В новите здравни фондове ще се плащат същите дейности като в НЗОК

Жени Начева: Водещ ще бъде изборът на пациентите!
Обновена: 21 юли 2019 13:19 | 21 юли 2019 13:06, Анисия Иванова
24
В новите здравни фондове ще се плащат същите дейности като в НЗОК
Архив: БУлфото

Планираме в новите фондове обхватът на дейностите, които в момента се заплащат от НЗОК, да бъде същият, каза председателят на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Жени Начева.

В момента се прави остойностяването на дейностите от основния пакет, което ще даде най-после прозрачност и яснота върху толкова дебатирания въпрос достатъчно или не са тези здравни вноски, обясни Начева.

Тя посочи, че митът, че държавата не плаща здравните вноски е некоректен в днешно време.

Тя отчете, че всяка година касата отчита преизпълнение на приходите в резултат на дейността на НАП, където се събират вноски от лица, които не са плащали своите вноски.

"Категорично няма да променяме основния пакет. Здравноосигурените лица няма да бъдат лишени от което и да е от правата, които имат в момента, в широкия спектър здравноосигурителни дейности, които Касата заплаща... Едно от задължителните искания, които ще бъдат отправени към фондовете, ще бъде да имат териториален обхват и диверсификация на територията на цялата страна", подчерта Начева пред БНР.

„Промяната в цените на клиничните пътеки и анализ започваме още тази година, защото предстои сключването на Национален рамков договор. Тази работа минава и през оценка и анализ на дейностите на лечебните заведения, защото цената на една и съща услуга на територията на цялата страна в различни лечебни заведения понякога е твърде различна. Преостойностяването на клиничните пътеки е нещо необходимо“.

Начева изрази съмнение фондовете да изпаднат в противоречие с клиентите си, в лицето на пациентите, и с избора им на личен лекар: "Водещ ще бъде изборът на пациентите. Затова не считам, че фондовете ще допуснат да бъдат в противоречие с клиентите си, като не са избрали при тях да бъде съответният общопрактикуващ лекар. Личните лекари са дефицитни в цялата страна и много внимателно ще анализираме механизмите за сключване във фондовете на договори на ниво първична медицинска помощ“.

"Там също се направиха необходимите нормативни промени. Близо 100 до 150 мл. лв. всяка година се преразпределяха до момента допълнително за здравни плащания. Не е проблемът приходната част и 8% здравна вноска, която се плаща. По-скоро ефективността на разпределение и изразходване на разходите. Като държавна политика "Здравеопазване“ е секторът с най-голям ръст на средствата всяка фискална година спрямо предходната с над 6 до 10% има ръст в приходната част на бюджета“, посочи още председателят на Надзорния съвет на НЗОК.

Тя допълни, че срещу 8% вноска те получават основен пакет медицински дейности. "Като казвам основният пакет имам предвид всички видове дейности, които касата финансира в областта на първичната медицинска помощ, защото досега говорихме само за болнична медицинска помощ. Тя е само 50 % от общите разходи, които касата плаща“, уточни още Начева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Поредната схема за крадене на пари обслужваща мафията.Задължителните удръжки за здравно осигуряване трябва да отиват само към НЗОК и НЗОК да работи единствено с държавни , университетски болници спешна помощ.Частните фондове да си набират клиенти и да работят с частните болници, че иначе къде отиде пазарната икономика, получава се, че държавата подпомага с наши пари определени групи да започнат бизнес с гарантирана от държавата печалба.
1
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо избягват да ги наричат "Частни застрахователни фондове"? Срамуват ли се, или крият истината? Признаха, че пациентът вече не може да избира лечебно заведение и специалист. Частният застраховател ще му избира къде да се лекува, и най-вероятно ще му избере собствената, картелната на частния застраховател частна болница. Не успяха да приватизират болниците и поликлиниките, какъвто беше замисълът на СДС и Костов за втората част от "реформата". Затова сега са решили да приватизират НЗОК.