да привлече туристи и чуждестранни инвестиции. Приемането на страната ни в ЕС през 2007 г. улеснява още повече живота и работата у нас.

Само за периода от 2004 г. до 2008 г. британци купуват около 60 000 жилища у нас. Този бум дори вдъхновява книгата, превърната по-късно и в сериал, "Английският съсед". Там се разказва за британски пенсионер, заживял в българско село.

Притокът на британци у нас намалява с финансовата криза, но хора все още пристигат. Това са предимно "млади, но будни пенсионери", коментира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.

"Изненадващо е, че те не избират курортите, а отдалечените и необичайни места. Те се стремят към уединение", допълва той.

Ким Сейър от Норич е един от първите британци, заселили се в село Марча в централната част на България. Много от сънародниците му са привлечени от региона заради планините, езерата и историята на мястото.

"Видях една статия за България преди 12 години. След развода си исках да замина за чужбина. Затова реших, че е време за действие", разказва 56-годишният водопроводчик.

Той има огромен имот в селото. В него има няколко къщи и луксозен плувен басейн. "Никога нямаше да мога да живея така в Англия", коментира с усмивка той.

В близост до село Марча се намира град Дряново, където английски с британски акцент може да се чуе от всяко кафене.

"Преди десет години смятахме британците за екзотика, но днес вече не ги забелязваме", коментира Янко Стефанов, живеещ в Дряново. "Познавам ги всички, наричат ме Яков", смее се той.

Негови британски приятели са пенсионираният музикант от Белфаст Стивън Мулерн и жена му Катрин, които имат къща в село Туркинча. Двамата напуснали родината си преди три години, за да заживеят с пенсиите си в България. Купили дома си за по-малко от 15 000 евро.

Двамата признават, че животът в България зимата може да е труден заради снега. Спирал токът, пътищата трудно се почиствали. "Знаем, че това не е богата страна, но не ни пречи да мислим, че това е страхотно място", убедена е Катрин.

Въпреки всичките си различия британците в България се надяват правителството да се споразумее с ЕС и Brexit-ът да не попречи на живота им у нас. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
7
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ами българите сме смотани, без достойнство и това е факт, независимо от минусчетата, които вероятно ще последват. Болшинството нашенци, макар и образовани, работят чинно на острова каквото намерят, плащат данъци, пращат пари на роднините и мълчат. Британците купуват и препродават у нас, никой не им търси данъци и дори не ги глобяват за пътни нарушения. Ако имахме истински политици, отдавна щяха да са се озъбили на техните дипломати и анти-българската кампания да е спряла.
6
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Екстра, така се живее. И аз така бих живял, ако бях умен чужденец. Поздравления.
5
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Познавам двойка английски пенсионери, които заради психопатщината на съпруга продадоха прекрасна къща до морето на безценица и се върнаха в Англия. Мъжът скучаел, защото докато ловял риба в България, нямало как да разговаря с другите рибари на английски! В момента живеят в каравана и плащат 1130 паунда годишен наем на собственика на земята само за паркиране. Жената направи 2 опита за самоубийство. Тези от Острова не могат да ме учудят с нищо.
4
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Двуличните англичани през март въведоха правило САМО за чужденци, които трябва да са изкарали 36.000 паунда годишно и да са им платили данъци, за да живеят на Острова. Тъй като ЕС правилата изискват еднакво третиране, в момента не могат да го приложат за европейци, защото трябва да изгонят над 45% от собственото си население, което не изкарва такива пари. Обвиняват работещите поляци и испанци, че заради тях нямало квартири, но сега къде ще дянат собствените си завърнали се бедняци пенсионери?
3
3
 
20
 
! Отговори
Алов преди 7 години
Орди британци. А група роми. ХМММм Журналистиакта ни е като съдебната система - безполезна и платена
2
6
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
по всичко личи, че оная рошава гарга Тереза Мей ще изпъди всички европейци и накрая ще се чуди какво да прави с 4 милиона британци, които в момента живеят и работят в Европа. Разликата е, че голяма част от българите вече имат британско поданство и поне 95% знаят английски, докато точно 0% от британците са си направили труда да учат български. А това е условие за българско гражданство и пребиваване. Ще става забавно, но човек каквото сам си причини, и Брекзитът не може да му го причини.
1
2
 
26
 
! Отговори
британец преди 7 години
Щастливи сме докато не ни измамят и окрадът.